Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

serdengeçti

Editor
 • Content Count

  609
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

serdengeçti last won the day on March 3 2014

serdengeçti had the most liked content!

Community Reputation

10 Nötr

About serdengeçti

 • Rank
  Müdavim

İletişim Yolları

 • Website URL
  http://

Profil Bilgisi

 • Cinsiyet
  Bayan
 • Nereden
  İSLAMBOL
 • İlgi Alanları
  tezhip,spor,satranç,kitap okumak
 1. Esselamu aleykum Değerli NFK forum sakinleri, varmısınız sizlerle sahabe-i güzin'in hayatını derinden araştırıp taniyalım. Hz. ömer r.a. Allah resulü s.a.v. in söyle buyurduğunu söylemiştir: "Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz." Biz onlara uymak için oların hayatini iyi arastirmaliyiz ki, Allah resulü s.a.v. in sözüne tabii olalım... Sizinle Soru cevap diyalogu şeklinde onları tanımak için bir arastırma yapalım inşaAllah. Ben ilk güzide sahabenin kim olduğunu sorayım. O hicretten önce islamla sereflendirilen ensarlardan.. Asil ismi Sammak.. Islam askerlerinin en cesur savasçılarındandı.. Uhud savaşında Rasûlullah, üzerinde "korkaklıkta utanç, ileri gitmekte şeref var, kişi korkaklıkla kaderden kurtulamaz" yazılı bir kılıcı eline alarak, "bu kılıcın hakkını kim verir?" diye sorduğunda bu sahabe o kılıcı almakla şereflenmiştir. .. Bu sahabe kimdir?
 2. Arkadaşlar! En son hangi kitabı okudunuz ya da şu an hangi kitabı okuyorsunuz. bizlere de tavsiye edermisiniz. Mesela ben Muhammet Bozdağ'ın Düşün ve Başar isimli kitabını okudum tavsiye ederim Evet arkadaşlaaaaaaaaaar cevaplarınızı bekliyoruuuuuuuuuuum :)
 3. LANET DOĞRU DEĞİLDİR Çile yayına hazırlandığı günlerde, Çile’de Serseri adında bir şiirde şöyle bir mısra vardı. "Kendime ben bile lanet ederim" (Üstadın 1924’lerde kaleme aldığı bir şiirdir.) O günlerde 1970’lerde- Üstad bu mısrayı önce : “Kendime ben bile hayret ederim “şeklinde değiştirmiş, sonra “Halime ben bile hayret ederim” tarzında yeniden düzenlemiştir. Bu değişikliği görenler:”Üstadım bunun ilk hali “kendime ben bile lanet ederim”şekli daha güzel değil miydi” diye soranlara şöyle açıklamıştır. —Allah, şeytan hariç hiçbir varlığa lanet etmemiştir. Dolayısıyle benim kendime bile olsa lanet etmeye hakkım yok. Onun için bu mısrayı bu şekilde değiştirdim . Burada bir incelik var, diye izah etmiştir.
 4. Üsküdar Selimiye Camii imam hatibi Fahri Duran anlatıyor: Bir gün Ahmet Mekki Efendi’nin oğlu, Prof. Dr. Ahmet hikmet Üçışık geldi, beni arabasıyla vakıf Guraba Hastanesine götürdü: ”üstad vefat etti, cenazesini sen yıkayacaksın! “dedi, gittik. Prof. Dr. Süleyman Yalçın, Prof. Dr. Ahmet Hikmet Üçışık ‘la bir kişi daha vardı, şimdi onun adını hatırlayamıyorum. Cenazeyi yıkadık, havluyla kuruladık, kefene sararken yüzüne şöyle bir baktım… Yanaklarından aşağı gözlerinden, diri insan nasıl ağlıyorsa, aynen öyle yaş aktığını gördüm!... Kırk yıllık imamım ben! Yüzlerce cenaze yıkadım ben ama bir ölünün gözünden yaş geldiğine ne daha önce ne daha sonra hiç rast gelmedim. Hatırlamıyorum. İşte o zaman –zaten duyguluydum ama tekrar- öyle duygulandım ki şöyle seslendim: —Üstadım, ahirete giderken bile bu milletin hali pür melâline ağlayarak gidiyorsun. Sonraaaa .. Bu durum çok dikkatimi çekti benim. Üstadı yerine tevdi ettikten ne kadar sonraydı bilmem.”Hadis-i Erbain”’de rastladığım bir hadiste, Efendimiz Aleyhisselam: Gaslinden sonra gözlerinden yaş gelen kişiyi kutlayın. Çünkü o cennetliktir.” Buyuruyordu.
×
×
 • Create New...