Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
vasifsiz

Türkçe Olimpiyatlarında Sakarya Türküsü

Recommended Posts

Mesaj silinmiştir

_________

Bu konunun silinmesini özel olarak rica etmiş idim.

Elzem ise, başkası tarafından açılmasında bir mahzur yoktur herhalde.

6. Türkçe Olimpiyat'larıyla alakalı konu açılmadığı için en başta kendime kızıyorum. Berat kardeş sağolsun, bizi mahçup etti.

Evet, dün bir kaç arkadaşla izliyorduk Olimpiyat'ı. Sonra ben mutfağa geçtim ciğer yapmaya, dedim Sakarya Türküsü okunurken beni çağırın. Sonra girdim içeri:

Baktım çekik gözlü bir Moğol çocuğu tek başına bir nesil olan Üstad'ın Sakarya'sını okuyor. Duygulandık, iç sızlattık, özledik... Ama en önemlisi gurur duyduk, umutlandık. Bu işe emek veren, yürek koyan, ter akıtan, kafa yoran, ülkü yoluna düşen herkese ama herkese binlerce kez selam ve muhabbetlerimi iletirim. Allah (c.c) hem dünyada, hem de ahirette onladan razı olsun.

Ben de diyordum daha açılmadı ama madem açılmadı,ben açayım demeyi de ihmal ediyordum,finaller zihnimi baya meşgul etmekte(!),ondandır :unsure: Berat kardeşim,sağolun :)

Düne kadar olan programları izleme şansım olmamıştı,sadece dünkü programa bakabildim,zaten en önemlisiydi sanırım :D

Üstad'ın Sakarya'sını Moğolistan'lı öğrencimizden duymak büyük bir heyecana sebebiyet verdi bende,nasıl dinlediğimi bir ben bilirim,bir de Allah,ben yalnız izlemeye mahkum edildim de :D Hele ki bir 'Ayağa kalk Sakarya!' deyişi vardı ki sormayın gitsin.Onun ardından ayakta gelen alkışlar,yaşanan coşku,bedenim oradaymışçasına hissettirdi kendisini.

Onun haricinde yapılanlar da gurur vericiydi,daha bizim bile zenginliğinin,güzelliğinin,öneminin farkında olamadığımız halk oyunlarımızın gösterimi,türkülerimizden,şarkılarımızdan okunması,göğüsleri kabartır cinstendi.

Tabi Allah'ın izniyle bunları yaşamamıza vesile olanlarla ilgili kısımlar da oldukça duygulara hitap eder şekilde vuku buldu.

Allah emeği geçen herkesten,öğretmenlerden,hizmet sevdalılarından razı olsun :D

Estağfirullah :unsure: Hakikaten ortada kocaman bir emek, kocaman bir gayret var; ve bütün yapılanlar hem dilimiz, hem kültürümüz hem de geleceğimiz açısından çok büyük değer taşıyor. Ancak insanın sevincini kursağında bırakan birşey var ki, böyle büyük bir organizasyona kulaklarını tıkayan koca bir medya var! En ufak fedakarlıkta istediklerini göklere çıkartmaktan kaçınmayan medyamız, her nedense hiç hoşlanmış gibi durmuyor bu durumdan...

İçler acısı... Böyle olunca da, bütün olanlardan habersiz koca koca kitleler var... Somurtmak için beyninin üzerine oturan bu zihniyet, görünüşe bakılırsa sükunetten pek rahatsız... Onlara en ağır gelen, bu işi namazlı niyazlıların yapması.. Hazmedemiyorlar yahu...

Yooo.. Artık gam yemem... Sakarya Türküsünü bir Moğolu ağzından da dinledim ya... Allah bir Moğolu ' Kalkın be hey hayat süren leşler!!' diye haykırtıyor ya koskocaman 70 milyona... Ne derseniz deyin, İlahi Müdahale kardeşim...

He heyyyt..

Surda bir gedik açılmış ki, akıllara zarar...

TEK KELİME İLE MUHTEŞEM. ürperdiğimi itiraf ediyorum.

Bu konu için okadar çok şey söylenebilirki, sözler kifayetsiz kalır!

Alın işte buyrun size istiklal caddesinin meydan yerinde, hatta tüm ülkeye duyurtacağımız üstadımızın diriltici, eskimeyen, solmayan muhteşem eseri....

kardeşimiz müthiş bir aşkla okumuş. dinleyenleri büyülemiş adeta . sesin ve sözün hakkını yememek lazım. vurgularıda üstadı hatırlattı bana tarz olarak. Allah razı olsun emek verenlerden. Harika bir çalışma.

Bu vesile ile

Fikirlerin okyanus sözlerin derya,

Mısralara düşen o, çileler parya,

Seninle ayağa kalktı Sakarya

-Üstada, ruhuna el fatiha-

İlaveten:

Türk'lükten, Türkçe'den, Atatürkçü'lükten, vatanı-milleti-bayrağı ağzından düşürmeyen sözde vatanseverlerin gerçekte ne olduklarını da tekrar görme ve bilme fırsatımız oldu.

Ses bayrağımızın dünyanın en ücra köşelerinde dalgalanmasına vesile olan herkesi ama herkesi tekrar tekrar selamlar, hürmetle eğilirim.

Sarsıldığımı hissediyorum. Bu gün Burç fm'de duyduğum kelimeler adeta beynime kazındı.

Evet; bu, Dünya'nın öbür ucundan gelen, çekik gözlü Moğol kızın söylediği sözler beynime balyoz gibi indi!

