Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
borealatis

Düşündürücü Sözler

Recommended Posts

İnsanların sorunlarını anlatmaya başlarken kullandıkları giriş cümleleri ,psikoterapide son derece değerlidir.

Bir terapist burdan pek çok ipucu yakalayabilir.İlk cümleler ile kişinin kendisi ve dünya algıları hakkında önemli sonuçlara varabilir.

İlk cümle ,eylem ile aramızda bir bağlantı kurar. O eylemi hangi nedenle yaptığının göstergesi gibidir .

• Like 2

"Hakikatin hatırı dostumun hatırından önemlidir. " Üstad Necip Fazıl,,,

"Platon'u severim ama gerçeği daha çok severim." sözünü anımsattı.

"Platon'u severim ama gerçeği daha çok severim." sözünü anımsattı.

madem başlığın adı "düşündürücü sözler" biz de başlığa uygun olarak yazılan üzerinde biraz düşünelim. "Platonu severim ama gerçeği daha çok severim" sözü kimin sözü bilmiyorum. sayın idrak sizin de bu sözü benimseyerek veya benimsemeyerek yazdığınızı da bilmiyorum ancak farzedelim ki bir müslüman bu sözü içinden gelerek, şuurlu olarak zikretti. Platon kim? Üstadın tabiriyle bütün felsefe mekteplerinin öyle ya da böyle bir şekilde sokrat,platon,aristo üçlüsünden birine dayandığını belirttiği yunan ın 3 önemli filozofundan biri. Önemli bir düşünce adamı buna itiraz yok. Ancak bu adam müslüman değil. Allaha iman etmeyen biri. Bu durumda da yeri cehennem. Bizim birini sevme kıstasımız Peygamber Efendimiz sav in "Kişi sevdiği ile beraberdir" düsturuna uygun olmalı. Yani kısaca müslüman olduğunu bildiğimiz kişilerle alakalı "sevme" hakkımızı kullanmak, hadisi şerif ışığında düşünüldüğünde uzun vadede bizim için isabetli olacaktır.

tamamen ihtimaller üzerine yaptığım bir yorum idrak kardeşim, seni tenzih ediyorum.

Mesela adam ünlü bir sinema yıldızı,ünlü bir şarkıcı,meşhur bir bilimadamı,vs,... ama müslüman değilse ya da müslüman gibi görünüp İslama hıyanet edenlerden biriyse kimse kusura bakmasın "sevme" hakkım şahsım adına bu kadar ucuz değil.

Netice-i kelam; ağzımızdan çıkan sözü iyi tartmamız ve o söz çıkmadan önce iyi düşünmemiz gerekmektedir.

bu neşet ertaş mevzusunu ülke olarak biraz fazla abarttık gibi geliyor bana. ortaya koyduğu eserler ülke genelinde kabul görmüş olabilir lakin en nihayetinde bir sanatçı, göklere çıkarmaya gerek yok. Müslümana düşen "Allah taksiratını affetsin" demektir

ayrıca eklediğiniz sözün pek düşündürücü tarafı da yok, zaten bana göre öylesine söylenmiş ve haklılık payı olmayan bir söz. türkücüyüm o zaman türkülerle alakalı bir söz patlatayım da görün kabilinden içi boş bir söz

katılıyorum ...

Sanal ortamları biraz kurcalayın. Müstear ismin yıkıcılığına sığınan din kardeşlerimiz, durmadan yaralayıcı 'iş'lere imza atıyorlar.

(İbrahim Tenekeci)

• Like 1

Asıl yetimler anadan babadan değil

ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır!... (Hz.Ali) r.a.

"Üşüyorum" dedi,

Ceketim yoktu, yüreğimi verdim...

Kadim Dolunay

• Like 2

"Bir Müslüman olarak yer yüzünde,ALLAH'ın huzurunda secde etmeyen tek ferd kalmayıncaya kadar İslam'ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissetmekteyim..."

- Malcolm X -

• Like 1

Ahlak asla fikirler, ilkeler ve eğitimle oluşturulamaz. Dengeyi mümkün kılan muhabbet ve güvendir. / Paul Feyerabend

• Like 2

Anne karnında karanlıkta kalan bebeğe deseler ki: dışarıda aydınlık bir dünya var.Yüksek dağlarla dolu,büyük denizleri olan,dalgalanan, düzlükleri olan,çiçekleri açmış bahçeleri olan,yıldızlarla dolu bir gökyüzü ve alevli güneşi olan ... ve sen bu mucizelerle yüzleşmek yerine,karanlıkta çevrilmiş oturuyorsun! Doğmamış bebek bu mucizeler hakkında hiçbir şey bilmediği için ,hiçbirine inanmayacaktır..Tıpkı ölümü karşılarkenken bizim gibi.!!!

Ölçümü kaybediyorum,öyle mi?Ölçü dediğin ne?Dünya mı kaybediyorum...Dünya artık benim için o dünya değil..Kırk sene inandığım hakikatler ,başımı bir yastık gibi dayadığım emniyetler,üstüne binalar kurduğum nisbetler,Avucumdan kayıp gidiyor...

Hiçbir şey eskisini andırmıyor...Şu koltuk şu koltuğa;ayna aynaya benzemiyor...Hangi dünya doğru bu mu ötekisi mi?....

BANA LAF SÖYLÜYORLAR...!DÜNYAM ELİMDEN GİDİYOR...

• Like 1

"Karakter ne kadar kuvvetliyse, vefasızlığa o kadar az kabiliyetlidir."

Cemil Meriç

İşte o benim :)

İmam-ı Ahmed'e "Muhabbet nedir?" dediler.

_Bunu Bişr'i Hafi'ye sorun kim, ben buna cevab veremem. Ol diridir, andan utanırım, dedi.

_Zühd nedir? dediler.

_Zühd üç türlüdür. buyurdular.

Evvel; haramı terk eylemek.Bu avamın zühdü.

İkinci; Helalin de çoğunu terk eylemek.Bu havasındır.

Üçüncü; Şol nesneleri terki terk eylemek kim seni Allah'tan alıkoya. Bu da ariflerin zühdüdür.

Tezkiretü'l Evliya / Feridüddin Attar

“ Gerçek Âşk; Sevdiğini Anınca Yanmak,

Yandıkça Sevdireni Anmaktır... ”

- Hz. Mevlâna

• Like 3

Benim istediğimi Allah istemiyorsa;

Konu kapanmıştır...!

(NFK)

• Like 1

Türkler pek farkında degil ama Avrupalılar şu gerçeğin farkındadır. Tarihten Türkler çıkarılırsa ortada tarih diye birşey kalmaz.Fritz Neumark

• Like 4

Ölüm fikri en büyük ego terbiyecisidir

Ölümün olduğu yerde öfke hükmünü yitirir...!

(A.Lidar)

• Like 1