Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
yunuscoskun

Esseyid Abdülhakim Arvasi Hz. Ile Ismailağa Cemaatinin Bağı Nedir ?

Recommended Posts

Sevgili kardeşlerim üstadımızın hocasının Nakşibendi tarikatinden olduğu hepimizin malumu , lakin benim merak ettiğim bir konu ismailağa cemaatiyle aynı koldan mıdır yoksa farklı mıdır ? Bunu sormamdaki sebep bu aralar cübbeli ahmet hocanın videolarını takip etmekteyim. Gerçekten çok etkileyici bir insan , çok memnunum Allah ondan razı olsun inş. Sizdende bu konuda bir bilgi rica ediyorum ... Saygılarımla

Cüppeli Ahmet Hoca bana şovmenmiş gibi geliyor.İsmailağa cemaati Halidiyye kolundan diye biliyorum.Ama Abdülhakimi arvasi hazretleriyle aynı koldan mı oluyorlar tam bir bilgim yok.

Cüppeli Ahmet Hoca bana şovmenmiş gibi geliyor.İsmailağa cemaati Halidiyye kolundan diye biliyorum.Ama Abdülhakimi arvasi hazretleriyle aynı koldan mı oluyorlar tam bir bilgim yok.

Aybüke hanım kardeşim şovmen diye değerlendirmenize eğer bazı sitelerin kısa kısa oradan buradan kesipte montajladığı videolar sebep oluyorsa size hocanın sitesini tavsiye ederim ayrıca orada teketek programında yaklaşık 5 saatlik programın tamamını ve tüm sohbetlerini bulabilirsiniz... Kararınızı ondan sonra vermenizi tavsiye ederim...

Cübbeli Ahmet Hoca doğru konuşuyor sözlerinde yanlış yok. Fakat uslubu eleştiriye açık, İslami bir konu üzerinde konuşurken bazen ayarı kaçırdığı oluyor. Bu konuda aybüke hanım kardeşime katılıyorum evet şovmenlik var izletiyor kendini. Bunun bir iyi bir kötü yanı var.

izlettiği için kendini, insanların onu dinleyip doğruyu öğrenme ihtimali var tabi burada nasıl ve ne amaçlı dinlediği önemli olan, Kişi sırf gülmek için dinliyorsa -ki reyting yapmasının başlıca nedeni bu- bir şey kapamaz.

Bazı Alimlerden de tepki alabilir Bu tutumu islami konuları konuşma edebine uymuyor diye.

Tabi Bu Cübbeli Ahmet Hoca'nın tarzı, fıtratı öyle. Sırf bu yüzden hocayı silip atamayız.

İki tarikatta; Halidi'dir. İsmailağa Cemaati, Halidi kolunun Menzil Cemaatinden icazetlidir. Menzil tarikatı, Bilvanis Seyidleri'nin himayesindedir.

Abdulhakim Efendi Hazretleri ise; Arvasi Seyyidlerindendir.(ülkemizdeki en yaygın seyyid ailesi.)

Seyyid Taha'nın talebe kollarından, Sığbatullah Arvasi Hazretleri'nin kollarından hem Arvasiler, hem de Bilvanisiler gelmiştir..

Evet, Cübbeli Ahmet ''Efendi Babamızın arkadaşıdır'' diyerek Mahmud Efendi'nin icazet aldığı Veli'nin Arvasi Hazretlerinin arkadaşı olduğuna işaret etmiştir.

Verdiği bilgiler için ibniss Gönüldaşa teşekkür ederim.

Not: Ne alakası var şimdi Cübbeli Ahmet'le bu konunun :) Yahu, Onu mütala edecek yer mi bu başlık. Hemen araya sokuşturulmuş. İlahi... :)

Aybüke hanım kardeşim şovmen diye değerlendirmenize eğer bazı sitelerin kısa kısa oradan buradan kesipte montajladığı videolar sebep oluyorsa size hocanın sitesini tavsiye ederim ayrıca orada teketek programında yaklaşık 5 saatlik programın tamamını ve tüm sohbetlerini bulabilirsiniz... Kararınızı ondan sonra vermenizi tavsiye ederim...

