Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Üstad'la Nasıl Tanıştım?

Recommended Posts

Selamsız sabahsız giriş yaptım herkese bir özür boçluyum. internetle fazla alakam olmamasından geçen gün üsta'ı arama motorlarında çıkan sayfalardan okurken rastladım. ve iştirak etmeye karar verdim.

Üstad'la ilk değil de esaslı tanışmam liseyi bitirirken oldu. hediseyi hazin kılan mezun olduğum lisenin adı: NECİP FAZIL KISAKÜREK LİSESİ!

Memleketim Türkiye dedirten bir durum işte. doğru düzgün kimse anlatmadı Üstad'ı. bir anma töreninde benden sakarya türküsü'nü okumamı istedi lise idaresi. o anma törenindeki coşkun kalabalık (gerçi daha çok güruh benzediğini anladım sonra) beni Necip Fazıl'ı tanımaya mecbur etti.

hayatımın geç kalmış bir hamlasini tamamlamış oldum.

keşke çok önce tanışmak şerefine erseydim bir çok şeyim başka olabilirdi o zaman.

nasip böyleymiş...

üstadın ölüm güzel olmasa ölür müydü peygamber mısrasıyla tanıdım ve ona öğrenci olma şerefine nail olmak için çabalamaya başladım layık olmanın pek imkanı olamsada üstadın öğrencisi olmak en azından bu yolda yürümekte büyük şeref...

Ben baya ufak tefekken amaç bana siyer okutmak :D Elime verilen birkaç siyeri geri çevirme hadsizliğinde bulunmuş bir kendini bilmez olsam da Çöle İnen Nur'u bir abinin elinde yakalamış,o sana göre değil daha,anlayamazsın,sıkılıp hemen bırakırsın,senin için ağır gibi cümlelere aldırmayıp,okumaya başlamış,sonuna kadar gelip hayırlısıyla bitirmişimdir :D Gerçi daha iyi idrak edebilmek için ilerleyen zamanlarda bir defa daha okudum ama olsun,çocukluğuma verin :D Daha sonrası malum.Üstad çekti kendine beni...Öyle işte... :D

Üstadla Nasıl Tanıştım?

güzel bir soru cevap vereyim bende ...

Yıllar önce ÜSTADIN ÇİLE şiirini okudum, ilk okuduğumda böyle birşey nasıl olur dedim nasıl yazılmış bu şiir dedim...

ÜSTADIN ÇİLE şiirini okuduğumda daha da bırakamadım gidiş o gidiş

Şiir yazmama vesile olmuştur, Her şairin ozanın okuyucunun etkilendiği gibi bende etkilendim...

ÜSTAD o bambaşka... Unutamayız unutturmayacağız...

ALLAH (C.C) ÜSTADIMIZDAN RAZI OLSUN, MEKANI CENNET OLSUN...

amin...

Üstad,kendimi bildim bileli sırtımı yasladıgım duvarın kitaplığında raftaydı...hiç bir zaman üstadı tanımaya kendimi hazır hissetmedim,,hep yarına erteledim...bıraz da umursamadım sanırım..ama sagolsun en ıyı tanıtıcı babamdı...üstad dan eksik etmedı bızı..ama asıl arayışım,üstadı bulmak ısteyısımın hıkayesı yakındır..hayatımın daha cok farkına varmamı saglayan,sebeplerımden bırı bana üstadın Kaldırımlar şiirini okumuştu..o da 23 yaşındaydı ve üstad da bıldıgım kadarıyla o yaşlarda yazmıs bu şiiri...hayatın ıkı tercıhten ıbaret oldugu ve ustadın bızzat bu ıkı tercıhı yasamıs ve bıze ulaştırmış en ıyı örnek ve öğretıcı olduğu için hayatın yaşanmış ve yaşanmasına sebep olacak yanlarını aramaya başladım..üstad artık yolcudan zıyade bır hancı...benı,bizi beklıyor..ve ben üstadın yoluna ayak basmış yolcuyum.. şimdilerde üstadın kokusunu hissettiğim en güzel yerlerden birisi bu sıte..ALLAH emeği geçenlerden razı olsun..

