Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
müznib

''İslam Aleminin Lideri''

Recommended Posts

elimde hiç bir ispat yok malesef.Sırf akp ye gıcıklık olsun diye yazdım.

Mantığınıza hayran oldum doğrusu , islamda bir kişiyi zinayla suçlamak için bile 4 şahit istenir yani ispat istenir... İddanızda kanıtınız yoksada iftira etmiş olursunuz... dediklerinize yalan demiyorum ama doğruda demiyorum... çünkü müspet veya menfii bir kanıtınız yok... Naçizane tavsiyem ispatsız insnalar hakkında hükümler vermeyin size zarar verir bu durum...vesselam

Evet zaten akp eleştirilmez kardeşim onun dokunulmazlığı var eleştirilirsen çarpılırsın Allah muhafaza sonuçta adam islam aleminin lideri halife falan aman ha laf söyleme öyle hemde zina falan... yasa da akp zamanında çıkmadı zaten arkadaşlar araştırsalar görürler...

Akp eleştrilmez değildir diye bir sözümüz yok... Evet eleştirebilirsiniz ama bir müslümana yakışır şekilde. Ayrıca hilafet makamını erdoğana kimse vermedi , onunda öyle bir iddaası yok , nasıl böyle bir yargıya vardınız anlamış değilim. Zina kanunu diyorsunuz , iddaa sahibi iddaasını ispat etmekle mükelleftir... buyrunuz hodri meydan ispatınızı görelim...vesselam

Kanıt: O günlerin gazetelerine bir göz atalım isterseniz hani unuttuysanız hatırlarsınız:

Zina TCK dışı :CHP ve AKP Türk Ceza Kanunu yasa tasarısı değişikliği için anlaştı. CHP Genel Başkanı Baykal ile bir araya gelen Abdullah Gül TCK tasarısı ile ilgili olarak mutabakata varıldığını açıklayarak işbirliğinin süreceğini söyledi..

http://arsiv.sabah.com.tr/2004/09/14/siy99.html

----------------------------------

Taaa ingiltere de bile duymuşlar siz nası duymadınız anlamadım işinize mi gelmedi acaba???

-İNGİLİZ GUARDIAN: ''TÜRKİYE AB'Yİ SUSTURMAK İÇİN

ZİNA KONUSUNDAN VAZGEÇTİ''

LONDRA/MADRİD/BERLİN (A.A) - 27.09.2004 - Türk Ceza Kanunu (TCK)

Tasarısı'nın TBMM'de onaylanması, yabancı basında geniş şekilde yer

aldı.

http://www.abgs.gov.tr/index.php?p=32694&l=1 (ab nin tamamı bu çıkan kanun hakkında yorum yapıyor)

Zinayı Ak parti serbest bırakmamıştır, bu noktada çarpıtılma var... Fakat, bırakılmasına da müsade göstermiştir- yani tepkisiz kalmışlardır.

Şöyle ki anayasa mahkemesi zina ile ilgili hükmün yalnızca kadına ceza yüklediği için - eşitsizlik olduğu düşüncesiyle maddeyi anayasadan çıkarmıştır /kaldırmıştır.

Buna karşın Ak parti yasadaki eşitliği sağlayacak- her ikisine de ceza verecek değişikliği yapmamıştır. Dolaylı yoldan bir kaldırma var. Bunu yapmasının nedeni de zinanın Avrupa ülkelerinde suç kapsamında bulunmamasıdır ; bizde Avrupa kapısında bulunduğumuza göre... uyum çerçevesi bunlar, uyum ((:

Zinayı Ak parti serbest bırakmamıştır, bu noktada çarpıtılma var... Fakat, bırakılmasına da müsade göstermiştir- yani tepkisiz kalmışlardır.

Şöyle ki anayasa mahkemesi zina ile ilgili hükmün yalnızca kadına ceza yüklediği için - eşitsizlik olduğu düşüncesiyle maddeyi anayasadan çıkarmıştır /kaldırmıştır.

Anayasa mahkemesinin o kararı 1999'da dır yani akp yokken. Yani tepkisiz de kalmamıştır yoktur o dönemde daha.

Yalnız geldiklerinde bu konuyu düzenlemeleri gerekiyordu. Düzenlediler ve kanunu çıkardılar. Eskiden boşluk vardı ama evlilerin zina konusu yine ceza içerikliydi karşı taraf belgeli suç duyurusunda bulununca hapis yatabiliyordu. Artık bir boşluk yok izin var. yani evli de olsa en fazla kefaret ödüyor. Değilse zaten bir şey yok.

