Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
ibrikçi

Hiçbir Bidatte Nur Yoktur

Recommended Posts

Demişsin celali sevda ne gerek

Sinem mecnun oldu leyla diyerek

Bayburtlu celali baba

Şimdi benim efendim sultanım, ruhi revanım, fikrimin ince gülü, aziz kardeşlerim ! Bizim amacımız burada muhabbettir sohbettir. Biz sohbet muhabbet dervişiyiz. Bidatler almış yürümüş , millet sürekli şikayet sürekli şikayette...

Yani bu meseleye daldık daha çıkamıyoruz da ... Diyecek bişe de kalmadı Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri örneği meseleyi bıcak gibi kesip attı.

Bir gün aşkı tarif ediyorduk dergahta . Aşıklama olarak...
Bişe yazmıştım az aklımda;

.....................

.......................(bura unutulmuş)

Sessiz sessiz " gel! " deydi

Kestirmeydi Haliç'ti Aşk

İbrikçi
Bizim bir hocamız vardı Beni dergahtan kovan hocam kadar iyi olmasın :)
Der di ki ; "bana en az sorun getiren öğrencim en iyi öğrencimdir."

Eee şimdi biz baştan ayağı zırıltıyı koparmışız...
Şimdi diyorum ki ; her işte bir hayır vardır. Meseleye bir de şöyle bakalım (sonuçta asrısaadette olan her şeyi bilemeyiz mesela Ebi Hureyre radyallahu anh tam bir sır küpüdür.) Şimdi diğeceğim şu ki aziz kardeşlerim bir iş ettik baktık o işte nur yok o zaman onun bidat olduğunu anlaya biliriz.

Baktık ki nur var işte o zaman turnayı gözünden öptük vesselam.

Hiç turna vurulur mu mübarek hayvan ...
Ava giden avlanır meselesi de var. Onun için büyükler bu yolun çok tehlikelerle dolu olduğunu söylemiş ve uyarmıştır. Kestirmeden gitmek gerek ama işte kestirme de "gel" diyecek.

Bir Beyit;
Biz harabat ehliyiz kâşanemiz viranedir
Sâlik-i pîr-i mugânız tekkemiz meyhanedir
Pirimiz var arımız yok bu melâmet-hânede
Ta'n-ı âlemden ne gam gamhânmız peymânedir

Bayburtlu Celali Baba

Ah aziz kardeşlerim bizi kovmasında kimleri kovsunlar dergahtan... İşler kesat, aşıklık desen battı balık yan gider. Ne biliyim böyle alengerli işler...

Düşündüm de bidat konusunu en baştan tekrar teferruatıyla incelememiz gerekiyor. Çalışmaya Kendini bilmekle başlıalım. Teferruatlı ilmi çalışma deyince aklıma İmam Gazali Hazretleri geliyor kendisi de kitabinda kendini bilmekle başlamış.
İşte İmam gazali k.s diyor anatomik olarak zahir ve batın yönlerimiz var . Biri beden biri ruh nefs kısaca kalp. Kalp, organ değil Ruh ve nefis anlamında kullanılıyor.

Burada cevher ruh. İnsanın özünde . Yani şöyle düşünün ; Kainat , dünya (beden), İnsan (ruh). Yani koskoca kainatta insanı bulmak gerek. İşin komik tarafı biz zaten insanız . Fıtraten insan doğduk. Hani derlerya İslam fıtratı üzere nur topu gibi doğduk... Biz insanı nere de kaybettik de arıyoruz...
Kendimizi bilmek ... "Bilmekte" karıştırdık. Şimdi konu da karışmaya başladı en iyisi mi ben kitabı biraz daha okuyum gelir devam ederiz. Yine en baştan alırız gerekirse.

"Hu" halkası kuruldu ey dervişler geliniz!
Kul Hoca Ahmed bir kulmuş
Yol üstünde bir gülmüş
Ondan ibret alanın
Yüreğinde nur yanmış

(tercüme eden : ibrikçi)

Aziz kardeşlerim aklıma bir fikir geldi .

Bu konuyu bir de şu şekilde anlatayım size ; Burası benim tarlam burada çiçek yetiştiriyorum

CZZ9LazWwAAFAgC.jpg

Bu da bizim karne
Ne yapayım ben nere gidim nasıl edeyim
Burada bir nur görebilen var mı?
İşte böyle bidatler de nursuz başarısız...
Sanırım Bayır Bucak Türkmenlerine katılıcam bu gidişle
Bizi ancak orası paklar...

CZaICc5W0AARazg.jpg

Aziz kardeşlerim bir dakika ...
karnede iki kırık var. 2 sanedir belimizi bükse de küllü boş değildir aşka düşenler...

#Evlilikbence verilen bir sözdür ve sıkıca tutulan bir söz . Söz. bir kuyuda tutulan ip gibidir .

işte o ipi tutma idraki nurla olur.