Üstad'la yüzyüze sohbet etmeyi çok isterdim ençok tanışmayı istediğim insanlardan biri ondan öğreneceğimiz daha çok şey var.

Üstad'la çile şiiriyle çok önce orta okuldayken tanıştım o ne harika şiirler nekadar güzel duygular

bu ülkede üstad yetişir ama Necip Fazıl gibi bir Üstad yetişmez daha bazı kişiler tek dir yerlerine kim gelse doldurulamaz Üstad da öyle kişilerden dir.

En çok hangi şiirini seviyorsun diye sorsanız kesinlikle bir birinden ayırt edilemeyecek kadar güzel şiirler yazılarıda bir okadar güzel, anlatmaya kelimeler yetmez.Bizlere bıraktığı eserlerin herbiri bizim yetişmemize ışık tutacak birer öğretmen.

"Allah'ı, Allah dostlarını ve düşmanlarını unutmayınız! Hele düşmanlarını!... Olanca sevgi ve nefretinizi bu iki kutup üzerinde toplayınız!

Beni de Allah ve Resul aşkının yanık bir örneği ve ardından birtakım sesler bırakmış divanesi olarak arada bir hatırlayınız!"

1973 N.F.K.

ALLAH (C.C) ÜSTADIMIZDAN RAZI OLSUN, MEKANI CENNET OLSUN...

AMİN

Hikayen ilginç ve güzel :) Benim hikayem çok kısa. Trradomir sağolsun, onun sayesinde Necip Fazıl'ın diğer şairlerden ap ayrı bir değerinin olduğunu öğrendim. Öss'de pek sorulmadığı için (sanki çıksaydı tembelliğimden ezberlerdim ya) hiç bakmazdım bile O'na ayrılan cümlelere. Ama Sakarya'yı bilirdim tabi, birde kaldırımları. Büyük Doğu'yu kabataslak bilirdim, şimdi daha iyi biliyorum. Öğrenmeyede devam.

Hepsi bu.

pek uzun bi süre olmadı 3 veya 4 sene oldu yada olmadı mecazi bir aşk a tutuldum beni yanlışa sürüklemekten başka hiçbir işe yaramayan bir aşk sonra üstadın kaldırımlar ve çile şiirlerini okudum beni çok etkiledi sonra araştırdım kimdir necip fazıl diye baktım siyasi görüşleri ve aşk anlayışı çok farklıydı visal şiirinde visale ermek sevgiliye gerçek olan sevgiliye ulaşmaya çalışan çilesiz suratlara tüküresi gelen o büyük üstad beni mest etti yolun yolumdur üstadım...

İlkokulu bitirmiştim bir boşluk vardı içimde ben şimdi ne yapıcam düşüncesi.(SANKİ SONRASI OLMICAKMIŞ GİBİ )

Allahım ben şimdi ne yapıcam? Bir kütüphane buldum devlet kütüphanesi değildi.

hatırlamıyorum ama vakıf kütüphanesi olabilir.

o yaşlarda da seçiciydim başladım kütüphanede dolaşmaya .

ben dolaşırken bi baktım kütüphane görevliside arkamdan dolaşıyo ( hırsız sandı galiba :unsure: )

ama ben aldırış etmedim kitap beğenicem ve NFK işte o adam resmi var kitabın üstünde ( gözlerine baktım )sonrada kitabın içine tamam dedim üyelik şartlarını yerine getirir getirmez aldım kitabı .

