Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ebkem

Necip Fazıl Düşmanlığı

Recommended Posts

Necip Fazıl düşmanlığı

Babam Turancı idi. Aynı zamanda dikkatli bir Müslümandı. Beş vakit namazında, niyazındaydı. Ramazan aylarını, mutlaka hatim indirerek geçirirdi. Sebilür reşat-Ehl-i Sünnet-Türk Yurdu-Büyük Doğu-Orkun-Tanrı Dağı-Serdengeçti evimizin dergilerindendi. Çok otoriter bir babaydı. Cumartesi günleri babam eve bir Büyük Doğu dergisiyle dönerdi. O saatlerde ben, sokakta, arkadaşlarımla ya aşık, ya bilye, ya top oynardım. Emreden bir sesle beni eve çağırırdı. “Oku bakayım!” diyerek, bana Büyük Doğu mecmuasını uzatırdı. Necip Fazıl Kısakürek’in yazılarını yüksek sesle, ama hiçbir şey anlamadan, âdeta ağlamaklı bir sesle okurdum. Okuma işim bitti mi yeleğinin cebinden çıkarıp bana bir beş kuruş uzatırdı. O parayı alır sokağa fırlardım. Ben, on yaşımdan itibaren Necip Fazıl’ı, babamın zoruyla okumaya başladım. Lise yıllarımda, anlatılmaz ölçüler içinde onun tiryakisi oldum. Demek ki altmış beş yıldan beri Necip Fazıl okuyorum. Şiirimde ve nesrimde, çok bâriz bir şekilde onun ağırlığı var. Bundan, büyük bir sevinç duyuyorum ve babamı rahmetle anıyorum. Necip Fazıl bir dehâdır. Aynı zamanda aydınlık bir okuldur. Ben, Necip Fazıl’ın eserlerini, Hukuk Fakültesi diplomasına kırk defa tercih ederim. Benim neslimin Türk milliyetçileri üzerinde onun çok büyük emeği var.

BÂBIÂLİ isimli eserinde, kendisini çok güzel anlatıyor. O gençlik yıllarında, arkadaşları gibi kumarın, içkinin ve başıboş bir hayatın içindeydi. Edebiyatçılarımız ondan: “Bir mısraı, milletimize şeref kazandıracak şair!” diye yazıyorlardı. Ama Necip Fazıl, Abdülhakim Arvasî hazretlerinin himmetiyle, İslâmı tanıdıktan, İslamiyete bağlandıktan sonra, binbir türlü hücuma uğradı. Devrimbazlar, Ataistler, Ehl-i Sünnet vel Cemaat dünyasına düşman olanlar, köpüklü ağızlarla onun paçalarına saldırıp durdular.

Bugünlerde yine, ortalıkta dolaşan rezil bir iddia var. Güya Necip Fazıl, 1960 darbesinden sonra içeri alınınca, zindandan Cemal Gürsel’e bir mektup yazmış: “Beni affedin!” demiş. “Size söz veriyorum, çıktıktan sonra, bir daha siyâsetle uğraşmayacağım” diye yalvarmış!

1977 yılında Ankara Televizyonu, Onun BİR ADAM YARATMAK isimli oyununu yayınladı. Eser oynandıktan sonra, üstad televizyona dâvet edildi. Kendisiyle bir röportaj yapmak vazifesi bana verildi. Otuz dakikalık bir programdan sonra uzun bir sohbetimiz daha oldu. Kendisine, Cemal Gürsel’e yazdığı iddia edilen mektup mes’elesini de sordum. Bana dedi ki:

“Alçakça uydurulmuş bir yalan! Benim suçum yoktu ki Cemal Gürsel’den af dileyeyim! Nitekim Yassıada Mahkemelerinde suçlu bulunmadım. Ben, darağacı altında bile, öyle mektuplar yazacak adam değilim. Nerede o mektup? Eğer öyle bir mektubum olsaydı, malûm kişiler, onu, Sultanahmet Camiinin minarelerinden halka ilân ederlerdi. Yine bir it oğlu it, paçalarıma dalmak istemiş! Böylelerini çok gördüm! İt, itliğini göstermeden duramaz. Geç bir kalem!”

