Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Achar

Fotoğraf Galerimizde Bulunmayan Üstad Fotoğrafları

Recommended Posts

sohret4by0uh1.jpg

bu fotonun yeri belki burası olmayabilir ama, reyhan arkadaşım yerini bi şekilde bulur zaten ...arkadaşlar unutmamışlar üstadımızı. paylaşalım istedim.

Göksal Ağabey'in fotosu değil mi bu?..Kolay mı Beşiktaş kapalısında, hem de kapalının kalbinde, onca solcu ve Che hayranının içinde böyle bir pankart açmak, Üstadı hatırlamak/hatırlatmak.Sağolasın Göksal Ağabey...Gerçi Göksal Ağabey bu aralar yok sitede, Beşiktaş'ın kötü gidişatından olabilir mi acaba?..

Yalnız bişey söyleyeyim bu lig maçı değil.Çünkü fotoğrafa dikkatle bakarsanız tribünde başka takımların formalarıyla duran kişileri görebilirsiniz.Mesela bir tane Galatasaray formalı var alt tribünde.Muhtemelen lig maçı değil de bir turnuva maçı ya da milli maç filan.Yoksa ne işi var Beşiktaş tribününde başka takım taraftarının?Ama yine de hoş bir eylem.Üstadı oralarda görmekte güzel.Tamam tamam konuyu ana ekseninde çıkarmayayım, bu kadar kafi..

Yalnız bişey söyleyeyim bu lig maçı değil.Çünkü fotoğrafa dikkatle bakarsanız tribünde başka takımların formalarıyla duran kişileri görebilirsiniz.Mesela bir tane Galatasaray formalı var alt tribünde.Muhtemelen lig maçı değil de bir turnuva maçı ya da milli maç filan.Yoksa ne işi var Beşiktaş tribününde başka takım taraftarının?Ama yine de hoş bir eylem.Üstadı oralarda görmekte güzel.Tamam tamam konuyu ana ekseninde çıkarmayayım, bu kadar kafi..

maç zaman gazetesinin organize ettiği Şöhretler Turnuvası'ndan bir müsakaba.

pankartı ilk gördüğümde ben de çok şaşırmıştım.

devrimbaz kodamanlarla dolu olan bjk tribünlerinde bu pankartı görmek şaşırtıcı bir o kadar da sevindiriciydi..

ama düşünüyorum da bir lig maçında açtırırlarmıydı o pankartı..

Üstad'ın fotoğraflarını paylaşan herkese teşekkürler.

Üstadın Para ve Bir Adam Yaratmak adlı tiyatro eserlerinin ilk sahnelendiği dönemlere ait olan ikisi aynı iki fotoğraf.

kayt1paravl3.jpg

para2up3.jpg

biradamyaratmakxa4.jpg

Hayirli aksamlar herkese,

Arkadaslar, bu foruma çoktandir üyeyim fakat ilk kez bugün mesaj atiyorum...

Inanin o kadar duygulandimki fotograflara bakarken, arada "keske hala yasasaydida o mübarek ellerini öpebilseydim" diye geliyor içimden...

Allah ondan razi olsun,

Allah mekanini cennet etsin,,

Onu yavas yavas tanimaya basliyorum çoktandir onun "Canim Istanbul" siirini tanidigim halde...

Allah hepinizden razi olsun,,

Fransa'dan Lalehan

Gayesi Allah rızasından başka birşey olmayan üstadımızın tanıtılmasını, sadece şair olmadığının belirtilmesini ve onun çok büyük gayelerin uğruna hayatının her demini feda ettiğinin anlaşılmasını sağlamaya çalışan sitemiz, üstadın izinde çalışmalarına devam etmektedir. Sizler gibi değerli ve iyi niyetli üyelerimizin bu konularda daha da bilgilendirilmesini hedefleyerek aynı zamanda sizlerin her birinizin, tek tek, büyük işler yapabileceğinizin farkında olmasını, hayatta atılacak en doğru adımların sizlerin attığı adımların olabileceğini ve merdiven basamaklarını hiç yorulmayan bir iç güce, manevi dayanağa sahip olarak çıkacağınızı da üstad vesilesiyle sitemizde sizlere bildiriyoruz.

