Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Bitpazarından geçiyorum. Bir adam radyosunu satıyor. Radyonun çalışıp çalışmadığını anlamak için, fişini, bir eskici dükkanının elektrik prizine soktular. Birkaç cızırtı, hırıltı derken bir ses:

-Burası Mithat Paşa Stadyumu!...

Radyonun satışı unutuldu ve bütün bitpazarı tipleri, satıcılara, alıcılara, küfecilere kadar maçı dinlemeye koyuldular. Hayretle durup manzarayı seyretmeye başladım. Evindeki çocuk lazımlığını eline alıp bitpazarında satmaya gelen yeldirmeli kadına varıncaya dek tesir halkası içine alınmadık insan bırakmayan bu korkunç cazibe merkezi ne korkunç şey! Meyhaneden dershaneye, sonunda hane eki bulunan her yerde o yerin her ferdini unutturup yalnız kendisini hakim kılan, kendisinden başka hiçbir meseleye söz hakkı vermeyen maç...

Bizzat şahit olduğum hapishanede, insanın havayı emmekten bezdiği ve güneşi görmekten tiksindiği şartlar altında bile alaka duyulan maç: Müdürü, jandarması, gardiyanı ve mahkumu, hırıltılı hapishane hoparlörünün hunisinde kaynaşırlar.

Şu futbol, din çapında öyle bir vecd kaynağı olmuştur ki, konuşmaya başlayan çocuğun ilk kelimesi Gol! olsa şaşmamalı... Artık insanda kafa meşin top, beyin meşin top, kalp meşin top, mide meşin top...

Bu nefsani raşenin yanına ruh ve fikir ürpertisini getirebilecek ve memleket kalesinin önündeki büyük mesele topunu muazzam bir şutla ağlara takacak santrafordan ne haber?

• Like 1

"Artık insanda kafa meşin top, beyin meşin top, kalp meşin top, mide meşin top.." :)

İfade arıyordum, başka söze ne hacet..

Şu futbol, din çapında öyle bir vecd kaynağı olmuştur ki, konuşmaya başlayan çocuğun ilk kelimesi Gol! olsa şaşmamalı... Artık insanda kafa meşin top, beyin meşin top, kalp meşin top, mide meşin top...

Bu nefsani raşenin yanına ruh ve fikir ürpertisini getirebilecek ve memleket kalesinin önündeki büyük mesele topunu muazzam bir şutla ağlara takacak santrafordan ne haber?

Yarabbim, bu müthiş analizin sahibine sen rahmetinle muamale et. kainatın efendisi, Rasulullah efendimiz s.a.v e komşu eyle, yarın bizde ahirete göç ettiğimizde bizleride onlarla... dostlarınla ... Efendimizin varisleriyle birlkte haşr eyle . Bizi , birbirini senin rızanı ilahin için gerçekten seven kullarının arasına kat . ve bizi dini mübin islamın yolundan ayırma......

Bu analizin sahibini hakkıyla anlamayı idrak etmeyi nasip et bizlere..... Onun vasiyetinde işaret ettiği gibi DOSTLARINI BİZE UNUTTURMA YARABBİ.

DOSTUNA DÜŞMANLIĞI ZERRE KADAR DAHİ İÇİNDE BARINDIRANLARA , SAKLAYANLARA FIRSAT VERME.

senin için seviyorum Onu. Ona senden sonzuz Rahmet ve mağfiret inşallah.

O çok kıymetlim . O adam 3 hece N_F_K

benim futbol değil trabzonspor :)

benimde .... hastalık dercesinde bir tutku bizimkisi.. 5 mayıs 1996 da giden şampiyonlukla dünyaya küsen bir şehir trabzon aylarda matem havası esiyor ve yıllarca kimse rahat olamıyor... trabzonlular hiç bir şeyi orta halli yaşayamaz hep uçta hep uçta....

Maç... İnsan sırf bir takım için başka bir insanın canını alabilir mi? Yada şehirleri altüst edecek bir aksiyonu gösterebilir mi? Demek ruhumuzu dürten ne varsa bu maç ele geçirmiş. Yazık olmuş bizlere....

