Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ToKSiN

Harry Potter’dan inanılmaz rekor

Recommended Posts

Harry Potter serisinin 6’ncı kitabı ‘Harry Potter and The Half-Blood Prince’, ABD’de piyasaya çıktığı ilk 24 saatte 6,9 milyon adet sattı.

Piyasaya çıktığı ilk gün saatte ortalama 250 bin adet satan kitap, bir rekora imza atarak, bugüne kadar en hızlı satılan kitap oldu. Kitabın milyonlarca kopyası internet üzerinden satıldı

.

Kitabın ABD’deki yayıncısı Scholastic Çocuk Kitapları şirketi, ‘Harry Potter and The Half-Blood Prince’in, serinin 2003 yılında piyasaya çıkan ve 24 saatte 5 milyon adet satan beşinci kitabı ‘Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın satış rakamını geçtiğini açıkladı.

10 MİLYONDAN FAZLA SATMIŞ OLABİLİR!

Tüm dünyada ise kitabın piyasaya çıktığı ilk gün 10 milyondan fazla satmış olabileceği belirtiliyor.

Kitabın sadece ABD’deki en büyük kitabevi zinciri Barnes & Noble mağazalarında ilk 48 saatte 1,3 milyon adet sattığı tahmin ediliyor.

Kitabevi zinciri ‘Barnes & Noble’ın New York’taki bir mağazasında kitabın piyasaya çıkması dolayısıyla verilen özel partiye 5 bin Harry Potter hayranı katıldı.

Bu arada, Scholastic şirketinin hızlı satış rakamları karşısında baskı adedini 10,8 milyon adetten 13,5 milyon adede çıkardığı bildirildi.

PİYASAYA ÇIKTIĞI İLK GÜNDE 100 MİLYONLUK REKOR!

29,99 dolardan piyasaya sürülen kitabın yayıncılık tarihinde bir başka rekora daha imza atarak, piyasaya çıktığı ilk günde 100 milyon doların üzerinde gelir getirdiği kaydediliyor.

BÜYÜCÜ HARRY, DEPP’İN ŞEKERCİ WİLLY WONKA’SINI GEÇTİ

Bu özelliği ile kitap, ünlü aktör Johnny Depp’in şekerci Willy Wonka karakterini canlandırdığı ‘Charlie ve Çikolata Fabrikası’ isimli filmin vizyona girdiği ilk günkü hasılatını da geride bıraktı. Film vizyona girdiği ilk gün 55 milyon dolarlık hasılat yapmıştı.

Toplam yedi kitaptan oluşacak olan J.K. Rowling’in ‘Harry Potter’ serisinin ilk beş kitabı tüm dünyada 270 milyon adet satmıştı.

KAYNAK: NTVMSNBC

S.A.

Arkadaşlar bu seriyi okuyan var mı? Yani gerçekten güzel mi, okuduktan sonra ne biliyim bir kazancı olur mu? Bana konusu enteresan geldi ama çok rağbet görülen şeyleri okumayı sevmem. Basit gelirler bana. Neyse sözü unutmadan okuyan veya hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekleyeyim :)

Selametle...

Bir de Yüzüklerin Efendisi tarzı kitapların. Bana biraz ters geliyor anlatılanlar ama fantastik kitaplar olduğu için ne kadar sorulanır bunlar bilmem.

Yorumlarınızı bekliyorum...

S.A

ben bir iki sene önce Harry Potter'ın ilk kitabını almıştım..ama hiç hoşuma gitmedi..bana kazandırdığı birşey olmadı hemde zamanımı çaldı..yarısına gelmeden bıraktım kitabı..öyle kitapların bize birşey kazandırdığını düşünmüyorum..sadece bizleri bayağılaştırıyorlar..

selam ve dua ile....

Ben aynı kitabı 4-5 kere okuyan arkadaşlar gördüm de ondan merak ettim.

Saol yorumun için kardeş.

Selametle...

Selamlar,

Ya rabbi, sen bu insanlığa akıl fikir nasip eyle!..

İlk çıktığı gün 6,9 milyon mu?..

