Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
yunuscoskun

Mustafa Filmine Dair

Recommended Posts

bu filmi izliyorum ve kanım donuyor klasik yanlı tarihin en uç şekillerinden birisi gözümün önüne geliyor. belli bir güruha hitaben yapılmış bu yapımda tarihin bir çok hataları ortada tabii her zamanki gibi vahdettin hain mustafa kemal mükemmel insan herkes ona düşman o tek başına kahraman... ülkemiz ne vakit kurtulur bu yalancı tarihten bilmiyorum. bıktım arkadaş nereye kadar ya bu yalanlar vicdan yok anlıyorum bunlarda Allah bize sabır ihsan eylesin... bi eleştride islama doğrulara hakka inanan yapımcılara ya arkadaş solun yarısı kadar yapım yapsanız bu ülkede bir çok şey değişecek ama nedense çok susuyoruz. susmayalım ne gerekiyorsa artık taşın altına elimizi koyalım

arkadaş izleyin kanınız donacaktır öyle bir filmki öyle şeyler geçiyor ki kanınız donacak beyniniz fokurdayacaktır. böyle iftira böyle mahvolmuş bir tarih yok başka bir yerde içim acıyor ya kelimelerin karışıyor sinirden...

Bu filmi henüz izlemedim ama yapılan eleştiriler hep M.Kemal'in olumsuz olarak gösterildiği yönündeydi. Onu yeteri kadar aziz, güçlü, yenilmez, 'insan üstü' gösterilmemesine hayıflanmış bazıları. Tabi Can Dündar M.Kemal'in insan yüzünün filme hakim olduğunu söylüyor ve eleştirileri haksız buluyordu. Can Dündar'ın M.Kemal incelemeleri, yazıları bana ilginç geliyor. Çok merak ettiğim bir film. Vakit bulunca seyredeceğim.

selamlar,

belgesel-film niteligindeki bu yapiti bende henuz izlemedim.fakat arkadaslarimdan duydugum ve bana epey hayretler ettiren bir soz vardi( hayretimin sebebi,bu satirlarin o filme konulabilmis olmasidir).M.kemal diyormus ki; biz gokteki iktidari yere indirdik!.

Can Dündar, M.Kemal konusunda belgelere dayalı çalışmalar yapıyor gördüğüm kadarıyla ve kendisi, M.Kemal'in dine bakışının gerçek yüzünün saklanmasını istemiyor, neyse o diyor. Ve bunun da gün yüzüne çıkarılmasından yana. Yani filmde M.Kemal'in söylediği sözler belgelere dayalı, gerçek bilgilerdir bence. En kısa zamanda izleyeyim şu filmi, merakım depreşti :)

bu arada aklima gelmisken,''biz gokteki iktidari yere indirdik'' sozu M.kemal'in bir videosunda pasa tarafindan soyleniyormus,yani aktarma filan degil bizzat M.Kemal pasa soyluyormus.

birde duymus oldugum baska birseyi aktarayim,genelkurmay 'mustafa' filmi icin can dundara arsivlerini acmis, can dundarsa ordan secmis begenmis sonra mustafayi hazirlamis.netice itibariyle film laik kesimlerden tepki gorunce genelkurmay da yaktin bizi can dercesine can dundara sitemde bulunmus,hatta bunlada kalmayip bu beglesel-filmi askerlerin izlememesi icin emir verdirmis.

kesin izlemek lazim :)

arkadaşlar eğer bu laikleri tatmin etmemişse ben daha bişiy demiyorum içinde islama çok ağır hakaretler geçmekte isteyen videomahzeni adlı siteden izleyebilir tüylerim diken diken oldu ha bi konuda laikler çekinmiştir istememiştir

oda meclisi dualarla açtıktan sonra dini komünistlerin deyimiyle din milletlerin afyonudur sözünde olduğu gibi mustafa kemalin öyle bir sözü yer almakta bu hafifletilmiş din düşmanlığı içeren eserse ben ağırını merak ettim... bilmem şu an ne hesap veriyorlardır şu an

arkadaşlar ben bu konu hakkında şunu söyleyeceğim eğer yakın tarihin kara delikleri sonuna kadar açılacak ve İslam nuru tüm batıl düşüncelere üstün gelince bunları çok açık söyleyeceğiz geliyor devri sefa beldemiz yakın HAKKA merak etmeyin ozaman inş bugünlere bakıp güleceğiz eskiden nasıldı bu ülke diye...

M.Kemal'İn kendi ağzından dine bakış açısını syretmek isteyenler varsa isteyenlere videoyu gönderebilirim...

M.Kemal'İn kendi ağzından dine bakış açısını syretmek isteyenler varsa isteyenlere videoyu gönderebilirim...

zatalinizden ricam olsun, bana gönderirseniz sevinirim .

