Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

TRT dizisine reddiyeler yazarak başladığımız Yunus Emre araştırmalarımıza bu başlık altında devam edelim inşaAllah.
"Her Türk Yunus Emre doğar" sloganımızla başlıyalım.
Biz de kaderimizce kadarımızca Yunus olduk.

Yunus Emre dergahta çok iyi çalışan bir insandı. Yunus emrenin dergahta işsiz olduğunu düşünsenize...
Şeyhi demiş "ye iç yat kafana göre takıl , bir mesele olursa biz müdahale ederiz" Bu rahatlık tuzak , adam yerine koymak değildir. Aksine adam yerine koymamaktır. Dergahta Yunus Emreye görev vermemek onu öldürmektir...
Yunus Emre katillerine sesleniyorum! "siz güneşi ceketinizin astarı içinde kaybetmiş marka müslümanlarısınız! " NFK

Dergahları aile şirketlerine çevirip , kendi hısım akraba , bacanak , baldızlara görev verip Yunus Emreleri (ümmedi muhammeddir burada Yunus Emreler) Saldım çayıra mevlam kayıra hesabıyla işsiz emeksiz , suda yüzen birbirinden kopuk saman çöpleri gibi bırakamazsınız.

"Duvar, katil duvar yolumu biçtin
Kanla dolu sünger... Beynimi içtin" N.F. Kısakürek

İhanetin boyutlarını göre biliyormuyuz....

Tuzaklar kurulmuş Yunus Emrelere. Tasavvuftaa bile bile tuzağa gidenler vardır bilen bilir. Ümmedi muhammede eşilen bu tuzaklar birer birer ortaya çıkacaktır.

Ümmedi muhammedi dergaha alacak "ye, iç, yat, sıç" diyeceksin rahat battı bize ...

Sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz adına hesabına , haşaa ayetleri sil , onu onla dövüştür . ona göster buna ver. Sonra da Sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin adına hesabına yapıyoruz bunları... Yunus Emreleri işsiz güçsüz dergahta kurda kuşa yem et... Bunlar kıyameti koparmaya çalışıyor ancak. Tuzları kuru tabi bir an önce Allaha kavuşacaklar Ammelleri sağlam , Kuran- Tilavetleri yerinde. Ya ümmedi muhammedin zayıfları ne olacak?

Takmışlar kafayı ayasofyaya Ayasofya ümmedi muhammedin ruhuymuş ... Bence asıl Yunus Emrenin inşaası kurtuluştur. Ayasofyanın açılışında bir işık varsa da bu Yunus Emrelerin işidir. İşsizleştirerek Yunus Emrelerin katledilmesine dur demeli birisi. Kaynak yok çalıştıracak . Dağda odun bitti... Aklın bitmiş olmasın? Tövbe esta furullah

Allah sonumuzu hayır etsin ne diyim...

Yunus Emre (Allah sırrını temiz tutsun) "Anadır" derken feyiz ve bereket kaynağı anlaamında cinsi bişe değil yani. Allah onun gönlünden ırmaklar akıtıyor ve bizleri emziriyor. Böyle bir düşünceyle denmiştir.

Aziz kardeşlerim yine hiç duymadığınız ,hiç bir kitapta okuyamayacağınız bir bilgiyle birlikte düşünelim...
Aslında bir görevimiz var. "Ölmeden önce ölün" bu hadisi şerif. İşte bize gül gibi bir iş verilmiş...
Ama işe başlamadan önce bizden istenenin ne olduğunu anlamalıyız.
"Ölüm güzel şeydir budur perde arkasından haber
Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?" N.F.Kısakürek

Demekki "Ölüm " ,Güzel şey demk.
Yani "ölmeden önce güzel bir şey yapın" şeklinde düşüne biliriz.

4. Günün Duasi: "Allahumme gavvinî fîhi alâ igameti emrik ve ezignî fîhi halâvete zikrik ve evzi'nî fîhi li-edâi sukrik bi-keramik vehfeznî fîhi bi-hifzike ve sitrik, ya ebsar'an-nâzirîn."

Anlami: Allah’im! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadini bana tattir; kereminle beni bu günde sükrünü eda etmek için hazirla; bu günde hifzin ve örtünle beni (günah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretlisi!

