Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Üstad'ın Vecizeleri

Recommended Posts

-Yumruğa lazım olan, kendisini idare edecek kadar beyin, beyine lazım olan da, sözünü dinletecek derecede yumruktur...

-Bugün, güya gasbedilmiş haklarını kendisine verdiği için herkesten fazla devrimci geçinen Türk kadını bilmelidir ki, aynı devrim, kandisine kadınlığını kaybettirmiştir....

-Müdafaa ki, başkasının "OL!" dediği şeye sadece "OLMAM!" demektir; ne aciz silah!...Onu olmak istemiyorsan, ne olmak istediğini söyle ve yanlız taarruz et....

-Evvela buna inanalım: "Olmak mı, olmamak mı? İşte bütün mesele!" değil; mutlaka olmak ve oldurmak. Amma ne olmak ve nasıl oldurmak?... "İşte bütün mesele!..."

Bu dava taarruz ruhiyle zafere ulaştırılabilir.

-İslam'a nüfuz etmeden bu alemde nüfuz edebileceğimiz hiçbir şey yoktur....

"-Kolera salgınından mikrop mes'ul değildir; onu besleyen ve geliştiren pislik vasatı sorumlu..."

- Dünya anahtarı maddenin, madde anahtarı ruhun, ruh anahtarı da dinin emrindedir.

- Atomu çatlatan fizikçinin madde üzerinde çektiği çile, bizim ruh atomunun infilâk noktasını bulmak için çektiğimiz çilenin yanında çocuk oyuncağı kalır...

- Ey Türk ruhunun atomu! Çatla ve idealinin baş harflerini göklere yaz!..

-İş hamlesi, bence ruhun, kendisini madde alemine nakşetmesi, yani heykelleştirmesidir.

- Dünya anahtarı maddenin, madde anahtarı ruhun, ruh anahtarı da dinin emrindedir.

Muazzam bir fikir örgüsü. Müşahhaslar aleminin kapısı olan dünyayı elde etmek için maddede zirveye çıkmalı, maddeyi imar edebilmek için öncelikle ruhu imar etmeli ve ruhun imarı için tek unsur olan dini de nokta nokta ruhumuza işlemeliyiz. Yani dine sarılmadan dünyanın kapısını bile açamıyoruz. Dünyayı, iman köküne bağlı olmayan bir ruh ele geçirdiğinde de işte halimiz, bir zalimle bir mazlumun karşı karşıya gelişini izlemek oluyor.

selamlar

-Aklin son vazifesi,kendi hicligini gormek ve sinirini cizmektir.

-Felsefe,hakikati basi bos bir merkezden yola cikarak,sayilar boyunca 'bir cok'da aramanin;din ise,onu tam bagimli olarak'Tek'i de bulduktan sonra 'bircok'da tefekkur etmenin muessesesi...

kutup ayısını hurma ağacının altında besleyemezsiniz....

konya konferansından...

Allahsız adamın fikrine, Allahsız cemiyetin mefkuresine, Allahsız idarenin başarısına ve Allahsız ordunun silâhına inanmıyorum!..

Mümin-kafir

* Musikî ruhun gıdası olsaydı, dünya, yabanî ruhların kapladığı bir deve dikeni tarlası değil, bir orkide bahçesi olurdu.

-Nefs bir köpektir, ve kendisi için değil, hak için girişilen işlerde bile kendisine pay çıkarmaya bakar. Hak için hazırlanan bir yemeye nefsin sevdiği unsurları katmamak ve ona hiçbir şey tattırmamak çok zor!

-Bizde hapishane, hiç bir suçun ıstırap ve intibah yatağı değil, her suçun tam teşekkül ve tekemmül akademisidir.

(Cinnet Mustatilinden)

Bu zamana kadar başımıza ne geldiyse,şaşırtıldığımız,bezdirildiğimiz ve yıldırıldığımız için geldi. Şaşırmayacağız,bezmiyeceğiz,yılmayacağız. Şaşırtırlar; şaşırmamanın devâsı zekâdır. Bezdirirler; bezmemenin ilâcı aşktır. Yıldırırlar; yılmamanın merhemi İMANdır. -Hitabe-

Bu zamana kadar başımıza ne geldiyse,şaşırtıldığımız,bezdirildiğimiz ve yıldırıldığımız için geldi. Şaşırmayacağız,bezmiyeceğiz,yılmayacağız. Şaşırtırlar; şaşırmamanın devâsı zekâdır. Bezdirirler; bezmemenin ilâcı aşktır. Yıldırırlar; yılmamanın merhemi İMANdır. -Hitabe-

BİZ GERİCİYMİŞİZ!!!

EVET BİZ GERİDEYİZ,

BİZ SİZE ÇÜŞ! DEMEK İÇİN GERİDEYİZ!!!

Hiç bir itikadın içinde bir mevsimden fazla barınılamaz. İtikatlar mutlaka posalaşır, çürür ve teaffün eder. Bu kanun, Allah'ın, kendisine ve kıl şaşmaz yolda itikattan gayrına olan tavrı... Sabit etrafında ebedî yeni, yalnız İslâmda...

* İslâm yenilenmez. Anlayışı yenilemek gerekir.

* Anlayış mı?.. Nurun aynadaki aksi... Aynayı yenilemek...

* Güneş yenilenemez, Göz yenilenir.

İdeolocya Örgüsü

İmanın kaybolduğu yerde ALLAH(c.c.);

mühürlediği kalbi bütün muavin kıymetlerden mahrum kılar

ve tesellisini verir.