Haklısın ab ye uyum... Eskiden imama uyulurdu şimdi kafire uyuyoruz Allah sonumuzu hayır etsin...

Tamam bu konuda ki tepkinizi , eleştrinizi başımla beraber kabul ediyor hatta katılıyorum size... Lakin şuda var bu ülkede bir çok şeyin 80 küsür yıllık bir birikimi var 8 yılda bunun kökten değişimi çok zor... AB'ye ben kökünden karşıyım... Orada da mutabıkız lakin cumhuriyet döneminin başından beri islam ülkelerinde sözümüzün bu kadar geçtiği , bu kadar saygı duyulduğumuz bir dönem olmadı... Örnek; Suriye bize karşı terörist beslerdi... şimdi sınırlar kalktı.... Libya bizi adam yerine bile koymazdı... Şimdi sınırlar kalktı ve Türk devletini över halde... Filistinde erdoğan posterleri ortaya çıkmakta... Her yerde erdoğanın One minute çıkışı yankılandı... Sizin siyasi görüşünüz nedir ? bilemiyorum bunu ama siyasi görüşüm ve üstadın tezgahından geçmiş birisi olarak erdoğan mevcut sistemde müslüman aleminin en sağlam karakterli ve en karizmatik lideridir... Dirayet dersi vermekte tüm ortadoğuya... Yanlışları vardır ve daha da olacaktır... Beşerdir şaşar sevgili kardeşilerim...Vesselam

İşte bende onu diyorum kardeşim inşallah bunu amerikanın değil islam aleminin çıkarına kullanır. Oradaki tehlikeyi belirtiyorum Amerika da aynını istiyor biliyor ki kendi hiçbir zaman ortadoğuda söz sahibi olamayacak ikna edemiyecek bunu Türkiye eliyle yapmak istiyor. Elbette bilemeyiz bakalım göreceğiz sonucunu ama inşallah kötü olmaz.

Tamam bu konuda ki tepkinizi , eleştrinizi başımla beraber kabul ediyor hatta katılıyorum size... Lakin şuda var bu ülkede bir çok şeyin 80 küsür yıllık bir birikimi var 8 yılda bunun kökten değişimi çok zor... AB'ye ben kökünden karşıyım... Orada da mutabıkız lakin cumhuriyet döneminin başından beri islam ülkelerinde sözümüzün bu kadar geçtiği , bu kadar saygı duyulduğumuz bir dönem olmadı... Örnek; Suriye bize karşı terörist beslerdi... şimdi sınırlar kalktı.... Libya bizi adam yerine bile koymazdı... Şimdi sınırlar kalktı ve Türk devletini över halde... Filistinde erdoğan posterleri ortaya çıkmakta... Her yerde erdoğanın One minute çıkışı yankılandı... Sizin siyasi görüşünüz nedir ? bilemiyorum bunu ama siyasi görüşüm ve üstadın tezgahından geçmiş birisi olarak erdoğan mevcut sistemde müslüman aleminin en sağlam karakterli ve en karizmatik lideridir... Dirayet dersi vermekte tüm ortadoğuya... Yanlışları vardır ve daha da olacaktır... Beşerdir şaşar sevgili kardeşilerim...Vesselam

Yunuscoskun bey;

-Zinanın serbest bırakılışıyla ilgili link paylaşacaktım.Ama arkadaşlar önce davranmış.Zina konusunun akp nin iktidar olduğu dönemlerde sürekli gündeme gelmesine rağmen sonuçsuz kaldığını bildiğinizi düşünmüştüm ama yanılmışım.Israrla ve kendinize güvenerek ispat isteyişinizi buna yordum.

-Sonra arkadaşların zinanın Akp tarafından nasıl ve neden sümen altı edildiğini açıklayan yazılarını görünce bu hususun en ince ayrıntılarını gösteren belge ve yazıları paylaşmaktan vazgeçtim...(Zira bu konu hakkında bir makalem de vardı)

-İstediğiniz husular ispat edilince; çevir kazı yanmasın pozisyonuna geçmişsiniz.Bir yandan övmüş bir yandan yerden yere vurmuşsunuz.İnanın yazdıklarınızı okuyunca yüzümde acı bir gülümse belirdi.Zira bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bir durum var ortada.Böyle olunca yazınızı ve dolaysıyla ne dediğinizi anlamakta oldukça güçlük çektim.

