Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
buyukdogu

Milliyetçi Muhafazakar Olmak?

Recommended Posts

Bugün MHP Genel Başkanı Sayın Bahçe'linin parti grubunda yaptığı konuşmayı okudum haber7.com adlı siteden. Tamam Sayın Bahçeli başörtü konusunda ciddi bir adım atmış ve bu konuda kısmende olsa çözüm kapısını aralamıştır.

Fakat (!) şu sözleri beni şaşırttı ve düşündürdü:

Mutabakatın esasları hakkında bilgi veren Bahçeli, yükseköğrenimde bir sorun olarak ortaya çıkan fiili başörtüsü yasağının, bununla sınırlı olarak kaldırılmasının amaçlandığını belirtti. Bahçeli, yapılacak düzenlemelerin yükseköğrenim kurumlarıyla sınırlı olacağını, ilk ve orta öğretim kurumlarının bunun dışında kalacağını, kamu kurumlarında kamu yetkisini kullanarak kamu hizmeti verenlerin de aynı şekilde bu düzenlemenin kapsamı dışında olacağını anlattı.

Yani sadece üniversitede kapalı olunacak, diğer Kamu birimlerinde açık (!) Hizmet alan bir başörtülü, daha sonra hizmet vermek isterse buna izin yok mu yani? Ben bu beyanatların milliyetçi muhafazakar bir düşünceyi savunduğunu iddia eden bir parti ve parti lideri tarafından dile getirilmesini kabullenemem şahsen.

Bugün MHP Genel Başkanı Sayın Bahçe'linin parti grubunda yaptığı konuşmayı okudum haber7.com adlı siteden. Tamam Sayın Bahçeli başörtü konusunda ciddi bir adım atmış ve bu konuda kısmende olsa çözüm kapısını aralamıştır.

Fakat (!) şu sözleri beni şaşırttı ve düşündürdü:

Mutabakatın esasları hakkında bilgi veren Bahçeli, yükseköğrenimde bir sorun olarak ortaya çıkan fiili başörtüsü yasağının, bununla sınırlı olarak kaldırılmasının amaçlandığını belirtti. Bahçeli, yapılacak düzenlemelerin yükseköğrenim kurumlarıyla sınırlı olacağını, ilk ve orta öğretim kurumlarının bunun dışında kalacağını, kamu kurumlarında kamu yetkisini kullanarak kamu hizmeti verenlerin de aynı şekilde bu düzenlemenin kapsamı dışında olacağını anlattı.

Yani sadece üniversitede kapalı olunacak, diğer Kamu birimlerinde açık (!) Hizmet alan bir başörtülü, daha sonra hizmet vermek isterse buna izin yok mu yani? Ben bu beyanatların milliyetçi muhafazakar bir düşünceyi savunduğunu iddia eden bir parti ve parti lideri tarafından dile getirilmesini kabullenemem şahsen.

....

....

Bizim hareketimiz mesuliyet hareketidir.. Davamız hayata uymakdeğil, hayatımızı Hakka uydurmaktır.

Hayatın zaruretleri ayaklarımıza dolanmış zincirlerdir. ruhumuzu aldatmayalım, ebedi gayeye ihanet etmiş oluruz.

Durduğumuz noktada inançlarımızın eskidiğini, yabancılaştığını hiç tecrübe etmediniz mi? En acı kayıp budur: Gerilemiş ruhların mütemadiyen tavizler vererek hayatla, zaruretle uğraşmaları....

.... Bu alıntıyı foruma defaatle yazmışımdır.. Ama mazur görün her defasında söyleyecek başka söz bulamıyorum. Birzamanlar Müslümanın sıkılmış yumruğu olanlar şimdilerde Hak davalarını eğip büktükçe, ve hele hele bunu meşrulaştırmak için dil döktükçe sinirlerim altüst oluyor...

Yazık...

Demek ki kalkan bilekler, dolup taşan yürekler hep sahteymiş...

akp beş yıllık iktidarı boyunca bu konuyu çözmek için hiçbir şey yapmadı.ha iyi konuşuyolardı ama icraat yoktu.ve sonra bir cümleyle kaldırırız dedi başbakan bahçelide hadi bismillah maadem öyle kaldıralım dedi.şimdi bu noktada

1.orduda ve yargı erkinde başörtüsüne karşıtkişiler etkin konuumda hepsi böyle demiyorum ama etkin olanlar onlar.şimdi parti kapatmak kolay değil ama adnan menderesi zamanında indirenler şimdi halkın yüzde 65 ini temsil eden iki siyasi partiyi de kapatmayı kafasına koyabilir.sonuçta ordudaaki bazı kesimlerden bundan memnun olur.

2.şimdi nasıl cumhurbaşkanı abdullah gül çıkıp ben laik türkiye cumhuriyetinin cumhurbaşkanıyım anayasaya bağlı kalacağıma and içiyorum diyorsa zamanında nasıl başbakan elhamdülillah şeriatçıyım deyip sonra da gelişerek değiştim birey değil devlet laik olur diyorsa(ki devlet de laik olamaz laikliğin değişik uygulanma şekilleri vardır) ve bu yasağın kaldırılışının üniversiteyle sınırlı kalmasına iki parti de eyvallah dediyse bu mevzularda erdoğanı ve gülü eleştirmeyip bahçeliye gelince konuşmak doğru olmaz.sonuçta bütün partiler bu takiyyeyi uyguluyor.

3.millet nasıl gülün eşinin başını unuttuysa yakında bu mevzuyu da unutacak ve diğer yasakların kalkması için zemin oluşacaktır inşallah.