Cüppeli Ahmet Hocanın söylediklerinin hepsi doğru ve bana oldukça sempatik gelen bir kişilik.Ama kimin adına ve ne niçin çalıştıkları malum olan bazı Tv kanallarında çıkıp söyledikleriyle dinimizle hiçbir alakası olmayan sitelerde bile manşete oturması bana şovmen olduğu intibasını verdi.

Bu arada belirtmek isterim.. Hatalı bir bilgimi düzelteyim..

İsmailağa Menzil'den icazetli değil.. Yalnız kol başlarından icazet almıştır..

hakkınızı helal edin..

Allah(c.c.) en doğrusunu bilir lâkin bildiğim akdarıyla, İsmailağa ve Menzil TARİKATLERİ Mevlana Seyyid Abdullah Hakkari Hz. (ks)'den sonra ayrılıyor, Menzil Şeyh Seyyid Taha(k.s.) hz.leri ile devam ediyor.

Rabbim onlardan razı olsun, bizlere şefaatçi eylesin...(AMİN)

Arvasi kolu silsilesi

SİLSİLE-İ ALİYYE

1- Ebu Bekr-i Sıddık (K.S)

2- Selman-ı Farisi (K.S)

3- Kasım bin Muhammed (K.S)

4- Cafer-i Sadık (K.S)

5- Bayezid-i Bistami (K.S)

6- Ebul Hasan Harkani (K.S)

7- Ebu Ali Farmedi (K.S)

8- Yusuf-i Hemedani (K.S)

9- Abdülhalık-i Goncdüvani (K.S)

10- Arif-i Rivegeri (K.S)

11- Mahmud-i Encirfagnevi (K.S)

12- Ali Ramiteni (K.S)

13- Muhammed Baba Semmasi (K.S)

14- Seyyid Emir Gilâl (K.S)

15- Seyyid Muhammed Behaeddin (K.S)

16- Alâüddin-i Attar (K.S)

17- Yakub-i Çerhi (K.S)

18- Ubeydullah-i Ahrar (K.S)

19- Kâdi Muhammed Zâhid (K.S)

20- Derviş Muhammed (K.S)

21- Hâcegi Muhammed Emkenegi (K.S)

22- Muhammed Bâkibillah (K.S)

23- İmam-ı Ahmed Rabbani (K.S)

24- Muhammed Masum Faruki (K.S)

25- Seyfeddin-i Faruki (K.S)

26- Seyyid Nur Muhammed (K.S)

27- Mazhar-ı Can-ı Canan (K.S)

28- Seyyid Abdullah Dehlevi (K.S)

29- Mevlana Hâlid-i Bağdâdi (K.S)

30- Seyyid Abdullah Şemdini (K.S)

31- Seyyid Taha-yı Hakkâri (K.S)

32- Seyyid Muhammed Salih (K.S)

33- Seyyid Sıbgatullah-i Hizani (K.S)

34- Seyyid Fehim-i Arvasi (K.S)

35- Seyyid Abdülhakim-i Arvasi (K.S)

İstanbul Çarşamba kolu

1) Şah-ı Levlak Kadim-i Sevda Hazreti MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V)

2) Hazreti EBUBEKİR-İ SIDDIK (RA)

3) Mevlana SELMAN-I FARİSİ (RA)

4) Mevlana KASIM İBNİ MUHAMMED İBNİ EBUBEKR-İ SIDDIK (RA)

5) Mevlana CAFER-İ İBNİ MUHAMMED-İ SADIK (RA)

6) Mevlana EBU YEZİD EL BESTAMİ (K.S.)

7) Mevlana EBUL HASEN-İ HARKANİ (K.S.)

8) Mevlana ALİYÜL FARAMEDİ (K.S.)

9) Mevlana YUSUF’ÜL HEMEDANİ (K.S.)

10)Mevlana ABDÜLHALİK GÜCDEVANİ (K.S.)