ÇİLE aman yarabbi ne çile ...ezberledim bütün şiirlerini (o zaman felaket inekmişim.)

ve bütün serisini okudum.sonrası mağlum kimse konuşmalarımdan bi şey anlamaz oldu vatan millet sakarya dava

zaten sınıf atlamışım yaşta küçük ama arkadaşlık kuramıyorum yaşıtlarımla . endam küçük gösteriyo ama konuşunca abla diyen ablalarım ayrılıyo yanımdan .

sonra mı felaket burda zaten kopuyorum ondan aman be diyorum kimseyle anlaşamıyorum bu konuşmalarım yüzünden ve bırakıyorum nfk yı hala toparlanmış değilim inşallah dua edin de toparlanayım .çünkü ben hala onun hayranıyım.

okulda çok üstüme geldiler (lisede ) yanlız kaldım direndim ama başaramadım .gazete çıkardım onunla ilgili hocalardan azar işittik . arkadaşlık kuramadım suçlusu o demiyorum tabiki ama ancak anlaşıldığınız kadarsınız .anlaşılamadım . şimdide anlaşılacak bi şey kalmadı...tangır tungur içi boş

görüyorum ki üstad hayattayken nasıl insanları hidayete çağırıyorsa, ölümünden sonra bile onu okuyarak doğru yolu bulanlar çok.ALLAH üstaddan razı olsun.

ben de hikayemi anlatmadan geçemeyeceğim.benim üstadla tanışmam hemen hemen okumaya ilk başladığım sıralarda olmuştu.kitapları özellikle de şiirleri çok seviyordum. büyükbabamın büyük bir kitaplığı vardı. oraya girer saatlerce bir başıma kitap okurdum.yine bu günlerden birinde ÇİLE yi aldım elime. önce ismi dikkatimi çekti.sandım alıştığımız gibi, biri derdini başından geçenleri anlatmış çile diye.ama kitabı açınca karşıma çok farklı bişey çıktı.şiir gözümde başkalaştı. önceleri ölümle ilgili olanları anlayamıyordum.fakat kısa bir zaman sobra büyükbabamı kaybettim.bir evde birinin ölmesi ne demek o zaman anladım. o zaman ölüm şiirleri bana çok tesir etti.anladım ki ölüm bir yok oluş değil.sonra da ÇİLE başucu kitabım oldu.

orta okula başladığımda hocalarımdan biri kitabı gördü elimde.ALLAH ve ÖLÜM bölümlerini atlayarak, önce diğer bölümleri okumamı, biraz daha büyüdükten sonra da kalan yerleri okumamı söyledi.ama ben o zaman bütün kitabı ezbere biliyordum ve kendimce anlıyordum.bunları anlamayacak ne var ki dedim içimden.oysa şimdi anlıyorum ki üstadı her okuyuşumda yeni şeyler fark ediyorum,keşfediyorum.

ÇİLE yi ancak O ve BEN i okuduğumda anladım(tam olarak anlamak ne mümkün).ondan sonra da devamı geldi. adını her duyduğumda içimde bişeylerin harekete geçtiğini,bütün olumsuzlukların, huzursuzlukların yerini bana ALLAH ı hatırlatan birinin vesilesiyle huzura dönüştüğünü hissediyordum. bir gün hocalarımdan biri. necip fazıl okumayan bir gencin,hayatta bir yanı hep eksiktir demişti.onu tam manasıyla anlayabilmeyi ve o eksikliğimi kapatabilmeyi çok isterim.

ara sıra internette üstadla ilgili şeyleri okurdum.bu site karşıma hep çıkıyordu,ama katılmak sonradan nasip oldu.kuranlardan ve emeği olan herkesten ALLAH razı olsun...