Bir bayan muhabir soruyor,

'Bütün salonu ağlattın, peki Sakarya Türküsü'nü okurken neler hissettin? Belki de şu ana kadar kimse senin kadar etkileyici okumadı bu şiiri, kendini nasıl hissettin ki bukadar etkileyici oldu?'

Ve cevap... Balyoz niteliğinde...

_ Zannediyorum, Necip Fazıl KISAKÜREK Sakarya Türküsünü yazarken ne hissetmiş ise, onu hissetttim!...

Gözlerimin önünde, 'Ayağa kalk SAKARYA' derken bütün salonun ayağa fırlaması ve delicesine alkışlaması canlanıyor... Millet nasıl da coşuyor...

Allah'ım, biz yoksa hep kabukta mı kaldık?

Tuhaf.. Çok tuhaf.. Birinci olamadı.. Oysa diğerlerinden çok daha güzel okumuştu.

1.ARNAVUTLUK NAAT

Eselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar,

Ben Üstad'ı dolayısıyla kendimi 'Sakarya Türküsü' ile tanıdım, bununda etkisiyle olsa gerek dinlerken hissettiklerimde bana özeldi. İlk kez O salonda olmayı sevincimi, coşkumu haykırmayı bu kadar çok istedim.

Sakarya Türküsünü dolayısıyla Üstad tanımama müteakip şu beyitte kendimi bulmuştum.

Su iner yokuşlardan, hep basamak basamak,

Benimse alın yazım, yokuşlarda susamak.

İşte bütünüyle yaşadığım fani dünyada ne olduğumu, ne olmam gerektiğini, neler yaptığımı ve neleri yapmadığımı sorgulamama ve kendimi bulup tamıma, tasavvufla tanışmama vesile olan beyit budur değerli arkadaşlar.

Tabi arkasından Çöle İnen Nur, O ve Ben vs...

Nacizane bu konu başlığını okuyunca Sizlerle duygularımı paylaşmak gereği duydum. Heyecanımı mazur görürsünüz İnşaallah.

Allah (C.C.) Sizlerden Razı Olsun ...

Moğolistanlı kardeşimize çok Dualar ettim ve aklıma düştükçe de edeceğim.

Sakarya Türküsü, Üstad ve ben...

Rabbim bütün işlerinizi Hayırlı ve Kolay Eylesin İnşaallah...

Bir bayan muhabir soruyor,

'Bütün salonu ağlattın, peki Sakarya Türküsü'nü okurken neler hissettin? Belki de şu ana kadar kimse senin kadar etkileyici okumadı bu şiiri, kendini nasıl hissettin ki bukadar etkileyici oldu?'

Ve cevap... Balyoz niteliğinde...

_ Zannediyorum, Necip Fazıl KISAKÜREK Sakarya Türküsünü yazarken ne hissetmiş ise, onu hissetttim!...

Efendim, "yaşamayan, yaşatamaz"mış. Moğolluğundan sıyrılıp Türklüğe bürünen ve saf Türkçesiyle yüreklerimizi titretip, bizleri bir güzel silkeleyen bu güzel kardeşimize -her ne kadar heberdar olmasa da- teşekkür ediyorum :unsure:

Öncelikle Selamunaleyküm arkadaşlar..

Allah'ıma şükürler olsun ki ben o güzel atmosferi,o güzel havayı paylaşanlardan birisi olma şerefine ulaştım.Sevgili Moğol kardeşimiz şiirini okurken açıkçası orda kendimden utandım..Ve düşündüm.Acaba ben bu iliklerime kadar işleyen coşkuyu diğer insanlarımıza bu güzel kardeşimiz kadar yaşatabilirmiydim diye...Cevabım ne yazık ki boğazımı düğümledi.Hayır!Ben bunu yapabilecek kudrette değildim.

Şiir bittiğinde bütün salon ve tabii ben de ayakta alkışladık bu güzel kardeşimizi.Böyle güzel insanların yetişmesine vesile olduğu için tüm eğitim gönüllülerinden,ÖNDEN GİDEN ATLILARdan yüce Allah(cc) binlerce kez razı olsun....Amin

gerçekten harika okudu ağlamamak için zor tuttum kendimi Allah razı olsun emeği geçenlerden

Şiir bittiğinde bütün salon ve tabii ben de ayakta alkışladık bu güzel kardeşimizi.Böyle güzel insanların yetişmesine vesile olduğu için tüm eğitim gönüllülerinden,ÖNDEN GİDEN ATLILARdan yüce Allah(cc) binlerce kez razı olsun....Amin

Şüpesiz bu başarının özünde ihlas, samimiyet,kemmiyet olduğu kadar keyfiyet vardır. çıkarsız safiyane gönüller ,YAŞATMA ARZUSU İLE YAŞAYANLAR vardır.

Kaç kişi vardır ki yeri gelince sokaklarda vatan millet sakarya diye haykırıpta bu vatan gönüllerinin sessizce yaptığı fedakarlığın zerresini gerçekleştirmişlerdir.Bu soruyu samimi bir şekilde kendi nefsime de soruyorum.

Tabi ki hiç bir şey TV de izlediğimiz kadar kolay ve eğlenceli değil perde arkasında ne ızdıraplar ne hasretler ve ne halis niyetli insanların duaları var ama biz bi haberiz....

Bazen diyorum ki kendi kendime bu faaliyetler oldukça Türk dili,Türk okulları dünyanın dört bir yanına hızla yayıldıkça yine de ümit var olmak gerek (Tevekkeltüalallah..........)

SELAM VE DUAYLA.....................