Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

nedamet..

Üye
 • Content Count

  291
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

nedamet.. last won the day on July 4 2011

nedamet.. had the most liked content!

Community Reputation

14 Nötr

About nedamet..

 • Rank
  Müdavim
 • Birthday 04/01/1914

İletişim Yolları

 • Website URL
  http://

Profil Bilgisi

 • İlgi Alanları
  fotoğraf, ud, cilt
 1. … Adana’da tutukluları öyle bir yere tıkıyorlar ki –bir Maraşlının tabiriyle- köpekler bile barınamaz. Pislik, kazurat ve teaffün yuvası bir yer… Maraşlılar, milli müdafaaları zamanında memleketlerine geldiği vakit kendisine yapmadıkları ikram bırakmadıkları Kılıç Ali’ye baş vurup şöyle diyorlar: -Biz memleketin bellibaşlı insanları olarak sizi Maraş’a geldiğiniz zaman başımıza tac ettik. Şimdi bizi bu pislik kuyusuna atmayı nasıl reva görüyorsunuz? Cevap geliyor: -Sizi yakında kurtaracağım! Sabırlı olunuz! ‘Yakında ipte sallandırılıp kurtulacaksınız!’ manasına, sinsilik ve alçaklıkta son haddi tutan bir cevap… Maşallah Ali efendi, (lâkabı Maşallah –daima inşallah ve maşallah diye konuşurmuş-) Abdülkaadir ve Pekmezci Hacı Hüseyin idamlık… Bunlara hükümden önce soruyorlar: -Son ihtar! Şapka giyecek misiniz, giymeyecek misiniz? Cevap, üçlü bir koro halindedir: -Giymeyeceğiz! Üçü de sıcak bir yaz günü buzlu bir şerbet içercesine şehitlik şerbetini zevkle, saadetle içiyor. Maşallah Ali Efendi’nin sehpada, boynunda ilmik, muazzam sözü: ‘Benim adım Maşallah, şapka giymem inşallah… Eşhedü…’ Şapka kurbanları, mazlumluk ve şehitliğin en üst mertebesidir… Şimdi sıra bu mertebenin fert planında en üst örneğine gelmiştir: İskilipli Âtıf Hoca… (Şapka Kurbanları)
 2. 21 Aralık 1984 Geceye ait bir kafa üzerimde hala: kahvehanede gidip gidip gelen bardaklar: aslında iki çay içtim de, öbür masalardakilere takıldım nedense: hepsi de bağışlanmış derilerimizin o bildik kızamık rengi. Ne olursa olsun, derisi de direnişinin remzidir. Hele de bir mü’min alnı: Özgürlük Şifası okunur, her dilde; BAĞIMSIZLIK BÂBINDA yani. Mintanımın üzerinde ince bir kazak giyişim iyi olmuş; yakasını da kaldırdım parkamın: güneşli de, soğuk; sertçe. … Kudüs’ü İstanbul görüyorum. İstanbul’u Kudüs görüyorum. … Sapmasız bir çizgide, tam bir sıfır noktasından başlamıştım adımımı atmaya. … Saat kaç olmuş… hala bir çocuk yürümemiş bu sokakta! NURİ PAKDİL (Klas Duruş)
 3. Aliya İzzetbegoviç (Özgürlüğe Kaçışım) 2357. Baharatın yemeğin yerini tutmaması gibi süsleme de muhtevanın yerini tutmaz. Bir kültürde muhteva çözülüp şekil halini alırsa bu durumda kesinlikle o kültürün çöküşüne ve yokoluşuna şahit oluyoruz demektir. 2374. akıllı adam nasıl konuşulacağını bilir. Hikmetli adam ise nasıl suskun kalınacağını da bilir. 2405. Sinekleri öldürmekle uğraşma, bataklığı kurut! 2429. Sadece özgürlük sık kullanmakla eskimez. 3639. Bazen İslam bana bütünü itibariyle, insanın bir melek olmaya çalışmaksızın –çünkü olamaz- ve kendisini hayvan seviyesine düşürmeksizin –çünkü bir hayvan olmamak zorundadır- kendi tabiatına bağlanması yönünde yapılmış bir talep gibi gelir. … 25 Kasım 1988 25 Kasımda öğleden sonra saat 3-4 arasıydı. Beni müdüriyete çağırdılar. Orada muhafız komutanı Malko Koroman, tören kıyafeti içinde ve vakur bir sesle Yugoslavya Devlet başkanlığı’nın, mahkumiyetimin geri kalan kısmından affedilip serbest bırakıldığıma dair kararını okudu. Bugün, mahbusiyetimin 2075. günüydü.
×
×
 • Create New...