Ben ilk lise 3 te okudum ,Mümin ile Kafir adlı kitabıyla başladım bir arkadaşım vasıtasıyla ( görüldüğü gibi oldukça geç maalesef). Sonra şiirlerini okumayı düşündüm, ama bir şairin şiiirlerini anlamak için önce az çok hayatı hakkında bir şeyler bilmek gerektiğini düşündüm , bu nedenle başladım otobiyografi, din tasavvuf ,fikir eksenli eserlerini okumaya , hala da okuyorum ....Hedef bütün eserleri inşallah....Bu arada elimden geldiği kadar dostlarımı nfk tiryakiliğine alıştırmaya çalışıyorum :D , fena olduğum söylenemez yavaş ama emin adımlarla yürüyorum :D

Herkesin hikayesi farklı, benimkisi de şöyle;

Takipçisi olduğum bir sağlık forumunda her forumda olduğu gibi yerli yersiz tartışmalar oluyordu..Bir arkadaş vardı, kendisine yöneltilen-tartışma oluşturan konularda kendi fikirlerini pek öne sürmez hep beyitler (Üstad'a ait) yazardı..Ama ne beyitler..Ok gibi saplanıyordu hedef aldığı kişiye..Derken beyitlerin güzelliğine vurulmuş olan ben dayanamadım çok geç kalınmış bir araştırmaya koyuldum..Allah o arkadaşımdan razı olsun şu an onun sayesinde bu aşk bende doğdu..Allaha şükür ki şu internetin bana çok faydası oldu..Üstadı tanımanın t sin de olan ben inşallah gerçekleşmesini beklediğim bir şeyden sonra daha da iyi tanımak için atılımlar yapacağım..Şu an malesef sınav hazırlığı var :D

Bu siteyi kuran, kurmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun..Hakkınızı helal eyleyiniz..

Üstad... Kabuğu bilip de kabuğun içindeki özden mahrum olmak gibi, önce onun adını duydum. Onu gerçek anlamda tanıyacağım güne kadar da adından başka bir şey bilmedim. Üstadın Bir Adam Yaratmak eserinde nefis bir tesbit geçer: "Tesadüflerin kim bilir nasıl ve nereden idare edilen son derece girift ve içinden çıkılmaz bir riyaziyesi vardır." İşte tesadüf eseri bir arkadaş Üstadın bir kitabını bana verdi ve Üstadın ruh ve fikir dünyasına ilk adımı öylece atmış oldum. Ne acıklı manzaradır ki, Üstad gibi Müslüman bir fikir ve sanat adamını yetiştiren bu toprakların muhtevasındaki aileler çocuklarının eline Üstadı tutuşturmuyor veya kendileri okuyarak örnek olmuyorlar da (olanları tenzih ederim) iş tesadüfe kalmış bir şekilde ya arkadaştan, ya öğretmenden veya başka bir vesileyle tanışmaya kalıyor. Tabi ki buna da şükür. Çok şükür. Girift ve içinden çıkılmaz riyaziyenin liflerine takılı olmak ne büyük nimet...

Geceleri radyo dinlemeyi severim. Yine uzandım yatağıma küçük radyoyu aldık elimize dolaşıyoruz istasyonlar arasında. Sonra bir istasyonda birisi şiir okuyor, ama nasıl bir şiir okuma. Sesinden 60 lı yaşlarda olduğunu hissettiren bir amca şiir okuyor. Ama nasıl bir şiir okuma, insanı yapıştırıyor kendine. Dedim heralde bu şiiri bu amca yazdı bir daha dinlemek mümkün olmaz. Fakat şiirin son anlarında birkaç kelime yakalayıp telefonuma mesajla kaydettim ertesi gün google a yazıp aramak için. Ve telefonuma kaydettiğim dörtlükler şunlardı heralde:

Lugat, bir isim ver bana halimden;

Herkesin bildiği dilden bir isim!

Eski esvaplarım, tutun elimden;

Aynalar söyleyin bana, ben kimim?

Boşuna gezmişim, yok tabiatta,

İçimdeki kadar iniş ve çıkış.

Biricik meselem, Sonsuza varmak...

