SILA GENÇOĞLU KİMDİR, NERELİDİR, MÜZİĞE NASIL BAŞLAMIŞTIR?

 

 

1980 yılında Denizli dünyaya gelen Sıla Gençoğlu aslen Denizlilidir. Sıla ilk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi üzerine çalıştı. Bilgi Üniversitesi’ndeki caz eğitimi sonrasında uzun süre Kenan Doğulu’ya geri vokallik yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev aldı.

Yüksek öğrenimine caz vokal bölümünde devam ederken 2000 yılında Kenan Doğulu ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı. 7 yıldır sanatçının aralıksız olarak vokalistliğini sürdüren Sıla, bu zaman zarfında İstanbul’un çeşitli mekanlarında yaptığı programlarla da kendi dinleyici kitlesini oluşturmayı başardı. Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu, gibi birçok ünlü sanatçının albümlerinde yer almıştır.

 

İLK SOLO ALBÜMÜ KENDİSİ İSE AYNI TAŞIYORDU VE BÜYÜK ÇIKIŞ YAKALADI

Sonrasında ise ilk solo albümü “Sıla’yı çıkardı. Bu albüm ile büyük bir çıkış yakaladı ve tüm Türkiye’de tanınan ünlü bir isim olmayı başardı.

İkinci albümünü 2009 yılında piyasaya süren sanatçı, bu albümün ilk teklisi olarak “Sevişmeden Uyumayalım indir’’ seçmiş ve bu şarkı 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başarmış, Avrupa listesinde ise 82 numaraya yükselmiş ve bu listede 5 hafta boyunca yer almıştır.

2010’un haziran ayında Ozan Doğulu’nun İlk albümü için seslendirdiği “Alain Delon indir” adlı parçayla Türkiye’de bir numaraya yerleşti ve Kasım ayının sonunda üçüncü stüdyo albümü olan “Konuşmadığımız Şeyler Var”ı piyasaya sürdü. Vaveyla (2012) ve Yeni Ay (2014) albümleriyle de liste başarılarını sürdürmeye devam etti.

 

SEVİŞMEDEN UYUMAYALIM VE ACISA DA ÖLDÜRMEZ LİSTELERDE 1 NUMARAYA KADAR YÜKSELDİ

Bu albümlerde yer alan “Sevişmeden Uyumayalım”, “Acısa da Öldürmez”, “Kafa”, “Boş Yere” ve “Vaziyetler” şarkıları da Türkiye’de liste başı oldu. Bunların yanı sıra diğer pek çok şarkısı da hit olarak çeşitli başarılar yakaladı.

Şarkıcılığının yanı sıra eleştirmenler tarafından övülen söz yazarı ve besteci kimliğiyle ön plana çıkan Sıla, kendi albümlerindeki şarkıların neredeyse tamamını tek başına yazarak Efe Bahadır’la birlikte bestesini yaptı. Ekim 2017’de Sıla, “Muhbir” adlı bir single yayımladı. 2019 tarihinde, eleştirmenlerin beğenisini kazanan Acı adlı yeni EP Sony Music tarafından yayımlandı

 

ALBÜMLERİ:

 

2007 – Sıla

2009 – İmza

2010 – Konuşmadığımız Şeyler Var

2012 – Joker

2012 – Vaveyla

2014 – Yen Ay

2016 – Mürekkep

2017 – Heybeden Şarkılar

Tüm albümler : https://muzikmp3indir.com/sanatci-16-sila-mp3-indir

Share