Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Davud

En Sevdiğiniz Film?

Recommended Posts

Film 10 Eylül 2001’de İngiltere’deki evlerinden ayrılan Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı üç Müslüman genç Ruhel, Şefik ve Asıf’ın öyküsünü aktarıyor. Yolculuklarının tek amacı, annesinin seçtiği kızla evlenecek olan Asıf’ın düğününe katılmaktır.

Pakistan'da namaz kıldıkları camideki vaazdan etkilenip insanî yardımda bulunmak üzere Afganistan’a geçerler. Fakat yolculuk bekledikleri gibi gelişmez. Amerikan bombaları bölgeye düşmeye başlamıştır. Kendilerini Kuzey İttifakı tarafından çevrelenmiş bir Taliban kalesinde bulurlar.

Üç arkadaş, Kuzey İttifakı tarafından tutuklandıktan sonra Amerikan birlikleri tarafından Guantanamo’ya nakledilirler. İki yıldan fazla süren mahkumiyetleri boyunca her üçü de Amerikan ve İngiliz gizli servisi tarafından sorgulanır; haklarında hiçbir kanıt bulunmadığı halde sayısız işkence ve suçlamaya maruz kalırlar.

siz gözleriniz kapalı hayatınızı yaşarken, kocaman yaptığınız sorunların aslında etrafa baktığınızda ne kadar küçük kaldığını fark etmezken bazı olaylar, yaşanmışlıklar, insanlar sizi sahip olduğunuz her şeye şükretmenizi sağlayacak bir konuma sokar. "farkındalık" evresini yaşarsınız. ve hissedersiniz sonuna kadar. bu film de işte bunu sağlayan sayılı filmlerden biri. bulunduğunuz konumu sorgulamanıza neden olacak kadar, izlerken ağlamanızı sağlayacak kadar çarpıcı. bir filmden öte, kurmacaden öte, gerçekte yaşandığını bilmek ve bu tür örneklerin sonuncusu olmadığını fark etmek belki de bu tokat gibi hissi bırakıyor üzerinizde. adaletsizliklere göz yumarak yaşarken ve çoğu zaman elinizden bunları önleyebilmek için hiçbir şey gelmezken çıkıyor karşınıza. dünyanın sadece "siz" ve rahat hayatınızdan ibaret olmadığını hatırlatıyor. insanlar arasındaki uçurumların boyutlarını gözler önüne seriyor. adaletsizlik ve aşağılamanın tortularını içinize kadar yerleştiriyor. ve bütün bunları abartıya kaçmadan, mütevazi bir şekilde sadece gerçekte yaşanan olaylardan ve insanlardan yola çıkarak yapıyor. mutlaka izlenmesi gerekilen bir film.

paylaşım için teşekkürler...Film izlemeyi seven biri olarak en kısa zamanda bulmaya çalışıcam filmi :) umarım anlatıldığı kadar iyidir...

Haksızlık ve zulüm mefhumlarının müşahhas bir şekilde anlatıldığı, izlenesi film.Özellikle ABD'nin masum insanlara nasıl da kolay ve keyfi bir şekilde 'terörist' damgası vurduğunu gözler önüne sermesi bakımından mühim.Hasıl-ı kelam; adını bilmediğimiz kardeşlerimizin yine adını bilmediğimiz işkencehanelerde çektikleri zulmü ve dünyanın bizim etrafımızda dönmediği hakikatini anlatıyor aslında.

arkadaslar izlemediyseniz kelebek diye bir film var...

kesinlikle tavsiye ederim..

bir seye inanmanin nelere mal olsada ondan asla ve asla kimsenin vaz geciremeyecegini guzel bir sekilde islemis.

Girdap filmi Türk yapımı ve gerçek yaşam hikayesinden çekilmiş.. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.Lakin ben filmin tam olarak iyi mi kötü mü olduğuna karar veremedim.

girdap.jpg

Arkadaşlar konuyu açan arkadaş sanki "En Sevdiğiniz YABANCI Film" dye açmış gibi nedir bu özden kopuş?

Lütfen nerede Çağrı nerede Ömer Muhtar nerede topyekün birer efsane olabilecek "TGRT Evliya Filmleri (40'a yakın film)"

İlla profesyonel bütçelerle ve animasyon teknikleri ile süslü olması gerekmiyor.

Mesela TGRT Filmlerinde bir Hüdayi Yolu (Aziz Mahmut Hüdai Hz.) var ki daha film aramayın.

Daha neler var neler.

İnşallah bir gün Hollywood kalitesinde "Fethistanbul" Filmine.

