Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Muvazene

Resimli Kur'ân

Recommended Posts

RESİMLİ KUR'ÂN

Din işlerinde güya yenilik sevdâlısı yeni bir İranlı sapık... Humeyni rejimi tarafından ne nispette himaye gördüğünü bilmediğimiz bu sapık dalâletini bir takım broşürlerle yaymak ve propagandasını yapmak faaliyetindedir.

Aynı broşür bana da gelmiş, beni nefretlere boğmuş ve aslî harfleriyle üzerinde taşıdığı âyetleri korumak için tarafımdan yakılıp atılmıştı.

Memleket içi ve dışı bunca dalâlet ve rezaletle uğraştığım bir sırada, menfur hadiseyi ele alamamıştım.

Şu:

îranlı sapık «Kur'ân-ı Musavver» yani resimli Kur'ân ismi altında Allah'ın Kelâmını bir (fotoroman) şekline getirmektedir.

İran dediniz mi tüylerim ürperir. İran başından beri İslâm dâvasında ya en hâlis ve müspet, yahut en sahte ve menfi kafaların yatağı olmuştur. Büyük sahabîlerden Selman (Farisî) ve İmam-ı Âzam Hazretlerinden Şiîlik yanlısı ve hattâ ilâhlık iddialısı nice tiplere kadar...

İslâmı mahfuz tutmak vazifesinde, birkaç asır öncesine dek Türk'ün tavrı bir nöbetçi asker sadakatiyle mükemmeldir. İslâmı bulandırmak ve bozmak davranışında da en büyük rolü Bizans ve Fars oynamıştır.

Netice itibariyle, tasavvuf büyüklerinin «Peygamberler dili» diye isimlendirdiği Arapça ve onun yanında «velîler dili» olarak gösterilen Farsça, lisanımıza temel mefhumları aktarır ve kültürümüzü pırıldatırken bilhassa Fars alemi, bazı îslâmî ölçü ve disiplin kaçaklarının içimize sızmasına kadar gitmiştir.

Kur'ânı resimlemek, onun namütenahi mücerret ruhunu en âdi şekilde müşahhaslaştırmak, hattâ zahirî mealiyle başka dillere yapılan nakillere Kur'ân ismini vermek küfürdür.

Bu mevzuda Diyanet İşlerinin nasılsa zuhur edebildiğini gördüğümüz tepkisi fevkalâde hoşumuza gitmiştir. (Kürtaj) bahsindeki tepkisiyle de milimetre milimetre hakka yaklaştığını gördüğümüz Altıkulaç Efendi'yi tebrik eder ve bundan böyle adımlarını kilometre boyunca atarak hakka varmasını dileriz.

(Rapor 8'den)

Bu resimli Kuran meselesini ilk defa Üstaddan okudum arkadaşlar. Gerçekten facia çapında bir hadise. Kitabı hazırlayan İranlı sapığın kim olduğunu ararken karşıma çıkan bir yazıyı paylaşmak istiyorum:

Edip Yüksel'in kaleminden:

"Örneğin, 1978-1979 yıllarında İran asıllı şii ahund Mehdipur Quran-i Musavver (Resimli Kuran) adlı resimli bir Kuran çevirisini fasikül fasikül yayımlamaya başlamıştı. İlk fasikül Rahman Suresini içeriyordu. Teknik açıdan çok ilkel ve çocuksu resimler içermesine rağmen alananında ilklerden biriydi. Mısırlı Tantavi'nin ünlü tefsiri birçok resim içeriyordu, ancak resimlerin metne oranı azdı ve kitap Mısır'da yayımlanmıştı.

Kuran'ı Mussaver iyi karşılanmadı. Dinci gazete ve dergiler dinadamlarının makaleleri ile kutsal kitapta haram olan resimlerin kullanılmasını eleştirdiler. O zaman, önde gelen dinadamlarının arasından bu çalışmayı tek savunan babam olmuştu." [babası, Sadretin Yüksel'dir.]