Bunlar aklıma kazınan kelimelerdi. Sonra ertesi gün düşündüğümüz gibi gittik aradık bu kelimeleri karşımıza çıktı "çile" . O anda doya doya bir okudum çileyi. Sonra ekledim msnspace denilen alana. Benimde burdaki arkadaşlar gibi internetten tanıştığım göğsü iman dolu kardeşlerim var. O kardeşlerimden birisine bana biraz okunacak kitaplar tavsiye et teyzede okuyayım dedim. Sağolsun o tavsiye etmeden bana birkaç kitap gönderdi. O kitapların arasında da " o ve ben" . O güne kadar doğru düzgün bir kitap okkumayan ben, birkaç günde bitirdim kitabı. Ama kitabı okurken yaşadığım dinginlği, demleri anlatamam. Ondan sonra başladık Necip Fazıl okumaya. Davasını Gençliğe Hitabesini okuyunca bir tokat yedik tabiiki. O davayı gerçekleştirecek, gerçekleştirmeye çalışacak basiret, güç varmıdır bilemem a ma çevrmize ve gelecek nesle aşılamaya çalışacağımızdan eminiz...

selamlar,

yahu arkadaslarim ne guzel herkesin bir hikayesi,hatirladigi birseyler var.ben hic hatirlamiyorum bile.ama yillaaaar once oldugunu biliyorum,fakat ustad hayranligimin son bir kac seneye dayandigini soylemeliyim.siz hesap edin kopuklugu....ahhh ahhh

selametle

Üstad'ı "Kaldırımlar" ve "Utansın" şiirleriyle tanıdım.Ortaokuldaki edebiyat öğretmenim-sağolsun-hem yazdırmıştı bu şiirleri şiir defterlerimize hem de dinletmişti.Çok etkilenmiştim tabi ama kitaplarını okumam lise 3 teyken yoğunlaştı.

Kitapçıda kitaplara bakarken Üstad'ın kitaplarına ayrılmış raf dikkatimi çekti.Elime o anda Mümin-Kafir kitabını aldım ve rastgele açılmış bir sayfa:

"KELİME

Boş konuşuyoruz,boş!..Bütün bir ömür içinde söylediğimiz bir milyon kere bir milyon laf,arayıp da bulamadığımız tek cümle için...Arayıp da bulamadığımız,arayıp da bulur gibi olduğumuz,bulur gibi olup da yine elden kaçırdığımız,elden kaçırıp da tekrar bulur gibi olduğumuz,tekrar bulur gibi olur da artık aramaya lüzum görmediğimiz tek cümle için...O cümle nedir,o cümle?...

Ben,o cümleyi bilmiyorum.Fakat bütün mevcutlarla beraber,bütün cümlelerin,içinde eridiği ve yok olduğu tek bir kelime biliyorum.Her an söyleyip de hiçbir an hakikatine yaklaşamadığımız ve yaklaşamayacağımız tek kelime...Bu alemde söylemeye değer tek kelime var: Allah...Allah ve onun cezbettiği başka kelimeler...Gerisini işaretle anlatmak mümkün olsaydı daha iyi olurdu."

İşte ayaküstü bu paragrafı okuduktan sonra kendi kendime "Mutlaka okumalıyım ben bu kitabı" dedim ve aldım.Neyse efendim okumaya başladım, iyi hoş güzel ama...Anlayamıyorum sanki,ağır geliyor kelimeler,manayı kavrayamıyorum,garip bir yükün altında eziliyormuşum gibi hissediyorum."Şimdi oku sen,geç git sonra bir kere daha okur anlarsın" diye avutuyorum kendimi o anda.Söz vermiştim kendime ama.Gene okuyacaktım, daha iyi anlamış olacaktım ki okudum da çok şükür...Gayemiz tüm eserler...Allah muvaffak etsin...

Sanıyorum 6. sınıftaydım o zamanlar...

