Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Ü.Y.

Antonio Vivaldi

Recommended Posts

Selamlar

Bu mevsim kimimiz için enfes, kimimiz için suûbetli geçmekte. Öyle bir mevsim ki bu, maalesef kimimizce keşfedilemedi belki de. Acı da verse, romantik de geçse, anlaşılamadıysa da üç güzel ayın ilkini devirdik sayılır. Ben de tüm duyguları kapsayan bir müzik dinleyin istedim. Hem de eserleriyle pek çok müzisyene fevkalade ilham kaynağı olan, "Se questa non piace, non voglio più scrivere di musica"* ifadesiyle kat'i bir duruş sergilen "Kızıl Rahip" Antonio Vivaldi'den...

Paylaşacağım eser, Four Seasons'ın bir parçası olup, kendi içinde de Allegro non molto, Largo, Ellergro olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Favorim olan birinci bölüm, sanki romantik-bedbahtlar; ikinci bölüm tahmin edileceği üzere, keyfi çıtır olanlar; üçüncü bölüm ise bu mevsimden müspet yahut menfi nasibini alamamış kimseler için yazılmış.

Vivaldi'nin, HÂLIK olan Allah'ın mevsimlerini fotoğraflayışı ve bunları notalarla belirgin hale getirişi takdire şayandır. Siz ne dersiniz?  

*Eğer bunu beğenmediyseniz, bir daha müzik yazmayacağım.

http://www.youtube.com/watch?v=FCLpqkIDlXs

• Like 2

Bi de que sera que sera var. Se questa yazmışsınız ya oradan şey ettim. Klasik müzikle dostoyevski ne kadar da benziyor sahi. Önce hafiften bağımlılık, aşırı dozu ise cinnet mertebesi. Vivaldi ise tüm klasik parçaların azıcık daha rahatlatıcı versiyonu. Ve mevsime çok yakışıyor bu müzik. Teşekkürler. :)

@Ssimeranya Bir şeyler çağrıştırması güzel, Ssimeranya. Yalnız emin olmak için sormak mecburiyetindeyim. Kastınız "Que Será Será" mı? Eğer öyleyse ilginçtir ki severek takip ettiğim bir dizi var; House Md. Orada dinlemiştim ilk defa. Lakin bu çağrışım bende neden olmadı tereddüt ettim bir an. :)

Vivaldi, -bana kalırsa- insan ruhunu zirveye taşıma iddiasında. Bunu hissedebiliyorum. Ama Vivaldi dinlerken zirveye tırmanıp oradan aşağıya atlayan insan evladını da gördüm :) Kontrolü bırakmamak lazım.

Çağrışım ve tereddüt demişken, Bir "Tereddüt'ün Romanı" geldi aklıma. Ve dahi "Yalnızız".

@Ssimeranya Bir şeyler çağrıştırması güzel, Ssimeranya. Yalnız emin olmak için sormak mecburiyetindeyim. Kastınız "Que Será Será" mı? Eğer öyleyse ilginçtir ki severek takip ettiğim bir dizi var; House Md. Orada dinlemiştim ilk defa. Lakin bu çağrışım bende neden olmadı tereddüt ettim bir an. :)

Vivaldi, -bana kalırsa- insan ruhunu zirveye taşıma iddiasında. Bunu hissedebiliyorum. Ama Vivaldi dinlerken zirveye tırmanıp oradan aşağıya atlayan insan evladını da gördüm :) Kontrolü bırakmamak lazım.

Çağrışım ve tereddüt demişken, Bir "Tereddüt'ün Romanı" geldi aklıma. Ve dahi "Yalnızız".

Evet evet kastım tam olarak o. Que Sera'yı çok eskiden bilirdim. Ama bana kendisini sevdiren Max and Mary isimli slow motion animasyon oldu. İzleyen sayın Ü.Y siz de beğeneceksiniz. Yalnızız. Peyami Safa'nın ilk okuduğum kitabı. Ve ilgimi çeken dünyası simeranya. Sahi ne güzel bir dünyadır orası öyle. Arada saçmalar yazar belki ama ana hatlarıyla sevmişimdir. İsmi zaten muhteşem. Bu sitede de iki kişi almış daha önce. Mecbur çataldil gibi başına bir 's' atmak zorunda kaldım. Nick bulma özürlüyüm napıyım. :)Vivaldi konusuna dönünce klasik müzik insan ruhunu zirveye çıkarır mı tereddütlüyüm. Ama sanırım oncasının içinde tek çekebildiğim bu insan. Clementi falan nedir öyle? Mazallah...