Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
onüç

Erzurum

Recommended Posts

Erzurum burada, karlar da henüz erimedi, ufak ve şirin bir kahve de elbet buluruz, sen gel yeter ki ajanım. Sorunlarını çözelim valla ama baştan söyliyim istikbal filan ben anlamam öyle şeylerden. trradomir ve mürid de gelsin istikbal meselesini onlarla konuşursun. Ben de sigaramı içer, dertlenirim. Cağlar benden tatlılar trradomirden :) Malum kendisi pek sevmiyormuş tatlıları biz ufaktan ufaktan alıştıralım kendisini :)

--Cİhandar abi.

Fikri ve mizahi planda ele aldığınız böyle bir toplantıyı hayata geçirecek olur bu toplantıyada haşmetmeap Trradomir han efendinin tenezzül ve teşrif edeceğine dair en ufak bir emare, en ufak bir bilgi alacak olursan istirham edeceğim benide haberdar eyle, bende ivedilikle toplantıya iştirak edeceğim zira zamanında atıfda bulunduğum fakat bendenizi pek kaale almayan yedi düvele nam salmış tatar ramazan gibi hasmına ikici defa muamele çekmeyen bu zatı yakından müşahade ile müşerref olup merakımı gidermek arzusundayım, beni kırmayacağınızı ve ihmalkarane bir tavır takınmayacağınızı ümit ediyorum.

--Hacegan abi.

Aman gözünü seveyim şu adamın hesap işine girmeyelim iyi kötü bir dört işlem kültürümüz var ondanda oluruz mazallah. Hem adam siyaset arenasında çığır açan bir deha, yevmenfe yevma müthiş bir yükselişte (dibe doğru) vaatleri fezayı içine alacak nitelikte sekiz küsür yıl yönetmeye çalıştığı ssk'yı enkaz yığını halinde bırakmış bir adam. Ülkemiz mevcudiyetinde binler adedinde kurum ve kuruluş bulunduran daha sayılamayacak kadar bir çok unsuruda ihata etmiş alemşumul bir ülke. SSK' da bu binlerce kuruluştan biri ülkenin uzvu mesabesinde, daha bunu yönetmekten aciz bir adam halkın ve taraf etrafının galeyanına avamın dilinde gazına gelip ülke yönetimine talip oluyor.Bu adam beni şirazeden çıkaracak demedi demeyin azizan. Akıl var izan var kardeşim pes, sıtkımız sıyrıldı bu tezatlıklardan, çapsızlardan. Pot kırmadığı, gaf yapmadığı saha kalmadı. Ulan tamam beşer şaşar amma bunun mazeret hakkıda kalmadı adam külliyen toy yahu... Karşı cenah olsa bile lider olacak adamda evvela çap olacak kardeşim. Lider potansiyeli olacak bir adamda, bunun lami cimi yok yoksa istediği kadar devinsin, istediği kadar parendeler atsın santim mesafe kaydedemez.Bilakis dibe vurur. Siyaset bu kardeşim herkesin harcı değil.

Bakın meselenin vehametini ortaya koymak adına bir kaç misal verelim. Reis diyorya bekara karı boşamak kolay diye aynen öyle. Vaatler yağmuru sağnak sağnak...

Varan 1- Gençler sevinin askere yazın gideceksiniz :) (Kış mevsiminde savaş olursa tecrübesizlikten afallarsanız biz yazın yapmıştık askerliği deyu mazeret bildirirsiniz külliyen komedya )

Varan 2- Medya özgür ve bağımsız olacak

Varan 3- Üniversitelere mali özgürlükler verilecek özerk olacak,

Varan 4- 2023 yılında bölgesinde lider oyun kurucu olacak vesaire hepsini yazmaya lüzum yok.