Merhum Akkad'ın hayali ve projesiydi.

Hadi bakalım biraz öze dönelim.

Reyhan Hanım size de teşekkür ederim Minyeli Abdullah tercihinizden dolayı...

Lütfen arkadaşlar yakışmıyor burası Sultan-ı Şuara'nın sitesi, Poetika Prensi'nin değil.

Not: Tüm sayfaları okumadım, birtek ilk sayfaya baktım, orada da adece Reyhan Hanım "bizden" dem vurmuş diğer tüm arkadaşlar biraz uzaklardan seçmişler filmlerini.

benim aklıma film denince "İskiipli Atıf Hoca" gelir...

izleyen bilir... anlatılmaz bir film..

anlatılamaz...

müziğiyle.. sahneleriyle gözünüzün önüne gelen bir film...

her seferinde aklınıza geldiğinde hüzne boğan film...

"minyeli abdullah" da öyle...

Aynen katılıyorum...(Minyeli Abdullah'ı izlemedim henüz)İzlerken tüylerinizin ürpereceği bir film desem herhalde abartmış olmam.

"Çağrı" filmini her izleyişimde aynı hislerle dolu oluyorum.

"Prestij" filmi...hımm fıstık gibi :D

"Olağan Şüpheliler" "Vay be"dedirtti bana filmin sonunda...

"Titanik" bir klasik oldu artık, söylemesem daha iyi :D

"Yeşil Yol" beni etkileyen filmlerden...

"Stardust" var bir de...Her ne kadar filmin türünü sevmesem de bu film çok hoşuma gitmişti "Jumanji "gibi...Çok tatlı ya :D

"Leon" un farklı bir izi var nedense hafızamda...

"Slumdog Millionaire " de son zamanlaraki beğendiğim filmlerden...

İzlemek istediğim birçok film var aslında."Baba "gibi...Film konusunda hala kendi ekseni etrafımda dönüyorum maalesef...

Bir de nedense son moda zıpçıktı Türk filmlerinden pek haz etmiyorum ve izlemiyorum da.(Hiç Türk sinemasına destek mestek beklemesinler valla hal böyle iken).Bir "Selvi Boylum Al Yazmalım" daha çekilir mi mesela...? Ah "Eski"ler...

Çağrı'nın yeri bambaşka. bunun dışında:

forrest gump

benim adım sam

baba serisi (3 hariç)

yes man

son kale

yalanlar üstüne ( abd nin ortadoğudaki siyasi pislikleri üzerine çok güzel. Tavsiye ederim)

cinderella man (süper)

sadece şuan aklıma gelenler... :D

Zehra'nın Gözyaşları benim en beğendiğim bir filimdi..

Şu anda "Halk Düşmanları"

Girdap filmi Türk yapımı ve gerçek yaşam hikayesinden çekilmiş.. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.Lakin ben filmin tam olarak iyi mi kötü mü olduğuna karar veremedim.

girdap.jpg

Esselam, filmin tamamını izlemedim lakin iki dakikalık bir kesitini izledim. Karakterin adını bilmiyorum ama film afişindeki şu Girdap yazısının hemen arkasında yer alan sol tarafa bir bakış fırlatan sakallı-bıyıklı şahsiyet hristiyan misyonlerlere küfrederek bir tepki gösteriyordu. Filmin Müslüman cephesini temsil eden bir karakter olsa gerek bu figür. Tabi filmin tamamı izlenmeden sağlıklı bir değerlendirme yapılamaz ancak ne amaçya edilirse edilsin küfürlü filmleri izlemeyi redettiğim ve küfür eden de Müslüman portresine sahip bir kişiyse filmin yapımcılarının kötü niyetli, Müslümanlara karşı menfi tavır geliştirme cehdinde olan insalardan müteşekkil olduğunu düşündüğüm için, bu filme de hiç iyi gözle bakmadım. Malumumuz ki sinema sektörü, beyinleri istediği istikamete yönlendirme amacı taşıyan bir yapıya sahiptir. Derdini, tepkisini İslam adına İslama zıd şekilde gösteren bir Müslüman karakterinin her iki cephenin izleyicisine de nasıl bir mesaj verdiğini görebiliyor muyuz? Bu tavrı emsal alacak olan bir genç ile birlikte, bu tavrın çirkinliği karşısında Müslümanlar böyle saldırgan işte tepkisini karşı cenaha verdirme zemini hazırlayan kareye filmde yer verilmiş. Parça bütünün habercisidir hakikatine binaen bu filmin kötü olduğuna karar verdim A.Rahman kardeşim.