Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Horanta

Bir 28 Şubat Mağduru Salih Mirzabeyoğlu

Recommended Posts

Taraf gazetesinden Mustafa Karahasan, Salih Mirzabeyoğlu'nun mağduriyetini kalem aldı.

19 Mart 2012 Pazartesi 10:13

bir_28_subat_magduru_salih_mirzabeyoglu_h535.jpg

"28 Şubat’ın yıl dönümünde, o dönemde yaşanan haksızlıkları hatırlarken Salih Mirzabeyoğlu’ndan bahsetmemek ne vicdana ne de hakkaniyete uygun bir davranış olur. 56 eser yayımlamış, çevresinde mütefekkir olarak bilinen Mirzabeyoğlu, o dönemin en önemli mağdurlarından biri. Fikirlerine katılırsınız veya katılmazsınız ama bir zulmü değerlendirirken kullanacağınız ölçü bu olmamalı.

İdam cezası alan, daha sonra cezası ömür boyu hapse çevrilen Mirzabeyoğlu, 13 yıldır hapiste zindan hayatı yaşıyor. Dışarıdan bakarak bir insanı suçlu ya da suçsuz ilan etmek elbette mümkün değil, fakat 28 Şubat döneminde yaşanan hukuksuzlukları ve postmodern darbe için kamuoyu hazırlama sürecinde kimlerin acımasızca kurban edildiğini düşünürsek, sadece bu bile şüphe etmemiz için yeterli olur. Söz konusu davayı inceleyen herkes, bu davanın başlangıç ve yürütülüş aşamalarında ne gibi tuhaflıklar olduğunu görebilir: Çocuklarını okula bırakmak için evden çıkan bir adam apar topar gözaltına alınıyor ve medyaya hücre evi baskınında yakalanmış gibi yansıyor.

25 ocak’da görülen davaya saç ve sakalları zorla kesilerek, yara-bere içinde, ayakta bile duramayacak bir halde getiriliyor. Mahkeme Hâkimi Sedat Karagül ise, sanığı hastaneye sevk edip rapor istemesi gerekirken durum gayet normalmiş gibi davayı görmeye başlayabiliyor.

İlerleyen dönemlerde Sedat Karagül’ün yerine getirilen Metin Çetinbaş isimli hâkim, Mirzabeyoğlu’na idam cezası veriyor. “Her ne kadar eylem yaptığı veya yaptırdığı tesbit edilememiş olsa da, ortada bir örgüt var ve bu örgütün bir başı olması gerekir vs.” , türünden açıklamalarla verilen hüküm ne kadar hukuki olabilir?

Aynı hakim “Susurluk Davası’nda” idam cezası bekleyen sanıklara 3.5 sene hapis verip emekliliğe ayrıldıktan sonra, şimdilerde de Ergenekon sanıklarına avukatlık yaparak faaliyetine devam ediyor!

Mirzabeyoğlu yıllardır telegram (zihin kontrolü) yöntemiyle işkence gödüğünü söylüyor, fakat bu şikâyeti ciddiye bile alınıp herhangi bir araştırma dahi yapılmıyor. Liste böyle uzayıp gidiyor... Niyetim kimsenin suçsuz olduğunu ima etmek değil, sadece bu davadaki yanlışlıklara dikkat çekmek istedim. Konunun yeniden ele alınmasını, verilmiş olan hükmün bozularak yeniden yargılanmasını vicdani bir zorunluluk olarak görüyorum. Diliyorum ki; kendini yazar zanneden bazı köşe kaşarlarımız da, yaptıkları işin ne kadar önemli olduğunu fark ederler ve kalemlerini para kazanmak adına değil de; haksızlıklara, sesini duyuramayanlara ses olabilecek şekilde oynatırlar. Dertleri para kazanmaksa boşuna üzülmesinler, çünkü onlarda bu yalakalık olduktan sonra ne iş yapsalar zaten aç kalmazlar...