Saygılarımızla...

maaşallah...

Niyet; Allah...

Âkıbet; Allah...

Mevlâ niyetinizde sizleri sabit kılsın...

Ve ölene dek ( ve dahi akabinde) davanızdan ayırmasın...

Muhabbetlerimizle...

n5678525961350210919xo8.jpg

"Necip Fazıl'in 1947 yılının Kasım-Aralık ayları içinde yayınlanan ve ancak üç sayı çıkabilen mizah gazetesi. Büyük Doğu dergisinin 14 Kasım 1947 tarihli 72. sayısı için alınan toplatılma kararı üzerine, derginin yayınlanması bir buçuk ay kadar durur. Necip Fazıl bu arada, yarım gazete sayfası boyunda, haftalık Borazan gazetesini çıkarır. Borazan, o yıllarda İstanbul basınında Markopaşa ve Karakedi gibi örnekleri görülen ve çok partili hayatın da getirdiği siyâsi havanın tesiriyle yüksek tirajlı mizah gazeteleri arasına katılmıştır. Borazan'daki yazıların, çoğu imzasız olmakla beraber, Necip Fazıl'a âit olduğu anlaşılmaktadır. Hemen bütün yazılar siyâsî ve sosyal hiciv karakterindedir. Büyük Doğu'nun 26 Aralık 1947 tarihli 73. sayıdan itibaren yeniden yayınlanmaya başlaması üzerine Borazan yayın hayatından çekilmiştir. Necip Fazıl bu hâdiseyi, dergisinde "Ziyafet masasına prens gelir gelmez, yaver temsil mevkiini terketti." diyerek haber vermek suretiyle, Borazan'ın geçici olarak çıkarıldığını imâ eder. Bununla beraber Büyük Doğu'daki kısa anonslardan Borazan'ın yeniden çıkarılacağı belirtilmiştir. Son defa "19 Ocak 1948 Pazartesi günü misilsiz bir zenginlikle çıkacağı" ilân edilmiş olmasına rağmen Necip Fazıl'in bu siyâsî mizah dergisi üç sayıdan ibaret olarak kalmıştır... "

Borazan'ın ilk sayfasında bulunan yazılar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Şecere

ecereqi5.jpg

Legion D'Honneur

legiondhonneurzr6.gif

Askerlik Tezkeresi

askerliktezkeresibo0.gif

Bahriye Mektebi Diploması

bahriyemektebidiplomasta8.gif

Basın Kartı

basnkartun9.gif

Evlilik Cüzdanı

evlilikczdanae6.gif

Milli Kültür Vakfı Armağanı

millikltrvakfarmaansy5.gif

Yazarlar Birliği "Yılın Fikir Adamı" Ödülü

yazarlarbirliijf1.gif

Sultan-üş Şuara Belgesi

sultanuuarabelgesifp4.gif

Kaynak: http://www.necipfazil.com/

Üstad Necip Fazıl' ın Eyüp' teki istirahatgahı.. Aylardan Temmuz.. Üstadın mezarının üstünde açan gül solmuş ve yorgun bir şekilde bırakmış kendisini altından gelen yeşilliğin üstüne.. Yaprakları kurumuş..

Türkiye' nin en iyi şairlerinden birinin mezarı.. Ne kadar sade.. İsmi bile yazmıyor mezar taşında. İnsanları putlaştıranlara inat, kıyamete kadar yattığı yerde adeta '' ticaretiniz tüm ziyan '' diye bağırıyor..

Yarın elbet bizim, elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir..

26072008233fb0.jpg

Bu fotoğrafta 2008 Temmuz ayına ait...