Elimde (şuanda masamın üzerinde durup bana bakıyor eski bir arkadaş, dost misali) 1992 basımı maddiyatta eskimiş, ama içindekiler aah o içindekiler bir zerre canlılığını yitirmemiş bir Çile var. Kendimi bildim bileli edebiyat, şiir, tiyatro vs. hoşlandığımdan böyle edebi okumalar yaparım. O vakitlerde okuyoruz Üstad'ı ama o kimdir, necidir bilmem sadece ismini duymuşum.

Daha çok kafiyeleri, ölçüsü, kısaca tarzı ilgimi çekti, birde derinlemesine anlayamasamda yüzeysel olarak anladığım mevzular. Onu bir şair olarak sevdim...

Gel zaman git zaman araştırmaya, sorgulamaya başladım, kimdir bu adam delimidir velimidir diye?

Öylece başladık Üstad'ı tanımaya. Ne kadar okusakta onu kim anlayabilirse artık.?!

Allah'a şükürler olsunki bugün etrafta çileden şiirler okuyoruz, abudik gubidik insanların değil.

Sagopa Kajmer ve Kolera röportajı sayesinde daha çok ilgilenmeye başladım.

selamun aleyküm...

Üstadla 9.sınnıfta abim sayesinde tanıştım.Gerçi abim çok daha önceden ilgileniyordu ama dışarda okuduğu için pek istifade edemiyordum kendisinden.Ona olan hayranlığımın ilk sebebi;islam uğruna ömrünün nerede ise yarısını mahkum olarak geçirmesidir.Abimin babamla olan o koyu sohbetleri Üstadın çok farklı olduğunu gösterdi bana.Araştırmaya,okumaya başladım Üstadı.Yine Üstadla ilgili bir şeyi araştırırken bu site çıktı karşıma.ikinci sebep ise şu sözü oldu:

''Siz bana gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki yoku ispat edebilesiniz.Gösterebilecek olsanız,zaten o şey yok değil,var olur.Gösteremeyince de yok demeye imkanınız kalmaz.Allah'a yok diyebilmeniz ayrıca ispat ediyor ki,o 'var'ın ta kendisidir...''

İsminin önüne herhangi bir sıfat dahil edemediğim keskin zekalı,büyük şair,Üstad...

Rabbim nur içinde yatırsın inşallah.

selametle.

s.a.

ben 18 yaşındayım şuan.. lise 4ten yeni mezun..

lise 1e geçtiğim yaz 'çöle inen nur'u okudum.. daha önceleri hep peygamber efendimiz'in hayatını okuduğumdan kitap bana tekrar gibi geldi. ama kitaptaki anlatıma bayılmıştım.. hele huneyn gazasının ganimetlerini anlatırken ...köle ... hayvan... ve tepeleme gümüş.. lafı beni çok etkiledi neden bilmem... ama kitabın yazarının necip fazıl olduğunu ve onun kim olduğunu bilmiyordum.. resmi vardı sakallı. çok sevmiştim o kadar.

lise ikinin sonunda edebiyat hocama incelesin diye bir kaç şiirimi verdim. bir kaç iltifattan sonra necip fazıla benziyo çok mu okudun dedi.. bende sadece güldüm o kada. necip fazıl kimdi ne bileyim..

o yaz kadıköye giden kuzenime necip fazıl ın o ve ben eserini ısmarladım.. ama ben ve o diyerek söylemiştim oda ara ara istediğim kitaba en yakın o ve beni bulup aldı.. bi çırpıda okudum bitti . arvasi hazretlerine ilgim arttı..

sonra okuduğum eserlerinin listesini ben bile tutamaz oldum. msn de hep necip fazıl ın resmi durur.. herkese dedem derdim.. hala derim.. bir kaç kez rüyama girip bana oğlum diye hitap etti ve bana merak ettiğim bir konu hakkında kitap tavsiyede bulundu.. bende sultan'üs şuara mahlasına ibni (oğlu) eklemesini yaparak kullanmaya başladım ve ibniss de buradan doğdu.. allah ondan ayırmasın inş...