Mustafa Karahasan / Taraf Gazetesi

Ya ben bir zamanlar bu mirzabeyoğluna karşıydım. Yani o örgüt olaylarında gerçekten fail olduğunu düşünüyordum. Hala sağlam kaynaklardan aksini düşündürecek yazılar da okumadım aslında. Bu hususta tavsiye eserler beyan ederseniz memnun kalırım. Ama şu var çok yazı çiziliyor, annesinin vefatı üzerine tekrar gündeme geldi. Madem bu adam suçlu delili nerede? Adami varsayım ile içeride müebbeden nasıl tutarsın? Bu nasıl hukuk anlayışıdır? Ee göstereceğin kanıt yok hangi niyete hizmet adama işkence edersin? Vakti zamanında gerçekten Üstad'in ciddi övgülerine mazhar olmuş bir isim. Hatta kıskanmadım da değil ha. Ama akibet itibariyle Rabbim ne durumu düşürdü bilemiyorum. Allah en iyi bilendir. Eğer birşeyler yaptıysa kefarettir,eğer masumsa Allah'ın sevdiği kuluna musibeti kabilinden yine sevimli bir durum. Benim mahpus hayatını nezdimde sevimli kılan okumalarım vardı bir zamanlar. Yusufiye medresesi diye boşuna demediler. Allah hakkından hayırlısını nasip etsin. Mücahitse sabır dileriz, eğer bir hatası olmuşsa mahşere kalmamış hesabı bu yüzden de kendisini müjdeleriz. Rabbim davasını yerde koymasın.

'Bu' dediğiniz adam hakkında Üstad Hazretleri neler demiş biliyor musunuz?

''Sen benim arkamdan gelmiyorsun ben senin peşinden koşuyorum!''

''Fikir çilesi haysiyetinin müstesna genci Salih Mirzabeyoğluna!''

''Bize ağuşunu açmış; takdirkarıyım!''

''Bu kitap (Kültür Davamız) cumhuriyet sonrası kavruk nesillerin ilk ciddi fikir sesi ve ilk çileli nefs murakabesi eseridir''

''Hakkımda yazılmış tek harika kitap (Necip Fazıl'la Baş Başa)''

Daha neler ve neler!..

İşlediği bir suç olsaydı yavşak savcılar zaten üstüne binmeyi bekliyorlardı. Bulamadıkları için ''rejim'' ve ''fikir'' dediler.

Aslında herşeyden önce İslami Mücadele'ye ne gözle baktığımız da önemli. Mesela, Çeçenistanda savaşan mücahidler gözümüzde ''terörist'' ise Mirzabeyoğlu da aynı kefede!...

Vesselam.

• Like 1

Ya ben bir zamanlar bu mirzabeyoğluna karşıydım. Yani o örgüt olaylarında gerçekten fail olduğunu düşünüyordum. Hala sağlam kaynaklardan aksini düşündürecek yazılar da okumadım aslında. Bu hususta tavsiye eserler beyan ederseniz memnun kalırım. Ama şu var çok yazı çiziliyor, annesinin vefatı üzerine tekrar gündeme geldi. Madem bu adam suçlu delili nerede? Adami varsayım ile içeride müebbeden nasıl tutarsın? Bu nasıl hukuk anlayışıdır? Ee göstereceğin kanıt yok hangi niyete hizmet adama işkence edersin? Vakti zamanında gerçekten Üstad'in ciddi övgülerine mazhar olmuş bir isim. Hatta kıskanmadım da değil ha. Ama akibet itibariyle Rabbim ne durumu düşürdü bilemiyorum. Allah en iyi bilendir. Eğer birşeyler yaptıysa kefarettir,eğer masumsa Allah'ın sevdiği kuluna musibeti kabilinden yine sevimli bir durum. Benim mahpus hayatını nezdimde sevimli kılan okumalarım vardı bir zamanlar. Yusufiye medresesi diye boşuna demediler. Allah hakkından hayırlısını nasip etsin. Mücahitse sabır dileriz, eğer bir hatası olmuşsa mahşere kalmamış hesabı bu yüzden de kendisini müjdeleriz. Rabbim davasını yerde koymasın.

kendisinin 56 ya yakın eseri var onları tavsiye edebilirim...

Tavsiye kitap isimleri için teşekkür ederim. NECIP FAZİL'LA BAŞ BAŞA eserini duymuşlugum vardı. Müdavimi olduğum kitapçılarda da hiç rastlamadım. Maşallah 56 ha harika bir rakam bu. Ne emek.. Üstad'ın hakkında söylediği sözleri okumuştum. Benim kastim o çizgide istikamet üzere olup olamadığıydı. Yoksa elbette mücahit isimler terörist alçaklarıyla mukayese edilemezler. Ama neticede IBDAC'ın medyadaki intibası ortada. Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Inşallah müsait zamanımda eserlerinden okuduğumda kafamda oturacaktır. Yoksa kimseyi bilmeden okumadan itham altında tutamam. Tekrar sağolun arkadaşlar.

Ben size üstad hayattayken yazdığı ilk 8 eserini ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.

Hem dile bir aşınalık kazanılır hem de meseleleri idrak derecesi artar.

Vesselam...

• Like 2

üstad ile bağlantı kurulabilecek en sade, en güzel 2 mısra'sı,,,

Tam üç nesli kalburdan, eledi beni seçti.