-Erdoğanın one minute olayını ve reaksiyonları anlatmışsınız büyük bir heyecanla.Evet one minute büyük bir kredi oldu Erdoğan için islam dünyasında.Ama o karizmatik lider Erdoğanın yardımcısı AB üyeliğine giden sürecimiz hiç hız kaybetmeden devam edecek diyor.(bir zamanlar ab ye hristiyan kulübü dediğini de hatırlatmak isterim)

Anlaşılan sizin gibi Erdoğan da gri rengi çok seviyor.

İki kez düşünürek yazmanız ve paylaşmanız dileğiyle Allahu Teala'ya emanet olun.

Sadece şunu sormak istiyorum.

Mevcut hükümet, şimdi basına açıklasa "AB üyeliği talebimizden vazgeçtik. Bizim yerimiz; İslam Devletlerinin yanıdır!"

Ne olur sizce?

Sanırım, siyaset bizim oturduğumuz koltuklardan yapılmıyor. Oraya çıkanlar; fikirlerini aleni plana dökmek için; önce ortam hazırlamalıdırlar. Nazarımda AKP; İslam ivmesinini bu topraklardaki hazırlayıcısıdır. Kamuoyunu; hazırlamaktan öteye gçebilecek bir becerileri var mı orasını sorgulamak gerekir?

Yunuscoskun bey;

-Zinanın serbest bırakılışıyla ilgili link paylaşacaktım.Ama arkadaşlar önce davranmış.Zina konusunun akp nin iktidar olduğu dönemlerde sürekli gündeme gelmesine rağmen sonuçsuz kaldığını bildiğinizi düşünmüştüm ama yanılmışım.Israrla ve kendinize güvenerek ispat isteyişinizi buna yordum.

-Sonra arkadaşların zinanın Akp tarafından nasıl ve neden sümen altı edildiğini açıklayan yazılarını görünce bu hususun en ince ayrıntılarını gösteren belge ve yazıları paylaşmaktan vazgeçtim...(Zira bu konu hakkında bir makalem de vardı)

-İstediğiniz husular ispat edilince; çevir kazı yanmasın pozisyonuna geçmişsiniz.Bir yandan övmüş bir yandan yerden yere vurmuşsunuz.İnanın yazdıklarınızı okuyunca yüzümde acı bir gülümse belirdi.Zira bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bir durum var ortada.Böyle olunca yazınızı ve dolaysıyla ne dediğinizi anlamakta oldukça güçlük çektim.

-Erdoğanın one minute olayını ve reaksiyonları anlatmışsınız büyük bir heyecanla.Evet one minute büyük bir kredi oldu Erdoğan için islam dünyasında.Ama o karizmatik lider Erdoğanın yardımcısı AB üyeliğine giden sürecimiz hiç hız kaybetmeden devam edecek diyor.(bir zamanlar ab ye hristiyan kulübü dediğini de hatırlatmak isterim)

Anlaşılan sizin gibi Erdoğan da gri rengi çok seviyor.

İki kez düşünürek yazmanız ve paylaşmanız dileğiyle Allahu Teala'ya emanet olun.

Sevgili kardeşim

Bilmem üstadın hangi eserlerini okudunuz , fakat gördüyseniz üstad bir konuda osmanlı dahi olsa yanlış gördüğünü sert bir şekilde tenkit eder. Doğru gördüğünü ise gereği gibi överdi. Örnek: yeniçeri kitabı... Yeniçerinin iyi zamanlarında övüyor ama kötüye gittiğindede tenkitten geri durmuyor... Ya hep Ya hiç zihniyetiyle ne yapmaya çalıştığınızı açıkçası anlamış değilim... Peki yapıcı eleştrilerle şunu söyleyin bu ülkeyi yönetmeye şuan ki mevcut sistemde kim layık... Erbakan diyorsanız üstadın ona karşı son mektubunu okumanızı tavsiye ederim... Bahçeli derseniz sadece gülerim... Baykal derseniz elinizi sıkar arkamı döner giderim... Velhasıl efendim yıkıcılık kolay bu yanlış , şu yanlış dersin hoppp bitti... Yapıcı yanınızı görmekten ya biz aciziz yada siz göstermek konusunda biraz çekiniyorsunuz...Vesselam

"Başlık"... "İslâm âleminin lideri"...

İslâm âleminin lideri olabilecek vasıfları kazanabilmek, kazandıktan sonra muhafaza edebilmek zordur.. Bir "one minute" ile sâhip olunacak bir şey olamaz. Hiç kimse muazzam değildir, iktidâr olmak ile muktedir olmak arasındaki o ince çizgiyi unutmamak gerekiyor.. Tâvizler veriliyor, 'bir bildiği vardır..' diye sorgulanmıyor.

