Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

En Son Okuduğunuz Kitaplar?

Recommended Posts

Benim en son okuduğum roman; Amin Maalouf/ Doğunun Limanları.

Biraz bilgi vereyim, kızmasınlar :rolleyes:

Bu yazarın okuduğum ikinci kitabı. En bilinen romanı Sermerkant' tır. Semerkant da çok güzel tarihi bir romandı fakat ben Doğunun Limanların' dan kendimi alamadım. Roman bir Osmanlı Padişahının kızının torunu olan İsyan' ın Anadolu' dan çıkıp Beyrut' tan geçip, Fransa ya kadar uzanan trajik hikayesini anlatıyor.. Doğunun bağrından kopup gelmiş bir doğulunun kimlik arayışı içine girdiği o dönemde nasıl Direniş Örgtüne mensup olup yetmeyip bir de kahraman oluşunu anlatır..

Bu yazarın romanlarının en ilgi çekici yönü ise tarihte o tanıdık bildik 'önemli' şahsiyetlerin yaşantısal eylemlerine değinmesi. Ve genel itibariyle bu tarz tarihi okumayı daha çok sever insanlar fakat o zaman da yazarın güvenilir olup olmadığı kuşkusu doğar yani anlatılan kişi bire bir uyuyor muydu, öylemiydi sorusu. Ve malesef cevap bulunamaz.. Sadece Maalouf' un hümanist bir yaklaşım diyebileceğimiz tutumu, dil, din, ırk, ayrımı yapmayışı bir nebze insanı rahatlatır yada rahatlatmaz :D

En nihayetinde romanlarının okunmasını tavsiye ederim.

"Başkasının Günahına Ağlayan Adam - Vehbi Vakkasoğlu" kitabını ben orta okulda okumuştum. Bediüzzaman'ı ana hatlarıyla anlatan bir kitap. Kitabın adı çok güzel yakıştırılmış.

Geç oldu ama çok şükür "Çöle inen Nur" u okuyabildim. Akıcı ve orjinal bir anlatım tarzı üstaddan. Allah diğer kitaplarını da okumayı nasip etsin. "Kafa Kâğıdı" sırada inş...

Şu anda Afrikalı Leo-Amin Maalouf yu okuyorum.

şuan Cemil MERİÇ BU ÜLKE yi okuyorum ancak tavsiye edebileceğim en güzel yayın ZİRVEDEKİ MANKURTLAR Taha İSLAM

yakın tarihimize eleştirel bir bakış ön yazısıyla bence söylenemeyenlerin akıcı akılcı ve net kaynaklarıyla söylenebildiği kaliteli bir eser yalnız bulunması biraz zor

ilgi duyan arkadaşlara yardımcı olabilirim

saygılar

Şuan Abdülkadir Geylani,nın Fütuhu'l Gayb isimli kitabını okuyorum..nefsin mücadelesine yol gösterici..tavsiye ederim..

En son Can Dündar'ın ''Sarı Zeybek'' kitabını okudum. Hoca vizede soracaktı, mecburiyetten okudum, hiç tavsiye etmem.

O kitaptan önce Tarık Buğra'nın Küçük Ağa kitabını okudum. Milli şahlanışımızı, her yönüyle Osman'lı beyefendisi diyebileceğimiz, Hoca Efendi'nin ( Fethullah Gülen değil :) romanda ki hayali kahraman ) her ne kadar istemese de şartların Osmanlı'dan kopmak gerektiğini, iman ve vatan aşkının verdiği sadaketle her şeyinden vazgeçip, ağa olması ''Küçük Ağa'' olmasını; yazar yalın ve akıcı diliyle, Kurtuluş Savaşı öncesi dönemi tüm çıplaklığıyla anlatmış. Okunması gereken kitaplardan, Tarık Buğra'nın kitapları gerçekten okunmayı hak ediyor. Seciyetsiz yazarlara verilen önemin sebebiyle ne kadar gölgede bırakılsa da bizim ona hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor.

