Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
hafakan

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu Serbest Bırakıldı

Recommended Posts

Mirzabeyoğlu serbest!

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu'nu yeni delil ve beyanları gerekçe göstererek oy birliği ile tahliye etti.

SUÇSUZ YERE GEÇEN 16 YIL

28 Şubat sürecinden sonra 1999 yılında tutuklanan ve 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde, halen ispatlanamayan İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapis yatan Salih Mirzabeyoğlu’nun tahliyesine karar verildi. Mahkeme, Bolu F tipi Cezaevine Salih Mirzabeyoğlu’nun infazının durdurulması için talimat gönderdi. Mirzabeyoğlu’nun avukatlarının geçtiğimiz ay sanığın yeniden yargılanması için yaptıkları başvurunun kabul edilmesinin ardından avukatlar, Mirzabeyoğlu’nun 16 yıl boyunca hukuksuz bir şekilde mahkum edildiğini belirtmişlerdi. Dünkü duruşmadan çıkan tahliye kararı hukukun 16 yıl sonra tekrar işlerliğine dönmesi olarak yorumlandı. Mirzabeyoğlu için daha önce de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün affetmesi seçeneği gündeme gelmiş, ancak Mirzabeyoğlu suçsuz olduğunu belirterek yeniden yargılama istemişti.

SUÇSUZ YERE GEÇEN 16 YIL

28 Şubat sürecinden sonra 1999 yılında tutuklanan ve 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde, halen ispatlanamayan İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapis yatan Salih Mirzabeyoğlu’nun tahliyesine karar verildi. Mahkeme, Bolu F tipi Cezaevine Salih Mirzabeyoğlu’nun infazının durdurulması için talimat gönderdi. Mirzabeyoğlu’nun avukatlarının geçtiğimiz ay sanığın yeniden yargılanması için yaptıkları başvurunun kabul edilmesinin ardından avukatlar, Mirzabeyoğlu’nun 16 yıl boyunca hukuksuz bir şekilde mahkum edildiğini belirtmişlerdi. Dünkü duruşmadan çıkan tahliye kararı hukukun 16 yıl sonra tekrar işlerliğine dönmesi olarak yorumlandı. Mirzabeyoğlu için daha önce de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün affetmesi seçeneği gündeme gelmiş, ancak Mirzabeyoğlu suçsuz olduğunu belirterek yeniden yargılama istemişti.

23 Temmuz 2014 Çarşamba YENİ-AKİT

mirzabeyoglu-serbest-h1406059178.jpg

16 yıl sonra tahliyesine karar verilen Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş, cezaevindeki hayatını bir kayıp olarak görmediğini söyledi.

Tahliye kararını değerlendiren Salih Mirzabeyoğlu, "Tahliyeyi bekliyordum veya beklemiyordum gibi şey değil, kesinlikle değilim. Tabi her ikisi de geçerli. Olmasaydı bir sükutu hayal olacak değil ama olması da iyi oldu.

Allah hakkımızda hayırlısını versin demişimdir her zaman.

Hakkımızda hayırlı olanı Allah bilir, tabii biz çıktığımız için gayet memnunuz ama geride arkadaşlarımızı bıraktık.

Şimdi biz çıktık diye sadece kendimiz çıkmanın rahatlığı içinde olamayız" dedi.

Bundan sonraki süreçte neler yapacaksınız sorusunu da cevaplayan Mirzabeyoğlu, "Ben hayatımın bir kayıp devresi olarak görmüyorum 15 seneyi. Benim hayatımın kaybolmuş bir devresi olarak görmüyorum.

Bana zehir yedirdiler ben onu bala çevirdim.

Bundan dolayı yaşamayı fikir, fikri yaşamak diye bilen bir insan olarak bu devreyi de bu şekilde verimli geçirdim. Bu yönden kayıp olarak görmüyorum.

Bizi uçurumdan attılar biz yere sağlam indik.

Paraşütü icat etmiş olarak indik" diye konuştu.

Sabah kalkar kalkmaz kaldığı yerden çalışmalara başlayacağını ifade eden Mirzabeyoğlu, "Hayatımın hiç değişmeyen bir rutini vardır. Aynı şekilde devam edeceğim" dedi.

Mirzabeyoğlu, cezaevinde kaldığı sürede 17-18 tane kitap yazdığını da belirtti.

Salih Mirzabeyoğlu, tahliyenin ardından geldiği Sapanca'dan sloganlar eşliğinde İstanbul'a uğurlandı.