Pekde güzel maşallah devam et inşallah kedi canını senin :D

Erzurum burada, karlar da henüz erimedi, ufak ve şirin bir kahve de elbet buluruz, sen gel yeter ki ajanım. Sorunlarını çözelim valla ama baştan söyliyim istikbal filan ben anlamam öyle şeylerden. trradomir ve mürid de gelsin istikbal meselesini onlarla konuşursun. Ben de sigaramı içer, dertlenirim. Cağlar benden tatlılar trradomirden :) Malum kendisi pek sevmiyormuş tatlıları biz ufaktan ufaktan alıştıralım kendisini :)

sağol paşa. sen çok kral bi adamsın. biliyorum ki söylediğin her şeyde samimisin. fakat benim söylediklerim bir ütopya, bir farz-ı muhal olduğu için fiiliyata dökmek artık imkansız. neyse ben trra'yı ve mürid'i de alır gelirim belki erzurum'a. cağ kebabı yer, semaverden çay içer, sohbet ederiz. ya da sen gel buraya. olmaz mı..

Hey ajanım, kim demiş suya vurulmaz perçin,

Rabbim isterse sizi buraya getirir,

o semaver çayını da paşa paşa içirir.

---

Sürekli buraya gelmenizin ütopya olduğundan bahsedip durmayın ulan. (Tatar ramazan mode :)) 29 TL'ye kdv dahil uçak biletleri var, sizler için yaptım pardon araştırdım. Hem buranın çayı da başka, havası da başka be azizim. Bak Kadir Şinas kardeşim dünden razı gelmeye, hacegan desen enteresan hesaplar yapıp, zor bela koordinatlarını bildirme azminde bir babayiğit. Hissediyorum buraya yakın bir yerlerde. (Benim matematiğim yok azizim karıştırmayın beni öyle sayılara, hesaplara)

Ben gelir miyim sizin kirli İstanbul'unuza bilemiyorum. Yok diyorsanız ki gel seni eskilerin taze, iman dolu İstanbul'unu gezdirelim o zaman başka. Yahudi tüccarları, ermeni hamalları, serkeş delikanlıları, kodumu otutturan Tatar Ramazanları özledim ben ulan. :)

Son bir not: Havalar epey ısındı, pre bahar geldi denebilir. Sıcaklıklar gece ortalama 10 gündüz 3 derece. Tersten ama...

• Like 1

sağol paşa. sen çok kral bi adamsın. biliyorum ki söylediğin her şeyde samimisin. fakat benim söylediklerim bir ütopya, bir farz-ı muhal olduğu için fiiliyata dökmek artık imkansız. neyse ben trra'yı ve mürid'i de alır gelirim belki erzurum'a. cağ kebabı yer, semaverden çay içer, sohbet ederiz. ya da sen gel buraya. olmaz mı..

Eğer buradan geçerse yolunuz, aman dikkat edin de spor toto süper lig bitince geçin ha :sticky: Hani şampiyon olunca moralimiz iyi olur... O zaman sarı lacivert formayla da geçersiniz... Farketmeyiz bile...

benim adım mitajanı ben bu oyunu bozarım tatar cihandar. yani demem o ki, sizin oranın her şeyi bir başka elbette. cağı, çayı, havası, suyu, cihanı, darı.. ve daha pek çok şey sayılabilir. inşallah kısmet olursa, ajansanl faaliyetlerden paçamı sıyırırsam bir nebze, trra'yı ve mürid'i kulağından tutup önüme katarım. düşeriz erzurum yolllarına.

ha bir de, sen buraya gel. biz seni eski istanbul'a götürelim. yalnız aradığımda yanında kendini denize atan adamlar olmasın. lütfen yani. :)

hace; tirabzon şampiyon olucak diyon yani. biraz zor gibi. ama çıkmamış candan ümid kesilmez diye bi laf var di mi. inşallah olur. yok siz olamazsanız trra fenev formasını giyer. hiç acımaz yane...

Trra,ajan,cihandar,mürid bu fantastik dörtlü bir araya gelirde kadirşinası ekerseniz başınıza gelecekleri şimdiden zihininizde tasavvur edin zira ilerde hazmı zor olur.