Neyse... Sanırım bu bölümü nasıl devam ettireceğim sizce malum oldu.. o yüzden ben yazmayayım.

Bu kitabın bir şey kazandıracağına inanmıyorum. Büyük bir zaman kaybı... Kimse de "genel kültür" gibi hikayeler anlatmaya kalkmasın, o kadar saatimi, böyle bir genel kültür aktivitesine ayıracak kadar uzun bir ömre sahip değilim!.. Kimse değil...

Evet, bunlar birer tercih meselesi, birer zaman geçirme yolu.. Fakat ne derece gerekli ve önemli, sorun bu konuda... Emin olun, Keloğlan masallarını okumanız size daha çok şey kazandıracaktır!..

ToKSiN, en fazla filmlerini izlemeni öneririm... Yoksa, yeni yeni Üstadsever olma yolundaki kardeşlerimizden birisinin o kalın ve bence hiçbir şey kazandırmayan kitapları okuyarak harcadığı zaman büyük bir kayıptır, bence...

Saygı ve selamlarımla...

S.A

evet kardeşim çok doğru tespitlerde bulunmuşsun..tabi ki zamanımızı eğlenerek te geçireceğiz fakat bu eğlencenin en azından bize birşeyler kazandırması gerekir veyahutta birşeyler götürmemesi gerekir..bunlar insanın hem zamanını yiyor,hem de o insanları basitleştirerek olaylar hakkında yorum yapma yeteneğini azaltıyor..işte kardeşlerim amerika holywoodla bizi uyututor daha sonra ben dünya jandarmasıyım diye her gün müslüman kanı döküyor..hiçbirimizde bu adamlara dur demiyoruz ya da diyemiyoruz..umarım anlaşılmışımdır..

selam ve dua ile....

Allah razı olsun yorumlarınız için. O zaman ben üstada ve PHP kitaplarına devam edeyim :)

Selametle...

Allah razı olsun yorumlarınız için. O zaman ben üstada ve PHP kitaplarına devam edeyim :)

Selametle...

En iyisi... ;)

Saygı ve selamlarımla

bırakın ALLAH AŞKINA HERRY PITIR :) KİTAPLARINI bunları çocuklarınıza izletmeyin kendinizde izlemeyin.beyin yıkamaktan başka bişi değil.kaçımız çocuklarımıza peygamberimizin çizgi filmini izletti ha kaçınız.Yok üçüncü dünya 2. dünya bunlar ney ALLAH AŞKINA savsatadan başka bişi değil.

FEDA-I çok haklı...

Afyonu sunuyorlar önümüze. Biz ise ne olduğuna bakmadan, ölçüp tartmadan kabul ediyoruz. Bir futbolla uyuyoruz, bir sinemayla birde abuk subuk kitaplarla.

Üniversite'de yüzüklerin efendisini izlemek, izleyebilmek, öyküsünü anlatabilmek, tolkien kitapları okuyabilmek bir meziyet gibi görünüyordu. Hoş o dönemlerde bende öyleydim.

Nedense dünyada ne kabul görüyorsa sorgulamadan alıyoruz. Netice olaraksa dik saçlı veya mini etekli hiç birşeyden anlamaz gençler elde ediyoruz. Ya harry potter gibi aptal film veya kitaplarla le ya da makyajla, şekille, saç taramakla ilgileniyor yaşıtlarımız.

Allah'a emanet olun.

S.A

Allah C.c akıl fikir versin... (Bizim burada dalga geçiyorlar :) Hayri Pıtır diye ;))

Selametle

S.A

ben bir iki sene önce Harry Potter'ın ilk kitabını almıştım..ama hiç hoşuma gitmedi..bana kazandırdığı birşey olmadı hemde zamanımı çaldı..yarısına gelmeden bıraktım kitabı..öyle kitapların bize birşey kazandırdığını düşünmüyorum..sadece bizleri bayağılaştırıyorlar..

selam ve dua ile....