26072008232ly5.jpg

ve aylar sonra, artık İstanbul' dan çekip gitme zamanı geldiğinde 3 kere ard arda ziyaret ettim kendisini.. Vedalaşmak ister gibiydim ama o, ben Üniversiteyi dahi kazanmamışken '' kazanıp buraya geleceksin '' diyordu, ben giderkense '' tekrar geleceksin evlat '' dediğini duyar gibi oldum.. Hatta inkâr etmiyorum, duydum ! ve istirahatgâhına girip, o pak ruhunu rahatsız etmeden, mezarına çöreklenmiş tozu toprağı ve kurumuş otları temizledim;

dsc00431yy0.jpg

O demirleri nasıl aştın gönüldaş!

Toprağına elleyememenin, ona sarılıp ağlayamamanın verdiği ızdırabı bir bilsen!

Sanki orada sen değil de ben vardım.

Allah razı olsun kardeşim.

Orada sen varsın, ben varım, ve orada, Necip Fazıl' ın ışığıyla aydınlanmış ve o toprağa ayak basamasa da manen o toprakla bir bütün olmuş binlerce Büyük Doğu aşığı var... Fazla kalamadım, rahatsız etmek istemedim, kan ter içinde kalarak, kurumuş gül yapraklarını toparladım, tozları silkeledim sonra o isimsiz mezar taşını üç kere öpüp gittim... Ben ömrümde bu kadar güzel bir yorgunluk geçirdiğimi hatırlamıyorum... Bir daha gidemedim oraya, ve az önce bu bölümde, Üstadın cenaze töreninden bir fotoğrafla, hayatımda ilk defa karşılaştım... Yüzlerce el, onu omuzlamış götürüyordu, ebedi mekâna...

Nereye götürüyorsunuz ? Durun ! Daha biz sarılacaktık ona ! Götürmeyin, götürmeyin, durun ! Üstadım dur ! Gitme, ben de gelip iki kelam edecektim sana ! Biz gelecektik ! Ardından yetişen Büyük Doğu gençliği senin bir çayını, yudumlayamadan, uzattığın sigarayı ciğerlerine çekemeden götürüyorlar seni ! Nereye gidiyorsunuz ! Durun, taşımayın, kaldırmayın o tabutu ! Durun, durun- du-run !!!

sizler ne bahtiyar insanlarsınız.öyle yürekler varki ;üstad'ın yürüdüğü bir yolda yürümeyi,baktığı bir denizin suyuna dokunmayı,konuştuğu bir insanın eline sarılıp öpmek için hayatındaki bir çok şeyden feragat edecekler.

siz bahtiyarsınız,O'nun yattığı yerde O'nu ziyaret edebiliyor,içinizi dökebiliyor, derdinizi paylaşabiliyor,toprağını yüzünüze sürüp ağlayabiliyorsunuz..dedim ya sizler ne kadar bahtiyarsınız..

Bir yerde okuduğuma göre Üstad, mezar taşının böyle sade olmadını istemiş. Ayrıca fotoğraflar için teşekkürler. Mezar üzerini bir yorgan gibi bürüyen nebatların yeşilinde ne ihtişamlı bir ihtizaz var.

hnfk1.jpg

hnfk2.jpg

hnfk3.jpg

hnfk4.jpg

hnfk6.jpg

hnfk7.jpg

hnfk9.jpg

hnfk10.jpg

hnfk11.jpg

hnfk12.jpg

*Fotoğraflar, Hece Dergisi Necip Fazıl Kısakürek özel sayısından alınmıştır.

Devamı:

hnfk13.jpg

hnfk14.jpg

hnfk15.jpg

hnfk16.jpg

hnfk17.jpg

hnfk18.jpg

hnfk5.jpg

*Fotoğraflar, Hece Dergisi Necip Fazıl Kısakürek özel sayısından alınmıştır.

Allah razı olsun Reyhan Hanım.

Çok mutlu oldum.

Allaha emanet olunuz.