Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
mumin

Çanakkale Mahşeri Kardeşlik Destanı

Recommended Posts

Kategori: Tiyatro

Bağlarbaşı Kültür Merkezi

Tarihler: 23 Şubat 2013 Cumartesi ~ 24 Şubat 2013 Pazar

23, 24 Şubat Saat: 20:00

Adres: Selamiali Mah. Eski Bağlarbaşı İETT garajı Bağlarbaşı Üsküdar İstanbul

Ücret: Tam 20.00 TL-Öğrenci 15.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 begin_of_the_skype_highlighting 0216 556 98 00 end_of_the_skype_highlighting Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Tiyatro gişe

“Onlar ölüme gülerek gittiler”

Çanakkale’yi bir de böyle izleyin.

Çanakkale Savaşı’nın nedenlerini, sonuçlarını, savaş öncesi ve sonrası yaşanılanları biliyoruz. Peki ya cephedeki askerlerin savaş sırasında hissettikleri? Geride bıraktıklarına duydukları özlem, ölümü beklerken yaşadıkları… Eve dönmek ve vatanı beklemek arasında verdikleri karar... “Çanakkale Mahşeri Kardeşlik Destanı” o kutlu savaşı bize bilmediğimiz bir açıdan anlatıyor. Cephede çarpışan askerlerin gözünden savaşın hikayesi, ölümün birkaç adım ötesinde beklerken yaşadıkları iç çatışmalar gözler önüne seriliyor.

Mehmed Niyazi’nin danışmanlığında hazırlanan “Çanakkale Mahşeri Kardeşlik Destanı” isimli oyunu Mahmud Tahsin yazdı ve yönetti. Oyun, kalabalık ve profesyonel bir kadro ile sahnelenmekte.

Alışkın olduğunuz Çanakkale anlatılarından çok farklı bir dille yazılan oyun, şimdiye kadar 400 defa sahnelendi, binlerce seyirci ile buluştu. Yedinci yılında da aynı coşkuyla sahnelenmeye devam ediyor.

ÇANAKKALE MAHŞERİ KARDEŞLİK DESTANI

SUBAT%2525%257E1.JPG

Mahmud Tahsin'in yazıp yönettiği “Çanakkale Mahşeri Kardeşlik Destanı” 25 Şubat'ta ‘perde’ diyor. Danışmanlığını Mehmed Niyazi'nin üstlendiği, seslendirmelerini İbrahim Sadri’nin yaptığı oyun 7 yılda 450 kez sahne aldı ve 250 bine yakın seyirciye ulaştı.

Oyun 12 Ağustos 1915’te Suvla kıyısında bir siperde bulunan beş askeri, 314 Mahmud, Komutan, Laz Cemal, Mehmet ve İstanbullu’yu anlatıyor. Beş asker, düşmanın hiç görünmediği bu siperde aylardır beklemektedir. Bir bayram sabahı, namaz için hazırlık yaptıkları sırada sahilden büyük bir çıkarma yapıldığını fark ederler. Artık bir karar zamanıdır: Gitmek ya da Kalmak. İkisi içinde bir çok neden vardır....

İki anzak askerinin üstlerine verdikleri rapordan alınarak uyarlanmış gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yazılmış olan oyun, bilindik Çanakkale oyunlarının aksine, komedi ve dramı başarılı bir şekilde harmanlamasıyla dikkat çekiyor.

Mart ayında Tüm Türkiye'de turneye çıkacak olan “Çanakkale Mahşeri” sadece 2 oyun İstanbul'da oynayacak

Hanımlar bu oyuna gidelim diyorum, ne dersiniz? Vakti size uygun mu? Ben inşaAllah o hafta sonu burada olacağım. Sizlerle birlikte olmaktan keyif duyarım. Tiyatro Greyfurt çok başarılı bir ekip, Menan Cinleri bir enfesti. Eminim hem aldığım duyumlar da bu doğrultuda bu oyunları da çok güzel. Mehmed Niyazi'nin parmağı da var, eminim tarihselliği ziyadesiyle etkileyici bir sahneleme olacaktır.

Gidelim lütfen lütfen. Leyl bence çay sözümü tutmanın tam sırası, bana yardımcı olun olur mu? :)

Hanımlar bu oyuna gidelim diyorum, ne dersiniz? Vakti size uygun mu? Ben inşaAllah o hafta sonu burada olacağım. Sizlerle birlikte olmaktan keyif duyarım. Tiyatro Greyfurt çok başarılı bir ekip, Menan Cinleri bir enfesti. Eminim hem aldığım duyumlar da bu doğrultuda bu oyunları da çok güzel. Mehmed Niyazi'nin parmağı da var, eminim tarihselliği ziyadesiyle etkileyici bir sahneleme olacaktır.

Gidelim lütfen lütfen. Leyl bence çay sözümü tutmanın tam sırası, bana yardımcı olun olur mu? :)

Mehmet Niyazi hocanın Çanakkale Mahşeri adlı kitabı ilgimi çekmiş,okumuş ve çok beğenmiştim.Aynı şekilde tiyatrosu da ilgi çekici.Bende çayımızı ne zaman içeceğiz diye merak ediyordum. :D Yalnız şuan için çalışma listemiz henüz belirlenebilmiş değil.O gün ki durumum muallakta o yüzden net bir şey söyleyemiyorum. :(

Mehmet Niyazi hocanın Çanakkale Mahşeri adlı kitabı ilgimi çekmiş,okumuş ve çok beğenmiştim.Aynı şekilde tiyatrosu da ilgi çekici.Bende çayımızı ne zaman içeceğiz diye merak ediyordum. :D Yalnız şuan için çalışma listemiz henüz belirlenebilmiş değil.O gün ki durumum muallakta o yüzden net bir şey söyleyemiyorum. :(

Ben net bir şey söyledim de ne oldu, rahatsızlandığım için erken dönüş yaptım İstanbul'a :) Sanırım haftaya ben de gelemem, yani gelirsem ciddi maddi hasılat kıracağım.

Hayırlısı olsun ne diyelim,bizim buluşma hayli zaman alacağa benzer. Çay bahane olur belki, inşaAllah bir araya gelir şu projeler hususunda bir kaç kelam ederiz can-ı gönülden iştirak ederim Allah'ın izniyle.

Ne yapalım biz de eseri okumamızla kalalım şimdilik, ben de okumuştum. Nasip diyelim Leyl, o zaman zamanı siz ayarlayın ben kendimi ona göre ayarlayayım. Tiyatroya gitmek şart değil beklesindi :)

Ben net bir şey söyledim de ne oldu, rahatsızlandığım için erken dönüş yaptım İstanbul'a :) Sanırım haftaya ben de gelemem, yani gelirsem ciddi maddi hasılat kıracağım.

Hayırlısı olsun ne diyelim,bizim buluşma hayli zaman alacağa benzer. Çay bahane olur belki, inşaAllah bir araya gelir şu projeler hususunda bir kaç kelam ederiz can-ı gönülden iştirak ederim Allah'ın izniyle.

Ne yapalım biz de eseri okumamızla kalalım şimdilik, ben de okumuştum. Nasip diyelim Leyl, o zaman zamanı siz ayarlayın ben kendimi ona göre ayarlayayım. Tiyatroya gitmek şart değil beklesindi :)

Geçmiş olsun,ne yapalım nasip değilmiş diyelim.En kısa zaman da buluşuruz efendim acelemiz yok.Çay bahanesi olacak bu işin :shiny:

• Like 1