Bayalastiriyor derken genelleme yapmissin. Bunun dogru olduguna inanmiyorum. Hangi kitabin kimlere ne kazandiricagi, kimin hangi kitaptan ne aldigina, ve ne anladigina baglidir. Harry Potter kitaplarini hic okumadim bir tek filmini seyrettim. Benim okuyabilecegim bir tarz kitap degil, ama bazi okudugum kitaplar var belki uc defa okumusumdur ama vaktim olsa yine okurum. Cunku her okudugumda yeni birseler ogreniyorum gibi gelir.

Bayalastiriyor derken genelleme yapmissin. Bunun dogru olduguna inanmiyorum. Hangi kitabin kimlere ne kazandiricagi, kimin hangi kitaptan ne aldigina, ve ne anladigina baglidir. Harry Potter kitaplarini hic okumadim bir tek filmini seyrettim. Benim okuyabilecegim bir tarz kitap degil, ama bazi okudugum kitaplar var belki uc defa okumusumdur ama vaktim olsa yine okurum. Cunku her okudugumda yeni birseler ogreniyorum gibi gelir.

Selamlar,

Ben bu genellemenin doğru olduğunu düşünüyorum. Zira, bu kitaptan olumlu yönde etkilenecek olanları ben "istisna" olarak niteliyorum ve istisnaların kaideyi bozmayacağı gerçeğinden hareketle bu genellemeyi destekliyorum.

Evet bazı kitaplar birkaç kere okunduğunda, her seferinde insana yeni şeyler kazandırır, farkedilmeyen bir yönünü açar okuyucusuna... Fakat bunların her zaman faydalı bir özellik kazandırdığını söylemek mümkün değildir, afyon etkisi de oluşturabilirler kişilerin üstünde... Burada önemli olan "öğreniyorum gibi gelmesi" değil, "yararlı bir şey öğrenmek", veya daha net bir ifadeyle "yararlanmak" olmalıdır.

Saygı ve selamlarımla...

QUOTE(çilekeş_piştov @ Jul 20 2005, 05:54 PM)

S.A

selam ve dua ile....

Bayalastiriyor derken genelleme yapmissin. Bunun dogru olduguna inanmiyorum. Hangi kitabin kimlere ne kazandiricagi, kimin hangi kitaptan ne aldigina, ve ne anladigina baglidir. Harry Potter kitaplarini hic okumadim bir tek filmini seyrettim

S.A

kardeşim ben o kitabı okudum ve beni bayağılaştırdı..o kitabı okudum zamanlarda olaylar karşısında basit yorumlar yaptığımı fark ettim ve ondan sonra harry potter tarzında hiç kitap okumadım..tabi ki seni bilemem..seni bayağılaştırmayabilir..su an bile o kitabı okurken ki vaktimi Üstad gibi bize birşeyler kazandıracak kişilerin kitaplarını okuyarak geçirseydim diyorum..aslında bu konuyu uzatmaya gerek yok ben okudum ve bayağılaştım seni bayağılaştırmayabilir

selam ve dua ile...

arkadaşlar burada önemli olan hangi kitap bayıyor hangi kitap sıkıyor meselesi değildir.Burada önemli olan hangi kitap hangi mesajı veriyordur.Yoksa STEINBECK, JOHN ERNST fareler ve insanlar adlı hikayesi ben şiddet ve hiddetle ;) tavsiye ediyorum arkadaşlıkların hangi temeller üzerine kurulması gerektiğini anlatan bir öykü gerçektende çok güzel kurgulanmış. illa yabancı diye okumamız mı gerekiyor bu da bir sorun aslında aman amma sorun var be herşeyi sorun ettim :)

Konuyu açarken buralara geleceğini hiç tahmin etmiyordum açıkçası. Ama bu tartışma gerçekten çok güzel oldu. :P

Bende Harry Poter'ı kötülemiyorum zaten okumadım ve filmini de izlemedim. Konuşmam, hakkında yorum yapmam yanlış olacağı için size sordum. Merak ettim çünkü dünya rekorları kırdı. Ve aynı kitabı 3-4 kere okuyan arkadaşlarım oldu. Sanırım o kadar yararlı bir kitap değilmiş. Yani şu ana kadar tavsiye eden çıkmadı. Ama zannedersem bu kadar çok tartışıldığına göre yine okumam gerekecek. En azından hakkında yorum yapabilmek için...

