Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
üstad'ımıza saygılar...

Bir Anket...

Recommended Posts

İslam çemberinde kalmaya dirayet gösterenler için; saadet dolu günler..

Haram-helal dairesini gözetmeyenler için ise; neye varılsa doyurmayan; Hep "Daha yok mu" diyen bir iç ses (nefs).... ve inkıyaz

Zor fakat mükemmel bir soru.

"Hayatı yaşamak ne demektir" diye sorulmuş olsaydı cevabım:

Bazen doğduğun gün gibi tertemiz bir sayfa,bazen hayatı anlamaya çalıştığın an gibi tatlı tebessüm dudaklarda,bazen sihri bozulmuş bir karanlıklar alemi,bazen yolda yalnız yürümek, bazen aile ihtişamı ile hayatın tadının sadece bu olduğu düşüncesi,bazen derin bir kuyu, bazen bulut üzerinde ki mükemmeliyet.Bazen çarmıha gerilmişcesine çelişkili bir hal... En önemlisi insan olduğunu bilerek farlı olduğun ve bu farklılığın neticesinde ki kulluk şuuru.

Uzadıkça uzar bana göre.

Gerisi vs.vs.vs.

Doğduğumuz anda elimize tutuşturulan mürekkeple yaşam sayfasına birşeyler karalamaktır bana göre Hayat.

Karalamalarımızı ne önceden tahmin edebiliriz tam olarak ne de, sonradan silebiliriz.O defteri istesek de yakamaz ve son nişanemize kadar emredilenlerle doldurmaya çalışırız,(ya da çalışmayız).

En sonunda ise yanımızda götürdüğümüz amel çizelgemiz ile karşılanır.Böylece bir nefeslik dünya hayatıyla

sonsuz bir mükafatı kazanır yahut sonsuz azaba çarptırılırız...

Cevabı uzaklarda aramamalı...

"Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten

sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?"

En'âm - 32. ayetin meali

"Her canlı ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir.

Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete sokulursa, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı,

aldatıcı metadan başka bir şey değildir."

Âl-i İmrân - 185. ayetin meali

Garip bir tevafuk oldu.Günlerdir beynimi meşgul eden bir soru bu.Kendi kendime cevaplar vermeye çalıştığım veya verdiğimi sandığım...

Garip söylemler dillere pelesenk olmuş.Özellikle bir türlü memnun edilemeyen gençlerimizin...

"Hayat beni neden yoruyorsun, hayat bana neler ettin,ne biçimsin,hayat insana her an gülmüyor,yorma beni hayat yormuş zaten ,amaaannn hayat işte,hiç mi şans vermez yaa şu hayat??? hep mi vurur???,hayat sana vuruosa sen de ona vur acıma,hayat bize wermezse şans biz çingenlik yapıp yine alırız,suskunluğu kadar sesi olan hayata başlık atamadım(ne demek bu ya Allah aşkına ?!)"vs.vs....

(zamanında bunları not etmeyi düşünmekle ne kadar haklı olduğumu anladım şimdi)

Sanki adı "hayat" olan bir varlık var,böyle canavarımsı birşey.. insanlara etmediğini bırakmıyor. Yahu nedir bu "hayat" dedikleri gerçekten ?

Hayat bir simit almaktır. Gün gelir taze simit yersiniz, gün gelir bayatlamış simidi cebren ve hile ile mideye indirirsiniz. Tercih meselesi.. Satıcının kabahati olmaz.

"Ana rahminden çıktık pazara bir kefen aldık girdik pazara" yeterli bir tanım bence.

müslüm gürsese göre HAYAT BİR KÖŞE KAPMACA , köşeni bir kaptırda gör.

üstad necip fazıla göre, elindeyse zamana dur geçme diyet dayat, bi sigara içmekten daha kısa bu HAYAT.

hafakana göre, bir bilmecedir HAYAT sağdan sola 5 harf_

üstad necip fazıla göre, elindeyse zamana dur geçme diyet dayat, bi sigara içmekten daha kısa bu HAYAT.

Gecenin bu saati döktürüyorsun abi. Devam, devam. :)

:) eyvallah ahıskalım. bu saatte bende ufak ufak dökülüyorum. gecenin kuytusunda gizlenmek üzre sizleri ve kendimi Allaha emanet ederim .

Dudaklarım yalpalar,tekerrür kapısnı ısrarla çalar.

Aç ya da açma ama unutma her kapıyı açar elbet çilingir. :)

Hayat arabamla son sürat ,kulaklarımda hep aynı şiir

Hayat; aşkı gönlümde eli boğazımdadır,

Bir hayat yaşarım ki, yüreğim ağzımdadır...

bir kitabın arkasından alıntı....

çok güzel bir cevaptı

Hayatı sadece dünya hayatıyla sınırlandırmamak lazım. çünkü hayatın mertebeleri vardır. ölüm bir adem, bir hiçlik değildir, ölüm bir tebdili mekandır yani mekan değişikliğidir. bundan dolayıdır ki ölümden sonra da hayat vardır. ruhlar aleminden dünya hayatına, dünya hayatından kabir hayatına, ordanda ahıret hayatına terhis olunuyoruz...kısaca izah etmek gerekirse;

dünya hayatı için konuşacak olursak Allahu tealanın bize nimetlerini ihsan ettiği bir maden-i nimettir, onu tanımamıza, azametini ve kudretini görmemize fırsat verdiği, hafi olarak Onun ismi tecellilerinin numunelerinin sergilendiği,cennetin veyada cehennemin ön rehberi, Rabbimizin bizim gibi acizleri kendine muhattap edip birde misafir ettiği bir mekandır...

kabir hayatı, Allahın bize tahsis ettiği bir diğer mekan...dünya hayatındaki vazifemizi ifa etmemize göre şekillenen ön ahıret hayatıdır..

ahıret hayatı, son durak, kimine göre vuslata eriş, sonlanmayacak mutluluk, kimine göre çetin bir azabın başladığı ve sonlanmayacağı mekan...

Tek çıkış kapısı olan bir zindandır.O kapı İslam,anahtarı sünnet ve Kur'an'dır.Daha bir çok kapı ve anahtar vardır,hepsinin sonu hüsrandır.

Bir anket için çok açık uçlu bir soru diye düşünüyorum bu işlerle uğraşan bir insan olarak nacizane..ama yine de yardımcı olmak adına cevaplayayım.

Keşkeleri en aza indirerek inşallahları artırmak için gün boyu sarfetiğimiz sözlerden ibaret son nefese kadar geçecek olan bir döngü.