Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ilcege

Vladimir Lenin’den Vladimir Putin’e

Recommended Posts

Vladimir Lenin’den Vladimir Putin’e

Sovyet sosyalizminin fikir babası Marx. Sosyalizmi komünizm uygulamasıyla hayata ilk geçiren ise Lenin’dir. Komünistlerin hedefi, bütün dünyada işçi sınıfının/proletaryanın iktidar olmasıydı. Kapitalizmin anti tezi komünizm, işçi sınıfına çok hayaller yaşattı, fikir ve sanata ideolojik yatırımlar yaptı. Fakat ona darbeler de buralardan geldi. Soljenitsin, romanlarıyla sarstı. El üstünde tutulan sanatçılar, sporcular müsabaka için batıya gidince KGB ajanlarını atlatarak sığınma taleplerinde bulundular. Soljenitsin’in Gulag Takım Adaları fırtınalar estirirken Polonya’da Leh Walesa diye pala bıyıklı, iri-yarı bir adam ortaya çıktı. Bir işçi sendikası lideriydi. Polonya’da komünist rejime kafa tutma cür’eti gösteriyordu. Kırım’da ise Walesa’nın tersine ufak-tefek Mustafa Cemiloğlu, Stalin’in vatanlarından kovduğu Kırımlılar için mücadele veriyordu.

Bu öncüler fikirlerinin bedelini hapislerle sürgünlerle ödediler. Fakat Sovyetler Birliği yaralar aldı. 1991’lerde içi geçmiş bir çınar gibi apansız devrildi. Berlin Duvarı yıkıldı. İki Almanya birleşti Polonya dahil uydu devletler hürriyetlerine kavuştular. Türk dünyası 5-6 yeni devletle zenginleşti. Her şey Rusya’nın büyük çıkarları aleyhine gelişti.

Üstelik bunları Mihail Gorbaçov isminde bir Sovyet başkanı, perestroika/yeniden yapılanma adıyla bizzat yaptı. Hayrettir, sonrasında hiçbir Rus Gorbaçov’a hain demedi. Çünkü Mihail Gorbaçov -ki entellektüel bir insandır- bir kısım yerleri terk ederek ana gövdeyi mi kurtardı. Acaba bunu yaparak Moskova’ya kuvvet kazanıp tekrar dönebilmesi için vakit mi kazandırdı? Dünya da bu niyeti atladı mı?

Vladimir Putin’in yeniden emperyal ataklarını sezenler, bundan böyle bu soruyu düşüneceklerdir. Putin, de facto olarak ikinci süper güç hamlesi yapmıştır. Şu gelişme müthiş. ABD ile Polonya füze kalkanı mevzuunda andlaşma yapıyorlar, Rusya, nükleer silah kullanmaktan söz ediyor. Buna ‘atom tehdidi’ derler. Moskova, okuyabilene şu mesajı veriyor: “Nereden kayba başladıysak, oradan dönüyoruz.”

Kayıp Polonya’dan olmuştu.

Ankara teyakkuzda olmalı. Bir Vladimir, diğer Vladimir’in yolunda.

Gürcistan bahane.

Rahim Er

18 Ağustos 2008 Pazartesi, Türkiye Gazetesi

Oooo, gerçekten çok ilginç bir yorum. Açıkçası hiç böyle bir şey düşünmemiştim. Güzel bir yazı olmuş. Sağol varol...

Bizim Hasib'e ne oldu acep? Hayırdır kardeş, Hasib ismiyle kavga mı ettin, ne ettin :Smiley (159): Neyse ilgece olsun, bizim olsun, Hasib olsun diyelim smile.gif

ilgece: Harflerle oynadım ama, bulamadım ne olduğunu?

Bizim Hasib'e ne oldu acep? Hayırdır kardeş, Hasib ismiyle kavga mı ettin, ne ettin :Smiley (159): Neyse ilgece olsun, bizim olsun, Hasib olsun diyelim smile.gif

ilgece: Harflerle oynadım ama, bulamadım ne olduğunu?

...

Ali abi hamd olsun bişey olmadı bendenize :graduated: Sadece 'hasib' olan rumuzum artık 'ilcege'...Bu vesileyle sitedeki arkadaşlarda haberdar olmuş olsun durumdan ( ne önemi varsa artık... smile.gif ) Malum Hasib ismi şerifi Esma'ül Hüsna'dan...Böyle kıymetli bir ismi rumuz olarak kullanmak ağır geldi.Baştan akıl edemedim ve şimdi değişiklik kararı aldım.Tedbil-i rumuzda ferahlık vardır efendim di mi ama? Yani rumuzumuz değişsede ruhumuz burda, o aynı değişmedi.

Not: Ali abi bulacağınızı sanmıyorum smile.gif

İnsanların bu Vladimirlerden çektiği nedir ya? İnsanlığa zarar vermek için yarış halindeler, mantar gibiler valla. Biri gider diğeri gelir...

Hayırlı olsun o zaman yeni rumuzun. Çözmeye çalışırım bir ara, bekle hele sen smile.gif Rahim Er'in analiz ve öngörülerinde gerçeklik/ciddiyet vardır. Aslında ben bu durumu Koestler'in bir sözüyle özetlemek istiyorum:

''Zıtlar (kutuplar) arasında bir ahenk kurulmadıkça, dünyanın istikbali tehlikededir''.

Bence bütün mesele bu. Kutuplaşmalar elbette vardır ve her devlet bir kutba dahil olacaktır. Lakin bunlar oluyorken bile; ahenk, yaklaşım, yol aranmalıdır derim.

Eyvallah abi sağolasın.Rahim Er'in yazısında bence de mühim ve ciddi tespitler var.Koestler'in sözüyse manidar.Hani bir taraftan da aklıma meşhur 'cemi zıddeyn muhaldir' sözü geldi.Yani zıtlar arası ahenk mi olmalı, yoksa bir araya gelmesi muhal olanlardan birini mi seçmeli?Diğeri olmamalı mı?Yani günümüze gelirsek...Amerika'nın tek başına hükümranlığı mı yoksa Amerika-Rusya hükümranlığı mı?Hangisi daha makbul?Yoksa bunların hiçbirisi mi?Biz hangi kutuptayız?Hangisinde olmayılız?

Bu arada Koestler denen adam enteresan..Eşi (Cynthia) ile birlikte intiharı seçmiş.Kimin aklına gelir, böyle afilli laflar söyleyen adamın birgün müntehir olacağı?Belki o da zıtlar arasında ki uyumu sağlayamadı, kimbilir???

Amerika'nın tek başına hükümranlığı mı yoksa Amerika-Rusya hükümranlığı mı?Hangisi daha makbul?Yoksa bunların hiçbirisi mi?Biz hangi kutuptayız?Hangisinde olmayılız?

Göreceğiz; biz mi kutup olacağız, yoksa bir kutba mı bağlanacağız?

Bu arada Koestler denen adam enteresan..Eşi (Cynthia) ile birlikte intiharı seçmiş.Kimin aklına gelir, böyle afilli laflar söyleyen adamın birgün müntehir olacağı?Belki o da zıtlar arasında ki uyumu sağlayamadı, kimbilir???

Bu kadarını bilmiyor(d)um kardeşim, belki de dediğin gibi: Uyum sorunu yaşamıştır, ya da arayışını bitirmeye gücü yetmemiştir.

Orasını Allah (c.c) bilir..

Dün Putin'in hayatını anlatan bir program izledim.KGB'den Rusya'nın zirvesine uzanan bir yolculuk...Dile kolay...