Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Achar

İsmet İnönü Ve Müslümanlık

Recommended Posts

İSMET İNÖNÜ VE MÜSLÜMANLIK

Mareşal Fevzi Çakmak tarafından bize bilfiil ve bizzat anlatıldığına göre, bir zamanlar

talebesi bulunduğu “Tophane-i Âmire”de sırf zabitleri görsün diye koridorlarda seccadesini serip namaz kılacak kadar ulvî (!) bir seciye taşıyan İsmet İnönü, zamanına göre dindar ve zamanına göre dinsiz görünmekten başka hiçbir rolü olmamış bir müra’ilik ve münafıklığın mensubu, korkunç bir Allahsızdır.

Misali ve isbatı:

Kılıçoğlu Hakkı isimli, esbak mensuplardan,bir zamanlar Büyük Doğu’ya haftada üç beş mektup yazmak itiyadındaki muhteris ve müfteris Allah ve Peygamber düşmanını herhalde hatırlarsınız. İşte bu adamın bir zamanlar İzmit’te çıkardığı “Hür Fikir” isimli bir gazetesi vardı. Bu her vasıf dışı adam bu gazetede bir tefrika kaleme alarak Birinci Cumhurreisini (namütenahi defa hâşâ ) Allah ve Peygamber üstü bir makama çıkarmaya savışmış, Kur’an ve peygamber hakkında da hiçbir kafirin tenezzül etmeyeceği hakaret lafızları kullanmıştı. İşte bu şahıs, bu marifeti (!) üzerine Ankara’ya gidip İsmet Paşa Hazretlerini ziyaret ediyor ve kendisinden şu mukabeleyi görüyor:

“-Hür Fikir gazetesinin mücahedesini (!) takdir ediyorum! Tuttuğunuz yolda azimle yürüyünüz!”

18 Eylül 1340 tarih ve 617 numaralı bir mecmuadan aynen iktibas ettiğimiz habere nazaran Kılıçoğlu Hakkı “Makamat-ı âliyeyi ihraz etmiş eski eski dostlarını ziyaret ve kendilerine arz-ı Hürmet etmekle beraber ilham almak” maksadıyle Ankara’ya gittiğini söylüyor ve İsmet Paşa Hazretleriyle “samimi kucaklaşmış ve öpüşmüş” bulunduğunu ilâve ederek şu mukabeleye mazhar olduğunu kaydediyor:

“-Hür Fikir gazetesinin mücahedesini (!) takdir ediyorum! Tuttuğunuz yolda azimle yürüyünüz!”

İşte İsmet İnönü bu adamdır!!!

BüyükDoğuDergisi

29 Aralık 1950, Sayı 29 , Sahife 8-9

hakkında yorum yapmaya bile değmeyecek bir varlık..despotluğu zamanında islam ı milletimizin beyninden ve kalbinden silmeye çalışmış ama buna gücünün yetmeyeceğini anlamamıştır..yazık demekten başka birşey gelmiyor aklıma

Dönem "Lozan Anlaşması'nın imzalanmasından sonraki yıllar"dır!.. İsmet İnönü'de, gözle görülür bir değişim başlamıştır!..

"İslâm" ve "Müslümanlar" aleyhine konuşmalar yapmaktadır!.. Kazım Karabekir Paşa, bundan son derece "rahatsız"dır!..

Çünkü İsmet İnönü, o günlerde tartışılan "Kur'an-ı Kerim'in Türkçe'ye aynen tercüme ettirilmesi"nin de ötesinde görüşler ileri sürmektedir.

Bir gün, "gidişat"tan rahatsızlığını dile getiren Karabekir Paşa'ya şu cevabı verir İnönü:

"Müslüman olduğumuz için, istiklalimizi kabul ettiremiyoruz!.. Müslüman kaldığımız sürece, müstemlekeci devletler, bilhassa İngiltere, daima bizim aleyhimizde olacak!.. Hatta, kazandığımız istiklal de, daima tehlikede kalacaktır!"