Dünya gözüyle gördü ,perde ardına geçti.

sm--

Karmakarışık yumak

, çöz ha çöz

,ömrün yeterse,

hasreti yeni nizam ( münşeat)

• Like 1

Kardeşim Fatih Camii'sinin hemen yanında Gölge Yayınevi var oradan bütün eserlerine ulaşabilirsiniz.

• Like 1

Mirzabeyoğlu yeniden yargılansın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Vekiller, “Mirzabeyoğlu yeniden yargılanmalı” dediler.

Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri, Salih Mirzabeyoğlu’nun yeniden yargılanması için Meclis’e çıkarma yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Vekiller ve Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri, Mirzabeyoğlu’na yeniden yargılama yolunun açılmasını istedi.

BÜTÜN SİYASİ SANIKLAR YENİDEN YARGILANMALI

MİRZABEYOĞLU CEZAEVİNDE UNUTULDU

Salih Mirzabeyoğlu’nun cezaevinde unutulan binlerce insandan birisi olduğunu belirten Ağbaba, “Mirzabeyoğlu, haksızlıklara uğramış ve göz göre göre cezaevinde ölüme terk edilmiş birisi. Mirzabeyoğlu, hukukun katledildiği bir yargılama süreci sonunda cezaevine konuldu” dedi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mirzabeyoğlu’nun şu an 63 yaşında olduğunu belirterek, “Mirzabeyoğlu, tam 16 yıldır hapishanede tutuluyor. Mirzabeyoğlu’nun kendisine telegram işkencesi yapıldığına yönelik iddialarla ilgili hükümet bir çalışma yapmadı ve bizim verdiğimiz soru önergeleri hâlâ cevap bekliyor. Tek kişilik, sekiz metrekarelik bir hücrede yaşıyor ve 16 yıldır tam bir tecrit altında” dedi.

MİRZABEYOĞLU DA ÖZGÜR KALMALI

Mirzabeyoğlu’nun 27 Haziran 2014’te yeniden yargılama için müracaatta bulunduğunu belirten Ağbaba, AK Parti’nin 28 Şubat’ın mağduru edebiyatına devam edeceğine, elini taşın altına koyup bu işi çözmesi gerektiğini kaydetti. Tüm siyasi davaların sil baştan ele alınması gerektiğini söyleyen Ağbaba, bu davaların sanıkları için yeniden yargılama yapılması gerektiğini ifade etti. 28 Şubat dönemi ile hesaplaşılmasını isteyen Ağbaba, en başta da Mirzabeyoğlu için yeniden yargılama yolunun açılmasını istediklerini kaydetti. Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri Platformundan Fatma Parmaksız da Mirzabeyoğlu’nun kaldığı Bolu F Tipi Cezaevi önünde kurdukları ‘Mirzabeyoğlu’na Özgürlük Kampı’ndan geldiklerini belirterek, Mirzabeyoğlu’nun özgür bırakılmasını istediklerini kaydetti.

11 Temmuz 2014 Cuma Yeni Akit

Mirzabeyoğlu’na özgürlük nöbeti

28 Şubat darbe yargısının ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezasına çarptırdığı ve 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’na özgürlük için Bolu F Tipi Cezaevi önüne kamp kuran Gaye Fikir Platformu’nun eylemi devam ediyor. Farklı illerden gelerek cezaevi önünde toplanan yaklaşık 40 kişinin kamp eylemi 9. gününe girdi.

“BİZİM TEK MURADIMIZ MİRZABEYOĞLU’NUN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR”

Gaye Fikir Platformu Başkanı Fatma Parmaksız, Salih Mirzabeyoğlu’nun içinde bulunduğu hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını istediklerini söyledi. Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğünü ve tahliyesini karşılamak için kurmuş oldukları kampı devam ettirdiklerini belirten Parmaksız,“Platform olarak kurulan bu kamp tüm halkımıza açıktır. Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğünü isteyen herkesin ortak bir çalışma yapmasını istiyoruz. Bizim maksadımız, muradımız tekdir. O da Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğüdür. Kendimizi ifade edebilmek adına, bu özgürlüğü dillendirebilmek adına, hukuki sürece verdiğimiz desteğin ve sonucunun bir an önce lehde sonuçlanması adına kamp eylemimiz devam edecek” dedi.

Parmaksız, kampta çok sıkıntı çektiklerini belirterek, “Asıl olan Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğüdür. Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğünü bekliyoruz ve bu bir şekilde olacak, buna inanıyoruz” diye konuştu.

Grup, geçen yılki Ramazan ayında da Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğüne kavuşması için çeşitli eylemler yapmıştı.