-Ne fenerli-bahçe nede bordosu mavililer şampiyon olabilir. neydi sloganımız Kartallar yüksekten uçar, tabi görebilirseniz.:)

kadirşinas ayıpsın. tabi iştirak edeceksin. w-racer abinin organizasyonuyla beraber yaza doğru belki bi erzurum buluşması yapılabilir. :)

bu arada beyler. boşuna kimse kendisini kasmasın. sonuçta; forza özsahrayı cedid spor!

Bende bir zamanlar -ismilazımdeğil- bir arkadaştan bu mübarek şehre gelme hususunda bir söz almıştım, amma gelgör ki her söz her daim tutulamayabiliyor ;)

Şaka bir tarafa madem bu kadar aşığı var, Eee! buluşalım o vakit yakın gelecekte bu maşukta :D (Allah nasibederse )

Birde bu ajan kimdir nedir buluşursak anlama-tanıma ümidiyle gelmeyin :) Mesajı okuyalı bilmem kaçgün oldu hala bu ajan kimdi, çaycımıydı garsonmu yoksa dediği gibi kapıdaki simitçimiydi üstüste koyamadım.

Demem o ki; biz toplanırız onunda yakınımızda biryerlerde, yada aramızda olduğunu biliriz o kadar (çok dalaşmayın duyumlarıma göre jitemle bilem müşterek işleri varmış adamın)

Hacegan kardeşim toplantıyı ayarlayalım Büyük Doğu'nun Doğu yakasında ki ilk buluşmayı Erzurumda gerçekleştirelim ikincisinide İnşAllah "25'e 76 ekle, çıkan sonuçtan 40 çıkar" da.

Bildiğim kadarıyla orada da fazlaca Üstad aşığı var. Hele zaten bir buradada bahsettiğimiz Necip Fazıl Kısakürek Okuma Salonu varki yolun karşısından seyri cihandeğer.

Bir araya gelelim, Haşr-u neşr olalım inş.

Kadir-Şinas; sen kimlerdensin kardeşim? Memleket nire? :)

Ve toplanırsak elbet senide aramızda görmek mutluluk verir. (En azından dedikodusunu yapacağımız kişi sayısı azalır>>>>Yani toplantıya gelmeyenin dedikodusu yapılır aga ;) bu böyle bilene :) )

• Like 1

VATAN ERZURUM

Bir sevda selinin coşkun çağları,

Hasret tüter burda duman dağları,

Nurdan çiçek açmış gönül bağları,

Secdeye kapanmış iman Erzurum.

Bin bir hatim okur şeyda bülbüller,

Ezan sesleriyle şakıyan diller,

Peygamber âşığı rengârenk güller,

Âlem-i manada canan Erzurum.

Erzurum bir tarih, Erzurum destan,

Bal gibi suları içilir tastan,

Şifa bulur cana, kurtulur yastan,

Her derde devadır derman Erzurum.

Çayır, çimen, çiçek, dağı, ovası,

Hayat verir cana güzel havası,

İkindi çayının ayrı sefası,

Cennetten misaldir seyran Erzurum.

Her karış toprağı yoğrulmuş kanla,

Dopdolu tarihi şerefle, şanla,

İşte dadaş budur gerçeği anla,

Din ve vatan için kurban Erzurum.

Kalpte bayraklaşan en büyük ülkü,

Söylenir dillerde hep aynı türkü,

Dadaş temsil eder Müslüman Türkü,

Bütün gönüllerde vatan Erzurum.

Erzurum bir sevda, Erzurum vatan,

Topraklar altında şehittir yatan,

Fakir Nurullah'tan yazıldı destan,

Canlara can katar cihan Erzurum.