Aziz kardeşlerim. güzel bir şey nasıl yapılır? Onu düşünelim...
"Güzelbir şey yapmadan önce güzel bir şey yapın"
Mesela" Tövbe edebe geliyor" Yani edep dairesine girildiğinde tövbe nasib oluyor.
"tövbe edebe geliyor" sözünü ilk okuduğumda bu sözün doğruluğuna hayran kalmıştım. Kimin söylediğini söylemem. siz arayın bulun.
Namazın anahtarı abdest. Namaz abdese geliyor...
Bunlari irfanınızla iyice düşünün .
Deney aşamsında görün. Mesela namaz kılacaksınız , etrafı bir toplayın öncesinde . bir amel yaapacaksak onun öncesinde bir hazırlık güzzelliği yapalım. İnşaAllah.
Zikir ayı olan Ramazan ayında günde en az bin defa "lailaheillallah" Yetmiş bine tamamlamak çok iyi olur. Yetmiş bine tamamladığında istediğine hediye et veya ahiretin için sakla...
Neyse konumuzdan uzaklaşmayalım.
Demekki iyi ameller iyi amelleri ,güzel işler güzel işleri çekiyor. Bir çekim gücü var.
İyi bir işten iyi bir işe , güzel bir işten güzel bir işe Bu sıratı mustakim gibi değil mi?

5. Günün Duasi: "Allahummecalnî fîhi min'el-mustegfirîn, vec'alnî fîhi min ibâdik'es-sâlihîn'el-gânitîn, vec'alnî fîhi min evliyâik'el-mugarrabîn, bira'fetike ya erham'er-râhimîn."

Anlami: Allah'im! Bu günde beni magfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarindan ve mukarreb velilerinden kil; lütuf ve sefkatin hakkinda ey merhametlilerin en merhametlisi!

Akıl ,sohbetten sonra takip edilir. sohbetti yönlendiren başkadır.

92. Hikmet

Erenler cemal görür dervişler sohbetinde;
Erenler meclisinde, nur yağar sohbetinde.

Ne dilese o olur dervişler sohbetinde;
Her sırlar açık olur dervişler sohbetinde.

Her kim sohbete geldi, erenden pay aldı,
Yabancı geldi, biliş oldu dervişler sohbetinde.

Her kim sohbete geldi, gönlüne sır ulaştı,
Dostlar murad buldu dervişler sohbetinde.

Sıradan kişi gelse, seçkin olur; yıldız gelse, ay olur;
Bakır gelse altın olur dervişler sohbetinde.

Kibir ve hasedler ölür, içine sır dolar,
Göz açıp Hakk'ı görür dervişler sohbetinde.

Rasûl’e vahiy geldi, başından tâcını aldı,
Kalktı hizmetçilik yaptı dervişler sohbetinde.

Kul Hoca Ahmed sohbette, dem vurur münâcâtta,
Zihi hoş saadette dervişler sohbetinde.

Hoca Ahmed Yesevile (kuddise sirruh)

6. Günün Duasi: "Allahumme la tehzulnî fîhi li-tearruzi ma'siyetik, velâ tazribnî bi-siyâti negimetik, ve zehzihnî fîhi min mûcibâti sehatike, bi-mennike ve eyâdîke, ya muntehâ ragbet'ir-râgibîn."

Anlami: Allah'ım! Sana karşi işledigim günahtan ötürü bu günde beni yalnız bırakma; azap kırbacınla beni cezalandırma; bu günde gazabına vesile olacak şeylerden beni uzaklaştır; -sonsuz- lütfün ve nimetlerin hakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu!

11207304_10153434329967422_6190269081246

BİR MÜBAREK SEFER OLSA DA GİTSEM
KABE YOLLARINDA KUMLARA BATSAM
HÜB CEMALİN BİR KEZ DÜŞTE SEYRETSEM
YA MUHAMMED (SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM) CANIM ARZULAR SENİ

19. Günün Duasi: "Allahumme veffir fîhi hazzî min berakatih, ve sehhil sebîlî ila hayratih, vela tehrimnî gabûle hasenatih, ya hadiyen ile'l-hagg'il-mubîn."

Anlami: Allah'im! Bu günün bereketlerinden nasibimi bol et; hayirlarina ulasma yolumu kolaylastir; iyi amellerinin kabulünden beni mahrum birakma; ey apaçik hakka hidayet eden -Rabbim-!

Bayram bayram dediğin üçbeş şeker üç beş tatlı
İsteyene ver onları bana seni gerek seni