Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Achar

Fotoğraf Galerimizde Bulunmayan Üstad Fotoğrafları

Recommended Posts

ALLAHUEKBER

İNANAMIORUM

KANIM DONDU ADETA ÜSTADI BUKADAR YAKINDAN GÖREBİLMEK...... ÜSTELİK VEDASINDA AZ ÖNCE

İNANIN DİYCEK HİÇBİRŞEY BULAMIYORUM , NEDESEM BOŞ ÇÜNKÜ. DÜNYAYI OMUZLAMIŞ KOCAMAN BİR ADAM.

BEMBEYAZ ÜSTELİK. ÇİLE MİLİM MİLİM KANINA İŞLEMİŞ. SONRASINDA NUR OLMUŞ DIŞA VURMUŞ.

ALLAHIM AKIT GÖZYAŞIMI RAHATLAT BENİ. O KOCA DAHİ KARŞIMDA ÇİLESİ TAA GÖZLERİNDE.

(VAKIF AHMET ALLAH RAZI OLSUN MİLYON KERE, ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK ARKADAŞIM )

nfk97td5.jpg

SELMA

(Ö. 1910)

Çemberlitaş'ta, Sultanahmet'e doğru inen sokakların birindeki kocaman konakta, silik bir yüz var ki, nazarımda mâna ışığının en nurlusunu yaşatır ve bende bu tesir noktasından her şeyi gölgede bırakır. Bir yaş küçüğüm, kız kadeşim Selma… Beş yaşına kadar yaşadı ve benim "oku-yaz!" devremin başında öldü.

Ailede onun doktor hatası, sürekli (lâvman) yüzünden bağırsakları delinerek öldüğü kanaati vardır.

……………….

Gözler, gözler… Selma'nın gözleri…

Gözler, içinde ya merhamet, ya nefretin ışıldadığı bir kandildir; yahut tevekkül veya şüphenin tüttüğü… Bazen de ve çok defa sönük ve bomboş…

Selma'nın gözleriyse, merhametle tevekkülün renklerini elâ bir bal damlasında toplamış, acıyan ve razı olan mâna yatağı…

O, annesine eş, konağın mazlum tipini beş sene yaşattı ve ağabeyinin bulduğu ve hattâ bazen zalimliğe kadar götürdüğü itibara eremedi.

Ağabeyine yeni elbiseler ve papuçlar alındığı zaman, boynu bükük, uzaktan bakar ve hiç ses çıkarmaz. Ayaklarında (bebe) iskarpinleri ve sırtında satrançlı palto… Ona, sanki öleceği biliniyormuş gibi bu ömür yeterlidir. Zira kız çocuktur ve Büyük babamın kıymet bareminde kız çocukların değeri düşüktür. Annem de, halalarım gibi hakkını zorla almak tabiatinde yırtıcı bir insan olmadığı için, kızı adına mücadele gücünde değil… Hem büyüklerle baş köşede yemeğe oturan, hem küçükler ve bazen çapkınca kadın hizmetçiler sofrasına tenezzül gösteren ben neredeyim, besleme tavırlı Selma nerede?..

……………….

Selma'ya ait bir hatıram sonra sonra beni yakacak hale geldi:

Büyük babamdan kıpkızıl bir lira çeyreği kopardığım bir gün, onu Selma'ya göstermiştim. Yavrucağın elinde ısırılmış, mini mini dişlerinin izini taşıyan bir elma vardı. Lira çeyreği o kadar hoşuna gitmişti ki, o ebediyen mahzun, yahut hüzün ebediyetiyle dolu gözlerini bana dikmişti de:

- Ağabey, demişti: bu elmayı sana vereyim de o parayı bana ver! Biraz ısırdım ama, ziyanı yok, değil mi?

Pırıltılı lira çeyreğini vermiş, fakat elmayı da almak gibi bir gaflete düşmüştüm.

Sonra sonra dövündüğümü hatırlıyorum.

- Ah, niçin lira çeyreğini verdim de, hafifçe ısırılmış elmayı kendinde bırakmadım? Niçin "O da senin olsun!" diyemedim.