4.yasakların tamamen kaldırılmamasının yanlış olduğuna katılıyorum.mhp islam türk ülküsünü yaymak için kurulmuş bir parti.görüşü bu.zaten halkın yüzde yetmiş beşinin bu yasağa karşı olmasına karşın yasağın kalkmaması ülkemizdeki güçlüyüm haklıyım demokrasiyi de laikliği de istediğim gibi yontarım öyle her şey halka sorulmaz mantığını gözler önüne sermektedir ve hiç bir partiye yakışmamaktadır.ama harp hileden ibarettir ve hem erdoğan hem de bahçeli bunu uygulamaya çalışmaktadır.

her şeye rağmen iki siyasi parti liderini de kutluyor inşallah arkası gelsin diyor saygılarımı sunuyorum bütün kardeşlerime.

Allahın selamı üzerinize olsun

Bakınız bu noktada haklısınız. Sanırım üstteki cevabın yanlış anlaşılmamasına binaen birkaç nokta eklemem gerekecek;

Aslında dediğiniz gibi, maksat bu oldıktan sonra yapılması gereken aynen budur. Zaten benim kasdım bu değildi. Zira Başbakanın ve hükumetin uslübunun doğru olduğu üzerinde şüphem yok. Söylemek istediğim genel bir yorumdu bazı gevşemiş kesim üzerine...

Asla hiçbir kişi, görüş, partiyi rencide etmek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Ancak belirtmek durumunda kalıyorum, bir çok "ülkücüyüm" diyen şahıs şimdilerde ülkülerine taban tabana zıt hususlarda eğik bükük tavırlara giriyorlar.

Elbette birkaç kişinin hareketi cemiyete mal edilemez -zaten bunun için de söylemiyorum- ama ben böyle bir gençten başörtü mevzuunda acaip tuhaf sözler işittim. Sizin belirttiklerinize tamemen zıt. Nuh diyor peygamber demiyor kendisi.. Başörtünün kamuya girmesinin mantıksız olduğu vesayre vesayre...

Ve daha da dehşeti, içkinin sarhoş etmeyecek kadar içilmesinde bir mahzur olmadığını kendisinin ağzından duyunca durumun vehameti gözlerimin önüne geldi.. Yoksa geleceğin Müslümanları bu fikriyatta yetiştiriliyor? Sadece Ülkücü kesim değil, diğer bütün İslami kesim göz önünde bulundurulmalı..

Bu gevşeklik de ne böyle? Daha neler işitiliyor, birçok davasına sadık şahısların şimdilerde nekadar alçaldıklarını, şeytanın nasıl oyuncakları olup nefislerinin emri altında her türlü günahı nasıl kılıfına uydurduklarını gördükçe içimiz kan ağlıyor..

Hani diyor ya şair,

...

His yok, hareket yok, acı yok... Leş mi kesildin?

Hayret veriyorsun bana... Sen böyle değildin.

Kurtulmaya azmin neye bilmem ki süreksiz?

Kendin mi senin, yoksa davan mı yüreksiz?

...

vesselam

Saygıdeğer arkadaşlar ben burada birşeyleri ülkücü camiaya yada ülkücü tabana yamamak gibi bir pervasızlığın peşinde değilim, olamamda. Konuyu açma sebebim tamamen bir beklenti ve beklentinin neler getireceği hususudur.

Yani Sayın Bahçeli diyor ki:

Üniversitede başörtülü okumalarına imkan sağlayacağız, fakat başörtüsüyle hizmet vermelerini (Kamu) değil. Şimdi benim tuhafıma giden bu tabanın sesi değildir, camianın görüşü değildir. Ülkücülerden biri çıksada yahu benim annem, ablam, hanımım v.s başörtüsüyle çalışamadıktan sonra ben neden bu partiye oy veriyorum, yada neden bu lidere güveniyorum derse ne olacak?

Sayın Bahçeli öncelikle kendi tabanının sesine kulak vermelidir.

Selahaddin kardeş sanırım başörtüsünün sadece üniversitelerde serbest bırakılmasını tedbir olarak niteledin. Yoksa ben mi yanlış anladım?

Bu meseleye MHP tabanının çok farklı baktığını düşünüyorum. (En azından onları tanıdığım kadarıyla) MHP yönetim ve hiyerarşi açısından diğer partilere benzemez. Lidere itaat ve lidere sadakat konusunda çok farklı bir siyasi oluşumdur MHP. Yani Sayın Bahçeli tabanından gelen taleplere her zaman sıcak bakmayada bilir.

Lakin tabandaki kahir ekseriyetin ordu, başörtüsü, laiklik ve sistem hakkındaki görüşleri yönetimde tam olarak algılanmıyor/dikkate alınmıyor. Tabi burada Sayın Bahçeli'nin başörtüsü gibi hassas bir konuda direkt çözüme giden bir siyasi eylem içinde olmasını beklemekte kısmen haksızlık olur. Belki oda bu sürecin kendi kendini değiştirmesi ve geliştirmesi gerektiğini düşünüyor olabilir.

Ben bu konuda her iki partininde samimiyetine inanıyorum, lakin cesaret edilemiyor daha fazlasına. Sorun çözüme kavuşturulmak isteniyor, bu iş bazı çevrelerden (ce ha pes vs değil bu çevreler ) tepki alınmadan yapılmaya çalışılıyor.

Selahaddin kardeş sanırım başörtüsünün sadece üniversitelerde serbest bırakılmasını tedbir olarak niteledin. Yoksa benmi yanlış anladım?

...

Hayır kardeş;

dikkatlice yapılan konuşmaları tedbir olarak nitelendirdim...

smile.gif

Hayır kardeş;

dikkatlice yapılan konuşmaları tedbir olarak nitelendirdim...

smile.gif

Tamam kardeş anladım, tedbiri elden bırakmayalım o zaman smile.gif