Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
onüç

İbnu'l Kayyim El-cevziyye

Recommended Posts

Selamun aleyküm verahmetullah

değerli kardeşlerim sormak istediğim

"İBNU'L KAYYİM EL-CEVZİYYE" kimdir ehli sünnetmidir nasıl biridir?

tabi olunabilecek görüşlere sahipmidir.

görüşleri içerisinde sapık olanı varmıdır?

tanıyan bilen tüm kardeşlerimden fikirlerini esirgemelerini rica ediyorum

ALLAH'a emanet olun

İbnu'l Kayyim El-cevziyye, İbn-i Teymiyye'nin en önde gelen talebelerinden biri. Sadece bu bilgi bile Cevziyye'nin hangi yolda olduğunu görmeye yeter. Ek olarak bir iktibas yapalım:

"Küçüklükten îtibâren ilim tahsiline başlayan İbn-i Kayyım-i Cevziyye 1312den 1327ye kadar İbn-i Teymiyyeden çeşitli ilimleri tahsil etti. Hanbelî fıkhında yüksek dereceye ulaştı. Çok kitap yazdı. Felsefeciler, Hıristiyan ve Yahûdîlerle mücâdele etti. Birçok kerre hacca gitti. Edebî tarzını benimsediği hocasının, her yönüyle, sâdık bir talebesi oldu. İbn-i Teymiyyenin Ehl-i sünnete uymayan bozuk düşüncelerine kapıldı. Onun fetvâlarını ve eserlerindeki sapık fikirleri müdâfaa etmeye başladı. Kendi düşüncelerini beğenen İbn-i Kayyım-i Cevziyye, aklın eremediği bilgileri ve tasavvuf büyüklerinin keşfettikleri sırları, akıl ile çözmeye kalktı ve Ehl-i sünnetten ayrıldı.

Başta El-Kasîdet-ün-Nûniyyesi olmak üzere yazdığı yazılarda Allahü teâlânın başka varlıklara bâzı yönlerden benzediğini ve cisim olduğunu yazdı. Hattâ Bedâi-ul-Fevâid adlı kitabının dördüncü cüz 24. sayfasında; Allahü teâlâ, arş ve kürsî semâdadır! diyerek, Allahü teâlâya mekân isnâd etti ve aynı iddiâsını El-Cevâb-ül-Kâfî adlı eserinde de tekrârladı. Hocası gibi; Cennet nîmetleri sonsuz ise de kâfirlere Cehennemde azâb sonsuz değildir. dedi. Kabr ziyâretinde bulunan Müslümanlara müşrik deyip, hocası İbn-i Teymiyye gibi, türbelerin yıkılmasını istedi. Hattâ Resûlullah efendimize dil uzatarak, vefâtından sonra, bir meziyetinin kalmayıp, diğer insanlardan bir farkının bulunmadığını iddiâ etti. Bu konuda bildirilen hadîs-i şerîf ve haberleri, âlimlerin sözlerini tevil ederek Ehl-i sünnete uymayan birçok fikirler ileri sürdü. Bunun için, Ehl-i Sünnet âlimleri tarafından şiddetle tenkid edildi. Hocası İbn-i Teymiyye ile birlikte Şam Kalesine hapsedildi. Hocasının ölümünden sonra hapisten çıkarıldı."

*Kaynak

Ne yani, İbni Teymiyyenin talebesi olması lekelenmek anlamına mı geliyor. Böyle bir mantık olamaz. İmamı Zehebide İbni Teymiyyenin talebesidir ama büyük bir alimdir.

İbnül Kayyum büyük bir alimdir. Çok ilginç görüşleri olan bir alimdir hatta. Benimde katıldığım bir görüşü, cehennem azabının birgün son bulacağına dair olan görüşüdür. Açıkçası akla uyuyor. Allah neden sonsuza kadar azap etsin ki?

İbnül Kayyum büyük bir alimdir. Çok ilginç görüşleri olan bir alimdir hatta. Benimde katıldığım bir görüşü, cehennem azabının birgün son bulacağına dair olan görüşüdür. Açıkçası akla uyuyor. Allah neden sonsuza kadar azap etsin ki?

ANLADIM.İSYANOĞLU DA BUNDAN ÖĞRENMİŞ O SAÇMALIĞI.

arkadaş niyesi var mı ebedi diyor, onun için ebedi.

bu heriflerin uydurma tevilleri bile sapık olduklarını ortaya çıkarıyor.zira tevile sadece ALLAH' hakkında imkansız olan bir mana çıkıyorsa başvurulabilir.ALLAH'ın zalimlere sonsuza kadar azap etmesinin neresi ALLAH için imkansız.haketmeselerdi.

Bir önceki başlıkta hadisleri inkardan sizin imanınızın 5 paralık olduğu belli idi..

Çok ilginç görüşleri olan bir alimdir hatta. Benimde katıldığım bir görüşü, cehennem azabının birgün son bulacağına dair olan görüşüdür. Açıkçası akla uyuyor. Allah neden sonsuza kadar azap etsin ki?

