Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ibrikçi

Metafizik

Recommended Posts

Bugün alatacaklarım şunlar:
Mevlana hazretlerinin dikkatimi çeken bir menkibesi var siz de bilirsiniz daha önce kullanmıştım burada ama sanırım silindi...
Bir gün Mevlana Hazretlerine biri gelmiş mürid olmaya Mevlana hazretleri de birini sevip sevmediğini sormuş. Daha sonra birkaç defa daha gelmiş hep aynı soru ... Sonra sorunun hikmetini sormuş genç. " sende daha bir kulun sevgisi yokken nasıl olurda Allah aşkına dayana bilirsin?" demiş." Sev de gel evladım sev de gel "... Demiş. Burada sevmek nasıldır diye düşünmeliyiz. Zamanın birinde bir rüya görmüştüm Allahu teala beni çağırıyor rüyamda ve bana çok zor bir soru soracağı söyleniyor. Çok endişeli bir şekilde teleferikle bir dağa çıkıyorum, Allah soruyor; " Beni seviyor musun?" o an ne diyeceğimi şaşırdım ama doğruyu söylemem gerektiğini düşündüm. Ne olursa olsun doğru olanı söylemeliydim . Allah' a yalan söyleyemezdim... Düşündüm " Allahım tanımam gerek sevmem için " diyebildim. Tanımak... Acaba sevmek tanımak mı ? Mevlana hazretleri "birini tanı araştır" mı demek istedi...
Küçükken abim Aşkın Nuryengi diye bir sanatçıyı severdi tüm resimlerini toplardı şarkılarını pür dikkat dinlerdi. Bana bahsettiği bazı tanışma pilanları vardı . konserde gidip bir mektup verecekmişte bilmem ne... Aslında imrenmişimdir böyle birini araştırıp inceleyenlere. Sizlerde burada üstadla alakalı bir çok şey sunmuşsunuz. İlgilenmiş derinlemesine araştırmışsınız. Aslında her insan anlaşılmayı araştırılmayı ister. Araştıranlar ise maşuk oluyor. Allahın zatını anlamaya gücümüzün yetmeyeceğini sevgili peygamberimiz söylemiş. Rüyaya takılmayınız lütfen burada mehdilik falan ilan etmek gibi bir niyetim yok . Mehdi a.s olmadığımı çok daha kolay isbat ede bilirim . eski defterleri açmayalım 1f642.png:) Allah dilerse bir sivri sinekten bile misal getirebilir. Bu Allahı küçültmez...
Asıl konumuza dönelim, birini bulup sevmemiz lazım araştırmamız lazım. Ben bir oyana bir buyana koşup duran tabanı yanık tazı gibiyim ... Türkistana ilim almaya gittiğimde 5 yıl çileli gurbet hayatımda karşılaştığım esrarengiz aksakal da bana " Bahadır bir oyana bir bu yana değil dosdoğru git" diye öğütvermişti. Bu konuda gönlümü nasıl dizginleyebilirim bilemiyorum. İnsan bir ışık görürde peşine düşer ama bilemiyorum doğuştan ağma mıyım yoksa... Gökteki yıldızlar gibi yanıp sönüyor. Sanırım işte burada metafizik devreye giriyor. Işık yandığında nasılsa söndüğündede görmek ışığı...
İnsan işte zaman kaybetmemek için bu sefer koşuyor başka ışığa , ona ulaştım derken bu da sönüyor koşuşup duruyorsun sağa sola ... Bu da zaman kaybına dönüyor. İnsanlar kimseye izin vermiyor tam tanıması için birden kapatıyorlar kendilerini. Kimse rahatını bozmak istemiyor yaklaştığını görünce hemen kapatıyor yolları. Bunda bir lezzet var hem araştıran hem araştırılanın aldığı bir lezzet. Açıyor ışığı mesela bir kız sinekler üşüşüyor ona bakıyor ona bakıyor kapatıyor ışığı. Belki birine kapatmıyordur... Ama nasıl birine kapatmıyor. Işık aynı herkese vuruyor. Nasıl oluyorda birine kararıyor birine yanıyor. İşte onu çözebilsek bu iş olacak ama bilemiyorum bu metafizik işi yani... Bu her zaman karşılaştığımız bir metafizik olayı. Işık herkese aynı ama biri... Ahanda buldum ;"Her eve penceresi kadar düşer ayın ışığı" Şahı Nakşibendi ks
Peki pencere ne?
Hayatımızdaki o pencereyi bulmamız gerek. Üstad diyor ya ;" Küçük pencerecik daracık Dünyaya kapalı Allah'a açık"
"Dünyaya kapalı Allah'a açık" nasıl bunu düşünelim... Hayatımızda bu şekilde olan bişeyimiz var mı tarayalım. Sanırım dünyayı tamamen bıraktığımız anlara ihtiyacımız var. Bir oda mesela o odada dünyayı hepten bırakıp . tüm endişeleri bırakıp ... Şuan böyle aklıma geldi olmaya bilirde tabi... Ama bu bir yer, evde bir yer ... Neyse bunu düşünelim...

