Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Achar

Fotoğraf Galerimizde Bulunmayan Üstad Fotoğrafları

Recommended Posts

h01.jpg

h03.jpg

h02.jpg

h04n.jpg

*Fotoğraflar, Hece Dergisi Necip Fazıl Kısakürek özel sayısından alınmıştır.

Çok teşekkürler Reyhan Hanım. Bu dergiyi nasıl alabiliriz? Eski bir sayı mı bu? Daha önce hiç duymamıştım bu dergiyi.

Hece Dergisi aylık olarak çıkan bir edebiyat dergisi. Ocak 2005 tarihinde, Necip Fazıl Kısakürek Özel Sayısı'nı çıkardılar. 880 sayfa tutarında kalın bir sayı. Muhtevasındaki yazılar her türden görüşe sahip kişiler tarafından kaleme alınmış. Üstadı akademik bir çerçevede hakkını vererek kaleme alanlar olduğu gibi, Üstadı anlamayan fakat Üstad hakkında kalem oynatma sevdalısı kişiler tarafından yazılan hatalı yazılar da mevcut.

Kitapta bir de fotoğraf albümü var. Bu fotoğraflar da oradan. Bu özel sayı 45 liraya satılıyor. Sanırım derginin yayıncısından almak mümkün. Ben kütüphaneden aldım ve okudum. Bulunduğunuz yerdeki kütüphaneleri bir araştırın derim. Hece Dergisinin çıkarmış olduğu daha pek çok özel sayı var. Kütüphanelerde bulunabiliyor bu özel sayılar.

Özel Sayıların tanıtımı için tıklayınız.

Necip Fazıl Özel sayısı tanıtımı için tıklayınız.

MEVLAM hepinizden razı olsun ne kadar mes'ut um bilemezsiniz.üstadın resimleri ve üstadı seven insanları görünce mutlu oldum..

Akif İnan Arşivinden:

akifinanarivinden.jpg

cumhuriyetgazetesiarivi.jpg

tekelioluarivi.jpg

krkocatepearivi.jpg

ismailkesimarivi.jpg

*Fotoğraflar, Kültür Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Yayınlarından çıkan Doğumunun 100. Yılında Necip Fazıl isimli kitaptan alınmıştır.

Akif İnan Arşivinden:

tekelioluarivi.jpg

*Fotoğraflar, Kültür Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Yayınlarından çıkan Doğumunun 100. Yılında Necip Fazıl isimli kitaptan alınmıştır.

Garib...

Rûhu şâd olsun...

cidden çok güzel şeylermiş teşekkürler gerçi yapılalı 3 yıl olmuş ama güzüe her zaman güzel emek her zaman emektir:)

Üstad'ın namaz kılarken çekinen fotoğrafları hakkında fotoğraflara baka baka şu zanlarda bulundum.

Fotoğrafta pencere açık yaz ayı olduğu kuvvetle ihtimal :) Yaz ayıysa Üstad 1960'larda Türkiye'nin dört bir yanını gezerek verdiği konferanslardan birinde ikamet ettiği çevre olabilir. Yaz ayında konferansı dinleyenin çok olacağı, o günün şartlarında yolculuk için yaz ayının daha ideal olduğu gibi şeyleri düşünerek bunları söyledim.

Üstad böyle bir fotoğrafı çekin dememiştir, çekilmesini de istemezdi.

1960'lı yıllarda çekilmiş gibi geldi, Üstad ihtiyarlamamış ve fotoğrafa tekrar dikkatle bakılınca Üstad'ın kamburu çıkmamış. Genç biri de namaz kılarken, hemen hemen o duruşta oluyor.Genç biri yalnız biraz daha dik.

Fotoğrafta ki mekanda sandalyeler var, camdan dışarı bakılınca yanda apartman olduğu belli oluyor. Fotoğrafa bakınca Üstad'ın bulunduğu yerin apartmanın üst katlarından biri olduğu belli. Mekanın yapısından ev olmadığı anlaşılıyor.

MTTB'(Milli Türk Talebe Birliği) de sandalye vardır, oradakiler toplu halde aynı mekanda bulunup, muhabbet edeceklerdir elbet.

MTTB'nin herhangi bir ilde ki şubesi olabilir. Cadde'den yada cazip bir mekan kiralanmayacaktır. Çünkü gençlerin sayesinde oralar dönüyor, Üstad'ın maddi serveti fazla değil.MTTB'nin önderlerinde ise o kadar para yoktur.

Mekanın tabanına bakılınca eski yapı, mermer döşeme falan değil. O yapı o zamanda ucuz yapıdır heralde. O zaman orası apartman değil, İşhanında kiralık mekan olabilir.

MTTB'de ise Üstad hayranı bir genç dayanamayıp çekmiştir fotoğrafı. Bu en kuvvetli ihtimal bence.

Tahminim Büyük Doğu'nun mekanında matbaa olacağı için aşşağı katta olur diye düşünüyorum, fotoğrafta mekanın apartmanın üst katında olduğu belli orası değildir.Bu zanımda mantıklı tahmin yürüttüm gibi gelmedi bana :D

Seccade tahtadan, Üstad'ın mekanı olsaydı, muhakkak seccade de olurdu diye düşünüyorum. Üstad'ın misafir olarak gittiği ahbabın işyeri olabilir.

Bir fotoğraf için ne bu kadar düşünüyorum ki, çekenden de bize ulaştıranlardan da ''Allah Razı Olsun'' de geç. Lüzsumsuz adam.

fotoğrafı yeni gördüm bende birşey ekliyeyim, gittiği yer doğu illerimizden biri olabilir çünkü şafi mezhebine göre ayaklar başın secde edeceği yerden yukarıda olması gerekir. Şafi mezhebi genelde doğu illerimizde daha yaygın zannediyorum :) al bi lüzumsuz daha

bu arada konunun üzerinden baya bi zaman geçmiş ama olsun ben yeni üyeyim. nasıl ki okunmamış her gazete yenidir görülmemiş her konu yenidir benim için :)

54ustad.jpg

56ustad.jpg

51ustad.jpg

46ustad.jpg

41ustad.jpg

19ustad.jpg

12ustad.jpg

3ustad.jpg

1ustad.jpg

10ustad.jpg

2ustad.jpg

5ustad.jpg

6ustad.jpg

7ustad.jpg

9ustad.jpg

57ustad.jpg

13ustad.jpg

15ustad.jpg

37ustad.jpg

Hayat Çizgileri var üstad da, bu ne çetin bir çiledir ki yüzüne nakış nakış işlenmiş...

Fotoğrafların telefonumda duvar kağıdı olması sebebi ile, beni Kısakürek sülalesinden sananlar olmuştu...

Allah sana rahmet etsin...

40970675.jpg

2001hav.jpg

83498245.jpg

42876271.jpg

49155821.jpg

69154069.jpg

67797644.jpg

56543902.jpg

67060715.jpg

*Fotoğraflar, Türk Edebiyatı Dergisi Temmuz 1983 sayısından alınmıştır.

• Like 1

adlibelge01.jpg

Mahkûmiyet Vesikası

adlibelge02.jpg

Türklüğü Tahkir Sebebiyle Tevkif Müzekkeresi

adlibelge03.jpg

Hükumetin Manevi Şahsiyetini Tahkirden Tevkif Müzekkeresi

adlibelge04.jpg

Malatya Suikastı Tevkif Müzekkeresi

adlibelge05.jpg

Gıyabi Tevkif Müzekkeresi

adlibelge06.jpg