"Akıldan büyük nimet, zekâdan da ağır yük tanımıyorum. "

Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.

Bu vecize hakkında kısa bir şey kaydedip kaçacağım. Çerçeve 1'in 22. sayfasından görebileceğimiz gibi bu sözün Honoré de Balzac tarafından ifade ediliş şekli, 'Devler gibi eser verebilmek için Burjuvalar gibi çalışmak gerekir' şeklindedir. Yani söz biraz Üstad'ın, biraz Balzac'ın. Üstad'ın bu söze Türkçe'de kazandırdığı şekil şahsen daha çok hoşuma gidiyor tabii. Daha bir yakışmış, daha vurucu bir fesahat bulmuş. Sınıf kasıntısından azade, daha tatlı, daha yumuşak, dolayısıyla da daha tesirli.

-CHP, bu vatanı yoktan varetmiş iddiasında, halis ve muhlis bir vatan hainidir.

-Cihanda hiç bir yabancı işgal kuvveti düşünülemez ki, bu vatanı Halk Partisinin aldığı kadar merhametsiz bir işgal altına alabilsin.

-CHP'nin 6 okunun ucunda duran 6 kelimeyi ve hepsi 6 formalık tekerlemelerini bir inkılap ideolocyası diye kabul edebilmek için, milletçe kafalarımızı, işkembeci dükkanlarındaki kuzu başlarıyla değiştirmemiz lazımdır.

-Hürüz, fakat kendi istediğimiz ve olduğumuz gibi değil, başkalarının dilediği ve olmaya zorladığı gibi...

-Hareketsizlik derdimiz, fikirsizliğimizden de acıdır.

-Bir millet ve cemiyette hareket imkanları baltalanırken, sonuna kadar ulaşacak olan, ya tam hareket, ya tam hareketsizliktir. Bizde ikincisi olmuştur!

-Fiilin nasıl'ı üzerinde konuşmaya değmez. Kanunî olmak şartıyla her türlüsü...

-Bizim eksikliğini gördüğümüz ve hasretini çektiğimiz hareket, herhangi bir rejimi kanun dışı yollarla devirmeyi hedef tutan bir iş ve aksiyon dehası değil, ona her an, her şeye muktedir bir (efkar-ı umumiye) yaşadığını hissettiren, asla nöbet yerini bırakmayan içtimai dayanışma ruhudur.

-Kanunları gerebildiğiniz kadar gerin, fakat koparmayın.

• Like 1

-Kanunları gerebildiğiniz kadar gerin, fakat koparmayın.

Allah razı olsun Üstad'ımdan...

- Bizim davamız, yavaş yavaş olacak, oluşturulacak bir iş değil... Bütün (statik) gidişleri bir yana bırakarak (dinamizme) geçmek ve infılâk halinde zuhur etmek lazım.

- "Ne mutlu fikir vebalılarına ve yazıklar olsun ,eşek sıhhati içinde, günübirlik hayat çadırında otlayanlara."

Bir çile adamı olan Üstad'ın ; fikirden bihaber, günübirlik yaşayıp sadece hayat çadırında otlamakla meşgul olanlar için söylediği bu sözü -her sözü gibi - pek keskin bir ifadeyi barındırıyor , anlamak isteyene tesiri yine ne müthiş !! ... ve galiba "Babıâli" kitabında geçiyor...

"Gerici"... O da ne kelime?... Gerilerinde damgamız mı var ki "gerici" oluyoruz?

Bugünkü Yunan cemiyeti, iki bin şu kadar yıl sonra geldiği için, (Sokrates)in eski cemiyetine geri mi desin? (Rönesans), güneşini eski Yunan ve Romada ararken onlara geri mi diyordu?

(İlan ediyorum: İşte bu kabak tadı vermiş cahil cühela yaftalamasının kökünden tükendiği an, tam da bunların içinde yazıldığı andır.)

---

Müslüman!

Sana iki şey düşüyor: Hikmet ve hareket... Yani anlamak ve kanun çerçevesinde şahlanmak, davranmak!..

Birinci şahıs - Şu halimizi tam manasıyla tasvir edecek bir teşhis...Böyle bir şey arıyorum.Necip Fazıl'a hayran olduğunu dile getirir durursun; varmı böyle bir teşhisi?

İkinci şahıs - Buyur :

-Türkiye'nin ve islam aleminin bugünkü hali, Allah Resulüne ait mucizelerin hiçbir peygambere nasip olmamış, en büyüğü!..Tersinden mucize...Onun nuruna malik olmanın tarih dolusu mucizeleri yanında aynı nurdan mahrumluğun bir milleti ne hale getirdiğini belirten, mucize üstü mucize...

(Uzun durak)

Birinci şahıs - Ne idik ne olduk desene...

İkinci şahıs - Üstad'ı dinle :

-Bizim gördüğümüzü gören varmı bu dünyada? Soğutulmaz ateştik, eritilmez buz olduk!

Birinci şahıs - (Gözleri boşlukta bir şey arar gibi derinlerde) Anladım...

İkinci şahıs - Anlayamadık...

• Like 1

'''merhamet'' hava gibi,su gibi muhtaç olduğumuz iksir... (reis bey)

ben diyorum ki; her fert başucuna, 'suçlu benim! herkes suçsuz!' levhasını asmalıdır! ben diyorum ki; yegane kurtuluşumuz, herkesin herkesi affetmesindedir! daha ötesi kanunların sorumluluğuna girer. ama görüyorum ki anlatamıyorum... hissediyorum ama anlatamıyorum! (reis bey)