Hayatımın ilk büyük vicdan azabı budur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Üstad'ın mahzun ve mahçup küçük kız kardeşi Selma ve dedesi Mehmed Hilmi Efendi.

nfk98zm4.jpg

Üstad'ın annesi Mediha Hanım

nfk99qr8.jpg

nfk100qf9.jpg

nfk101ua2.jpg

Seyyid Abdulhakim Arvasi Hazretlerinin, Üstad'a verdiği kitabı, Üstad'ın bir anlık gafletle ateşe atmasıyla beraber, ateşten çekip aldığı ve ''Ben bunu ömrüm boyu saklayacağım, inşallah benden sonra da saklayan olur.'' dediği; kitap.

nfk102bt1.jpg

nfk103ly0.jpg

nfk105ey6.jpg

nfk106nb6.jpg

nfk96cz1.jpg

onlarca el üzerinde bir tüy kadar hafif...Allahım..

.....

Bu gençliği karşımda görüyorum. Maya tutması için otuz küsur yıldır, devrimbaz kodomanların viski çektiği kamıştan borularla ciğerimden kalemime kan çekerek yırtındığım, kıvrandığım ve zindanlarda çürüdüğüm bu gençlik karşısında, uykusuz, susuz, ekmeksiz, başımı secdeye mıhlayıp bir ömür Allaha hamd etme makamındayım.

Genç adam! Bundan böyle senden beklediğim manevî babanın tabutunu musalla taşına, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymandır!

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!

Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!...

balksz1tl9.jpg

merdivenxw9.jpg

stad21lq5.jpg

stad24gt8.jpg

stad29zs0.jpg

stad223dx5.jpg

stad224mi7.jpg

stad232lt4.jpg

stad238jo7.jpg

stad245hd7.jpg

stad249cr4.jpg

stad2ds2.jpg

srpiyesims0.jpg

stad1da8.jpg

sokakjj2.jpg

stad210ah9.jpg

stad211sd1.jpg

stad214ee1.jpg

stad215pc2.jpg

stad217oy7.jpg

stad218lx0.jpg

stad219ca3.jpg

stad221aw4.jpg

stad222hy6.jpg

stad226xt3.jpg

stad228qy1.jpg

stad229pa0.jpg

stad230mj1.jpg

stad231ez2.jpg

stad233fj3.jpg

c8bbbe88610f850ff49d6e3bddbb7315.JPG

5658ee953e8c44719f38a9c2799c7be1.JPG

a444f7c2dfc758b617714b9d6bdecf12.JPG

Sitemizin geçen sene düzenlemiş olduğu İstanbul Buluşması-Üstad Anma Programı esnasında çekmiş olduğumuz fotoğraflardan birkaç enstantane

reyhan ablacığım allah razı olsun senden ya.Bende üstadın resimlerini yana yana arıyordum çok şükür bugün senin vesilenle arşivimi genişlettim :D allah razı olsun tekrar...

sohret4by0uh1.jpg

bu fotonun yeri belki burası olmayabilir ama, reyhan arkadaşım yerini bi şekilde bulur zaten ...arkadaşlar unutmamışlar üstadımızı. paylaşalım istedim.

Arkadaşlar ne kadar teşekkür etsem yetmez/yetemez. Üstadı bu kadar yakından görünce hem sevindim, hem de çekindim bakmaya. Sanki bizzat bana bakıyordu; kendisine yeterince değeri vermediğimi sitem edercesine!.. Sonra namaz kılışını gördüm ve o an koptum adeta hüzne gark oldum. Haksız olarak çıktığı duruşmaları izlerken üzüldüm; eşi ve çocuklarıyla beraber yaşadıkları saadet tablolarını görünce de sevindim.

Cenaze anını görünce bir an ben de öldüm!..

Velhasıl, kare kare öte diyarlara gittim. Ama bu buyguları yaşamama vesile olan başta sevgili reyhan, hafakan, vakıfahmet ve isimlerini zikredemediğim arkadaşlarıma bizzat şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun!

Devamını yine bekleriz, gelmesi ümidiyle, esen kalın efenim

Büyük Doğu Dergilerinden...

ustadd2rr6.jpg

ustadd1xn3.jpg

ustadd3oy8.jpg

ustadd4ri0.jpg