Kaynaklar;

24131420_10156005058552422_2401787017597

23843605_10156000724682422_2132275200273
23844442_10156000724762422_6559367174569

23844788_10156000724842422_8365917306026

Ahhh Ahh aziz dostlarım şimdi bir düzeltme yapalım yazılarımızda. Gerçi hangi birini düzeltecez....
Daha önce ; "Aşk tutmaktır" demiştik geçen gün de bir yerde "Aşk bırakmaktır, terktir" dedik... Şimdi bunu düzeltecek olursak. Şöyle yapa bilir miyiz ?
"Aşk, yeri geldiğinde tutmaktır , yeri geldiğinde terk etmektir." bu çark içerisinde döner durur.

Bir hadisi şerif;

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: "Ey kalbleri hâlden hâle döndüren ALLAH'ım! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl!"
(Tirmizî, Kader, 7; İbn Mâce, Duâ, 2)

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz yahudiler tarafından zehirlenmiştir ve 3 yıl sonrada görevini tamamlayıp Rabbine şehit olarak gülümserken o zehrin acılığının halâ ağzında olduğunu söylemiştir. Kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığı son peygamber , Allah'ın sevgilisine kasteden yahudilerin her birinin katli vaciptir... Bu fetva tez verile vesselam.

"Sürahi kırılırsa kadeh ortada kalmaz;
ey saki, baş gitse ayak payidar olmaz"

Zaten nezleyim koku alamıyorum. Ama nasıl oluyor da okuduğum bir yazıdan burnuma gül kokusu geldi anlamadım...

Aklıma bir fikir geldi;

Hadi yığılın süslenip, Kaygusuz Abdâl babanın eşiğine yüz sürmeye gidelim.

Severken sevilmişken

Yelden yele sürülmüşken

Çiçeklere bürülmüşken

Balı eyledi deli gönlüm

Kazakçası

Jaksı körüp körülgende

Jelden jele ketkende

Şişekter işüne kirgende

Balı jasadı jüregim

( ibrikci)

Yanlış çeviri yapmışım bu şekilde olmalı;

jaksı görüp körülgende

Jelden jelge jiberilgende

şişekter me karımkatnas bolganda

balı jasadı jüregim

Acaba burada kazakça dersi mi versem ...

Jaksı; iyi, güzel

jel; yel, rüzgar

şişek; çiçek

karımkatnas; birlikte

jasa(u) ("u" -mak -mek eki);yapmak

Çok kolay değil mi?

üstadın bir şiiri üzerine çalışalım diğer dersimizde.