Film, Mustafa Kemal'i daha yakından tanımak; ideolojisini ve bu uğurda gösterdiği tutumu daha iyi anlayabilmek için, biçilmiş bir kaftan adeta. Can Dündar, her ne kadar Mustafa Kemalci kesim tarafından eleştirilere maruz kalsa da bu kesimin asıl yandığı kısım, bizim gözümüzde, kendi hayal dünyalarında yücelttikleri Kemalist ideolojinin bu belgeseldeki eksikliği ve üstüne üstlük bu ideolojiye cephe alan her türlü ideolojinin de "vay be, demek ULU dedikleri kadar varmış" deme fırsatının yerle yeksan olmasıdır.

Hele ki belgeselin can alıcı yeri olan ve "takke düştü, kel göründü" deyiminin vuslata erdiği son sahnesi, herşeyin özeti oluyor aslında.

Buyrun son sahnedeki sözlerin orjinali okumaya.

"Dünyaca bilinmelidir ki, bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

1 Kasım 1937 TBMM

Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, I, s.405

Film, Mustafa Kemal'i daha yakından tanımak; ideolojisini ve bu uğurda gösterdiği tutumu daha iyi anlayabilmek için, biçilmiş bir kaftan adeta. Can Dündar, her ne kadar Mustafa Kemalci kesim tarafından eleştirilere maruz kalsa da bu kesimin asıl yandığı kısım, bizim gözümüzde, kendi hayal dünyalarında yücelttikleri Kemalist ideolojinin bu belgeseldeki eksikliği ve üstüne üstlük bu ideolojiye cephe alan her türlü ideolojinin de "vay be, demek ULU dedikleri kadar varmış" deme fırsatının yerle yeksan olmasıdır.

Hele ki belgeselin can alıcı yeri olan ve "takke düştü, kel göründü" deyiminin vuslata erdiği son sahnesi, herşeyin özeti oluyor aslında.

Buyrun son sahnedeki sözlerin orjinali okumaya.

"Dünyaca bilinmelidir ki, bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

1 Kasım 1937 TBMM

Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, I, s.405

kan donduran sözler bir millete cebren sunulan hayata bakın ezansız yaşanan hayatlar , kuran-ı kerim olmadan solan gençlikler batı mustafa kemalden sağlam savaşçı bulamazdı tüm haçlılar toplansa böyle bir cinayet işleyemezdi.... birde yavuzlenk kardeşim yollamanı çok isterim onuda izleyelim daha neler göreceğiz bakalım

Filmde gün yüzüne yeni çıkan belge niteliğinde eski video kayıtları ve fotoğraflar var. Özellikle M.Kemal'in o çok meşhur laflarını kendi ağzından da duymuş olduk. adıdeğmez kardeşimin yazdığı cümleleri bir de filmden izleyiniz, dinleyiniz:

İşte o laflar:

tüm haçlılar toplansa böyle bir cinayet işleyemezdi....

Muhteşem bir tespit.

Geldiğimiz değil; Ben-Hur gibi eline, koluna, boynuna prangalar takılarak getirildiğimiz ahvalin özeti işte bu.

"Cocukken bir Hafızın kendisine tokat atmasının intikamını almıstı..." Bu kadarına pess dedim artık. Film tamamen yorum üzerine kurulmuş.

Hayır, film tamamen yorum üzerine kurulu değil. Can Dündar arada bir kaç yorumunu da sıkıştırıveriyor, onun dışında film belgeler üzerine kurulu. M.Kemal'in kendi video çekimlerine, konuşmalarına da mı yorum diyeceğiz? Diyemeyiz. Zaten Can Dündar'ın belgeleri konuşturmak gibi bir amacı var, filmi izleyenler takdir edeceklerdir.

Selametle

yakında bizi içeri alırlar aykırı düşünceden atatürke hakaretten bizede acaba üstad gibi sorarlar mı ?

laik misin değil misin ?

cevap tek yürekten gelecek....

hakim bey siz belki bu sıfata layıksınız ancak

bir müslüman bu sıfata layık değildir.... o yüzden laikliği layığına iade ediyorum ve ölümümüz pahasına alemin efendisi (sav)in eteğine yapışma yolunda yürümeyi tercih ettiğimizi gizli saklı değil aleni haykırıyoruz....

hakimiyet hakkındır....

"meclisinin duvarına hakimiyet hakkındır dusturunu kazıyacak bir gençlik"

arkadaşlar fazla söze gerek yok %90 inanamazsın yada %10 kafir olamazsın durum herşeyi göstermekte taktir yüce rabbimizindir....

Konu sinema ve eleştiri üzerine yoğunlaşmış -ki bu sebeble açılmıştır sanırım- ama pek te öyle olmamış. Bu film hakkında konuşacak/tartışacak değilim, çünkü izlemedim ve izlemeyide düşünmüyorum.