Günlerden bir gün, Google’ye Necip Fazıl Kısakürek yazınca nelerle karışılacağımı merak ettim. Ben oraya Üstad’ın ismini yazdım, önüme Nazım Hikmet’in bilgileri serildi. O zamanlar böyle tuzaklar oluyordu, internet ortamında. Hani siz ahlak yazsanız, neyse… Netice-i kelam, şeytanın bin bir türlü hileleri var…

Araştırmayı biraz daha derinleştirince, N-F-K.com adresini buldum ve inceledikten sonra siteyi, hemen buraya üye oldum. Sonra araya uzunca bir fetret devri girdi. Uzunca bir uyku hali, diyelim…

İlginçtir ki, ‘şiir’ başlığı altında Google’de bir araştırma yapmak istedim. Allah Allah işte… Karşıma N-F-K.com adresi çıkıverdi. Hemen üye olmak istedim de, olamadım. Meğerse bu adrese daha önce üye olmuşum. Ne var ki, unutmuşum… Neyse ki, mail adresime şifremi istedim.

‘Şiir’ başlığı altında araştırma yaparken ikinci kez diyelim, bulduğum bu güzel adresin ana sayfasında Üstad adına bir şiir yarışmasının yapılacağının duyurusu vardı. Hemen bir şiirle katılmak istedim. Katıldım da…

İlk önce Üstad’ı tanıtım, sonra bu siteyi…

Müdavimi olduk buranın, o gün, bugün…

ortaokul da resim dersi görüyordum hoca bana ödev verdi elişlerine pek becerim yoktur.saolsun belkide az da olsa o vesile oldu burada olmama.herkese bi kitap verdi ve banada üstadın ÇİLE veya YENİÇERİ kitaplarından birini oku dedi.nedenini anlamadım.niye dedim ikisinden biri yeniçerinin üzerinde tam resimlik bi kitap var dedi çiledeki şiirlerdende alternatifin çok olur dedi.araştır bul dedi.peki dedim.eve gittim kaderin cilvesidir annem de o gün tekrardan çile kitabını okuyormuş.bende aldım ve o gece bitirdim.hiç duymamıştım ismini.o zamana kadar.ama şiirler etkileyiciydi onu biliyordum ama o şiirleri nasıl resme dökebilirim dedim.bi kaldırımları düşündüm aklıma bişey gelmedi düşündüm bide yeniçeriye baktım onun kapağı resim için yatkındı neyse birazda yardım alarak:D bi şekilde çizdim.o hikaye orada kaldı ondan sonrasında artık necip fazılı biliyordum ortaokul sınavını bi kazanıym diğer kitaplarınıda hakkıyla bi okuycam dedim ama o hikaye orda kaldı furkan unuttu. :(

neyse sınavı kazandım ama okumuyordumda araştırmıyordumda artık unutmuştum necip fazılıda sayısal bölümünü seçince tamamen unutmuştum.daha sonra seçmeli tarih dersi eklendi bayan hocamız kulakları çınlasın necip fazıl hayranıdır(şaka şaka).tarihi yanlı anlatıyodu resmen siyasete vuruyodu işi.komünizmi benimsediğinide kendi ağzıyla söylüyordu.ezan duyulunca pencereleri kapatıyodu.vs.. o önemli diil ama her şerde bi hayır vardır hesabı tarihden birilerinden bahsederken nazım hikmetten hemen sonra söz dönüp dolaşıp necip fazıla geldi şöyle amerikancı ipda-c falan filan dedi.bende o hırsla internete girdim siteyi bi şekilde buldum ama siteye hemen üye olmadım.sonuçta necip fazılın inançlı bi şair olduğu ne kadar tamamını hatırlamasamda şiirlerinden bazıları aklımdaydı.sonra bu vesileyle bu siteye bi şekilde üye oldum iyiki de olmuşum.selametle