Şimdi benim efendim sultanım ruhi revanım ,fikrimin ince gülü aziz dostlarım. Üstadın şiirinin çevirisi işinden gelin vaz geçelim buralarda dayak yemeyelim hiç yoktan. Ben bir tanesini çevirmeye çalıştım çeviriden çıktı şerh oldu sanki. Pilitkalar militkalar...

"Menin jüregimde pilitkalar janıp atır tağı da janıp tağıda janıp külbolğanşa gül bolğan...."

Çevirinin çevirisini yapacak olursak üstadın şiiri görüle bilir.
Kazakça diyoruz ki ; "benim yüreğimde ocak yanıyor yanıyor, daha da yanıyor kül olacakken gül oldu"

Şu işte ; "Allah resulü aşkıyla yandım bittim kül oldum Öyle zayıfladım ki sonunda Herkül oldum" Necip Fazıl Kısakürek

Benze miyor mu?

Neyse ...

gelelim bizim şiirdeki metafizik olayına. Geçen kazakçasıyla bereber yazdığım var ya ;"balı jasadı jüregim (Balı eyledi gönlüm) İşte bu metafizik. Bunu yazarken bilmiyordum metafiziğin burada olduğunu. size anlatacak şey düşünürken farkettim.

Nasıl mı?

şöyle; İmam rabbani hazretleri ne buyurmuştu ?

"Allah'ı veraların verasında , ötelerin ötesinde aramak lazım" Yani bal nedir. arı yapıyor balı kendine yetecek kadarını yapıyor daha da ötesine geçiyor daha çok yapıyor ve biz de o baldan nasipleniyoruz. Her şeyin ötesine bakacaksın. Buda arının ötelediği bir şey değil mi ? "bal"

Metafizik neydi ? fiziğin ötesi...

Yaaa işte böyle... Ötesine bakacaksın. Gül mü gördün ? ötesine bak...

Gülün ötesi bülbül olabilir...

Bülbülün de ötesi var tabi. Ötelerin ötesine bakmak da bir lezzet vardır.

Bitane filozof varmış yunanlı asacaklarmış , öğrencisi gelmiş elinde bir saz. Filazof demiş o sazı çalmayı bana öğretir misin? Öğrencisi demiş yarın asılacan öğrenip ne yapıcaksın? Filozof demiş onun zevki öğrenmekte...

Bu arada dergaha face book sayfasından sızmaya başladım . Şeyhimin bir resmini koymuşlar gülü kokluyor. Resmi gördüm burnuma gül kokusu geldi .

Altına artık dayanamadım bir şiirini yazdım şeyhimin. Şeyhimin kendi şiirini kendisine yazdım. Ama öyle ki ancak bir evliya paylaşabilir o şiiri...

İşin aslı ise tamamiyle Allah . çünkü tarihte o gün paylaştığım bir şiirdi. Öyle ince ince düşündüğüm bir şey değil. Allah karşıma çıkardı o şiiri. Gül kokusuna dayanamayıp paylaştım ve evliya ancak paylaşabilir bir şiir oldu...

Allah öyle bir güzellik nasip etti. Burada yazamıyorum çünkü deşifre olmasın. Gizli sevgi var bizde.

Mesela üstadın şiirlerini herkes paylaşıyor marifet evliyanın paylaştığını bulmak....

Zaten o seni bulur. Burada kendimizi övüyor gibi olduk ama işin aslını dedim; "Allah" vesselam...

Hikmetli olduğunu düşündüğüm sağdan soldan topladığım bazı sözler;

Eğer senin yüzünden herkes bana düşman olsa üzülmem. Çünkü dost olarak yalnız sen bana yetersin.

Sabah rüzgarı gizli tuttuğum aşkımı bütün goncalara söylemiş. korkuyorum çiçekler bu sırrı sana da söyleyecekler.

sana ulaşacak gücüm kuvvetim yok şu aciz perişan halime baktım da imana geldim.

Ey sabah rüzgârı, senin nefesin samimî olduğu için geçerlidir.

