Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
borealatis

Düşündürücü Sözler

Recommended Posts

"Hayatta herşeyi, gitmeleri bile anlamlandıran şey durmaktır.Durup şöyle bir çevreye, hayata bakmak...

Asıl yolculuk nereye? Bu sorunun cevabı giderken verilmiyor!..."

BEN MİYİM BEN,SEN MİSİN BEN,BEN Mİ SEN?

BEN MİYİM,SEN SENSİN ELBET,SEN DE BEN

EY HATEMLİ YAR,SENİNLE BİR HOŞUM

SEN Mİ BENSİN,BEN Mİ SEN,GEÇ ŞÜPHEDEN..

HZ.MEVLANA *RUBAİLER*

zamanla değişiyor mesela bi dönem ;

çok çalışır çok dua eder ve çok istersen allahın rahmeti tecelli eder ,rahmet tecelli ettiğinde de nice olmazlar tahakkuk eder...

sonra,

ya hayır söyle ya sus.

biri beni ne zaman üzse;

beni kime okşamaz madem

sen öp beni anlımdan sen öp seccadem

vs vs vs

· "En büyük saadetler büyük ve acı felaketlerin neticesidir" Bediüzzaman said nursi

. ''Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar kötüdür.'' EFlatuN

. "Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı, söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz." Yunus Emre

. ''Susmak huyların efendisidir. ''(Hazret-i Muhammed )

. ''Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür. ''(Yunus Emre)

. ''Unut ki affetmek zorunda kalmayasın. ''(Ebner-Eschenbach)

. ''Doğruyu söylemek değil, anlatmak güçtür.'' (Cenap Şehabettin)

. "Bizi hayattan şikayete yönelten şey, karşılaştığımız zorlukların büyüklüğü değil, mücadele gücümüzün azlığıdır" Taylor

. ''Beni bir ben anlarım birde beni yaratan;bana bir ben lazımım birde beni anlayan...''

"Herkes korktuğundan kaçar,yalnız Allah'tan korkan O'na yaklaşır."

Ebu'l Kasım

"Herşeyi maddede arayanların akılları gözlerine inmiştir.Göz ise maneviyatta kördür..."

Said Nursi

"Dün öldü, yarın doğmadı.Bugün can çekiyor, öyleyse şu anı değerlendirmek için amele sarıl..."(Bişr-i Hafi)

• Like 1

Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır. (Osman Bölükbaşı'ya ithaf edilir)

Şimdi bi dönüp baktım da , hakikaten çok düşündürücü bi söz olmuş. :(

tek vakit namazımı kaçırmaktansa binkere ölmeyi tercih ederim-Abdulhakimel Arvasi

cemiyetteki ruh hastalıkları iman eksikliğinden doğuyor-

MANEVİ ACININ YANINDA MADDİSİ HİÇ-

biri kendilerine demişki -Allah bize adliyle tecelli etsin!..cevapları-Allah bize fazliyle(hiç yoktan,hiç değerimiz olmadan) tecelli etsin,bizi fazliyle korusun.adliyle tecelli ederse yanarız!

Allah sırrını eminine verir;bilen söylemez,söyleyen bilmez

Allaha malik olan neden mahrumdur;Allahtan mahrum olan neye malik?

o günah ki;insana küçüklük ve sığınma duygusu verir,büyüklük ve kibir veren ibadetten daha hayırlıdır.

İstidat birdir,iyiliğe veya kötülüğe istidat..istidat birdir;ve dava kötüyü iyiye çevirmekte..

Gafil halk,kesik ve bitkin bir laf eder!yarın olsada bir iş işlesem..bilmez ki,bugün dünkü günün yarınıdır.Bugün ne işlemiştir ki,yarın birşey işleyebilsin?

hz.Ali:hersey Onunla var,hersey Ona nispetle yok.

HZ. Mevlana'dan:

" Akılsız dost düşmandır." Bu sözü çok beğeniyorum :(

Gerçek Dostlar, şimdi size kendi sözlerimden yazıcam, filozof olmak istiyorum da azcık:

İnsanlar ikiye ayrılır: İnandığını yaşayanlar, kandığını yaşayanlar.

