Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Miralay

Topları Sektirerek Gemileri Vurmak

Recommended Posts

Bu bilgiyi öğrenebilmek için illa ki yabancı kaynaklı bir belgesel mi izlememiz lazım? Ben tarihe meraklı biriyimdir. Ve İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmed Han ile alakalı geçen yıl 4 adet kitap okudum ancak hiçbirinde böyle bir bilgiye rastlamadım. (Eğitimim boyunca bana gösterilen tarihi zaten hesaba katmıyorum ki bu tarih bize tarih öğretmekten ziyade öğretmemeyi hedeflemektedir).

Evet Fatih Sultan Mehmed Han devrinin alimleri arasında ve topların bizzat balistik hesaplarını kendisi yapıyor ve urban gibi ustalara bunu tarif ederek döktürüyor. Mesela Rumelihisarı 3 ayda inşa ediliyor ve Sultan Fatih bizzat bu inşa çalışmalarında çalışıp ter döküyor paşalarıyla beraber. Yani bunun gibi bilgiler yazıyor ama topların sektirilmesi olayını ilk defa duydum.

Bu bilgilere bu şekilde ulaşınca "Milli Eğitimimizin" "Gayrımilli" olduğuna inanıyorum. Bence yapısal olarak çılgın projeler üretmeye çalışacağımıza şu eğitim sistemini millileştirme üzerinde kafa yormak bu nesiller adına daha faydalı olacaktır.

Bunun gibi anlatılmayan ne bilgiler saklı tarihimizin derinliklerinde...

• Like 1

Haklısın malesef kardeşim.

Bizde "Tarih" dersinde, ezberci ve ideolojik dayatmalardan başka hiçbir şey öğretilmiyor.

Beynimiz tarih namına hava ve civa şeylerle dolu.

Hala, resmi ideolojinin boyunduruğundan kurtulmuş değiliz, bunun neticesi de bol ıvır zıvır işe yaramaz bilgi dolu ama, aslında teorik olarak hiçbir işe yaramayan bilgi yüklü öğrenciler haline geliyoruz.

Baktığım zaman, tarihte çok şey bildiğimi düşünüyourm ama, bunları hayata geçirme konusunda herkes gibi bende sıkıntı çekiyorum.

Adamlar bunun belgeselini çekiyorlar.

Bizim yapmamız gerekenleri adamlar gelip bizden daha iyi bir şekilde araştırıp bize satıyorlar.

Aslında bu belgeselle ecdadımızla bir kez daha gurur duydum.

Ama kendimiz için, Türkiye'dekiler için ise, üzüldüm gerçekten.

Malesef bu hükümet işin özüne inemiyor.

Hep Rahmetli Adnan Menderes'in yaptığı hataları tekrar ediyorlar.

Parayı verip birşeyler yaptırıyorlar,

Ondan sonra da, yok batıyı yakaladı, yok şöyle çılgın projelerimiz var, yok şöyle var gibilerinden beylik laflarla insanları malesef kandırıyorlar.

Üstad'ın tabiri ile, makineyi yapan makina yapmadıkça, batının boyunduruğundan kurtulamazsın.

Diyelim, alt geçitler, üstgeçitler, köprüler, çılgın projeler, marmaray, hızlı tren, bunların hiçbirisini aslınad sen yapmıyorsun, sadece parayı veriyor ve Avrupalıya, Japonlara veya başka gelişmiş ülkenin insanlarına yaptırıyorsun.

Ülkemizdeki yapılan ve yapılmakta olan projelere baktığımız zaman, bunu net bir şekilde görürüz.

Üstadın sözü olan imzanın bence bütün şehirlerde büyük meydanlara asılması gerekir.

"Makinenin beyni, yüreği ve çiğeri Batıda kaldıkça karabasan yeğdir."

• Like 2