Diyelimki ki ay parçası gibi güzeller gökten indiler; iyide efendim, bu zavallı âşıklar yerden mi çıktı?

Bülbül bir işâret için bahçede goncanın ağzına bakarken, bu sessizlik caiz midir?

Bir güzel, söz, mânâlı söz seylemesini bilenin yüzünü ağ ede bir söz

Sensin Kerîm sensin Rahîm Allâh sana sundum elim

bülbülün öttüğü yerde ya gül vardır ya da gülün kokusu

"Ey alemlerin Rabbi! Kapı senin kendi kapın! Sıdk ile senin kapını tutanlar,haşa ki mahrum kala!"

"Hu" halkası kuruldu ey dervişler geliniz...

Ah ah aziz dostlarım. siz sanıyorsunuzki bahadır bir burada gelir kızlara ayak oyunları yapar halbuki twitter da na şu tırnağımın ucu kadar yer kalmamıştır vücudumda sövülmedik...

Ha bu twitter tanır beni
Ha bu hastegler tanır

twitlerimi okuyan

kıyamet koptu sanır...

65 binlik twit attığım hesap kapandı ondan önce çok daha fazlası vardı twitter mühürledi...

şidi yedekte var onlarla girişiyorum. Facebook hesabımdan ulaşanlar tehditler... Ele geçsem kıtır kıtır kesecekler...

Bu gün çok ünlü biri twitimi beğendi bizden bir. Çok mutlu oldum.Ama öyle bir tiwit attımki cezbe-i aşk ile okuyan kim olsa ağlamıştır...

Aydımlardan (türkülerden) Birisi...

(köroğlu)

Koç Yiğidin Sıtarası,

Açılır Meydan İçinde

Kılıcın Önü Kırmızı Kanlım Hey,

Seçilir Meydan İçinde...

Keser kılıç yalap yalap

Şeyda gönlüm ister talap

Altın kasede gül gül şarap

İçilir meydan içinde

Hey gel yar heeeyyy

Ayyy geler ondan geler besten

Yürkler sağlam daştan

Köroğlun önden savaştan

Savaşır meydan içinde

Mihrab: Camide imamın namaz kılarken cemaatin önünde durduğu yer. Şiddetli harbeden cengâver. Bahadır. Evin şerefli yüksek yeri, çardak. Meclisin sadrı ve ekrem mevzii. Mc: Harb âleti. Orman. Melikin hususi makamı. Mc: Şeytan ve hevâ ile muharebe edecek yer. Ümit bağlanan yer.

Düşünüyorum Ayasofya'nın sakladığı sır nedir?

Bunu çözdüğümü sanıyorum ama nasıl anlata bilirim bilemiyorum. Bazı şeylerden dolayı bu yazıda anlatamaya bilirim...

Elimden geleni yapıcam yinede. Uzatmadan anlatmam lazım.

Cihat anlayışımızda olan eksiklikler var. Cihat ehlinin halleri ni bilmiyoruz. Cihat ehline Allah'ın lütufları gerçekten metafizik gibi sınırları aşıyor. En başta şehitlik ölümsüzlük... cihat ehli şehadete ulaştığında ölmüyor ...

cihat ehli gusülsüz bile olsa ona İslamın her kapısı açılıyor. Hacı Bektaş-ı Veli hazretleri dergahında çalıntı öküz derviş mücahitler tarafından gönül hoşnutluğuyla yenile biliyor... Barbaros hayrettin paşanın gazavatı hayriye kitabında olan Mücadele yapılanlar. Müslümanlara cihat halleri öğretilmiyor, engellenmiş. Ayasofya'nın açılmasıyla bu hallerin hatırlanacağını düşünüyorum

Ayasofya'nın mihrabında sanırım sırrı...

Dibini oymaya gerek yok. İşte mihrab;

Mihrab: Camide imamın namaz kılarken cemaatin önünde durduğu yer. Şiddetli harbeden cengâver. Bahadır. Evin şerefli yüksek yeri, çardak. Meclisin sadrı ve ekrem mevzii. Mc: Harb âleti. Orman. Melikin hususi makamı. Mc: Şeytan ve hevâ ile muharebe edecek yer. Ümit bağlanan yer.

Bilemiyorum nefsimi haklı çıkarmak mı bu ...

Şahsen sadece twit atmaklada kalmıyor bazı siteleri haklıyorum...

Şimdilerde mesela yo tu be denilen bir site var ona çökmüş durumdayım. sistemi kurdum tıkır tıkır işliyor. bir defa yakaladı hesabı kapattı şimdi tekrar huruç ediyorum. daha donanımlı olarak hucum ettik. Sistem tam olarak oturduğunda buradan öğretirim ganimeti paylaşırız :) Başı hocaya, döşü hocaya, yedide beşi hocaya, taksimiyle kurt taksimi yaparız sorun olmaz :)

Tövbe estafurullah... Robin hood görmemiş bunlar.

Şuan milli payango falan alıyorlar bu para hayır olarak ancak askeriyeye verile bilir. başka hiç bir kurum onu temizlemez....

Ben aç bir serçeydim sen ise yerdeki ekmek kırıntıları gibiydin, karın tokluğuna sevdim seni.

"Yörük ne bilir bayramı , lık lık içer ayranı "

Günaydın

Allahın selamı bereketi Ümmedi muhammedin Üzerine olsun

Aziz kardeşlerim geçen bir harikalık yaşadım sizlere de anlatayım ki ona göre sizde faydalanın. Biraz rahatsızdım oturdum düşündüm etrafıma baktım acaba Allah' ın sevmediği ne var onu düzelteyim ... Gittim annemin kuranını aldım güzelce bir yere koydum hemen iyleştim. Demin de gittim güzel koku sürdüm örtüsüne burnum tıkalıydı daha kokuyu sürerken açıldı. Yani bize mesela yoga yapar gibi oturup meditasyonu falan telkin ediyorlar iyleşmek için hayır bu oturup hindi gibi düşünmek değil bu. Abdestini alırsın oturur düşünürsün en yakınında imkânın dahilinde Allah'ın sevmediği neyi düzelte bilirim en kolay araştırırsın... Ve hemen onu düzeltirsin . Şuan Allah' ın sevdiği neyi yapa bilirim . yani oturup yoga ile kendini sıkmayla olmuyor. Konumuzun başında demiştik ya ; " bir ibriği su kenarına koysalar kırk yıl su kenarında dursa kendi dolası değil" anlattıklarımızı bir deneyiniz . Karınca gibi çok ufak ama elimizin altındaki amelleri es geçmeyelim. Cihan hakimiyeti tamam çok güzel ama dev eserler için karıncalar gibi çalışmak lazım. Elimizin altında kolayca halledebileceğimiz işlere odaklanalım ve halledelim hemen. Bereketiylede daha büyük işleri hallederiz.

Bazı babalar kızlarının çıplak gezmelerinden rahatsız olmuyor . Baba kendini çok güçlü görüyor kızını her zaman koruyabileceğini düşünüyor. Kızını çıplak gezdirerek avlanıyor adeta. Şuna çok dikkat edin, bir kızın çıplak gezmesinde en büyük tehdidi Allah yapıyor. Kızını diyor çıplak gezdirme o vücut onun değil. O vücut Allah'ın . Allah kızını çıplak gezdiren babayı da kızı da sürükleyerek cehenneme atacak.

Bu tehdid ile karşı karşıya olan kişi de Allah' a ulaşamadığı için müslümanlara saldırıyor. Yani Allah'a düşmanlık edip Allah dostlarına saldırıyorlar...

Akıl almaz bir sapkınlık ...

Allah ile savaşmaya teşvik yahudilerin en büyük tuzağıdır bu tuzağa düşmeyin. Çocuklarınızı Allah'ın tehdidinden koruyun.

İnsan, Allah'ın tehdidinden ancak Allah'ın emir ve yasaklarına uyarak korunabilir....

Bugün tüm dünyada müslümanlara saldırılmasının nedeni Allahtan intikam almak.

Çünkü Allah içkiyi yasaklıyor , fuhuşu yasaklıyor , eğlece haha hihihi hepsi yasak. Adamlar günahına oturup yanacağına Allah' a savaş açıp müslüman katlediyor

Diyor daha dün piyasada yoktu insan, bir çiğnem et olarak annesinin kanındaydı bu gün bir bakmışsın hasım olmuş bize...

Yani bir babanın kızını çıplak gezdirmesi bir güç gösterisi ve Allah'a kafa tutmaktır...

Bu hareketin cahiliye devrindeki kız çocuğunu diri diri gömmekten farkı yoktur. Bir güç gösterisi uğruna bir kız çocuğunun en nadide çiçeği olan utanma duygusunu kızı çıplak gezdirerek öldürüyor. Kız demek , utanma dektir. bir kıza en yakışan şey utangaçlıktır. En utangaç devri 15 yaşlarıdır. Onun için türkülerde aşıklar bu yaş ile uğraşır...

Adama diyorsun kardeşim kızını çıplak gezdirme vay efendim sen kızıma mı halleniyon deyip saldırıyor. Kardeşim Allah tehdit ediyor benim hallenmemin oluşturduğu tehdit onun yanında sıfır ki bende öyle bir hallenme yok versen de almam zaten kızını... Ama kızı öldürüyorsun gözümün önünde ne yapayım ... Mesele uzun

Allah bu şerden fitneden ümmedi muhammedi korusun.

Aziz kardeşlerim geçen kokonaların saldırısına uğradım twitte. Yani yedi düvelden , deccalden , dabbetul arzdan korkmayan ben bir anda firar ettim sahneden.

Tası tarağı bırakıp kaçtım. Kokonalar bir saldırdı Allah kalbime korku verdi. Hemen kaçtım , baktım başedemiyom mağrurun hasmı Allahdır dedim geri çekildim. Kokona deyip geçmeyin bir iftira atıyorlar. Kendimden şüphe ettim acaba gerçekten sapıttım mı diye...

Tabi bilmiyorlar siz benim kazakçamı gördünüz , kazakça nasıl çeviri yaptığımı biliyorsunuz. Ben bu kazakçayla istesem günde 7 tane kız bulurum ama yapmıyorum. Çünkü ekonomik olarak ev geçindirecek durumda değilim. Bunu gizleyip bişeyler elde etmek istemem. Hatta bana önerilen kızları reddettiğimden dostum bile kalmadı. Ekonomik durumumu düzeltince biraz kazakça ceviri yapar istediğim zaman evlenecek bir kız tavlarım.

Nasıl oluyormuşta tacizci oluyormuşum anlamadım.

Şaka bir yana hiç bir zaman ben ettim siz etmeyin kibir yapmayın sakın kardeşlerim. Şöyle cengaverim, böyle fikir sahasının pehlivanıyım dedim Allah üç beş kokanaya çiğnetti...

En çok, Allah benden yana değilmi diye korktum. Kaç gündür tövbe istifar evrad okuyorum daha yeni yazacak cesaretim geldi. Bizi çırpanlara kokona diyerekten burada tekrardan kokorozlanıyorum sizin yanınızda. Tek dalmak sakat abi...

Siz gülün bakalım aziz kardeşlerim bizim kazakça çevrimize ... Üstad şu kazakça çevirimi görse ; " ooo ibbrikçi pehlivanim bu aslından da güzel olmuş " demezse na şu bıyıklarımı dibinden kazırım. O çevirinin mayasında sadece kazakça yok Piri Türkistan Hoca Ahmed Yesevi ( Allah ondan razı olsun) kokusu var.

" Kul hoca Ahmed kul imiş

Yol üstünde gül imiş

Ondan ibret alanın

Yüreğinde nur yanmış"

" Kul Hoca Ahmed kul bolgan

Yol üstünde gül bolgan

Ondan ibret alanın

Jüreginde nur jangan"

Yaa " gül" işte . herkül neymiş , kimmiş. Koskoca karakuç dağını bir duasıyla yerle bir eden Hoca Ahmed Yesevi Hazreti Sultan varken herkül kim oluyormuş ....

Tekrar okuyalım çeviriyi

"Menin jüregimde pilitkalar janıp atır tağı da janıp tağıda janıp külbolğanşa gül bolğan...."

Çevirinin çevirisini yapacak olursak üstadın şiiri görüle bilir.

Kazakça diyoruz ki ; "benim yüreğimde ocak yanıyor yanıyor, daha da yanıyor kül olacakken gül oldu"

Allah bizimledir , Allah bizi görüyor , Allah bizi duyuyor.

Allah ümmedi muhammedi affetsin

Türkistan'da Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin türbesinin yanında yetimhane var. Ziyarete gelip giden yetimleri de sevindirir. Keşke Türkiye'de de evliyaların türbelerinin yanında olsa yetimhaneler hem o evliya onları korur. Evliyanın himmet dairesi içerisinde kimse ilişemez.

Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin türbesinin yanında bir de mescit var küçük bir mescit sanki arı kovanı gibi dışardan geçerken duyarsın dervişlerin zikrini. Testere zikri çekerler

Seherde bir güzel çıkmış yabana

Yeridikçe saçlar iner tabana

Peşinde bir yiğit döner pervana

Dedim kimlerdensiniz a deli gelin

Dedim bir su ver kaşı yay geln

Salladı başını döndü o yana

Narman kazasında Orcuh yolunda

Terlemiş sineleri Kur an dilinde

Hata yoktur o güzelin dilinde

Dedim kimlerdensin, a deli gelin

Dedim bir su ver kaşı yay gelin

Salladı başını ağladı gelin

Gelin imansızdır yalınız yatar

Zülüfler daralı omuzlar kantar

Hükmetse bu gelin Narmanı satar

Dedim kimlerdensiniz a deli gelin

Dedim bir su var kaşı yay gelin

Salladı başını döndü oyana

Narman'dan gelirken yolun olaydım

Açılmış bahçanda gülün olaydım

Ne çok zahmet verdin, kölen olaydım

Dedim kimlerdensin, a deli gelin

Dedim bir su ver kaşı yay gelin

Salladı başını ağladı gelin

Dedemin Türküsü

Nesimiyem ikrarımdan belliyim

Gerçek erenlerin kemter kuluyum

Ali bahçesinin gonca gülüyüm

Münkir münafığa hardan gelirem

27544908_10156186418892422_2042401792944

Aziz kardeşlerim , biliyorum ki diyorsunuz "ibrikçi bırak bu metafizik ayaklarını , mırmır etme de bize aşık ibrikçiyi anlat."Evet bazı şiirlerim oldu kendi yazdığım. Birkaç dörtlük falan. Bir keresinde bir şiirim berzahta mı yoksa göklerde mi bilemiyorum birinci seçildi . Bir naad yazmıştım acizane.O gece rüyamda, o gün içinde yazılan naadların birincisi seçildiği söylenmişti. Şöyleydi ;

En aciz halimi dinle
Sevenin sevdiğinle

Nefsinle gel nefsinle

Nefesinle Ya Resulallah (sallallahu aleyhi ve sellem)

Buydu yanılmıyorsam. Çok derin manalar sırlar vardır aslında içinde...

Geçenlerde bir hadis okudum hiç bu kadar ağlamamıştım bir hadisi şerifte. Ama öyle içime oturdu ki bak yine gözlerim doldu. Hadisi şerifi yazmaya takatim yok...

Hadiste deccalin çıkacağı zaman anlatıyor resulullah sallallahu aleyhi ve sellem. işte orada buyuruyor. "ben o zaman orada olsaydım tek başıma onun hakkından gelirdim" Bu kısım bana çok dokundu. Yani ben hiç düşünmemiştim onsuz olduğumuzu... İşte nasıl günah işlerken unutuyoruz ya ondan demek Allah başımıza başı boşluk veriyor. Ey nefsim hani hep onunlaydın niye günah işliyon...yaaa

"Gaysarlının papucu,
Nasır tutar avucu,
yarim senin yüzünden,
Yedim yine orucu."

şeytan böyle işte dalga geçer adamla... Rezilliğe bakın . Allah cümlemizi günahlardan korusun.

Bir de Aşıklıkta emmi can şiirim var .

Burası kuş yurdu, kuşlar kuşlamış
Sanki yokuş varmımış da yokuşlaşmamış
NE biliyim kış gelmiş karkışlaşmamış
Biz böyle mi kapın çaldik emmi can

Zırıltıyı kesip "yar" diyemedik

Çok şey istedik bir "var" diyemedik
Olan olmayanı sar diyemedik
Çoktan uykulara daldık emmi can

Bir zaman yüz idi, düz idi bize

Alımlı gözlerle çöz idi bize
"Ah minel aşk " sanki diz dize...
Yine döndük dolandık geldik emmi can

18;09 2015
Bahadır

Öyle ahım şahım şiirler yazamıyorum ama nasıl olduysa birincilik aldık bir sefer...

Allah günahlarımızı affetsin.

Bu gece manevi gücümü kullanarak terörist pkk saflarına bir sefer düzenlemeye çalışıcam. İlmim kadarınca kaderince ,karınca kararınca ...

Bir seferinde şeyhime, dedemde böyle bir güç olduğunu anlatmıştım şeyhim de "sende de var" demişti. Ailemde böyle bir güç olduğunu hissediyordum.

Nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin savaş zamanında Allah'ı "Ya Hayyum Ya Kayyum" zikriyle zikrettiğini okumuştum. Dedemin bana verdiği vird de de bu isimler var. İhlası sağlamam gerekiyor. İhlas için tövbeye ihtiyacım var. Tövbe için edebe ihtiyacım var. Gerekli olanları tedarik edebilirsem kırk kişilik bir melek timiyle düşmanın kalesine baskın vere biliriz.

Benim yeğen var kırk çeşit "dede" diye biliyor.

Sadece "dede" kelimesini kullanarak ; gel diyor, git diyor, seviyor, kızıyor, sadece "dede" kelimesiyle işte böyle kırk çeşit dede diyerek çağırıyor. düşünüyorum acaba zikir de bu şekide mi ....

Hani Necip Fazıl Kısakürek fikir üstadı ulaşmak istediği bir zikir hayalinde diyor ya ;

"Keşke ben "Allah" kelimesinden başka, ağzından tek söz bile çıkmayan bir dilsiz olsaydım!"

Keşke her halimizi "Allah" diyerek anlatabilsek. "Allah" desek ve anlaşılsa...

Bir de her sözü "Allah" olarak anlaşılanlar vardır. Mesela Mecnun öyledir. Sevda çöllerinde Leyla dedikçe Her katresi birden Mevla dermiş...

Şimdi hazırlanayım ...

Bize dua ediniz , tüm sevenlerimize selam olsun.

Er meydanından bazı naaralar;

Seher bülbülüyem ulu divanda
Sen benim vekilim ol başın için

Tak beni Zülfün ucuna

Sallanayım Tel yerine

Denize dalayım mı

Bir balık alayım mı
Ay doğdu şafak attı
Daha yalvarayım mı