Nurullah ÖZKILIÇ

• Like 1

Kadir-Şinas; sen kimlerdensin kardeşim? Memleket nire? :)

Ve toplanırsak elbet senide aramızda görmek mutluluk verir. (En azından dedikodusunu yapacağımız kişi sayısı azalır>>>>Yani toplantıya gelmeyenin dedikodusu yapılır aga ;) bu böyle bilene :) )

Abi siz hele bir toplantıyı tertip edin biz uçarakda geliriz evelallah...Bünyenizde WikiLeaks'in yönetimine namzet ajan abiyi istihdam ediyorsunuz o herşeyden haberdardır nereli olduğumu bana değil ona sorun...! :)

Abi siz hele bir toplantıyı tertip edin biz uçarakda geliriz evelallah...Bünyenizde WikiLeaks'in yönetimine namzet ajan abiyi istihdam ediyorsunuz o herşeyden haberdardır nereli olduğumu bana değil ona sorun...! :)

akıllı adamı severim. :)

Sağol ajan abi beni onure ettin. W-racer abimiz esaslı bir adam, yarın birgün toplantı olursa biraraya geleceğiz incitirsem yüzüne bakmaktan haya ederim, sorusu havada kalsın istemedim.El cevap gülünce cemalinde güller açan cumhur-u reisimiz toprağam olur. :rose:

• Like 1

seyreyle güzel kudret-i mevla neler eyler canan canan

Allah'a sığın adl-i teala neyler

meyla eylemezem gayrısına tövbeler olsun canan canan

şol yüzleri dost özleri düşmandan usandım

suları şikest meyleri kalp hazreti haktan canan canan

bir ane değin ettiğim isyandan utandım.

erzurum, tasavvuf, kar, yağar, ben, mit, ajanı

Malum, mevzuu Erzurum...

Erzurum'da yapılan kış oyunları vesilesi ile şehire takım elbiseli adamlar gelmeye başlamış... Görevliler, yöneticiler vs... Bir çocuk babasının elinden tutmuş gidiyorken karşısında yine takım elbiseli adamları görünce çocuk, babasına dönmüş, baba demiş, bu adamlar ajan mı?

Bu hadiseyi o zamanlar bir internet haber sitesinde okumuştum, unutmamışım... Hadiseyi ben uydurmadım yani... halis mulis bir hikaye...

Anlaşılan birileri önceden keşif için gitmiş, duyurulur...

Malum, mevzuu Erzurum...

Erzurum'da yapılan kış oyunları vesilesi ile şehire takım elbiseli adamlar gelmeye başlamış... Görevliler, yöneticiler vs... Bir çocuk babasının elinden tutmuş gidiyorken karşısında yine takım elbiseli adamları görünce çocuk, babasına dönmüş, baba demiş, bu adamlar ajan mı?

Bu hadiseyi o zamanlar bir internet haber sitesinde okumuştum, unutmamışım... Hadiseyi ben uydurmadım yani... halis mulis bir hikaye...

Anlaşılan birileri önceden keşif için gitmiş, duyurulur...

ne bilim hacım ya. şimdi anlaşıldı.

suali dile getiren çocukta kendi çocukluğumu gördüm. afferin ona. istkbal vadediyor.

keşif için gidenleri bulurum ben. üstüne bir de cağ kebabı ısmarlatırım kendime. :)

Bence Erzurum'a yazılmış en iyi şiir budur:

Erzurum Kristal Bir Sur Gibidir

Saat Kulesinde üşürken zaman

Çifte Minarede yanar bir Yakût

Akasya dalında bir minik serçe

Doksanüç Harbinden kalmış gibidir

Pusuda dolanır beyaz bir duman

Saat Kulesi de üşürken zaman

Segâh enginlerde, kaybolur izler

Palandökenlerde mavi bir vedâ

Gölgeler uçuşur, şehrin üstünde

Gümüş tennûreler dalgın yanarken

Bir anda köpürür erir dehlizler

Segâh enginlerde, kaybolur izler

Niyâz burçlarında yaralı kuşlar

Aydınlık taşırlar Karanlıklara

Aynalı kemerdir gökte yıldızlar

Bir meltemdir sükût serince eser

Firûze çağrıyla senfoni başlar

Niyaz burçlarında yaralı kuşlar

Süvari dervişler bekler ufukta

Gözleri sükûtun mezar taşıdır

Belli, çok uzaktan, gelmişler yine

Türbe Kapısından yayılır duâ

Bakınca Kaleden her renk ak olur

Süvari dervişler, bekler ufukta

Erzurum kristal bir sur gibidir

Beyazı meltemdir, karası ayaz

Sırlı çinileri, sim kubbeleri

Sanki sonsuzluğun sırrını söyler

Beyazın böylesi bir nûr gibidir

Erzurum kristal bir sûr gibidir.