Allah'ın ipine sım sıkı sarılmak lazım . .

bu işi kendine dert ve mesele yaparsan ciddi bir şekilde tutmaya odaklanırsın. cevrende dönenen türlü tehlikeler hep vardır.bu tehlikeler ile baş etmeye güç yetiremezsin zaten. yetirirsen de işte o tuttuğun ip ile yeter. kılıç alıp sağa sola sallaman belki üzerine gelen tehlikeye etkili bir hamle gibi görünse de esasen batışını hızlandırır. tutmanın ne olduğunu bilseydik... tutmanın sayısız faydaları vardır. bekar oroç tutar . evli sözünü tutar ikisini de tutmak ayakta tutar. yani tabi her tutmak hayırlı değil Allah için tutmak hayırlıdır.

Aziz kardeşlerim bir sevgi var onu hissediyorsunuz elinizle tutamayız. aklımızla tutarız ellerinin içi gider ama el tutmayacak denmiş... Gerçi tutan eller vardır. sevgiyi tutan eller vardır. Allah dostlarının elleri tutar sevgiyi. Arslan pençesi gibi tutar kaçamaz sevgi... böyle aşıklama bişeler yazdık yine Allah affetsin

Aziz kardeşlerim Biz Cundullah ordumuza yine ceri bakmaya devam edelim... Şimdi hemen saldırmayınız şucu bucu diye Hele bir dinleyin. Varısa yamuk işimiz vurun kellemizi...

Övünmek gibi olmasın benim babam öz be öz Fatih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin Askeridir. Sonradan çıktı bidattir demeyiniz. İzah edeyim. Babam Askerde İstanbul'da Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri'nin Emaneti Savaş Aleti Topunun Başında Devlet tarafından yazılı imzalı Görev verilmiş ve 3-5 (yanılmıyorsam) nöbeti tutmuştur. Dış mihraklar bu gün o nöbeti kaldırmış...

Benim bildiğim Bir tane cundullah vardır Oda Fatih Sultan Mehmed Hanın Ordusudur. Övülmüş tek tek alnından öpülmüş Allah cümlemize nasip eylesin...

Kara Fakırı götürün Çatışmanın olduğu yere helikopterle atın ben de ibrikçisi olarak yanında atın. Eğer o savaş meydanı gül bahçesine dönmez ise na şu bıyıklarım itin bilmem neresinde bitsin...

532275_10151252797657422_962713523_n.jpg

Tabi iş sadece nöbet tutmakla olmaz. Öyle olsa koşar gider hepimiz tutarız. Öyle nöbet tutacaksınki Komutan Razı olacak senden ...

Her işin bir inceliği var...

Allah , bizi kovanları sırrıma bağışlasın.

Bir türkü:

Mızıka çalınır düğün mü sandın

Al yeşil bayrağı gelin mi sandın

Yemene gideni gelir mi sandın

Alo yemendir gülü çemendir giden gelmiyor acep nedendir.

'Ey insan, bakın bana ben nekar güzelim diyen kadından kurtul ' demiş Bawa Muhiddin kuddise sirruh. Bu kendini bilme konusunda önemli bir adım olarak burada dursun.

93.
Ey insan, “bana bakın, benim güzelliğime bakın!” diye iddia eden kadınlara olan tutkundan kurtul.
Sonra seyret senden uzaklaştığını doğumunun karmasının*

Şeyh MR Bawa Muhayeddin (KADDESALLAHU SIRRUH)'dan altn sözler

Yanlış olmasın Çümle bu şekilde...

Efendim şimdi gelelim asıl mevzuya. Şimdi bu şeyhim beni neden kovdu dergahtan birlikte düşünelim... Bir bidat işlemiş, yapmış olabilirim. Bak bu iyi aklıma geldi kesin bir bidat durumu olmuştur. Hani derler ya "neyi arıyorsan sen osun." Biz de bidati araştırıyoruz, demek ki ben bidatim. Ve bidat olduğum için kovuldum. İşte böyle bu meseleyi de çözmüş olduk. Her meseleyi şip şak çözüyorum ama yüreğim yine de rahat değil...

Bu arada Önemli bir not yazmak istiyorum :

Açıklama
Şeyhim dediğim kişi benim hayal ürünümdür. Kesinlikle bir şahsı rahatsız etmeyiniz. Bir prototip üzerinde geliştirilmiştir. Bu prototip olarak seçtiğim şahısı şahsen tanımıyorum. Kendisiyle şahsen tanışmamamın sebebi hayalimde kurduğum şeyh karakterine zarar vermesini engellemektir. Güveneceğim hayali şeyhimdir. Gerçek olan prototipe güvenemem. Gerçek olan prototipin Hayalimde oluşturduğum güzelliği, yani saflığı yok etmesine izin vermedim. Prototipte gördüğüm güzellikleri hayalimdekine eklerim ve zenginleştiririm. Aslında hayalimdekiyle konuşurum prototip anlamaz...