11)Mevlana ARİF’ÜL RİVEGERİ (K.S.)

12)Mevlana MAHMUD-U İNCİR-İ FAĞNEVİ (K.S.)

13)Mevlana HACE ALİ RAMİTENİ (K.S.)

14)Mevlana MUHAMMED BABA SEMMASİ (K.S.)

15)Mevlana HACE EMİR KÜLAL (K.S.)

16)Mevlana BAHAUDDİN ŞAH-I NAKŞIBEND EL BUHARİ (K.S.)

17)Mevlana ALAUDDİN-İ ATTAR (K.S.)

18)Mevlana YAKUB-UL ÇERHİ EL HİSARİ (K.S.)

19)Mevlana UBEYDULLAH AHRAR ES SEMERKANDİ (K.S.)

20)Mevlana MUHAMMED ZAHİD (K.S.)

21)Mevlana DERVİŞ MUHAMMED (K.S.)

22)Mevlana HACE MUHAMMED İMKENEGİ ES SEMERKANDİ (K.S.)

23)Mevlana HACE MUHAMMED BAKİBİLLAH (K.S.)

24)Mevlana (İMAM-I RABBANİ) FARUK-İ ES SERHENDİ (K.S.)

25)Mevlana MUHAMMED MA’SUM ES SERHENDİ(K.S.)

26)Mevlana SEYFÜDDİN EBU BEREKET EL AHMED (K.S.)

27)Mevlana MUHAMMED SEYİDNUR BEDEVANİ (K.S.)

28)Mevlana HABİBULLAHİ CAN-I CANAN EL MAZHAR (K.S.)

29)Mevlana ABDULLAH DEHLEVİ (K.S.)

30)Mevlana ZÜLCENAHEYN HALİD ZİYAUDDİN EL BAĞDADİ (K.S.)

31)Mevlana ABDULLAH MEKKİ EL MUVAVİR Fİ BELEDİLLAH (K.S.)

32)Mevlana MUHAMMED MUSTAFA İSMET GARİBULLAH (K.S.)

33)Mevlana HALİL NURULLAH ZEĞRAVİ (K.S.)

34)Mevlana ALİ RIZA EL BEZZAZ (K.S.)

35)Mevlana ALİ HAYDAR AHISHAVİ (K.S.)

36)Mevlana HACE EL HAC MAHMUD EL OFİ (K.S.)

Menzil kolu

1- Ebu Bekr-i Sıddık (K.S)

2- Selman-ı Farisi (K.S)

3- Kasım bin Muhammed (K.S)

4- Cafer-i Sadık (K.S)

5- Bayezid-i Bistami (K.S)

6- Ebul Hasan Harkani (K.S)

7- Ebu Ali Farmedi (K.S)

8- Yusuf-i Hemedani (K.S)

9- Abdülhalık-i Goncdüvani (K.S)

10- Arif-i Rivegeri (K.S)

11- Mahmud-i Encirfagnevi (K.S)

12- Ali Ramiteni (K.S)

13- Muhammed Baba Semmasi (K.S)

14- Seyyid Emir Gilâl (K.S)

15- Seyyid Muhammed Behaeddin (K.S)

16- Alâüddin-i Attar (K.S)

17- Yakub-i Çerhi (K.S)

18- Ubeydullah-i Ahrar (K.S)

19- Kâdi Muhammed Zâhid (K.S)

20- Derviş Muhammed (K.S)

21- Hâcegi Muhammed Emkenegi (K.S)

22- Muhammed Bâkibillah (K.S)

23- İmam-ı Ahmed Rabbani (K.S)

24- Muhammed Masum Faruki (K.S)

25- Seyfeddin-i Faruki (K.S)

26- Seyyid Nur Muhammed (K.S)

27- Mazhar-ı Can-ı Canan (K.S)

28- Seyyid Abdullah Dehlevi (K.S)

29- Mevlana Hâlid-i Bağdâdi (K.S)

30- Seyyid Abdullah Şemdini (K.S)

31- Seyyid Taha-yı Hakkâri (K.S)

