Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

O Zeybek

Recommended Posts

O ZEYBEK

Zeybeğimi, birkaç kızan, vurdular;
Çukurda üstüne taş doldurdular.
Bir de, ya kalkarsa diye kurdular...

Zeybeğim, zeybeğim, ne oldu sana?
Allah deyip, şöyle bir doğrulsana!

Zeybeğim, kalkamaz, dirilemez mi?
Odası mühürlü, girilemez mi?
Şu ters akan sular çevrilemez mi?

Ne günedek böyle gider bu devran?
Zeybeğim, bir sel ol, bir çığ ol, davran!

Kır at zincirlenmiş, ufuk sahipsiz...
Han kayıp, hancı yok, konuk sahipsiz...
Baş köşede sırma koltuk sahipsiz...

Kızanlar, dört yandan, hep abandınız!
Zeybeğin kanına ekmek bandınız!

Bilemem, susarak ölmek mi hüner?
Lisan çıldırıyor, dil nasıl döner?
Ondan son iz, uzak, uzak bir fener...

Öldü mü? Çatlarım yine inanmam!
Gizliye yanarım, ölüye yanmam!

Zeybek kaybolduysa bunca kayıp ne?
Tesbihi dökülmüş, aranır nine;
Balonu yok, ağlar çocuk haline...

Zeybeğim; dünyayı aldın götürdün!
Bir öldün de beni binbir öldürdün!

Beyni tırmık tırmık, pençelere sor!
Mevsim niçin ölgün, bahçelere sor!
Sor; çukuru nerde, serçelere sor!

Ağla, bir dinmeyen hasretle ağla;
Zeybeksiz yolları gözetle, ağla!

Necip Fazıl KISAKÜREK
(1964)

• Like 1

Bu şiir, Menderes hayattayken ona etrafındakilerden dolayı bazen en ağır tarizlerde bulunmuş olan üstadın, Menderes'in katlinden sonra duyduğu elemi anlatma noktasında gayet büyük bir ehemmiyeti haiz. Benim Gözümde Menderes isimli kitapta da vurgulandığı gibi Üstad, Menderes'te cumhuriyet tarihinin o ana kadar gelmiş belki de en temiz şeciyesini görmüş ve onu doğruya yönlendirmek için elinden geleni yapmıştır. Lakin, Menderes'in etrafını saran cücelerin etkisinden yakasını bir türlü kurtaramamış olması hazin bir neticeye gebe olmuştur malesef. Menderes'e 1950'lerin ortasında yazdığı bir şiiri Öfke ve Hiciv'e alınacak üslup sertliğinde olan üstad bu şiiriyle içini döküyor ve herşeye rağmen sadece kendi şahsiyetiyle umut vadeden bir devlet adamının, halis niyet sahibi bir bedbahtın kaybından dolayı duymuş olduğu üzüntüsünü ifade ediyor.

menderes, selin içinde kalan odun yığılarındaki kuru olan tek noktasında kıvılcım tohumu idi. ama nasip, maalesef olmadı o kıvılcım noktası üstadı da şu veya bu sebebten ötürü dinle(ye)medi. Ve sonunda da üstadın samimi ifadeleri...

Bu şiir hakkında yorumlarınızı alabilir miyim? "Zeybek" ile kastedilen nedir?

O Zeybek

Zeybeğimi, birkaç kızan, vurdular;

Çukurda üstüne taş doldurdular.

Bir de, ya kalkarsa diye kurdular...

Zeybeğim, zeybeğim, ne oldu sana?

Allah deyip, şöyle bir doğrulsana!

Zeybeğim, kalkamaz, dirilemez mi?

Odası mühürlü, girilemez mi?

Şu ters akan sular çevrilemez mi?

Ne günedek böyle gider bu devran?

Zeybeğim, bir sel ol, bir çığ ol, davran!

Kır at zincirlenmiş, ufuk sahipsiz...

Han kayıp, hancı yok, konuk sahipsiz...

Baş köşede sırma koltuk sahipsiz...

Kızanlar, dört yandan, hep abandınız!

Zeybeğin kanına ekmek bandınız!

Bilemem, susarak ölmek mi hüner?

Lisan çıldırıyor, dil nasıl döner?

Ondan son iz, uzak, uzak bir fener...

Öldü mü? Çatlarım yine inanmam!

Gizliye yanarım, ölüye yanmam!

Zeybek kaybolduysa bunca kayıp ne?

Tesbihi dökülmüş, aranır nine;

Balonu yok, ağlar çocuk haline...

Zeybeğim, dünyayı aldın götürdün!

Bir öldün de, beni binbir öldürdün!

Beyni tırmık tırmık, pençelere sor!

Mevsim niçin ölgün, bahçelere sor!

Sor; çukuru nerde, serçelere sor!

Ağla, bir dinmeyen hasretle ağla;

Zeybeksiz yolları gözetle, ağla!

1964

Guest TaneR

Öncelikle ALLAH razı olsun kardeşim Üstadımızın Harika bir şiiri daha...İlk üstadımızla tanıştıdığım Çile şiir kitabında bu bu eser beni çok etkileşmişti.Acaba hangi his hangi duygu hangi birikim ile yazılmıştı.Tabiki Üstadı anlamak kolay olmasa gerek.Yıllar Gecti taşlar gözyaşı döktüğü bir dönemde Bu şiirin kime ve neden yazıldığını anladım...