Aziz kardeşlerim ,bidat konusunda ustadın açıklamalarıyla biraz düşünmeye çalışalım. bidat batağında olan bir kişiolarak ustadın onca açıklamasından kendim gibi bir çıkmaz aklıma takılıyor, `Beni beklemeyin o bir hevesti / Gelemem aynalar yolumu kesti`

Şeriat , portakal gibidir. ...

Aziz kardeşlerim , biz sanatçılar daha önce düşünülmemiş seyleri bulmayı severiz. Bidat olarak değil keşif olarak dinimizide unutulan sünnetler çerçevesinde buluşlar hatta icatlar... icatlarda yine malzememiz sünnetlerdir. Bakın size bir örnek vereyim (tabi başlangıçtaki niyetimizdir Akıbetimizi Allah hayır ede bir bir)

Sşimdi benim efendim sultanım ruhi revanım , namazda istikbali kbleye zahiren dururuz yüzümüzü beytullaha kabeye çeviririz. Aklımızın yönelmesine baktığımizda karşımızda bir bina görürüz dört tarafı duvar , taşlarla örülmüş sağlam bir yapı amellerimizin varacağı yer varacağı eser... namazlarımız birer tuğla gibi eksik ve edelik deşik bir duvarla bina kuramayız. Allah rızası için yapılmış tamamlanmış uümmedi muhammedin hizmetine sunulmuş olmalı kabe gibi. Plan projesi peygamber tarafından hazırlanmış. Hele bir tane taşı olmalı ki onu sallallahu aleyhi ve sellem öpmüş (Hacerül esved) kâbe bize çok uzak olsada seccademizin ucunu değdirebilliriz hatta duvarına bunun içinde` gönül ` kabesinden bir damla yaş ile olabileceğini hayal ediyorum şimdi.

Biz Allahdan başkasına kulluk etmiyoruz. Kâbe Allah`ın beyti binası

Allaha ibadetlerimizin mağnada ve maddede istikbali kıblesi.

Aziz kardeşlerim ortaya bir eser çıkartmamız gerekiyor. Görevimiz bu bunu birlikte yapmalıyız. Böylece külli zikre daldık mı?

Her şeyin en iyisini en doğrusunu Allah ve resulü sallallahu aleyhi ve sellem bilir. Övülmeye layık olan Allah`dır.

AZİZ KARDEŞLERİM DİYORLAR Kİ ; "PEYGAMBER ÖVGÜSÜNÜ ALAN ATINI SÜRER DERYAYA"
KARA FAKIR DA DİYOR Kİ; "PEYGAMBER ÖVGÜSÜNÜ BEN ALSAM ATI BULUTLARA SÜRERİM NE DİYON SEN...!"

Aziz kardeşlerim Cennette cemal görmeyi düşündüm biraz. Şimdi ser verir sır vermez bir derviş olduğumuz için. Hiç bir şeyden bahsetmeyiz demeyelim birbirimize diye biraz açıklama edeceğiz Allah hayırlı uğurlu eylesin.

Şimdi benim efendim sultanım ruhi revanım aziz kardeşlerim meddilleri hazırlayın ağlamaklı bir sohbetimiz olacak. İsteyen batakta kalmış şu anlatıcının çırpınışına ağlar, isteyen çaresizliğimize ağlar, isteyen ilmin düştüğü bu hale...Bizim niyetimiz Cemalden bahsetmek ama hangi günahımızı anlattığımızı Allah bilir...
Neyse bu kadar takdim yeter . İki üç kelime var zaten uzun birşey değil . Cennette Allah'ın (c.c) Cemaline bakmayı düşünüyoruz. Dünya da da nasıl olabileceğini hayal ediyoruz. Açıkçası akşam cemali seyretmeyi Kem
âli seyretmek gibidir. kemâle ermiş yani olmuş mutlak tamam. Mutlak olgunluk. İşte aziz kardeşlerim bütün kainatta ağaçta taşta insanda tüm mahlukatta bir Kemâl , olgunluk derecesi vardır. Buna gözümüz dünyada aşina olsun . Yani aklımızla görüyoruz olgunluğu . Kâmil insanı bulmak gereklidir. Kâmil insan kim ? Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ona uyanlar Kâmil insanlar. biz de gözümüzün nurunu kazanmak için Kâmil insanlarla olmalıyız...Akıl gözünün açılması, Kemalin anlaşılırlığı, göz aşinalığı

Neyse bulunan keşifler çok tazedir yanlış anlaşılma olabilir. Anlayan anlamıştır

Ve Es Selam

Bir Hikmet;
12715600_10153937585462422_1187485223956