19 Ağustos 1923'te Mustafa Kemal'in de bulunduğu bir yemekte, İnönü şu ilginç "devrim hamlesi"nden bahseder:

"Hocaları toptan kaldırmadıkça hiçbir iş yapamayız!.. Bugünkü kudred ve prestijimizle bu inkılabı yapamazsak hiçbir zaman yapamayız!"

İşte İsmet İnönü; işte onun arkasından mevlid okuyan "hoca"larla ilgili düşüncesi!.

Uzun lâfın kısası;

Bana göre, İsmet İnönü, "Atatürkçü geçinenler" ile "Atatürk'ten geçinenler"in şişirdikleri bir "balon"dur!..

Türkiye'de, "Atatürkçülük" adına sergilenen yasakların altında, aslında "İnönücülük" yatmaktadır!..

Gerisi, lâf-ı güzaf!..(hasan karakaya)

Selamlar,

Üstad'ın İnönü'yü baz alarak yazdığı şiire buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şiir, akrostiş metodu kullanılarak yazılmış ve şiirin adı da "Akrostiş" konulmuştur. Her mısrada İnönü'nün fikriyat ve icraat sahasına ait kirli renkleri görmek mümkündür.

Bir de gene İnönü ve zihniyetini anlatan "163'e 3 Kafiye" isimli şiiri vardır Üstadın. Onu da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Beş vakit namaz kılan 70 yaşını aşmış adamlar gelip bana İnönüyü savunuyorlar, sanki Milli Şef onları kurtaracak...

seni anlayabiliyorum kardeşimm..ne oldum delisi olmamak lazım..bilmezlermi ki milli şefleri zamanında kuran okuyanlara bile irticacı gözü ile bakılıyordu..şunuda bilmezlermi ki milli şef feriköylüdürr.o zamanlar ermenilerin yaşadıgı feriköyy.ezanı muhammediyeyi de türkçe yaptıran şahıstır bu..

İsmet Paşa

Sen çok yaşa

Canım feda

Olsun sana diyesim geliyor. :) Ama İsmet amcaya bu alt alta sıralı kelimeler bile çok gelir. Kendilerini son ziyaretlerimde keyfleri yerindelerdi. 1900 küsur model arabası da kapıda bekliyordu. Neyse fazla gevezelik yapmıyorum, sonra duyar da azar yeriz bir sürü. :)

İsmet'i tanırım iyi çocuktur. Bilgisayar oyunlarını çok sever

Age of Empires'ta sürekli Ottoman Empire'yi seçer. Yedi tane de dost ülke seçer. Savaş yapmadan oyunu kazanır. Ara sıra entera basıp "robin hood" yazar altınları yükselir. Görürüm ama önemsemem.

Çünkü o altınlarla Cami yaptırır İsmet. Tevazusundan kimseye söylemez. Ancak Ramazan geldiğinde anlarsınız onun "samimi dindar"lığını. Varol İnönü yazar bu camilerin mahyalarında.

Varol be İsmet.

Sen olmasan maazallah gavur İngilizler gelip Camilerimize Varol Churchill falan yazarlardı.

