Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Achar

Allah Yok Diyene

Recommended Posts

-Yok!  

Diyenlere bir sözüm var: - Siz bana gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, yok'u ispat edebilesiniz?.. Gösterebilecek olsanız zaten o şey yok değil, var olur. Gösteremeyince de yok demeye imkânınız kalmaz! Allah'a yok diyebilmeniz ayrıca ispat ediyor ki, o "var"ın ta kendisi, "yok"un da yaratıcısı...

(Vecdimin penceresi'nden)

Üstad Necip Fazıl Kısakürek

VAR-YOK

Allaha "var-yok"diyenlere şaşıyorum! Sanki haşa Allah olmasa "var" ile "yok" olabilecek.Allah'ı,onun birer mahluku olan "var" ile "yok"tan birine tasdik ,öbürüne tekzip ettirenlere beraberce şaşıyorum!Allah o kadar varki,"yok" şüphesine aynı zamanda yer verircesine ona "var"demek bile gerçek tevhid ehline giran gelir.

ÜSTAD

-ispat et!

Diyenlere derim ki:

-Neyle ispat edeyim ? İspat için kullanacağım her unsur onun mahlukudur.Halıkı mahlukuna mı tasdik ettireyim?

Var-Yok

"Var"ın altında yokluk, yokun altında varlık;

Başını kaldır da bak, boşluk bile mezarlık...

1982

ALLAH VAR DEMEK NE KADAR ABES. BU FORUMUN İÇİNDEYKEN, "BU FORUM VAR" DEMEK.

DENİZİN DİBİNDE KÜÇÜK BALIKLAR BÜYÜK BALIĞA SORMUŞLAR; SU DİYE BİŞEY VARMIŞ ONU BİZE GÖSTERSENE!

BÜYÜK BALIK DEMİŞ; BANA SUYUN OLMADIĞI BİR YER GÖSTERİNKİ BENDE SİZE SUYU GÖSTEREYİM!

AYNEN BÖYLE ALLAH'IN KUSURSUZ SANATININ OLMADIĞI( HİÇ BİR MÜKEMMELLİK, DÜZENLİLİK, ESTETİK,..VS.) BİR YER HAŞA GÖSTERİLEBİLİNİRSE İŞTE O ZAMAN "ALLAH VAR" DEMEK İCAB EDER!

SELAMETLE.... AEO

hasa yaraticinin yoklugunu dusunmek onun varligini dusunmekten zor hatta imkansiz. zaten yokluk kavram olarak varlikla varolur ve esasen kendisinin de var oldugunu kendikendine ispatlar. oyle ki bazi seylerin varligini sirf onun yok oldugu dusuncesiyle de ispatlanabilir ki biz bunu matematikte sikca kullaniyoruz. burdaki onemli husus matematik gibi en ele avuca gelmeyecek, soyut oglu soyut bir sistemin dahi yuce bir yaraticiyi hic bir supeye mahal birakmadan yine matematik diliyle ispat etmesidir. elbet yaratici ispat edilmeye ihtiyac duymaz fakat her alanda Alla'in cc. varligini kabul etmeyenlere gostermek icin butun bu delilleri kullanmak elzemdir.

semistan

ALLAH VAR DEMEK NE KADAR ABES. BU FORUMUN İÇİNDEYKEN, "BU FORUM VAR" DEMEK.

DENİZİN DİBİNDE KÜÇÜK BALIKLAR BÜYÜK BALIĞA SORMUŞLAR; SU DİYE BİŞEY VARMIŞ ONU BİZE GÖSTERSENE!

BÜYÜK BALIK DEMİŞ; BANA SUYUN OLMADIĞI BİR YER GÖSTERİNKİ BENDE SİZE SUYU GÖSTEREYİM!

AYNEN BÖYLE ALLAH'IN KUSURSUZ SANATININ OLMADIĞI( HİÇ BİR MÜKEMMELLİK, DÜZENLİLİK, ESTETİK,..VS.) BİR YER HAŞA GÖSTERİLEBİLİNİRSE İŞTE O ZAMAN "ALLAH VAR" DEMEK İCAB EDER!

SELAMETLE.... AEO

Selamun Aleykum,

Ben aranıza yeni katılan bir kardeşinizim...

Eşref Abi yorumun harikaydı, yazamadan edemedim... Allah razı olsun... Hakikate Üstadın sözünü çok güzel bir şekilde az ve öz açıkladın.. MaşaAllah....

arkadaşlar bu konu geçen düşünürken benim aklıma geldi AcHaRTavE arkadaşımın yazdığı,

bu konu gerçekten çok mantıklı üstad benden önce düşünmüş ama :) doğal sayıları düşünüyodum 0 neden doğal sayı acaba diye düşünüyodum mesela masaya 1 kalem koyunca orda kaç kalem var diye sorulunca 1 kalem var diyebiliyorum veya 2 kalem varsa 2 kalem var diyorum masaya kalem koymayınca orda kaç kalem var diye sorulunca hiç kalem yok diyorum yani 0 yani yok bile var oluyo yani hayır kalem yok derken aslında o düşündüğüm var orda o da 0 oluyo bazen kafa dalıp böle düşünüyom ama dışarı saçma gelir diye fazla açmıyorum ama burda görünce duramadım.

herkese iyi günler. Allah yar ve yardımcınız olsun.