Küçük Ağa'dan önce Üstad'ın İman ve İslam Atlası eserini okudum. Üstad'ın en başta okunacak kitaplarından biri, dinimizle ilgili temel bilgileri (ki hepimizin üzerine farz ) müşahhas zemine oturtarak bizim için o dev eseri inşa etmiş. Anlatmak istediğim; çoğu alan da olduğu gibi Üstad temeli atmış, yeni ufukların peşinden koşmayı bize bırakmış. Bu kitabı okuduktan sonra dinimizle ilgili malumatımızın hayli artacağından eminim. Kefen'den tutun meste, mestten tutun İhrama kadar en ince ayrıntılara kadar yazılmış. Üstad'ı bilip de bu kitabı okumayan kendine yazık etmiş olur.Yıllardır bize vermek istediğini bu kitapta toplamış. Kitabın başın da iki beyit her şeyi anlatıyor:

Yandı kitap dağlarım, ne garip bir hal oldu!

Sonunda bana kalan, yalnız ilmihal oldu!

--------------------------------------------

Kalmadı bu dünyada benim ne işim ne kavgam;

Eserimi verdimse, artık ölsem de ne gam!

ben en son müzekkin nüfusu okudum eşrefoğlu rumiden çok derin bir kitap ama üzerinde düşünüp yorumlayarak okumanızı tavsiye ederim

Türkiye-Suriye Birliği (Hakan Albayrak)

Var olabilme mücadelemizi inançlarımıza, kültür ve tarihimize, asırlık bağlarımızın olduğu halklara -onlar bize ihanet etmişti bahanesine sığınıp- ihanet ederek, -kendi çıkarları uğruna bir arada yaşadığımız insanları bize düşman eden- güçlünün yanında yer alarak sürdürmeyi tercih eden, tarih cahili, düşünmekten korkan, sorumluluklarını hatırlamamak için bahaneler üretip, mazeretler sınırları içersinde yaşayan zihinlerimize tokat gibi inen gerçeklerin yer aldığı kitap....

Bu topraklarda var olabilmenin iki yolu var: Ya değerlerimizi çiğnemeye devam ederek, mazlumun çığıklarına kulak tıkayarak zalime yamanmak -ki bu tercihin sonucunda aynı muameleye maruz kalmaya mahkum olmak vardır, Allah adildir.- ya mazlumlarla, kardeş halklarla el ele verip, bütün husumetleri unutarak ortak değerlerimizi hatırlayarak bir direniş başlatmak, köle olmaya karşı çıkmak.

Bu çok zor değil, yeter ki şu aymazlıktan kurtulalım, yeter ki mevcut husumetlerimizin bizi birbirimize düşürerek istediği gibi at oynatabilmenin hesabını yapan asıl düşman tarafından suni olarak oluşturulduğunu bilelim.

Arkadaşlar!

En son hangi kitabı okudunuz ya da şu an hangi kitabı okuyorsunuz. bizlere de tavsiye

edermisiniz.

Mesela ben Muhammet Bozdağ'ın Düşün ve Başar isimli kitabını okudum tavsiye ederim

Evet arkadaşlaaaaaaaaaar cevaplarınızı bekliyoruuuuuuuuuuum :)

En son ödev dolayısıyla Georges PErec in Kayboluş isimli kitabını okudum.Tavsiye eder miyim? Cinayet, gizem , içinde karmaşa olan romanları seven arkadaşlara evet....Ama okuduğum kitaplar arasında üstadınkileri söylemiyorum bile, İskender Pala nın Leyla ile Mecnun, Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, Tolstoy'un İnsan Ne ile Yaşar? , İlber Ortaylı'nın Osmanlıyı yeniden Keşfetmek serisini, Senai Demirci'nin KIl Beni Ey Namaz, George Orwell in 1984, Mustafa Armağan ın Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı , Filibeli Ahmed Hilmi Efendi nin Amak-ı Hayal , bu kitapları okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum....Şu anda Dostoyevski Ölü Evinden Anılar isimli kitabını okuyorum.Hatıra okumaktan hoşlananlara tavsiye edilecek türden bir kitap. Selamla....