Tenkid etmeyi, sorgulamayı biraz öğrenebilsek..

1- Kaddafi'nin bu tanımlaması (birazda politik olarak) çok mu önemli?

2- Böyle bir alem/dünya varda (varsa kan var, zulüm var, petrol var, cehalet var vs.), bizim mi haberimiz yok?

3- Böyle şeyler ayaklarımızın yerden kesilmesine sebebiyet veriyor olmasın?

Not: Sayın Başbakan'ın dış politikadaki gayret ve çalışmalarını takdir hakkımı saklı tutarak tabi ki. (Tam olmasada)

İslam Ahlakı ile ahlaklanmamış bir devletin lideri İslam toplumunun lideri olamaz ki,.. Hak ettiğimiz ile yönetiliyoruz. Mükemmeli tasvir ediyoruz ama mükemmele çok uzağız. Hasis ruhların liderinin nezih olabileceğini iddia etmeyelim... İslam toplumunun fikri birliğinin Lidere değil birliğe hizmet edecek edepli bir hizmetkara ihtiyacı var...

kötünün iyisi anlayışına hiç tenezzül etmedim.

ancak bir birliğe bir önder seçilecekse bunun, içlerinde en iyisi olması hiç kuşkusuz en mantıklı olandır.

bırakın Türkiye'yi İslam aleminde bile malesef Erdoğan'ın alternatifi olmadığı çok açık

Buradan yola çıkarak İslam aleminin lideri sıfatı bence uygun

hep merak etmişimdir neden muhalifler sadece muhalif olurlar diye.. ve sonradan idrak ettim ki sadece muhalifliği becerebilen ve 'ortada tek suçlu varsa o da başbakan...' demekten ileri gidemeyen, birlik olmayı, hoşgörüyle problemleri çözebilmeyi beceremeyen, nefret ederek ettirerek deil kol kanat gererek insanları memnun etmenin saçma olduğunu savunan bu zihiniyetlerin sadece muhalif olmalarının nedeni bu vazifeyi sadece menfaat için yapmak. bu insanların ülkemiz için pozitif yönde bir icraatine şahit olmadım. tek yaptıkları muhaliflik....BU İNSANLARA ;"gelin sizde bir omuz verin beraber şu ülkenin kalkınması için geleceği için refahı için çözümler üretelim, türkü kürtü ermenisi her türlü azınlık şu ülkenin topraklarında yaşadığı için kendini dış kapının dış mandalı muamelesi yapılmış hissetmesin diye onlara kol kanat gerelim, siz bu toprağın vatandaşısınız bir türk nasıl istifade ediyorsa sizde o şekilde bu topraklarda mutlu ve huzurlu bi şekilde istifade edebilirsiniz diyelim ve bu şartları onlar için oluşturalım.. yahut müslüman, hristiyan yahudi.. her türlü dine mensup insanların özgür bir şekilde dinlerini yaşamalarına müsade edelim ve onlarada bu şartları oluşturalım. şu ülkede hangi ırk hangi dinden insan olursa olsun mutlu olsun ve Türkiye topraklarında yaşadığı için huzurlu olsun....." densede onlar yine tek işlerini yani sadece MUHALİFLİĞİ yapacak ve suçlusunuz diyecek çözüm üretmek adına sadece sessiz kalmayı tercih edecekler.... ama bıraksınlar MENFAAT için değil VATANINI SEVDİĞİ için buna niyet eden insanlar işini yapsın... Başbakan'ın niyeti zaten İslam lideri olmak değildir ona sorulsa o mütevazi şahsiyetin 'ne haddime' diyeceğini düşünüyorum.. ama o insan İslamın başsız olmadığını karşı taraflara hissettiriyor bunun içinde kendisinden Rabbim ebeden razı olsun....

Konuyla ilgili görüşümü ilk mesajımda belirtmiştim. Fakat, şunu tekrar etmek ihtiyacı hissediyor ve biraz da tartışmaya açıyorum: İslam alemi diye bir ''alem'' var mıdır?

Varsa, şu anda yaşadığımız buhranların, çatışmaların, parçalanmışlığın, bölünmüşlüğün olması nedendir? İslam alemi, dünyası gibi tanımlamaları bende kullanıyorum ama nedense gönül rahatlığıyla vardır diyemiyorum.

Amma laf edilmiş. :) Üstad sitesinde güya üstad fikirleri ekseninde beslendiğinizi zannı ile raflara kaldırılmış tozlu kelimeciklerinizi nekadarda hoyratça savuruyorsunuz.