32- Seyyid Sıbgatullah-i Hizani (K.S)

33- Abdurrahman-i Taği (K.S)

34- Fethullah-ı Verkanisi (K.S)

35- Muhammed Diyaeddin Nurşini (K.S)

36- Ahmed-ül Haznevi (K.S)

37- Seyyid Abdülhakim Hüseyni (K.S)

39- Seyyid Muhammed Raşit Erol (K.S)

40- Seyyid Abdülbaki Erol (K.S)

Gümüşhanevi diğer isimiyle İskenderpaşa kolu silsilesi

1- Hazret-i Muhammed Mustafâ SAS

2- Hazret-i Ebû Bekir-i Sıddîk RA

3- Hazret-i Selmân-ı Fârisî RA

4- Hazret-i Kâsım İbn-i Muhammed Rh.A Hazretleri

5- Câfer-i Sâdık Rh.A Hazretleri

6- Bâyezîd-i Bistâmî Rh.A Hazretleri

7- Ebu’l-Hasan-ı Harkânî Rh.A Hazretleri

8- Ebû Aliyyini'l Fârmedî Rh.A Hazretleri

9- Yûsuf Hemedânî Rh.A Hazretleri

10- Abdülhâlık-ı Gucdüvânî Rh.A Hazretleri

11- Ârif-i Revgirî Rh.A Hazretleri

12- Mahmûd İncir-i Fağnevî Rh.A Hazretleri

13- Ali-i Râmitenî Rh.A Hazretleri

14- Muhammed Baba es-Semmâsî Rh.A Hazretleri

15- Emir Külâl Rh.A Hazretleri

16- Şâh-ı Nakşibend Muhammed Behâeddîn-i Buhârî Rh.A Hazretleri

17- Alâeddîn Attâr Rh.A Hazretleri

18- Yâkûb-u Çerhî Rh.A Hazretleri

19- Ubeydullah-ı Ahrâr Rh.A Hazretleri

20- Muhammed Zâhid Parsâ Rh.A Hazretleri

21- Muhammed Derviş Rh.A Hazretleri

22- Hâcegî Muhammed Emkenekî Rh.A Hazretleri

23- Muhammed Bâki Billah Rh.A Hazretleri

24- İmâm-ı Rabbânî Ahmed Fâruk Serhendî Rh.A Hazretleri

25- Muhammed Ma’sûm Serhendî Rh.A Hazretleri

26- Muhammed Seyfüddîn-i Serhendî Rh.A Hazretleri

27- Nur Muhammed Bedvânî Rh.A Hazretleri

28- Şemseddin Cân-ı Cânân Mazhâr Rh.A Hazretleri

29- Abdullah ed-Dehlevî Rh.A Hazretleri

30- Mevlânâ Halid-i Bağdâdî Rh.A Hazretleri

31- Ahmed İbn-i Süleyman el-Ervâdî Rh.A Hazretleri

32- Ahmed Ziyâüddîn-i Gümüşhânevî Rh.A Hazretleri

33- Kastamonu'lu Hasan Hilmi Rh.A Hazretleri

34- Safranbolulu İsmâil Necâti Rh.A Hazretleri

35- Ömer Ziyâüddîn-i Dağıstânî Rh.A Hazretleri

36- Tekirdağlı Mustafa Feyzi Rh.A Hazretleri

37- Hacı Hasib Efendi Rh.A Hazretleri

38- Abdülaziz Bekkine Rh.A Hazretleri

39- Mehmed Zâhid Kotku Rh.A Hazretleri

40- Mahmûd Es'ad Coşan Rh.A Hazretleri

41.Nureddin Coşan Efendi

• Like 1

hep arardımbu silsileleri.. Menzil hariç ulaşamazdım diğerlerine..

Allah sizden razı olsun..

Yüzlere varan iletileri olanlara bakıyorum da.. şu verdiğiniz tek ileti hepsini ne denli geçti..

