Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
edanur

Allah'la Kul Arasına Girilir Mi Girilmez Mi?

Recommended Posts

Sen raftaki bir kitabı almak için bile araya vasıta katar; iskemleye çıkarken, sen vapurdaki yolcuyu seçmek için bile vasıtasız hareket edemez, eline bir dürbün alırken....

ALLAH'a vasıtasız ermekten, hatta tapmaktan nasıl bahsedebilirsin?

Köprüden Üsküdar'a geçmek için bile vasıtasız kalsan bütün Karadeniz'i dolanmaya mecbur olan sennn!!!!..

En büyük vasıta O, PEYGAMBER, PEYGAMBERİN PEYGAMBERİ. . . .

Sonra SAHABİ

Sonra VELİ

Sonra ALİM

Sonra MÜSLÜMAN. Sadece basit ve kuru bir MÜSLÜMAN....

Herkes herkese ve herşey herşeye vasıta..... Böyleyken herkes ve herşey ALLAH ile dosdoğru bağlantıda......

(O ve BEN) den...

Evet Allah (c.c.) ile kul arasına girilmez diye diretenlere güzel bir cevap bu olsa gerek...

Selamlar

"ALLAH(c.c.) ile kula arasına girilmez" tabiri günümüzde manevi manada "herkes kendi yaptığından sorumludur" "kimse kimsenin yaptığı ibadetlere karışamaz." anlamında kullanılmakla birlikte ALLAH(c.c.)'a inandığını söyleyen insanların sorumluluklarından sözde kurtulmak için önce uydurdukları sonra kendileri bile inanmaya başladıkları basit bir safsatadan ibaret.

Bu kafa yapısındakilere göre her koyun kendi bacağından asılır

ama bilmezler ki o koyun bir müddet sonra kokar ve etrafındakiler tarafından ya terk yada tardedilir...

• Like 1

Üstada has ölçülerle tespit edilen bu mevzuya farklı bir cihet katıp Serdengeçti'nin başından geçen bir olayla Allah ile kul arasına girmek mevzuunu mizahi ruhtan dinleyelim:

Allah'la Kul Arasına

Serdengeçti'yi dinî neşriyattan dolayı mahkemeye verirler. Savcı, "Sayın hâkimlerim, bunlar kulla Allah arasına giriyorlar, dini siyasete âlet ediyorlar..." gibi ithamlarda bulunur.

Mahkemede Serdengeçti hemen atılır:

- Hayır, biz Allahla kul arasına girmiyoruz. Kendileri Allahla kul arasına polis sokuyorlar, deyince hâkimler şaşırırlar. Maznundan sorarlar:

- Ne demek istiyorsun? Serdengeçti anlatmaya başlar:

- Efendim, bilhassa Malatya hâdisesinden sonra peşimde iki polis beni gölgem gibi takip etmeye başladı. O kadar ki bir cuma günü cami kalabalık olduğu için caminin dışında namaz kılıyordum. Sağıma selâm verdim; baktım: Üç beş adım ileride beni takip eden, boynunda mavi atkısı bulunan sivil polis. Soluma selâm verdim: Bir diğeri... İkisini de iyi tanıyordum. Biri sağımda, biri solumda. Sevap ve günah melekleri gibi. Ben namaz kılarken acaba nereye, nasıl kaçabilirim. İsa gibi göğe mi uçacağım; Musa gibi mucize mi göstereceğimi sanmış bu adamlar!.. İşte bunlar Allahla kul arasına polis sokan zihniyetin mümessilleri... Deyince hâkimler biraz daha şaşırırlar. Tabi savcıda mecal yok!..

"Gülünç Hakikatler" adlı eserden alınmıştır.

• Like 1

Allah'la kul arasına elbette ki girilmez. Yani bir hristiyanlıkta ki gibi bir papaz gelip bizim duamızı haşa Allah'a iletmek cüretinde bulunamaz. Fakat takdir edilir ki insanın devamlı iman ateşini ta yüreğinde her an hissetmesi için bir bağlayıcı, uyarıcı, yol gösterici ve yardım edici olmalıdır. Yoksa insan beşer, şaşar...

• Like 1

bu gibi mantık oyunları artık çok sıkıcı olmaya başladı.böylelerine git Allah a tek başına ulaş o zaman diyesi geliyor.yada böyle diyenlere şöyle bir sorasım geliyor.

soru:sen Allah ile kul arasına girilmez deyip, bana (güya) hakikati gösterirken arada sen yok musun ?

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...