şuan Cemil MERİÇ BU ÜLKE yi okuyorum ancak tavsiye edebileceğim en güzel yayın ZİRVEDEKİ MANKURTLAR Taha İSLAM

yakın tarihimize eleştirel bir bakış ön yazısıyla bence söylenemeyenlerin akıcı akılcı ve net kaynaklarıyla söylenebildiği kaliteli bir eser yalnız bulunması biraz zor

ilgi duyan arkadaşlara yardımcı olabilirim

saygılar

Cemil Meriç demişken onun birkaç kitabını okudum ama seviyesini bayağı yüksekti bana göre galiba şuan okuduklarımdan hiçbir şey hatırlamıyorum.Umrandan Uygarlığa, Rumuzü'l Edep ama Bu Ülke yi daha okuma fırsatı bulamadım...

İbrahim Refik'in ''Tarihimizin Meçhul Tanıkları'' kitabını okudum ve gerçekten tarihimizle alakalı hiç birşey bilmediğimi tekrar müşahade ettim. Şeyh Hamdullah, Müştak Baba, Ahmet Naim, Hasan Bahri Çantay, Mazhar Osman...

iki gün önce İSKİLİPLİ MEHMET ATIF HOCA'ın FRENK MUKALLİTLİĞİ VE İSLAM isimli eserini okumaya başladım(bilenler bilir eserin orjinal ismi FRENK MUKALLİTLİĞİ VE ŞAPKA) malum zamanında yasaklanmış bir kitap.ve tahminime göre benim okuduğum basım yasaklı dönemin etkisinin devam ettiği dönemde basılmş.kitabın içinde şapka kelimesi geçmiyor bile ş...a diye yer alıyor.bunu bana ilginç geldiği için söylemek istedim

kitabı okumaya başlar başlamaz babamın niye bu kitabı okumam için o kadar çok ısrar ettiğini çok iyi anladım.eser gerçekten çok güzel.türlü sebeplerden ötürü bana okumak şimdi nasip oldu.

acizane tavsiyem siz tez zamanda bir fırsatını bulup okuyun.

• Like 1

Dil Belası:İmam Gazâlî ikinci okuyuşum kitabı arada bir okumakta fayda var. Eserde, dilin yirmi çeşit hastalığından ve dilli düşülen tehlikelerden bahsedilmekte, tespitten sonra tedavi yolları gösterilmektedir. Günümüz insanının en fazla müptelâ olduğu yersiz, gereksiz ve ölçüsüz konuşma hastalığına kesin ilaç olacak bir kitap herkese tavsiye ederim.

• Like 1

Graham E. Fuller'in (Eski CIA mensubu) ''Yükselen Bölgesel Aktör Türkiye'' kitabını okudum. Analiz ve tespit açısından bayağı nitelikli olmuş. Özellikle son beş altı senedir Türkiye-ABD arasındaki kopuşu iyi özetlemiş.

İnişleri-çıkışları, medleri-cezirleriyle Cemil Meriç'in Bu Ülke'si.

Kitaptan bir pasaj: Bu ülkeyi yaşanmaz hale getirenler, bu ülkede yaşanmaz diyenlerdir.

Ben de 'Bu ülke'yi okuyorum. Elimde kalem olmadan kitap okumam genelde. Ama bu sayfalar bir tuhaf. Not almaya kalktım, ne defter yetti, ne kalem ucu. Kitap da altını çizdiğiniz satırlar gibi bitmek bilmez Cemil Meriç...

• Like 1

Ben de 'Bu ülke'yi okuyorum. Elimde kalem olmadan kitap okumam genelde. Ama bu sayfalar bir tuhaf. Not almaya kalktım, ne defter yetti, ne kalem ucu. Kitap da altını çizdiğiniz satırlar gibi bitmek bilmez Cemil Meriç...