Elinde ne mi kalacak: Et bile kalmayacak!!!

Bir de -yanlışım varsa düzeltin lütfen- Hadis-i Şerif paylaşmak istiyorum: Yeryüzünde kendini günahsız görmek gibi büyük günah yoktur...

"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez..."

(Hz. Mevlana)

"Ey Nefs! Bil ki, dünkü gün senin elinden çıktı, yarın ise senin elinde senet yok ki, ona maliksin.Öyle ise hakiki ömrünü bulduğun gün bil.Laakal günün bir saatini ihtiyat akçesi gibi, hakiki istikbal için teşkil olunan bir sandukça-i uhreviye olan bir mescide veya bir seccadeye at.Hem bil ki, her yeni gün sana, hem herkese bir yeni alemin kapısıdır.Eğer namaz kılmazsan, senin aleyhinde alem-i misale şehadet eder!..."

Said Nursi

boğuşmak hayat denen savaş için . yaşamak en sonunda dikilen bir taş için . bütün ızdırapların işte en korkuncu bu . bir avuç toprak olmak düşünen bir baş için . bizi ister bir toz yap savur mahşer yelinde. ister sürü çöp yap tufanların selinde. sonunda bir varlığa ulaştırda... allahım bırakma tabiatın merhametsiz eline NFK

boğuşmak hayat denen savaş için . yaşamak en sonunda dikilen bir taş için . bütün ızdırapların işte en korkuncu bu . bir avuç toprak olmak düşünen bir baş için . bizi ister bir toz yap savur mahşer yelinde. ister sürü çöp yap tufanların selinde. sonunda bir varlığa ulaştırda... allahım bırakma tabiatın merhametsiz eline NFK

Selamlar,

Efendim, yazının sonuna NFK eklenmiş ama şiir Üstadımıza ait değildir. Orhan Seyfi Orhon'un bir şiiridir. Şiirin üslubu ve bilhassa muhtevası da bas bas bağırıyor Üstada ait olmadığını. ilk mısranın tam hali de şöyle " Boğuşmak, hayat denen sebepsiz savaş için" Hayat, sebepsiz bir savaş değildir Üstad için. Hele hele ' bütün ızdırapların en korkuncu bir avuç toprak olmak ' mülahazası Üstadın tam aksi istikametindedir.

Buraya bir mim koyalım ve kaldığımız yerden devam edelim düşündürücü kelamları yazmaya.

...Bir şeye bakmak demek, ortasından kesilmiş bir külçe halinde, o şeyin can evini kaplayan bütün deri tabakalarını ve onu içiçe giydiği eldivenlerinden sıyıracak bir göz nüktesine malik olmak demektir...

N-F-K/1935

• Like 1

O'nu tanıyan ve itaat eden, zindan da dahi olsa bahtiyardır. O'nu unutan, saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır.

(Said Nursi)

• Like 1

Dünyayı dolaşınız, duvarsız, edebiyatsız, kanunsuz, servetsiz şehirler bulacaksınız. Fakat mâbudsuz ve mâbedsiz şehir bulamayacaksınız.

PLUTARK

anladım ki; ALLAH, insanların birbirinden ayrı ayrı degil, tek vücut halinde yasamalarını istediginden, her birine kendi ihtiyaçlarını degil, her birine hepsi için ilham olan şeyleri ilham ediyor. anladım ki; insanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de hakikatte onları yaşatan tek şey sevgidir. kim severse ALLAH'a yaklaşır, ALLAH'ta ona yaklaşır. çünkü O, sevgiyi yaratandır! TOLSTOY

Babasının Muhammed İkbal'e verdiği bir nasihat ;

"Kuran'ı Kerim'i anlamak istiyorsan, sana indiriliyormuş gibi oku!"

Bir tabiat kanunu ifade eden her formül Allah'ı öven bir ilâhidir.

MARIA MITCHELL

kırk hırsız bir çıplagı soyamamış :rolleyes: