Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
e.bekir

Zindandan Mehmed' E Mektup, Uğur Işılak Yorumuyla

Recommended Posts

Necip Fazıl ile tanışmam dolaylı olarak Uğur Işılak vesilesiyledir. Kendisi Zindandan Mehmed' e mektubu besteledi, sazıyla söyledi. Gelecekte Üstad' ın eserleriyle bir albüm çıkarma hazırlığında. Zindandan Mehmed' e mektubu sizlerle paylaşmak istedim. Buyrunuz...

http://cid-800452227c4c0ec8.skydrive.live....w.n-f-k.com.mp3

Evet Uğur Bey'in Üstadımızı ve mefkuresini yeni genç dimağların gözlerine,kulaklarına ve idraklarine sunma noktasında taktire şayan hizmeti olduğunu mevzularımızın üzerine isabet ettiği nisbette bahsetmiştik...Sanatı en tesirli ruh silahı bilen bu mefkurenin murad ettiği sanatçı hüviyetine yaklaşma cehdinde olan bir sanatçıdır Uğur Işılak...Neyse bizimle paylaştığınız çalışmayı dinledim.Güzel olmuş teşekkür ederim.

R.T.E. gerçekten güzel okumuş şiiri, katılıyorum.

Üstadın böyle bir sözü var mıymış? Haberim yoktu, mümkünse kaynak gösterebilir misiniz? Bilinmesi hoş olur bu sözün sanırım.

sanırım üstadımında şöyle bi sözü var;şiiri fazıl yazar tayyip okur...
Üstadın böyle bir sözü var mıymış? Haberim yoktu, mümkünse kaynak gösterebilir misiniz? Bilinmesi hoş olur bu sözün sanırım.

Mehmet Doğramacı “Kalıplara Sığmayan Bir Adam: Necip Fazıl Kısakürek” isimli yazısının sonralarına doğru bu mevzuya değinmektedir. Direkt olarak Üstadın eserlerinden kaynak gösterilmese ve “şiiri fazıl yazar tayyip okur” mealinde bir ifadeye rastlanmasa da, R. Tayyip Erdoğan Bey’in şiir okuyuşundan övgüyle bahsedildiğini görmekteyiz.

"Üstat Necip Fazıl’dan ilhamla yetişen siyaset-fikir ve sanat adamları, bugün önemli mevkilerdedir. Zor beğenen bir insan olan üstadın “Benim şiirlerimi en güzel bu delikanlı okur” dediği Recep Tayyip Erdoğan Başbakanımızdır."

Mehmet Doğramacı “Kalıplara Sığmayan Bir Adam: Necip Fazıl Kısakürek” isimli yazısının sonralarına doğru bu mevzuya değinmektedir. Direkt olarak Üstadın eserlerinden kaynak gösterilmese ve “şiiri fazıl yazar tayyip okur” mealinde bir ifadeye rastlanmasa da, R. Tayyip Erdoğan Bey’in şiir okuyuşundan övgüyle bahsedildiğini görmekteyiz.

"Üstat Necip Fazıl’dan ilhamla yetişen siyaset-fikir ve sanat adamları, bugün önemli mevkilerdedir. Zor beğenen bir insan olan üstadın “Benim şiirlerimi en güzel bu delikanlı okur” dediği Recep Tayyip Erdoğan Başbakanımızdır."

Bunu ilk defa duyyorum Recep Tayyip Erdogan ustâdin ögrencisimiydi?

Selamlar,

R. Tayyip Erdoğan’ın okul yıllarında Milli Türk Talebe Birliği ile olan ilişkisi, Üstadın MTTB’de konferans veren isimlerden biri olması hasebiyle bu konferanslara iştirak etmesi ve fikrî cephesinin şekillenmeye başladığı yıllarda Üstadın eserleriyle hemhâl olması göz önüne alındığında bu soruya müspet cevap verilebilir. Mevzuyla alakası olduğu düşündüğüm bir yazının bir parçasını da ekliyorum.

"1970'lerin ortaları olmalı... Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) Üstad Necip Fazıl Kısakürek için bir jübile düzenleyecektir. Jübilede Üstad'ı takdim edecek üniversite öğrencisinin seçileceği gün, Necip Fazıl iki namzedi dinliyor. İlki, övgülerle dolu uzun bir metin okumaya kalkıyor. Üstad, sonunu getirmeden 'Yeter!..' diyor ve ikinci namzet, küçücük bir kağıda yazdığı takdimi okuyup bitiriyor. Üstad yerinden doğruluyor ve "Bu genç beni takdim etsin!" diyor. Jübile gerçekleşiyor ve ardından pek çok ilde 'o genç' Üstad için yapılan etkinliklerin takdimini yapıyor. 'O genç', geçtiğimiz akşam AKM'de gerçekleşen 'Doğumunun 100. Yılında Necip Fazıl Kısakürek Yılı' etkinlik programının açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan'dan başkası değildi."

*Kaynak

Sayin Abdullah Gül & Fehmi Koru'nun ders aldiklarini duymusdum ama basbakan Tayyip Erdogan'dan haberim yoktu bunu da (sayenizde) ögrenmis oldum tesekkür ederim.

Dipnot; Basbakan gercekten siir'i güzel okuyor hatipligin verdigi avantajdan olsa gerek..