Bir düzeltme yapmak ihtiyacı duydum..Arvasi kolunda Seyyid Taha Hz.nin üç halifesi de ardarda yazılmış.Seyyid Taha-i Hakkari-Seyyid Fehim Arvasi-Seyyid Abdulhakim Arvasi diye devam etmeli.Seyyid Sıbgatullah hz. de ayrıca zaten halife ve ondan sonra da farklı kol devam ediyor.Seyyid Muhammed salihin ise halifesi yoktu.Malum silsile zikredilirken sırasıyla tek halifeler yazılmaktadır.Dolayısıyla hangi kol orada zikrediliyorsa o kolun erenleri yazılmalıdır.

efendim Efendi Hazretlerinin en meşhur talebelerinden biri belki de en meşhuru Üstadımızdır...Efendi Hazretlerinin telkinini veren son günlerde yanında bulanan çok sevdiği talebesi bu yolu sen yayacaksın dediği zatsa Hüseyin Hilmi Efendidir...www.dinimizislam.com onun talebeleri tarafından hazırlanmıştır...icazeti mutlakası vardır...internet sitesinden de ulaşılabilir...niyeyse kimse koymaz onun ismini ama son dönem elinde belgeyle birlikte icazet sahibi olan tek zat belki de...saygılarımla..

H.

efendim Efendi Hazretlerinin en meşhur talebelerinden biri belki de en meşhuru Üstadımızdır...Efendi Hazretlerinin telkinini veren son günlerde yanında bulanan çok sevdiği talebesi bu yolu sen yayacaksın dediği zatsa Hüseyin Hilmi Efendidir...www.dinimizislam.com onun talebeleri tarafından hazırlanmıştır...icazeti mutlakası vardır...internet sitesinden de ulaşılabilir...niyeyse kimse koymaz onun ismini ama son dönem elinde belgeyle birlikte icazet sahibi olan tek zat belki de...saygılarımla..

.Hilmi Efendinin Hazretin talebesi olduğu doğrudur.Lakin icazet-i mutlakası olduğu doğru değildir.Bu hadise hilmi efendinin vefatından sonra istismar konusu edilmiştir.Hakikat şu ki ;Hazret, mutlak hilafet vermemiştir. bizzat yaptığım araştırmalar neticesi kendi ifadeleriyle de vermediğini ifade buyurmuştur.Dileyenler Efendi hazretlerinin mektuplarından derlenen bazı kitaplardan bu mevzuyu bulabilirler.En son Süleyman Kuku nun iki cildlik külliyatında da mevcut olduğunu gördüm

• Like 2

H.

Aynen katılıyorum. icazet-i mutlakası yoktur.Bu mesele maalesef son zamanlarda istismara uğramıştır.ya cehalet ya da kasıtlı olarak silsileye hilmi efendi eklenmektedir.Bu bir bühtandır.Merhum H.Hilmi efendi ,Efendi hazretlerinin talebesidir ve diğer talebeler gibidir.Efendi hazretleri bizzat kendi ifadesiyle halife bırakmamıştır.Bu kolun son halkası Seyyid Abdulhakim hazretleridir.

.Hilmi Efendinin Hazretin talebesi olduğu doğrudur.Lakin icazet-i mutlakası olduğu doğru değildir.Bu hadise hilmi efendinin vefatından sonra istismar konusu edilmiştir.Hakikat şu ki ;Hazret, mutlak hilafet vermemiştir. bizzat yaptığım araştırmalar neticesi kendi ifadeleriyle de vermediğini ifade buyurmuştur.Dileyenler Efendi hazretlerinin mektuplarından derlenen bazı kitaplardan bu mevzuyu bulabilirler.En son Süleyman Kuku nun iki cildlik külliyatında da mevcut olduğunu gördüm

• Like 1

H.

Selamün aleyküm efendim;

Efendi hazretleri ile ilgili bir şeyler bakmak için internette dolaşıyor iken sitenizdeki bu yazıyı gördüm ve cevap vermek ihtiyacını duydum.

