Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
borealatis

Düşündürücü Sözler

Recommended Posts

“Ölmeden önce ölünüz!”

Arkadaşlar sanırım Aynadaki Yalan romanında geçiyor bu cümle.Hadis-i Şerif olup olmadığı konusunda tereddütlüyüm..

Esselamü Aleyküm.

Değerli arkadaşlar, malumunuz uzun süredir foruma giremiyordum. müsait oldukça girip geçmiş tarihli başlık ve yorumları okuyorum, gözüme ilişen bir yanlış hatırlatmayı düzeltmek istedim. Gerçi arkadaşımız zaten tereddütlü olduğunu belirtmiş Allah Razı Olsun kendisinden...

“Ölmeden önce ölünüz!” Hz.Mevlana'nın Mesnevisinde geçen bir Tuti hikayesinde geçer.

Hz. Mevlana hikaye sonunda Tıpkı Tuti kuşu gibi yaşarken Ölümü sık sık düşünmemizi öğütlerken kurduğu bir cümledir.

Sözlerin şahından iki ayet...

11.Hem onlara: "Yeryüzünde fesat çıkarmayın." denildiğinde: "Biz ancak ıslah edicileriz." derler.

12.İyi bilin ki, onlar ortalığı bozanların ta kendileridir, fakat anlamazlar.

(Bakara suresi 11. ve 12. ayet...)

• Like 1

Gafil halk kesik ve bitik ,yorgun ve argın bir laf eder: Yarın olsa da bir iş işlesem...Bilmez ki ,bug,n dünki günün yarınıdır.Bugün ne işlemiş ki, yarın ne işlesin?...

MUHAMMED (Parisa)

Ben sanırdım alem içre bana yar kalmadı..

Ben beni terk eyledim,gördüm ki ağyar kalmadı...

Niyazi Mısri....

• Like 1

Anlayamayan, ağlayamayan, yumruğunu sıkamayan, içini kanatamayan insandan Allah'ın Kuran'da belhüm adal (hayvandan aşağı) diye andığı iki ayaklılardan iğreniyorum!!! NFK

İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursak; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.

TOLSTOY

Zalim boğazınıza bastığında zalimin yüzüne tükürün. Belki siz zalimin yüzüne tükürdüğünüzde sizi öldürecektir. Bu şekilde bedenen ölseniz de ruhen hayatta kalacaksınız. Zalimin yüzüne tükürmeyip boyun eğdiğinizde bedenen yaşasanız da ruhen öleceksiniz

unutma unutulanlar unutanları asla unutmazlar(atasözü)

sır senin kölendir açığa vurursan sen onun kölesi olusun(hz ali)

paranın konuştuğu yerde gerçekler susar

eğer ölmek istiyorsan bir çeçene tokat at(rus atasözü)

Allah için ateşe atılmak vardır.ama ateşe atılmadan önce ibrahim olup olmadığını araştır.çünkü ateş ibrahimleri tanır ve yakmaz(mevlana)

iyi bir koca sağır iyi bir karı kör olmalıdır(fransız atasözü)

ülküsüz insan çamurdan farksızdır(türkeş)

yaradanın kitabını kaldırtmam.osmancığın bayrağını aldırtmam.düşmanımı vatanıma saldırtmam(mehmet emin yurdakul)

alimin mürekkebi şehidin kanından kutsaldır(en sevgili)

kadın bir kaledir erkek de içindeki esir(iran atasözü)

Kopan bir ipe,sımsıkı bir düğüm atarsanız,ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür.

Günah ve harama düşme endişesiyle şüpheli şeylerden uzak durmadıkça AKLIN FAYDASI OLMAZ

PAULO COELHO

Herşeyi anlamaya çalışan insan; kahır içinde ölmeyi göze almalıdır. (söz kime aitti hatırlamıyorum)

• Like 1

Ey kardeşim!

Sen fikirden ve düşünceden ibaretsin.Senin varlığın bunlardandır.Geri kalan sinir ve kemiktir ki,onlar hayvanlarda da vardır...

Mevlana

• Like 1

Işık gökgürültüsünden,düşünce de eylemden önce gelir.. (heirnich heine)

Hepsinden önemlisi,kendine karşı dürüst olmandır..Gece gündüz bu doğruluğu izlersen kimseye karşı yanlış yapmazsın... (shakespeare).

Aranmadan ansızın akla gelen düşünceler çoğunlukla en değerli olanlardır ve bu yüzden korunmalıdırlar; çünki nadiren tekrar gelirler.. (lohn locke).

Hayal kurulmayan yerde insanlar mahvolur.. (atasözü).

Kendine güven,aklın kesin bir inanç ve güvenle büyük ve gurur verici işlerde kullanımıdır..(çiçero)

Düşüncelerine hakim olamayanlar kısa zaman sonra davranışlarına da hakim olamazlar..(wılson)

Bir gemi Doğuya gider ,biri Batıya.

Esen aynı rüzgarla;

Hangi yöne gidileceğini belirleyen

Rüzgar değil,yelkendir.. ( Ella wheeler Wılcox ).

Sonuna kadar çaba gösterin ve asla kuşkuya düşmeyin;Hiçbir şey o kadar zor değildir,araştırın yeter.. (robert herrıck).

“Tebaası üzerinde siyaseti en iyi beceren kimse, onların bedenlerini kalpleriyle birlikte yöneten kimsedir.”

(İbn Abdirrabbih)