Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Muvazene

Zarâfet Ve Estetik

Recommended Posts

Şimdi din yobazına geldik.

Dış görünüşle fazla alâkam yok, ama, din yobazının fiziği de çarpıyor gözüme:

Kazma gibi dişler... Şu kefereye bu lâfları söyleten bir kıyafet... Gözlerinde bir nefret... Bir katran fıskiyesi gibi... Ezberci, bilgisiz, hissiz... Öyleleri vardır ki, sırmalı belediye elbisesini giyer, ötelere ait büyük bir hissizlik içinde, başına geçecek ölü aramaya koyulur.

Bu gençlik varken düşünmemek gerekir ama, vasiyetime yazacağım gelir;

«—Cenazemi böyle biri kaldırmasın!..»

Zarafet ve estetikten tamamiyle uzaktır!.. Zarafet ve estetik... Burada duracağız efendim!..

Zarafet büyük şey... Avlıyacaksınız!.. İslâm'a av getireceksiniz!.. Ve onları tam müslüman kılacaksınız!.. Sizi sevecek ki, hidayete ersin!.. Hidayete erecek ki, ebedi hayatı bulsun!..

Gözlerimle gördüm. Bir gün salonda, sosyetenin içinde, piyanoda (Bethoven) çalıyordu. Yerinden kalkan bir papaz, piyanisti nazikçe durdurup «yanlış çalıyorsunuz!» dedi ve adamın şaşkın bakışları içinde piyanonun başına geçerek doğrusunu çalmaya başladı.

Batı, bir çirkini hudutsuz güzelleştirmek dâvasında, biz ise hudutsuz bir güzeli çirkinleştirmek yolundayız!..

Zarafet ve estetik o kadar müthiştir ki, müslüman, kılığına, başına, saçının taranışına, bir odaya girişine ve bir iskemleye oturuşuna kadar herkese nümûne olmalıdır!. İslâmın numunesi!.. Mesuliyet budur!.. İslâm'a karşı, Allah'ın Resulüne karşı... Bundan uzağız!.. Yobaz yüzünden...

Bir de Japon misâli vardır ki, dehşettir!..

Abdülhamîd Han'ın davetiyle muhafazakâr bir Japon heyeti... Gaye bu heyete din telkin etmek... Kendilerine saray arabası tahsis ediliyor.. İstanbul'da tarihî yerleri gezmek için... Yanlarına da din adamı zannedilen biri veriliyor. Yolda giderken, hoca, sağ eliyle sokağa sümkürüyor ve elini eteğine siliyor. Japon derhal arabayı durduruyor ve

«Ben böyle birinden din telkini kabul etmem!..» diyor.

İslâm'da zarafet hiçbir dinin ulaşamıyacağı seviyede olduğu halde, işte böyle ihanet etmişizdir dine!..

Yobaz yüzünden!..

Asam Hazretlerinin huzuruna bir kadın gidiyor. Dertli bir kadın.. Yana yakıla derdini anlatırken, kadından ihtiyatsızca kötü bir ses çıkıyor. Ve kadın hayata geldiğine pişman...

Ve eğiliyor Asam Hazretleri;

«—Hanım diyor; bağır!.. Yüksek sesle konuş!.. Sağır oldum, bilmez misin?..»

İşte zarafet!.. Ve bu yüzden ismi, «sağır» mânasına gelen «Asam» oluyor.

(Tarihte Yobaz ve Yobazlık'tan)

Bir de Japon misâli vardır ki, dehşettir!..

Abdülhamîd Han'ın davetiyle muhafazakâr bir Japon heyeti... Gaye bu heyete din telkin etmek... Kendilerine saray arabası tahsis ediliyor.. İstanbul'da tarihî yerleri gezmek için... Yanlarına da din adamı zannedilen biri veriliyor. Yolda giderken, hoca, sağ eliyle sokağa sümkürüyor ve elini eteğine siliyor. Japon derhal arabayı durduruyor ve

«Ben böyle birinden din telkini kabul etmem!..» diyor.

Değişen ve olumlu anlamda ilerleme gösteren bir durum varmı diyorum kendime? Birde bakıyorum ki: Hiç birşey değişmemiş; daha kötüye gitmiş, daha olumsuz hal almış manzara. Temizliğin, estetiğin ve zarâfetin İslam'ın özü olduğundan bihaber biz müslümanlar, müslüman geçinenler...

Müslüman hem iç hemde dış görünüşte pak ve arınmış olmalıdır, ışık saçmalıdır her haliyle.

Edited by buyukdogu

Gerçek zerafet, estetik ve cazibe yoksa sahte, göstermelik ve sapıtmış değil.Şeriattan tek çizgi feda etmeden zerafet.....büyük denge ...... çift kanat....o kadar hassas ki... Üstadı tanımasak bunun ne demek olduğunu nasıl görecektik?

ELHAMDÜLİLLAH....