Mübarek hocamız Hüseyin Hilmi IŞIK beyefendi, belki efendi hazretlerinden icazetli değildiler ama onların yetiştirdikleri, islamiyyete ve ehli sünnet itikadına hizmet etmek nasib olan kıymetli bir zattır. Diğeri de Seyyid Cemaleddin Arvasi hazretleridir.

Hocamıza belki efendi hazretleri icazet vermemiş olabilir ancak mübarek oğulları Kadıköy Müftüsü Seyyid Ahmet Mekki Üçışık hazretleri hocamıza icazet vermişlerdir. Verdikleri icazet, Habibi Acemi, Davud-i Tâi, Sırri Sekati, Cüneydi Bağdadi hazretlerinin silsilesine ait bir icazettir. İcazetin linkleri de aşağıdadır. Dileyen bakabilir;

http://www.mumsema.com/turk-islam-alimleri...html#post501243

http://www.huseyinhilmiisik.com/Aricazet.htm

Yukarıda da söylenildiği gibi, Mahmud efendi'nin hocası kendilerine icazet vermemiştir.

• Like 1

Kıymetli topraklarımızda faal olan İsmailağa (Mahmud Efendi Hz.), İskenderpaşa (Esad Coşan Hocaefendi), Menzil (A.Erol Hz.), Sami Efendi (O.Nuri Topbaş Hocaefendi) cemaatleri, Abdülhakim Arvasi Hz. kolu ve daha bir çok Nakşi Tarikinden gelen kol, hepsi Halidi'dir.. Ben de bunlardan birisine mensubum.. Ayrım yoktur hepsi bizimdir hepsi haktır, ancak mesele ehl-i sünnet olmak.. Bunların hepsi itikatta ehl-i sünnettir.. Tabii amelde kimisi kimisinden daha hassastır.. Mevla hepsine razı olduğu hassasiyetleri nasip etsin..

Size Menzil'e gitmenizi tavsiye ediyorum.Konu aşağıdadır.

İnşallah yardımcı olmuşumdur.

http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?/topic/13071-seyyid-abdulhakim-arvasi-ve-onun-soyu/

Seyyid Abdulhakim Arvasi(k.s)'nin Nakşibendi Menzil den olduğunu biliyorum.Doğrusunu Allah bilir.Fakat Menzile gidiniz.Yararlı olacaktır ve yukarıdaki konuyu lütfen okuyunuz.

Saygılarımla...

• Like 1

Merhaba, arkadaşlarım kardeşlerim

konunun başlığını okuyunca ilgimi

çekti neler yazılmış merak ettim okudum ve gördümki

Abdulhakim Efendi Hazretleri şu kolda

şu kişi aynı kolda yok farklı kolda

farklı tarikatte bunlar ne fark eder

konunun önemini anlayamadım ne olacak aynı ise bu

birşeye yarayacak mı ilk önce bunu öğrenmek isterim

amaç tasavvuf ise tasavvufun amacı Allah'a yaklaşmak ise bunlar neye hizmet ediyor?

Abdulhakim Efendi Hazretleri tasavvuf hakkında neler söylemiş(Büyük Doğu sayı=1)

"Hasılı tasavvuf, beşeri sıfatlardan çıkarak, meleki sıfatlar ve ilahi ahlak ile

vasıflanmaya ve ahlaklanmaya yarar bir hal"

bunu yapabilen tarikatlar 73 fırkanın içindeki kurtuluşa eren tek fırkanın içindedir

hiçbiri farklı değildir yolları aynıdır inşallah saygılarımla ne mutlu ilahı ahlak ile

ahlaklananlara

İyi günler ,

Kanaatimce ve elde etmiş oldugum bilgilere dayanarak ; Tasavvuf insanin ALLAH(C.C)'a yaklaşmasi için yardimci olur .

Asil önemli olan Dini dogru kaynaklardan ve İslam alimlerinin bildiklerine göre ogrenmek ve onlarla halis amel etmektir ve tasavvuf buna yardimci oluyor ...