Şu mantık kunkumanızda onlarca ayeti inkar ettiğinden küfrünüzü alnınız mnühür olarak vurdunuz vesselam.. gayrı işiniz kalamdı sitede

Soruyu sorduktan sonra Reyhan kardeşimin yaptığı açıklama gönlümüzde hiçbir şüphe bırakmamıştı (keza soruyu elime geçen bir kitabını okumadan önce sorma ihtiyacı hissetmiştik)

Konuyu güncelleştiren kullanıcının savunma adına ortaya attığı tez vardığımız kararda haklı olduğumuzun ikincil bir ispatı mahiyetinde.

Reyhan kardeşime tekrar teşekkür ediyorum ALLAH(c.c.) razı olsun

Ne yani, İbni Teymiyyenin talebesi olması lekelenmek anlamına mı geliyor. Böyle bir mantık olamaz. İmamı Zehebide İbni Teymiyyenin talebesidir ama büyük bir alimdir.

Sultan meclisinde konuşanlardan birinin "özrü kabahatinden büyük" tabirini kullanması üzerine

"-Öyle şey olur mu? olursa gösterin" diye çıkışır ve ispat ister. (niye böyle bir talepte bulunur because güngelir bazı dingillere msal olur)

sultan sarayda yürürken elemanımız sultanın arkasından ona bir edepsizlik eder, sultan küplere biner "-Bre densiz sen ne ..." sultan daha sözünü bitirmeden bizimki yapıştırır cevabı"

"-Affedin sultanım sizi valide sultan sandım."

Peki ben bu fırka(!)yı neden anlattım?

Bilmem aklıma esti :)

Uzun zaman oldu siteye girmeyeli. Nereden başlasam diyordum da buldum :)

Yahu harbiden çok güldüm bu yoruma. Gerçi ağlamak lazım da olmadı işte...

Bu nasıl birşeydir abicim, bir mümin bunu nasıl der ya. Açıkçası aklım kesmedi bunu :)

Tımarhanelik bir zeka geriliğinin ve insanda biraz teslim aklın olmayışının nerelere yol vereceğinin bariz örneği...

Aklım kesmiyor ne demek yahu :D

Cedele girmeyeceğim tabi ki. Böyle biriyle cedele girmek adamı Kebair Günaha sokar.

Ama harbiden çok merak ettim. Şu cehennemin sonsuz olmayışını hangi Ayet yahut Hadisle açıklamışlar ya :)

Ne yani, Beton Kemal'i de Allah yarattı diye cennete mi sokacak Allah Celle Şanuhu?

Allah Allaaaah...

Enterasaan...

Üstad'ın Ehl-i Sünne radarına yakalandın babalık. Ya bu dereyi güdersin ya bu diyardan gidersin :D Şaka bir kenara, bence biraz şuur sahibi olmaya bak. Şuur alırsan anlarsın ki Nassı inkar küfürdür ve böyle itikadi ve fıkhi meselelere balıklama dalınmaz.

Vallahi hipotenüse bakan açının 25 olduğunu söyleseydin John Nash 10 sene gülerdi. Hal böyleyken nasıl oluyor da din meselelerinde bu kadar rahat konuşuluyor.

Enteresaaan...

Bu arada bukadar enteresaaan şeyler dönerken gözüm mit ajanını simitçiyi ve sitenin parlak ilduzu Radomir beyefendiyi aramıyor değil ha :D :D

Hadi selametle...

Bu arada polis amca ben geldim ya hu!

Allah c.c. ve Rasulüne s.a.v.ters düşecek her türlü fikir, düşünce, ideoloji ve dahi bunları öne sürenler kat'i suretle kabul edilemez.. kitapları alınıp okunması dahi adı geçen müellifin hesabına bir artı teşkil edeceğinden sakıncalı bir husus acizane benim kanaatime göre.. mümin merhametli olduğu kadar, inkar edicilere karşı da son derece şiddetli bir tavır içinde olmalı.. Allah Rasülünün nur yolu izinde gidenlere ne mutlu...

Bu gibi başlıkların vakti zamanında açılmış ve de biz fakirlerin istifade edebilmiş olması gerçekten nimet. Allah razı olsun değinenlerden fikirlerini esirgemeyenlerden. Evvela Efendi Hazretlerinden daha sonra Üstad'ın Doğru Yolun Sapık Kolları eseri gerçekten kaynak teşkil edecek cinsten.

Geçen hafta okulda ilk golümü yedim. Hadis dersinde şol zatın adı geçiyordu. Hoca dedi şöyle muhterem, böyle büyük hoca. Kafamda hemen burada okuduklarım uçuştu, dedim hop ağır ol! Tabi içimden..

Dedim, "Hocam ne diyorsunuz o sapık sapık!"

Müdafaaya geçti; aman canım insanın bir hatasından ötürü hemen bu yaftayı yapıştıramazsınız. Emeği var, emeğe saygı var.. Manas destanının Türkiye ayağını temsile kalkıştı anlayacağınız.