Merhum Menderes, Merhum Özal, Ömrü Bol olsun 54. Hükümetin dahi yaşayan efsane Başbakanı Erbakan Hocam ve bugün R.Tayyip Erdoğan.

Bizde batan İslam'ın bizden doğuşuna ön ayak olan liderler silsilesi.

Üstadın tabiriyle ; boş laf, hep dalga dalga. uçsuz bucaksız umman. hayvanlık orkestrası. eşek birinci keman. orman keleş, nebat kel. nebat adamlar orman...

bence islam alemi hatta dünyası vardır fakat birliği yoktur...yahut birlik olacak gücü yoktur.. yahut birleştirici en büyük unsur olan başı yok ondan dolayı kendini savunmaya cesareti yoktur...

Hiç şüphe yok ki; İslam bir yükseliş yaşıyor. Lakin bu pek uzun sürmez ve çöküşe yüz tutar. Bu sefer şimdikinden daha büyük bir yükseliş yaşar. Ve o çöküşten sonra Mehdi aleyhisselam gelir..(Mahmud Efendi Hazretlerinin bir sıhbetinde geçirdiği sözler. Lafız aynı olmasa da, mana aynıdır..)

Evvelki yükselişlerin aktörü kimlerdir, bilinmez.. Erdoğan mı? küçük bir ihtimal..

İttihad yok diyorsunuz, evet bu doğrudur. Bu gerçekleşmeye başladığı zaman alem/dünya olan bir İslam mensubiyetinden bahsedebiliriz. Fakat; ortada coğrafi olarak bir yerde kümeli duran/sınırlarla ilintili ülkeler var ve buna İslam alemi demek aslında biraz da güç şişirmesi oluyor.

Afrika'nın bir kısmı, Arap Yarımadası, Asya vs... Birbirinden o kadar kopuk, o kadar ilgisiz ve bir o kadar da ayrı-gayrı sözde müslüman devletler varki !? Bu halde olunmasına rağmen, aynı dik kafalılık, aynı iktidar hırsı ve ötekilere benzeme uğruna değersizleşme devam ediyor.

İşte bu durumda ve gelinen noktada, sayın Başbakan'ın (dolayısıyla hükümetin) attığı adımlar ve gerçekleştirdiği bir takım işlerin önemi ve gerekliliği ortaya çıkıyor. İşte, müslüman devletlerin halklarında bunu yavaş yavaş hissettirmeye başladı diyebiliriz.

Ne mi oluyor? Bugün Suriye'de, Mısır'da, Tunus'ta, Filistin'de vs. mitinglerde boy gösteren Türkiye ve Tayyip Erdoğan bayrakları posterleri birşeylerin muhakkak değişeceğini gösteriyor.

Politik sistemlerin, iktidar düzeninin ve egemen kraliyet-aile anlayışının er ya da geç dönüşeceği görülüyor. Bunu biz mi diyoruz, hayır. Arap düşünürler, aydınlar, yazar-çizerler vs.

Sanırsam Başbakan'ın Arap halklarına verdiği mesajların arka planında birazda bu var. Ki bu doğru ve tutarlı bir politikadır. Sadece bürokrasiyle olmuyor bu işler, hissi unsurlarda devreye giriyor.

Ne olursa olsun, ben hükümetin geldiği bu noktayı takdir ve bunun dumura uğramaması içinde dua ediyorum.

Evet bu ülkelerin birde sömürge altında olduklarını düşünürsek dediklerinizde çok haklısınız... O konuda bende duacıyım ve inşallah daha güzel neticeler olacağına inanıyorum...

Bir İngiliz siyasetçisi ya da her neysesi der ki: Biz Mısır'ı yönetmeyiz, Mısır'ı yönetenleri yönetiriz !..

Bu sözün pratikteki ve günümüzdeki karşılığını pek çok -sözde- İslam ülkesinde görmekteyiz, maalesef.

evet bu durumunda dediğiniz gibi sözde İslam ülkelerinin malesef dinlerine dolayısı ile de özlerine sahip çıkamamasından ileri geliyor... Rabbim hangi davacı davasından taviz verdiyse elinden almış.. bunu geçmişimizde görebiliyoruz.. mesela Osmanlı ne zaman özünü kaybettiyse o zaman ellerinden bu dava alındı buna Emevilerde örnek verilebilir... vel hasıl kelam sahip çıkamayanın elinden her türlü değeri alınıyor.. ve maddi manevi emparyalizm kıskacında değersiz bırakılıyor bırakıldı...