*Kaynak

Köprü Dergisinde yayınlanmış olan bir makalede mezvu ile alakalı bir bölüm:

"Daha sonra Türkiye’de İran devrimiyle birlikte gündeme gelen ‘Kur’an-ı Musavver’ tartışmasının bir ayağını teşkil etmiştir. Neredeyse Kur’an-ı Kerim’i kudsiyetinden arındırarak Hıristiyanların yaptıkları gibi Kur’an-ı Kerim’i güya zihinlere yaklaştırmak için fotoroman boyutuna indirgemiştir. Bunların yaptıkları, aşkın boyutu keşfetmek değil, arzi boyutlara indirgemeciliktir.

Cevahir el Kur’an’ın bir benzeri olarak, dönemin İran Devriminin Türkiye Temsilcisi Mehdi Pur, Resimli Kur’an (Kur’an-ı Musavver) hatırlayınca Türkiye’de ariz ve amik tartışmalara yol açmıştır. Eskiden, bir biçimde, Ahmediye ve Muhammediye kitaplarında Cehennem ve Cennet gibi cansız mekanlar temsili bir biçimde tasvir edilmişlerdi. Elbette Tantavi Cevheri’nin bu tutumu, Kur’an’a hürmetsizlik bağlamında değerlendirilmiştir. Ardından Mehdi Pur’un Kur’an-ı Musavver-Resimli Meali de aynı tepkiyi çekmiştir. Sadece Mehdi Pur’u o dönemde Sadreddin Yüksel Hoca savunabilmiştir." [sadretin Yüksel, bir mesaj yukarıdaki yazıyı kaleme alan Edip Yüksel'in babasıdır.]

*Kaynak

iran iran iran...üstadın belirttiği gibi nice büyükler bu topraklardan çıktı...ancak şimdi bir bataklık için de debelenip duruyorlar...küfr köprüsnden hakikat beldesine geçmek istiyorlar ama nafile...ha'şa bu resimli ku'ran meselesini de normal karşılamak gerekir.sapık bir diyardan sapık alimlerin sapık fikirleri çıkar.Şunu söylüyorum size, belki duyunca irkilecek belki yadırgayacaksınız (tepkilere kulak tıkayacağım) ama olsun duruşum ve yolum bunu söylememde bir mahzur göstermiyor bana...Eğer amerika ile iran savaşırsa destekleyeceğim taraf amerika olacaktır iran değil.zira amerika keferedir.tarafı rengi belli.ama iran....vesselam

Resimli derken nasıl resimler kastediliyor? Gerçekten saçma bir düşünceymiş.

Birde ben İran'dan eskiden iyi alimler çıkmış diye düşünüyordum. :)

Küfür kokan bu reformistler evvela "Ata"larımız denen kafileden ayıklanmalı ve hakettiği noktaya sukut ettirilmelidir. Daha sonralarında yanı başımızda zuhur eden ve her türlü ikiliğin başı İran ve her bataklığın besleyicisi El Ezher'in savunucusu Mısır ele alınmalı..

Reform.. bid'at unsuru öge.. yapanı ateşe sevk edici küfür belgesi

Allah razı olsun sevgili reyhan elinize sağlık .üstadın malüm irana bakışı hakkında malümat sahibi olduk.

beni şaşırtan, kalkışılmaya teşebbüsü dahi akıl işi olmayan abes bir çalışmaya , sadrettin yüksel gibi birisinin destek vermesi tuhafıma gitti. daha öncede bazı garip fikirleri olduguna dair sözler duymuştum....

yıllar sonra anladığım metin yükselin babasınıda yeni anlıyorum!!! aile toptan muamma!!

Guest Tarīk Eregan

İRAN YOK EDİLMEDİKÇE DÜNYA YA HUZUR ASLA GELMEZ...İRAN=İSRAİL