Yaşar Bayar

• Like 3

Binsekizyüz bilmem kaç yılında, yeni yeni palazlanan A.B.D'nin konsolosluk/temsilcilik açmak istediği şehir.

Ve Devlet-i Ali'den cevap:

Böyle birşeyi lüzumlu görmüyoruz, çünkü Erzurum'da Amerikan vatandaşı yoktur !..

• Like 4

selamlar Beylerbeyi adminim;

kısa ve öz konuşacağım: bu başlığı kapatmazsanız siteyi çökertirim!

imza: mitajanı

Biraz ayıp olmuyor mu ama.

Sayın ajan bey başlığı kapatıp çevrede görülen herkesi de göz altına alalım mı? :) Evet bir ajan kolay yetişmiyor ama bir insan da kolay kazanılmıyor nihayetinde değil mi? Her şey bir tarafa fakat ve lakin sizin bu Erzurum sevdanızı henüz anlamış değilim. :blushanim: Bırakın Erzurum'u Erzurum başlığını bile kimseyle paylaşamıyorsunuz. :) Yoksa ben mi yanlış anladım mektuplarınızı ajan abi. Şu düşünce ve görüşlerinizi kamuoyuna açık alanlarda da paylaşır mısınız? Sayın asyam başta olmak üzere bütün üyelerimiz merakla sizin ağzınızdan dökülecek cümleleri bekliyorlar. Ya tamam ya devam arefesindeyiz. Ya da neyse ajan adamın lafına itibar edilir diyerekten ben sitedeki eşyalarımızı toplamakla başlıyorum. Erzurum kalsın lütfen :) Bu arada keser döner sap döner ara sırada tavuk döner filan :)

• Like 3

Erzurum

Karakış, zemheri sende Erzurum

Sevdan çok yücedir bende Erzurum

Gurbeti bitirdim yüz sürdüm sana

Türküdür her dilde, telde Erzurum

Savaşta hançeri vurur Erzurum

On iki Mart günü gurur Erzurum

Diyar-ı Dadaştır tüm yüreklerde

Her daim başı dik durur Erzurum

Tarım, hayvancılık varın Erzurum

Misafirperverdir halkın Erzurum

Gelenek, görenek baş tacı sende

Saygı, sevgi, hürmet arın Erzurum

Aç değildir gözün toktur Erzurum

Özlemim gurbette çoktur Erzurum

Şan, şeref, haysiyet taşırız kalpte

Sende yalan, dolan yoktur Erzurum

Suyu soğuk yaylaların Erzurum

Çok heybetli tabyaların Erzurum

Nur içinde yatsın aziz şehitler,

Ulu Nene Hatun’ların Erzurum

Damarda dolaşan kanım Erzurum

Sen alın yazımsın canım Erzurum

Kaldırımlarında yorgun ayaklar

Sağım, solum, dört bir yanım Erzurum

Şimdi dağlarında güller Erzurum

Güllere hasret bülbüller Erzurum

Götürün köyüme ölürsem beni

Gayri anam figan eder Erzurum

Yavuzer, Ergani telde Erzurum

Hem Mevlüt İhsani sende Erzurum

Vatanın güzide ozan diyarı

Sümmani, Reyhani sende Erzurum

Davut’ta bağrında yaşar Erzurum

Sevinci göğsünden taşar Erzurum

Layık süper lige futbol takımın

Coştur hep bizleri başar Erzurum

(Mart 2007)