Anlatılanlara göre arşiv (Genelkurmay vs.) belgelerinden, hatıratlardan ve günlüklerden oluşturulmuş film. Yani hayal ürünü ya da doğaçlama olmamış.

Fakat bir kaç mesaj yukarıda, bir arkadaşımızın, yazdığı mesaj bayağı ilginç geldi bana. Hatta tuhaf diyeyim. Konu ve konunun içeriğiyle, Üstad'ın ''Hakimiyet, Hakk'ındır düsturunu Meclis'in duvarına kazıyacak'' bir gençlik sözünün ne alakası var? Yani nereden çıktı, neden yazıldı bu söz? Daha evvel dedim, demeye de devam ediyorum. İşi slogana, tekrara, sıradanlığa dökmeye başladık. Neden ve nasıl icap ediyor, bilmiyorum ama; Üstad'ın belli ve ciddi konularda dile getirdiği sözleri, alakasız ve zamansızca forumlara taşıyan/konulara aktaranlar olduğunu görüyorum, düşünüyorum.

İşte bu, meseleleri ve paylaşımları ucuzlatıyor/anlamsızlaştırıyor. Farklı düşünmekten, farklı yorumlamaktan ve farklı bir dil (üslub ve biçim) konuşmaktan alıkoyuyor insanı.

Bütün bunlar bana, Üstad'ın (aha bende kullandım, çünkü tam yerine denk geldi) ''Manayı anlamak, manayı'' diye giriş yaptığı Ayasofya Konferansı'nı ve muhtevasını anımsattı. Evet, manayı anlamak manayı.

Bir de Renk sinemasında ki, (Erzurum'da konferans verdiği yer) seni anlayamıyoruz Üstad sözüne verdiği cevabı: Ben sizin seviyenize inemem, siz benim seviyeme çıkın. (galiba böyleydi)

Evvelki mesajım: Link (serbest kürsü)

Allah rızası için alınma ve yanlış yorumlama fikir çilesi kardeşim. Bu dediklerim gerçekten çoğalmaya başladı ve dikkat çekmek istedim. Kırıcı ve tepkisel olduysam da hakkını helal et derim yine de.

Konu sinema ve eleştiri üzerine yoğunlaşmış- ki bu sebeble açılmıştır sanırım- ama pek te öyle olmamış. Bu film hakkında konuşacak/tartışacak değilim, çünkü izlemedim ve izlemeyide düşünmüyorum.

Anlatılanlara göre arşiv (Genelkurmay vs.) belgelerinden, hatıratlardan ve günlüklerden oluşturulmuş film. Yani hayal ürünü ya da doğaçlama olmamış.

Fakat bir kaç mesaj yukarıda, bir arkadaşımızın, yazdığı mesaj bayağı ilginç geldi bana. Hatta tuhaf diyeyim. Konu ve konunun içeriğiyle, Üstad'ın ''Hakimiyet, Hakk'ındır düsturunu Meclis'in duvarına kazıyacak'' bir gençlik sözünün ne alakası var? Yani nereden çıktı, neden yazıldı bu söz?

Daha evvel dedim, demeye de devam ediyorum. İşi slogana, tekrara, sıradanlığa dökmeye başladık. Neden ve nasıl icap ediyor, bilmiyorum ama; Üstad'ın belli ve ciddi konularda dile getirdiği sözleri, alakasız ve zamansızca forumlara taşıyan/konulara aktaranlar olduğunu görüyorum, düşünüyorum.

İşte bu, meseleleri ve paylaşımları ucuzlatıyor/anlamsızlaştırıyor. Farklı düşünmekten, farklı yorumlamaktan ve farklı bir dil (üslub ve biçim) konuşmaktan alıkoyuyor insanı.

Bütün bunlar bana, Üstad'ın (aha bende kullandım,çünkü tam yerine denk geldi) ''Manayı anlamak, manayı'' diye giriş yaptığı Ayasofya Konferansı'nı ve muhtevasını anımsattı.

Evet, manayı anlamak manayı.

Bir de Renk sinemasında ki, (Erzurum'da konferans verdiği yer) seni anlayamıyoruz Üstad sözüne verdiği cevabı: Ben sizin seviyenize inemem, siz benim seviyeme çıkın. (galiba böyleydi)

Evvelki mesajım:

Link (serbest kürsü)

Allah rızası için alınma ve yanlış yorumlama fikir çilesi kardeşim. Bu dediklerim gerçekten çoğalmaya başladı ve dikkat çekmek istedim. Kırıcı ve tepkisel olduysam da hakkını helal et derim yine de.

...

haklısını.bir anlık heyecanla yazmıştım.düşünmeden yazılmış bir mesajdı.mümkünse silinmesini talep ediyorum.bide ben o mesajı yukarda ki mesaja yazmıştım konuya değil.