Bu Ülke'yi okudum okumasına ama, galiba bir daha okuyacağım. Zor ve derin bir kitap. Tuhaflığı bundan olsa gerek.

bu ülke cemil meriç in okuduğum ilk kitabı,,

ama bi daha okusam yeridir,,,

'Bir Dinozorun Anıları' (Mina Urgan)

Yazarla Thomas More'un Ütopya'sını okurken tanışmıştım. Hasan Ali Yücel dizisinden çıkan kitaba yorum getirmişti 'dinozor'. Sevgilisi Thomas gibi o da sosyalist idi belki ama hoşuma da gitmişti açıkçası o satırlar. Ne var ki bu kitapla geçenlerde bir pazar günü sahaflarda karşılaştım. NFK-Fan ile Reyhan Hanımın yapmış olduğu yorumlar zihnimi kurcalamıştı. Baktım ikinci el ve 5 ytl. Daha fazlasını veremem zaten diyerek satın aldım. Ve şu anda okuyorum. Nasıl can çekiştiğimi kimse bilemez. Satırlara bakarken bile yüzüm kızarıyor. Yalnızca Üstad hakkında aktarmış olduğu anılar değil kitabın genel içeriği iğrenç ve bir o kadar mide bulandırıcı. Kitap hakkında iki genel yorum yapabilirim: Dayanması güç fakat mutlaka alın, okuyun, bilin, öğrenin. Yahut kenarından bile geçmeyin...

Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle- Prof.Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL ve Prof.Dr. Ekrem Buğra EKİNCİ

Efendim eser gerçekten hoş ve kıymetli.Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye hakkında çok güzel bilgiler ihtiva ediyor.Ayrıca eserde Mecelle'nin ilk yüz maddesi de mevcut.

S.ALEYKÜM

1. OLARAK;

SÜLEYMAN BOSNALI NIN DİNİMİN DİREĞİ NAMAZI ADLI ESERİNİ OKUYORUM İLMİHAL İÇERİKLİ BİR KİTAP İLMİHAL YÖNÜM EKSİK DİYEN ARKADAŞLARA TAVSİYE EDERİM.

2.KİTABIM SÖZLER BU KİTABI DA TAVSİYE EDEBİLİRİM 4. OKUYUŞUM AMA HER OKUYUŞUMDA İNANIN AYRI KEYİF ALIYORM

Ahmet Günbay Yıldız...Kiralık Hayaller....

Okudum ama umduğum gibi gelişmedi olay.Yarıda bırakmak da olmaz diye bitirdim...

Şuan başka bir kitap okuyorum onu tavsiye edebilirim...

Tarihin Sınırlarına Yolculuk...İlber Ortaylı....

karşılaştırmalı olarak NUTUK ve VATAN HAİNİ DEĞİL BÜYÜK VATAN DOSTU VAHİDÜDDİN. nutuk okumayı düşünen arkadaşlar varsa VAHİDÜDDİN'i okumadan okumalarını tavsiye etmiyorum.üstadın kılı kırk yararcasına tahkik ve tetkik ederek yazdığı bu tefrika tarihin köşe taşları arasında yerini almış durumda.

bir tafartan vatana ihanetle,vatanını terk etmek suretiyle kaçmakla itham edilen o 60 kiloluk adamın,gerçekte ne büyük bir fedakar ve ne kadar büyük bir mütefekkir olduğunu, her iki kitabı karşılaştırınca görmek hiçte zor değil.

şu sıralar Feridüddin Attar hz.'lerinin Tezkiratül Evliya adlı eserininn 1. ciltini okuyoruz (toplamda 2. cilt)...

Evliyaullahın menkıbelerini içeren olağanüstü bir eser...

muhabbet arzulayanlara şiddetle tavsiye olunur....