Saygilarimla

Sevgili kardeşlerim üstadımızın hocasının Nakşibendi tarikatinden olduğu hepimizin malumu , lakin benim merak ettiğim bir konu ismailağa cemaatiyle aynı koldan mıdır yoksa farklı mıdır ? Bunu sormamdaki sebep bu aralar cübbeli ahmet hocanın videolarını takip etmekteyim. Gerçekten çok etkileyici bir insan , çok memnunum Allah ondan razı olsun inş. Sizdende bu konuda bir bilgi rica ediyorum ... Saygılarımla

Adı geçen kişiler ve Abdülhakim Arvasi Hz. lerinin hiçbir alakası yoktur.

İki tarikatta; Halidi'dir. İsmailağa Cemaati, Halidi kolunun Menzil Cemaatinden icazetlidir. Menzil tarikatı, Bilvanis Seyidleri'nin himayesindedir.

Abdulhakim Efendi Hazretleri ise; Arvasi Seyyidlerindendir.(ülkemizdeki en yaygın seyyid ailesi.)

Seyyid Taha'nın talebe kollarından, Sığbatullah Arvasi Hazretleri'nin kollarından hem Arvasiler, hem de Bilvanisiler gelmiştir..

Mürşidi kamil in çok müridi yetiştirdiği talebesi olabilir. Hatta birden çok halifesi de. Ancak icazeti mutlaka dışındaki diğer icazetler mürşidin vafatı ile son bulur. Mutlak hilafet ise adından da anlaşılacağı gibi TEK kişiye verilir. Bu nedenle kollara ayırmak mümkün değildir. Mürşidin vefatı ile tüm talebeleri ve halifeleri tek mutlak halifeye intisab ederler.

H.

Burada bazi mevzularin iyi anlasilmasi gerekmektedir. Icazet-i Mutlaka'nin ne oldugunu bilmek icab eder. Ayrica konustugumuz konu Silsile-i Aliyye'dir.Bu da nedir bilmek lazim.

Eskiden Buyukler yerlerine bir halifeyi icazet ederler imis.Goruldugu uzere listenin belli bir bolumu tum cemaatlerde ayni gelmektedir. Ancak bazende bu icazet olagelmemistir.Allah-u Alem. Ve nihayetinde talebelerin husnu zanni ile birlikte, kendi hocalarinin boyle bir iddiasi olmamasina ragmen kendinden sonra o makamda tesmiyye edilmistir.

Elbette dirinin hakki var ise olunun de vardir. Elde net bir delil olmaksizin sadece kalbi husnu zan ile vefat etmis bir insana Silsile-i Aliyye buyugu dediginizde o insanda ahirette bu hakkini alacaktir.

Huseyin Hilmi Efendi Hazretlerinin hali hayatindan boyle bir iddiasi yoktur, olmamistir. Olsa idi basta kendisi bunu belirtirdi. Aldigi icazetlerin tumu ehl-i sunnet mezhebi uzerinedir.Ahmet Mekki efendiden aldigi da boyledir. Ve bugun dogru itikad bilgisi ve dogru amel bilgisi kaynagi aramak derdinden bizleri kurtarmaya omrunu harcamis son donemin buyuk bir islam alimidir. Kitaplarini okuyan muslumanlarin ona borcu vardir. Cunku gercekten cabasi insan cabasinin uzerindedir. Allah-u alem veli bir kuldur. Ve yaptigi hizmeti devam ettirmek hepimizin uzerine gorevdir.

Vefatindan sonra boyle gayrete dusen bazi asiri sevenleri zannin asirisina kacmislardir. Huseyin Hilmi Efendi ye bunu yapmamak lazim. Kendi iddaa etmedigi bir seyi ve ya kendi delillerini ortaya koymadigi bir seyi ona yuklemeye gerek yoktur.

Arkadaşın birisi, Gavsı Sani ks.' nin sakalının uzunluğunun, sünnete uygun olup olmadığını yazmış...Elhamdulillah 4 mezhebe göre sakalın uzunluğu bir tutamdır..Mubareğin sakalıda o ölçülerdedir Allahualem Bir tutam çenenin bitiminden itibaren dir,Allahualem