Davut Ziya Üzel

• Like 2

Karlar dağları terk etmek üzredir

Kadınlar tandırı tüttürmek üzredir

Yollardan sütreler kalktı mı bilmem ama

Suskunluk Erzurum'u boğmak üzredir

Gelsin Geçsin

Zaman ne zamandır bilinmez ama sanırım çok eski zamanlarda Erzurum’un köylerinden bir ihtiyar amca evin tükenen ihtiyaçlarını karşılamak almak için biner kara eşeğine iner Erzurum şehrine çarşıda öğle vaktine kadar gezerek ihtiyaçlarını alır ve lakin hanımı koca ninemizin ısrarla ısmarladığı iradyoyu da (radyo) almayı ihmal etmez. Hanım nene şöyle demişmiş dedemize goca şehre varınca yeni bir meret çıkmış iradyo deye her bir şeyi haber ediyormuş ahaliye eğer kesene uygun olursa bir iradyoda sen al gelde habarlar alalım oğlandan gızdan dağdan taştan uçan kuştan demiş. Goca nine bir şey ister de ihtiyar emmi heç onu kırar mı almış hanım nineye bir iradyo.

Tam artık akşam yaklaşıyor köye döneyim derken aklına unuttuğu gırtlama kesme şekeri gelmiş caddenin ortasında bir ağaca kara eşeğini alelade bağlamış başına da yem torbasını takıp köşedeki bakkala şeker almak için gitmiş. Müşterimi çoktu bakkal mı yerinde yoktu bilinmez baya bizim ihtiyar gecikmiş orada. Neyse şekeri alıp çıkmış bakmış ki kara eşek yerinde yok, eşeğin kaybolduğuna mı yansın dede yoksa üzerindeki heybede olan onca aldığı eşyaya mı yansın başlamış sağa sola koşarak çevresindekilere yalvarıp eşeğini sormaya. Aslında bazı onu tanıyan insanlar şaka olsun diye eşeği bir yere saklayıvermişler.

Eşeğin sırtında kıl heybesi var semerin üzerine özenle yerleştirdiği iradyosu da var mı. Onun için adamlara şöyle soruyor ihtiyar emmimiz. Hey dur loo hemşerim. Erzurum insanı saygılı dürüst olur tabi buyur emmi. Ey be oğlim başı Torbali, sırtı Heybeli semerinin üstü İradyoli bir kara eşek buralardan gelsin geçsin diye soruyor? Konuşma tarzı eski adamlarda tam köy ve doğu şiveli olunca buradan acaba geçti mi gördün mü diyecek ama bunun Yerine gelsin geçsin diyormuş emmi. Adamlar da karşılık olarak bana ne baba kocaman yol burası gelsin geçsin bizi bağlamaz demişler ve ihtiyara eşek hakkında bir netice vermemişler.

Bu emmiyi takip eden bir nüktedan Erzurumlu ihtiyarın yanına yaklaşır der ki. Emmi bu insanlar senin merkebinin nereye gittiğini nerden görsünler aha şu binanın ikinci katında kaymakam beğimiz oturur o bu işleri takip eder ona sor deyince bizim saf emmi darda kalmanın zorluğu ile hemen denilen yere binanın ikinci katına çıkar.

Doğruca kaymakam beyin odasına dalar ve hiç tereddüt etmeden kaymakam beğ kaymakam beğ der heyecanla. Bir anda neye uğradığını şaşıran kaymakam beğ buyur emmi ne istedin der? Adam aşağıdaki sözlerini sayın kaymakam beğe de tekrarlar. Beğim başı Torbali Sırtı Heybeli semerinin üzeri iradyoli bir kara eşek buradan gelsin geçsin deyince. Kaymakam şöyle etrafına şaşkınca bakar ve cevabı yapıştırır emmiye.

Vallahi emmi burası bir binanın ikinci katı eğer senin kara eşek her yeri bıraktı da bu ikinci kata çıktı ise buradan da gelsin geçsin ben ne idem babo deyiverir.

rad62ef.jpg

Adamı kızdırmak için eşeği alıkoyanlar şakayı bırakıp eşeği emmiye teslim ederler helal lik alırlar ve emmi de neşe içersinde iradyolu eşeği ile köyüne gider.