lise 1. sınıfta bi bayan hocamız vardı gerçi hala ister istemez görüyoruz kendisini kendince gayet medeni tarih bilgini sosyalist komünist ateist gibi bir sürü özelliği barındıyordu bünyesinde.tarih öğretmeniydi.birgün hiç unutmam ismet inönü sayfası açıldı ve hocamız başladı naralar atmaya duygulanmaya işte milli şef olmasaydı milli şef HAZRETLERİ ona lütfen dua edelim falan filan.bende açıkçası bayağı etkilendim o gün.çok fazla okuyan birisi diildim o zamanlar.iyice araştırdım kendisini.neyse başka bi gün oldu islam tarihinden konu açıldı hoca adeta dalga geçiyor afedersiniz arkadaşlar muhammed diyor hazreti demiyor ve sınıfta herkes hocadan korkuyo karşı çıkamıyo çıkmak isteyenlerde çıkamıyo.çoğunun umrunda diil ve arka sıralardan birisi kimsenin diyemediğini diyor:hocam bu okulda yüzlerce kişi size siz deme tevazunu gösteriyorda siz geçmişi lekelerle kaplı ismet inönüye HAZRETLERİ diyosunuz da efendimize bir HAZRETİ yimi çok görüyorsunuz.hoca bunun üstüne adeta kıpkırmızı kesiliyo ve bağırmaya çağırmaya başlıyo.neyse çok önemli diil ne dedikleri hakaretleri.o gün bugündür bana kin dolu zaten.ama ben çok mutluyum bazen kötü olaylar tartışmalar bile insanların neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamasına vesile olabiliyo.bu açıdan teşekkkürler hocam..aydınlattınız beni......selametle

• Like 1

arkadaşlarr...had aşmak sadece böyle insanlara meşhurdur..biz hakkımızı isterizz fakatt suçlu her hAlikarda biz oluruz..bilirmisiniz ki:inönünün oglu dolmabahce sarayını kendine tahsis ettirmişş..orada gece alemi yaparkenn inönüye vatandasın biri şikayet ediyor.inönünün davranışı ne sizce:adamı mahkemede süründürmekle tehdit..

Ben bir yazı okumuştum iismet inönü nn eşi ile ilgili gayet muhafazakar başörtülü birymiş saygıdeğer eşi çocuklarınıda o yönde eğitmeye çalışmış ama sanırım pek başarılı olamamış .Ayrıca İSMET İNÖNÜ aldığı talimatla -siz kimden aldığını anlarsınz - eşinden başını açmasını istemiş

buna yuh denmezde ne denir

Bediüzzaman Hazretlerinden -okuduğumuzu anladık mı- kısmından, elimizde kalanına göre (-ki koskocaman amenna), Deccal'in 4 yardımcısından (uzvundan, elinden, kolundan, hamalından vs.) biri.

Haydin diğerlerini bulmaya...

İsmet İnönü'nün kazandığı bir zafer var mı?

Amerikan mandacılığını savunanlar arasında kendisi de bulunur muydu, aceb?

İnönü ve Lozan...

Milli Şef kimlere denir?

İnönü'lü paralar, heykeller...

'...sizi ben bile kurtaramam' İnönü...

Evinde Cuma kılan bir İnönü...

Hani İnönü için heykellerin kellesini burmalı düşünen kimdi sizce?

'Kulak isteriz' der çok sevdiğim bir insan...

Ah bu İnönü! Köyde ağa olmayı bile düşündü, 19 Mayıstan önce...

Buda benden:

(::shake2:

Ülkemin, aman, aman;

Seyri sefası yaman!

Şanlı devlet: Osmanlı…

Heyhat ki; evvel zaman!

Ve mukaddes nameye,

Hasret… Bekliyor cihan!

Satıh ehline şenlik:

Domuz soyundan ilan;

Şartsız Milli irade;

Yazık… Nispetsiz yalan!

Yerle karışık sema;

Dehşet… Zifiri duman!

Baygın kansız haşere;

Eyvah ki, şimdi azman!

Misal… Millet dağında,

Sürüye Führer çoban!

(..)

Tüm halkı dilsizleştirip bir halkın başkanını, kendi hakkını bile savunmaya hacet görmeden asılmasını sağlayan, acımasızca, ihtirasla, ülkeyi altüst eden bu adamı anmak, kaldı ki islamiyeti dahi dilinde bir yara gbi gören bu zavallıyı anmakdan hicap ediyorum..

Ha hitler ha mao ha despot başka biri ha bu..

İçim depreşti hınçla

Söylemekle artar emek

En iyisi söylememek............