Ama hiç de içimden gelmiyor :( Neyse bakarız artık :)

Herkese yaptığı yorumlardan ötürü teşekkür ederim. Tabi hala yorumu olan varsa çok iyi olur. Fikirlere açığım ;)

Selametle...

Aman kardeş yorum yapacam diye içinden gelmeyen bir kitabı niye okuyasın ki:D

Bilmiyorum ama aşırı değer verdiğim bir arkadaşım bana "hobi için kitap okunmaz" demişti. Aslına bakarsanız bende bu kitabı veya filmi izlemedim. Ama anlatılanlardan veya duyduklarımdan basit bir kitap olduğunu hissediyorum. O sebeple yanına bile yaklaşmayın derim. Eğer bu kadar okuma aşkıyla yanıyorsanız:D ve ayıracak zamanınız varsa ve fikri kitaplar sizi zorluyorsa klasikleri okumalısınız bence. En azından ortamda sözü geçince ben fişne bahçelerini, ölü canları falan okudum diyebilirsiniz. Şaka bir yana gerçekten bazı zamanlar fikir veya dava kitapları insanı zorlayabiliyor. Bu zamanlarda klasikler okunabilir belki.

Valla ölsem okumam Pıtırcığı, çocuk kitabı bu yaa. Vay be bir çocuk kitabı bizi günler sürecek tartışmalara sokabiliyor. Neyse ne kadar uzun yazarsam o kadar saçmalama potansiyelim oluyor.

Allah'a emanet olun

S.A

kardeşim ben o kitabı okudum ve beni bayağılaştırdı..o kitabı okudum zamanlarda olaylar karşısında basit yorumlar yaptığımı fark ettim ve ondan sonra harry potter tarzında hiç kitap okumadım..tabi ki seni bilemem..seni bayağılaştırmayabilir..su an bile o kitabı okurken ki vaktimi Üstad gibi bize birşeyler kazandıracak kişilerin kitaplarını okuyarak geçirseydim diyorum..aslında bu konuyu uzatmaya gerek yok ben okudum ve bayağılaştım seni bayağılaştırmayabilir

selam ve dua ile...

Demek istedigimi anlatamadim galiba :) . Ben hala her kitabin bir yerlerde birilerine birseyler kazandirdigini iddia ediyorum. O tur kitaplar benim, tarzim degil, belliki burdaki bircogumuzun tarzi degil, ama insanlari bayagilastiriyor kavramina karsi ciktim. Kimin hangi kitaptan ne kazandigi, kimin hangi kitaptan ne anladigi nasil yorumladigiyla alakalidir. Bizim ilgi alanimizda olmayabilir, ama eminimki o kitabi alan milyonlarin hepside bayagi olmadilar. Zevkler tartisilmaz denirya biraz o durum gibi heralde buda ;)

Demek istedigimi anlatamadim galiba  :) . Ben hala her kitabin bir yerlerde birilerine birseyler kazandirdigini iddia ediyorum. O tur kitaplar benim, tarzim degil, belliki burdaki bircogumuzun tarzi degil, ama insanlari bayagilastiriyor kavramina karsi ciktim. Kimin hangi kitaptan ne kazandigi, kimin hangi kitaptan ne anladigi nasil yorumladigiyla alakalidir. Bizim ilgi alanimizda olmayabilir, ama eminimki o kitabi alan milyonlarin hepside bayagi olmadilar. Zevkler tartisilmaz denirya biraz o durum gibi heralde buda  ;)

Selamlar,

Kimini bayağılaştırır, kimini bayağılaştırmaz; lâkin kaybettirdiği bir şeylerin olacağı kesin...

Saygı ve selamlarımla

S.A

bu konuyu fazla uzatmaya gerek yok..beni bayağılaştırdı tabi ki sizi bayağılaştırmayabilir..bu konuyla uğraşıcağımıza başka şeylerle uğraşmamız gerektiğini düşünüyorum..

selam ve dua ile....

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...