Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Hâcegân

Kin Ve Nefret, Hakaret Söylemleri Üzerine Yaptığım Kısa Bir Araştırma...

Recommended Posts

Google'ye ''akparti seçmenine yapılan hakaretler'' ifadesini yazdım... Çıkan sonuç: 339,000...

Google'ye şunu da yazdım:''chp seçmenine yapılan hakaretler''... İşte çıkan sonuç: 354.000...

Aaaaa bu sonuçlara göre Ak Parti seçmeni daha fazla hakaret etmiş, CHP seçmenine göre derseniz, acele etmeyin derim...

Niye mi?

Hemen açıklayalım... Şimdi Google'ye ''chp seçmenine yapılan hakaretler'' ifadesini yazıp arattığımda karşıma çıkan sonuç neydi? 354.000... Peki... Aslında bu 354.000 sayısının çok büyük bir kısmı, CHP'lilerin Ak Parti seçmenine yaptıkları hakaretleri kapsıyor. İşte Google'ye yazdığım ''chp seçmenine yapılan hakaretler'' ifadesinin ilk sayfasındaki konu başlıklarının tamamını aşağıya alıyorum:

''AK Parti seçmenine çok ağır hakaret! | ADA TAVIR''
''Hezimete uğrayan CHP'liden seçmene hakaret! - Partiler ...''
''Eski CHP'liden AK Partili seçmene hakaret! - Partiler Haberleri''
''CHP seçmeni aşağılamaya doymuyor - Yenigün Gazetesi''
“Bunların gerekçeleri CHP seçmenine bir hakarettir ...''
''SEÇMENE HAKARET HUY EDİNİLMİŞ! ÇOMÜ Haber''
''chp seçmeni vs akp seçmeni - ekşi sözlük''
''Eski CHP'liden AK Partili seçmene hakaret! - Belge - Türkiy''
''Mustafa Sarıgül'den CHP'li seçmene hakaret! - Haber Burada''

Yani Google'ye ''chp seçmenine yapılan hakaretler'' ifadesini yazsanız bile yine de Ak Parti seçmenine yapılan hakaretleri veriyor...

Google'ye ''tayyip erdoğana yapılan hakaretler'' yazdım ve çıkan sonuç: 3.730.000...

Bu kadar hakaret size yapılsa, çok hoşgörülü mü olursunuz?

Aynı ifadeyi Yandex'e yazdım. İşte çıkan sonuç: 13 milyon...

Hadi hatırınız kalmasın... Kılıçdaroğl'na yapılan hakaretleri de Google'ye sordum... Google'ye şöyle yazdım: ''kemal kılıçdaroğlu'na yapılan hakaretler''... İşte çıkan sonuç: 681.000...

Daha önceki araştırmamda vermiştim, Erdoğan'a yapılan hakaret sayısı neydi? Hatırlayalım: 3.730.000...

Durun daha bitmedi...

Google'ye ''kemal kılıçdaroğlu'na yapılan hakaretler'' ifadesini yazıp arattığımda, işte ilk sayfada çıkan haber başlıkları:

''Kılıçdaroğlu nasıl ifadeye çağırıldı?-Sabah - 27 Mayıs 2014''
''Reza Zarrab'tan Kılıçdaroğlu'na dava - Hürriyet GÜNDEM''
''Kılıçdaroğluna yapılan hakarete hapis isteniyor ...''
''Savcı Demir'den Kılıçdaroğlu'na hakaret davası | Genel ...''
''Kemal Kılıçdaroğlu Muhtar Bile Olamaz Diyenler | Facebook''
''kemal kılıçdaroğluna ağır hakaretler-Dünya Gerçekleri''
''Elitaş'tan Kılıçdaroğlu'na ağır hakaret - İç Politika Haberleri''
''Reza Zarrab'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na dava - Mynet''
''Kılıçdaroğlu'na 'sehven savcı'dan suç duyurusu haberi ...''

Gördüğünüz gibi, Google'ye ''kemal kılıçdaroğlu'na yapılan hakaretler'' ifadesini yazsam bile çıkan sonuç ve ilk sayfa konu başlıkları böyle... Yani bu haberlerin bir kısmı Kılıçdaroğlu'nun yaptığı hakaretlere açılan davalardan oluşuyor, bir kısmının ise hakaretle filan alakası yok, konu başlıklarının... Bu durumda 681.000 sayısı da yolunmuş tavuğa dönüyor...

Burada bir haber başlığını açmak istiyorum... Haber başlığı şöyle: ''kemal kılıçdaroğluna ağır hakaretler-Dünya Gerçekleri''... Acaba bu ağır hakaretleri Ak parti seçmeni mi yapmış? Haberin içine girince durumun hiç de öyle olmadığını gördüm. Size de göstereyim o halde. Buyurun... İşte o haber başlığının içinden bir bölüm:

''Son dönemde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren haberlere de imza atan Sözcü Gazetesi'nin internet sitesi sozcu.com.tr'de bu defa CHP lideriyle ilgili ağır mı ağır okuyucu mektupları yayınlandı.

Gazetenin en çok takip edilen yazarlarından Emin Çölaşan'ın Sozcu.com.tr'edeki köşesindeki mektuplarda 'aşağılık' ifadeleri başta olmak üzere ağır mı ağır farklı hakaret ifadeleri de var.''

Yahu gördünüz işte, bunlar birbirlerine de hakaret ediyorlar...

Son olarak bir solcu olan Halil Berktay bakın ne diyor: ''sol nefret söylemini teorileştirdi. Sol teorik bir nefret söylemi geliştirdi. Bu birikmiş birikmiş durumda ve tamamen AK Partiye ve özel olarak Başbakan Erdoğan’a şey etmiş, yönelmiş durumda ve hakikaten inanılmaz derecede vahşi gaddar parçalayıcı bir; elinde olsa hakikaten böyle didik didik edici sırtlan gibi, sırtlanın leş parçalaması gibi didik didik edici bir nefret söz konusu.''

Hüküm yerine de bir şeyler yazacak olursak, karşı fikre eleştiri getirmekten ziyade işi gücü hakaretle halletmeye çalışan bir kesim var ülkemizde... Bilim adamlarımızın bu kesim üzerine çok ciddi ve acilen bir araştırma yapması gerek... Fikri olmayanın, bir çözüm önerisi ortaya koyamayanın yapacağı en iyi şey susmak iken, onlar öyle yapmayıp dar kelime hazinesi ile başlıyorlar o çok bildik hakaretlere...