Maç... İnsan sırf bir takım için başka bir insanın canını alabilir mi? Yada şehirleri altüst edecek bir aksiyonu gösterebilir mi? Demek ruhumuzu dürten ne varsa bu maç ele geçirmiş. Yazık olmuş bizlere....

Futbolun bunu yapma sebebi insanların ona samimi bir şekilde bağlanması... Aynı bağı islam için gösterseler şu an bir çok sorundan bahsedilmezdi...Vesselam

"Ne sağcıyım ne solcu futbolcuyum futbolcu.."

Artık slogan bu oldu... Futbol bir fikir, futbol bir dava futbol bir ideoloji oldu neredeyse..

"Ne sağcıyım ne solcu futbolcuyum futbolcu.."

Artık slogan bu oldu... Futbol bir fikir, futbol bir dava futbol bir ideoloji oldu neredeyse..

Neredeyse...toplumun her yönünü bir araya getiriyor... laik anti laik , sağcı , solcu vs. gibi ayrımlar kalkıyor bir yandan da kardeş kardeşe satırlar döner bıçakları çekiyor... Birşeyi ayırmanın ve birleştirmenin en kestirme yolu...

bu konuda takdir edilecek birileri varsa o da bayanlar...çok şükür alakamız yok futbolla...rahatız...:)

bu konuda takdir edilecek birileri varsa o da bayanlar...çok şükür alakamız yok futbolla...rahatız...smile.gif

Ne münasebet, ben de izlerim. Ortaokuldaydım Brezilya-Türkiye maçı vardı, okulu asmıştım hatta. Babamla oturur bağıra bağıra evi havaya atar izleriz. Annemden az azar işitmedim, kızım kız kısmısı böyle şeyleri izlemez. :) Ama öyle erkekler kadar tutkunu değilim şükür. Olmamak da lazım. Üstad yine mükemmel zaviyeden olayı yakalamış.

Biz bayanlar maç tutkunu değiliz belki ama bizi de yarı yolda bırakan bizlere has zaafiyetlerimiz var. İstersen sıralamayayım ha. :)

Üstad'ın konu hakkındaki tespiti hiç şüphesiz müthiş, birde ismini tellafuz edemeyeceğim kadar mesafeli olduğum birinin çok acımasız gibi görünsede

"Futbol; hani şu alınıp satılan cinsten çıplak rahiplerin stad adlı mabetlerde icra ettikleri ayin."

diye bir sözü var.

Fevkalade...

bu konuda takdir edilecek birileri varsa o da bayanlar...çok şükür alakamız yok futbolla...rahatız...smile.gif

Göreceli bir konu sanırım. Bazı bayanlarda bu sporun sadece erkeklere mâl edilmesinden yana oldukça rahatsız. Hem sporun cinsiyetimi olurmuş! . :) Evet, futbol erkekleri hakimiyeti altına almış bir zafiyet sebebi olabilir ama bayanlar da sütten çıkmış ak kaşık değiller. Onlarda tamamen dizikolik olmuşlar. Vasati kırk diziyi hıfzetmişlerdir. Herhangi bir dizi sorsanız en büyüğünden en küçük karakterine kadar bilirler. Hani gelin erkeklerin ve bayanların zafiyetlerini kıyasa tabi tutalım desem sizi temin ederim erkeklerin zafiyetleri bayanlara nispeten devede kulak kalır. :)

Şu sözde iddiamıza dolaylı yönden payanda olacak değerde bir söz; "Biz bayanlar maç tutkunu değiliz belki ama bizi de yarı yolda bırakan bizlere has zaafiyetlerimiz var. İstersen sıralamayayım ha. :)"

"Futbol; hani şu alınıp satılan cinsten çıplak rahiplerin stad adlı mabetlerde icra ettikleri ayin."

Fena bir söz. Acayip utandım şimdi. Tamam, paydos.