Yavuz Bülent Bakiler

04 Aralık 2011 Pazar

Gönüldaş kardeşim, bende o iftirayı önce önce “açık istihbarat” adlı sitede gördüm .Haberin kaynagı zahide uçar ,kendi adına sitesi var. Siyasi çizgisi malum,” Sana Üstadını Anlatayım mı Sayın Erdoğan? Adlı makalesinde yazmış daha doğrusu iftiralarla kin kusmuş.1968 yılında yayınlanan Express gazetesini kaynak göstermiş,sadece mektup değil üstadın yaptığı birçok haltlar bu gazetede mevcutmuş.

Bende kendisine mail attım; Bu tür iftiralar için gazetede sallama yazılar değil belge gerekli diye, ki bu belge varsa ulaşması çok kolay ; ilk olarak cezaevinden yazılmış, öyleyse idarenin elinde ,dolayısıyla devlet erkanı,istihbarat ve basının çok kolay ulaşması lazım bu mektuba; sonra Cemal Gürselin elinde . Ortada mektup dolaşıyor ama aslı yok.Sadece böyle mektup yazmış iftirası var.Express gazetesininde hangi çizgide olduğu malum.Belki cevaba gerek bile yok ama iftiralarda artarak devam edebilir çünkü ; Dersim meselesini üstad gündeme getirdi.

Atılan iftiralar diye bir bölüm açılabilir.

• Like 1

Boşuna dememişler "bir kişiyi tanımak istiyorsan evvela onun düşmanını tanı" diye.

Bu söylenenler, yazılıp çizilenler bana daha büyük bir şevk veriyor, daha güçlü Üstad'a bağlanmamı O'nun sözünün hakikatini daha iyi bellememi sağlıyor.

Evet! Köpüren ağızlara çok şey borçluyum.

• Like 1

Gönüldaş kardeşim, bende o iftirayı önce önce “açık istihbarat” adlı sitede gördüm .Haberin kaynagı zahide uçar ,kendi adına sitesi var. Siyasi çizgisi malum,” Sana Üstadını Anlatayım mı Sayın Erdoğan? Adlı makalesinde yazmış daha doğrusu iftiralarla kin kusmuş.1968 yılında yayınlanan Express gazetesini kaynak göstermiş,sadece mektup değil üstadın yaptığı birçok haltlar bu gazetede mevcutmuş.

Bende kendisine mail attım; Bu tür iftiralar için gazetede sallama yazılar değil belge gerekli diye, ki bu belge varsa ulaşması çok kolay ; ilk olarak cezaevinden yazılmış, öyleyse idarenin elinde ,dolayısıyla devlet erkanı,istihbarat ve basının çok kolay ulaşması lazım bu mektuba; sonra Cemal Gürselin elinde . Ortada mektup dolaşıyor ama aslı yok.Sadece böyle mektup yazmış iftirası var.Express gazetesininde hangi çizgide olduğu malum.Belki cevaba gerek bile yok ama iftiralarda artarak devam edebilir çünkü ; Dersim meselesini üstad gündeme getirdi.

Atılan iftiralar diye bir bölüm açılabilir.

Acaba okuduğunuz yazıyı, makaleyi buraya taşımanız mümkün mü? Merak ettim, görmek istiyorum hem burada da bulunsun iyidir. Ben onların kafalarında dolanan tilkilerin ayak sayılarını toplayıp, 3 basamaklı bir sayı ile çarpınca onların çukurluklarını keşfetme gibi bir istidata sahibim de çok elzem yani. :)

Bu arada sayın mahlas'ın dediği gibi, bunlar benim "ifadem ve hızım!"

Ha bir de Örs diye şahsın da yazısında Üstad'ın Medet umar gibi Menderes'e mektuplar döşediği ve de karizmasını halk nezdinde zedelediği söz konusu idi.

http://www.n-f-k.com...0-kazurat-kafa/ Bu da okunsun. Ayrıca Menderes'e yazdığı mektuplar için de: http://www.n-f-k.com...ese-mektuplari/ bu linke tıklayınız.

Saygılar sevgiler efedim