SeLam Ve Sevgi İle

Bu şiir ÜStadın, " Benim Gözümde Menderes" adlı kitabının başında da yer almaktadır. Adnan Menderes, Aydın doğumludur ve Aydın zeybeği de meşhurdur. ( bir halk oyunu olmasının yanında, efelerin yanında kol beyi görevini gören kişilere verilen isimdir ve kızanlar iyi birer zeybek olmaları için yetiştirilirlerdi ). Üstad bu şiiri bir kahraman olamayan, sessizce ölümüne giden Menderes'e ithafen yazmıştır diye düşünüyorum.

Bu şiir hakkında yorumlarınızı alabilir miyim? "Zeybek" ile kastedilen nedir?

Daha evvelden zeybek adlı şiirin işlenmiş olması ve sizin açmış olugunuz konununda bu bölümle alakalı olması hasebi ile konular birleştirilmiştir. Sorunuzun cevabı da ziyadesiyle mevcuttur. Ayrıyetten yorum yapmaya lüzum yoktur. Saygılarımla...

Daha evvelden zeybek adlı şiirin işlenmiş olması ve sizin açmış olugunuz konununda bu bölümle alakalı olması hasebi ile konular birleştirilmiştir. Sorunuzun cevabı da ziyadesiyle mevcuttur. Ayrıyetten yorum yapmaya lüzum yoktur. Saygılarımla...

Allah razı olsun bilgilerinizi paylaştığınız için. Çok güzel beyin fırtınaları yaşanıyor konuların altında Allah nazardan saklasın.

Ayrıca;

Kusura bakmayın siteyi çok sık takip edemediğim için önceden açılan başlıkları bilmiyorum ve böyle yeni konularla işgal ediyorum. Yönetime biraz zahmet veriyoruz artık hakkınızı helal edin.

Saygılarımla...

Allah razı olsun bilgilerinizi paylaştığınız için. Çok güzel beyin fırtınaları yaşanıyor konuların altında Allah nazardan saklasın.

Ayrıca;

Kusura bakmayın siteyi çok sık takip edemediğim için önceden açılan başlıkları bilmiyorum ve böyle yeni konularla işgal ediyorum. Yönetime biraz zahmet veriyoruz artık hakkınızı helal edin.

Saygılarımla...

Geçen gün bir yerde okuduğum bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum arkadaşlar: Bu şiirde "zeybek" ile kastedilen Osmanlı Devleti, "kızan" ile kastedilen ise Osmanlı'yı yıkan ittihatçı mason yapılanmalar olduğu yazıyordu. Bilgi ve yorumlarınıza sunarım...

Saygılarımla...

Selamlar,

Şimdi tekrar baktım. Benim Gözümde Menderes kitabı, hatırladığım gibi bu şiirle başlıyor...

Saygı ve selamlarımla

Üstad'ım merhum Menderes için kaleme aldığı adeta yas tuttuğu ve her satırında ciddi bir samimiyet gözlemlediğim, her okuduğumda içten sarsıldığım, güzide şiiridir.

İzmir'de Menderes'in verdiği bir konferanstan sonra "Yoksa beklediğimiz kurtarıcı Menderes mi?" diyecek kadar medet uman ve de karşısında el pençe duracak kadar rapt olunmuş ama umduğunu bulamamış bir manzara görürüz Üstad'da. Nice kapısını arşınlamalar, adına mektup yazmalar olsun hiçbirince bilfiil aradığını bulamayan Üstad'ın ölümü akabinde son vazifesini yine getirdiğini görüyoruz.

Büyük Doğu'larda köşe köşe adına döşenmiş medhiyeleri, zatına yapılan telkinleri, siyasi takdik açıdan zayıf olan Menderes'i Üstad her ne kadar tepesinde bir tokmak gibi daim hissettirse de neticede akıbet mukedderattır ve de kaçınılmazdır. Dar ağacına giden sabık başvekilimiz geride gözü yaşlı, davasına hala sımsıkı bağlı, yalnız ama yılmamış bir Üstad bıraktı.

Kendisinden beklenen çoktu, umud O'ydu ama olmadı. Yalnız günümüzde inşallah hakkını verecek, beklenenden daha fazlasını üretecek gençler, idealist ruhlar inşallah zuhur edecektir. Bu nakkaşın nakkaşlığını yapmak ile vazifeliyiz.

İnşallah zeybekleri diriltmek nasip olur..

Ölümü ile binbir öldügümüz merhum sehit Menderes basbakanımızın asılmasının vuku bulduğu gundeyiz. Kabri nur olsun, Efendimiz'e komsu olsun insallah. Hala yureğımizde sızısıni duydugumuz tarihimizın elim vakasi. Birer fatiha ihlas ırsal edelim dostlar. Ve neler yapmamiz gerektiğini vatanimiz ve milletimiz namina bir kere daha mulahaza edelim. Vesselam

Allah'ım Şehit Başvekilimize gani gani Rahmet etsin