Hayır biliyorum, hocaları yolundan çeviremem, ama arkadaşların körpe beyinleri lekelenecek diye endişe ediyorum.

Öte taraftan siyerci Hamidullah'tan dem vurmaya başladı. Şu Mirac hadisesinin salt ruhen gerçekleştirildiği iddiası. İçten içten ya sabur çekiyorsun da, ben susamam ki! Buna da daldım..

Dedim hocam nasıl bunu savunursunuz? Bakınız cümleye, hayretlere düştüm.

_Neden olmasın? Efendimizin rüyada vahy aldığına inanıyorsunuz da Mirac'a çıkmış olmasına neden kani olmuyorsunuz?

_Karşıyım, karşısındayım. Burada Efendimize eksiklik isnad ediliyor. Hem Allah Efendimiz'i bedenen göğe kaldırmaya kadir değil midir? Öte yandan sırf ruhen gerçekleştirilmiş olsa, müşrikler neden karşı çıkmış olsunlar?Mucize bunun neresinde, ben de gözlerimi kapatsam ahan da Paris'e gittiğimi iddia edebilirim.

Bana sadece güldü. Araştır, oku, önyargılı olmaymış..

Mevdudi, Seyyid Kutup, İbn-i Teymiyye, Cevziyye, Hamidullah, Muhammed İkbal.. Ve de bunların elemanlarının topuna önyargılıyım! Her zamanda bahsinin geçtiği yerde hakikati söylemekten kesinlikle de geri durmayacak, ayağımı indirmeyeceğim! Neye mâl olacaksa olsun..Ne ehemmiyeti var?

Bir arkadaşla mülahaza ediyoruz bu isimleri.. Kendisi de ilahiyattan. Yahu diyor senin yüzünden tüm hocalarımı önyargılı bir şekilde dinler oldum. Güldüm. Dedim aferim. Böyle olacağız. Bunlara objektiflik değil yargının en kırmızı ve de köşeli cihetinden muamele edeceğiz. Devam.

Anlayacağınız gönüldaşlar, bu gibilerinin asıllarını, şeceresini okumak için üzerinde durmak ve de donanımlı olmak ilazım geliyor.

Yine aynı arkadaşa cümlemdir.

Muhammed İkbal neden okummamalı? Sorusuna cevap verebilmemiz için Muhammed İkbal okumalıyız./Aynı şekilde diğer isimleri de tabi.

Mesele budur. Tashih edilmesi gereken meseleler var, işimiz var. Gerisi Fransız edebiyatçının dediği gibi, edebiyattan ibaret.

Guest İhvan

Allah cc seni neden sonsuza kadar cennetinde yaşatsın ki ? Mecbur mu ? değil. 1000 sene cennette yaşayıp 1 sene cehennemde yanmaya razımısın ? Seni cennetinde sonsuza dek yaşattığında itiraz etmezsin. Allahın izniyle ve çokça merhametiyle ben buraya girmeye hak kazandım dersin. Peki kafirler Allah cc ü ve resulullah (s.a.v) i kabul etmeyerek cenneti hak ediyorlar mı ? Onlar da cehennemi hak ediyorlar değil mi ? cenneti yaratan Allahı cc kabul etmeyeceksin ama bir süre cehennemde yandıktan sonra cennete gireceksin. Ooooh ne alaa. Bu kur'anda böylemidir. Haşaa size ayet mi iniyor ? Yeni ayetler mi geldi haşaa ? ''Mümkün değil, onları ne malları, ne evlâdları hiç bir surette Allah’dan kurtaramaz. Onlar, cehennemliktirler; onlar orada ebedî olarak kalacaklardır.'' (Mücadele suresi 17.ayet) . Dikkat et kardeş kendini ateşe atma. Ayet-i kerimeyi inkar edeceksin neredeyse...

''Cehennem azabının bir gün son bulacağı'' fikri çok hoşuna gitmiş arkadaşın... Kayyum'un büyük bir alim olduğunu dile getirirken, böyle de bir görüşünün olduğunu söylüyor arkadaş ve bu görüş arkadaşın pek bir hoşuna gitmiş...

Yahu Kayyum'un böyle bir fikri varsa... Daha neyi tartışacağız??? Böyle bir fikri olan bir adamın tek hatası bu olsa dahi, onun bu hatası Kayyum'un nasıl bir alim olduğunu gösterir, değil mi? İslam bir bütündür, en ufak bir kısmından dahi taviz vermez!!!

Şu işe bak şimdi... Kayyum büyük bir alim çünkü 'cehennem azabının son bulacağı' fikri ona ait... Yahu bu şimdi neye benzedi? 'Adam çok iyi bir insan çünkü filan kişinin ırzına geçti' gibi bir şey oldu bu şimdi...

Yahu son zamanlarda öyle şeyler duyuyorum ki... Ne oldu bu insanlara, dünyanın sonuna mı yaklaştık?!