Jump to content

Sign in to follow this  
Mabed

Chp, Necip Fazıl'a Bir Çanta Para Teklif Etmiş

Recommended Posts

Ünlü Şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 27. yıldönümünde İzmir Murat Reis Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikle anıldı. Çok sayıda katılımcının ilgi gösterdiği etkinlikte şairin şiirleri okunurken, Üstad'ın bilinmeyen yönleri anlatıldı.

 

Konuşmacılardan Yazar Mustafa Miyasyoğlu, Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili önemli bir tarihi gerçeği açıkladı. Miyasyoğlu, dönemin CHP yetkililerinin Demokrat Parti'ye destek vermemesi için Kısakürek'e çanta dolusu para teklif ettiklerini kaydetti.

 

Miyasoğlu, 'Dönemin önde gelen CHP'lileri ellerinde bir çanta dolusu para ile geldiler. Üstat Necip Fazıl'a ricada bulunarak çanta dolusu parayı almasını ve daha sonra istediği kadar çanta dolusu yeni paralar getireceklerini, ancak bunun karşılığında da Demokrat Parti'ye destek vermemesini istediler. Üstat ise parayı reddederek, onlara 'sizin gibi din düşmanlarını değil Demokrat Parti'ye destek vereceğim' demiştir. Üstad, işte böyle bir dava adamı idi.' diye konuştu.

 

Miyasoğlu, Necip Fazıl'ın yeterince anlaşılmadığını, aslında üstadın dünya çapında bir edebiyatçı olduğunu dile getirdi. 'Üstad bize öyle eserler bıraktı ki bu eserlerdeki tavır aynı zamanda Türk insanının evrensel değerleridir.' diye konuşti.

 

Üstad'ın emsalsiz bir inceliğe sahip olduğunu söyleyen Miyasoğlu, Necip Fazıl Kısakürek'in 20. yüzyılın en önemli şair ve yazarlarından birisi olduğunu belirtti. Miyasyoğlu, şöyle devam etti:

 

'Üstad Necip Fazıl'a kadar Abdülhamit kızıl sultan olarak lanse ediliyor ama tarihi arşivlere bakılmıyordu. Üstat Necip Fazıl, Abdülhamit'e kızıl sultan diyenlere karşı ulu hakan dediği ve itibar kazandırdığı gerekçesi ile 15 sene süren davalar ve hapis cezaları ile karşılaştı. Onun eserleri hep görmezden gelindi. O inanılmaz bir fedakarlığın timsalidir. Hiddeti de Hz. Ömer gibidir.'

 

Şair Necip Fazıl Kısakürek'in özel kalem müdürlüğü de yapan AK Parti İzmir Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Necip Fazıl Kısakürek'in birçok yönden ele alınması gerektiğini anlattı. Teşkilatçı, gençlerle ve toplumla bütünleşen yapısı ile Necip Fazıl'ın çok geniş bir perspektife sahip olduğunu dile getiren Tekelioğlu, kendisinin özel kalem müdürlüğünü yaptığını ve birlikte çalışma fırsatı olduğu için çok şanslı olduğunu söyledi.

 

'Necip Fazıl'ın Muhasebe ve Sakarya gibi şiirlerinde hep kendimizi buluruz.' diyen Tekelioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirinde söylediği gibi 'Bana Kefendir Yatak' diyerek çok yatmak yerine her zaman çok çalışmamız gerektiğini söylemiştir. Onun zindandan Mehmet'e Mektup şiirinde ise geleceğe nasıl baktığını görürüz. Ben her ümitsizliğe kapıldığımda onu hatırlıyorum. 74 yaşında olmasına rağmen yılmadan mücadele etti. O yaşında bile Büyük Doğu Dergisi'ni çıkarmak için çalıştı. Onun mücadelesi hepimiz için örnekti.'

 

DEÜ'den Prof. Dr İlhan Genç de Üstad'ın doğduğu dönemin Osmanlı'nın bitiş dönemine denk geldiğini söyledi. Üstad'ın Balkan ve Çanakkale gibi savaş ortamının olduğu dönemleri yaşadığını ve bu savaş atmosferinde büyüdüğünü vurgulayan Genç, 'Necip Fazıl, estetik anlayışından hiçbir zaman vazgeçmeyen, batı kültürünü özümsemiş, fikir tarihimizin önemli bir önderidir.' açıklamasını yaptı.

 

Konak AK Parti İlçe Başkanlığı adına toplantının sunumunu yapan Betül Canfeza Şen, bundan sonra yer yıl bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini berterek, 'Amacımız Necip Fazıl Kısakürek'in ve eserlerinin günümüz gençliği tarafından da daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. O, çağımızın en büyük fikir önderidir.' dedi.

 

AKP Konak İlçe teşkilatı tarafından düzenlenen Necip Fazıl Kısakürek'i anma toplantısına; Konak Kaymakamı Ahmet Önal, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Yıldız, Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şube Başkanı Harun Özdemir, Memur Sen İzmir Şubesi Başkanı Abdurrahim Şenocak, AK Parti Grup Başkan Vekili Nazmi Kalyoncu, AK Parti Konak İlçe Başkanı Latif Özkan, Erzurumlular Federasyonu Başkanı Muzeffer Okumuş başta olmak üzere, sivil toplum derneği üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantı öncesinde musiki dinletisi sunuldu.

 

Kaynak: Cihan

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Aslında bu olay; Üstad'ın, davasının izzetini muhafaza ettiğinin göstergesi. Ne kadar şükretsek az, Allah bize davasından taviz vermemiş bir Üstad nasip etmiş.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Örtülü ödenek mevzusunu gündeme getirenler bunu da manşetlerine taşısalar ya...

 

Aleni rüşvet derler bunun adına! Kaypaklık derler, ahlaksızlık derler, fikirsizlik derler, tükeniş derler, acziyet, zavallılık, vs,...

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
Guest salih

Bir iddia 5 N 1 K'ya cevap vermelidir: "ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?" Zaman, mekan, delil yok...

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
  • Create New...