Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Ya-Leyl

Admin
 • Content Count

  749
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  69

Posts posted by Ya-Leyl


 1. Son bir haftadır soyadı oflaz olan bir hastamız geliyor merakımı celb etti.Sordum Hilmi oflaz'ı tanır mısınız ?

  Hasta amcamız şaşkınlıkla siz nereden biliyorsunuz Hilmi abiyi demesin mi ,tabi bende bir şok hali.Beni boşverin siz tanıyor musunuz dedim.Meğerse Hilmi abi amcasının oğluymuş.Bu fırsat kaçar mı ,hemen arkadaşlardan müsade alıp bey amcacığımla koyu bir sohbete başladık. ''Hilmi güzel adam dı ''dedi.Üstada olan bağlılığını,merhametini ,mahmut paşada işportacı tezgahının hepsini anlatmaya başladı.Kazandığı üçbeş kuruşla anadoludan gelen öğrencilere yemek ısmarlar ,ayrılırken de ceplerine harçlıklarını koymayı ihmal etmezdi dedi.Tabi duygulandım biraz.

   

  Üstada olan hayranlığını onun için yaptığı fedakarlıkları yakın birinin ağzından duymak beni mest etti. Dünya görüşü olarak Hilmi abiyle çok uyuşmayan biri olmasına rağmen Hilmi abiyi övgüyle anlattı.Birazda siyasi olarak bana öğüt vermeyi ihmal etmedi.Siyaseti çok sevmediğinden birde farklı görüşten olduğu için tartışmaya girmek istemedim.Bana ben Hilmi'nin akrabasıyım sen dava arkadaşısın deyince ,nefsimi okşamadı değil biz nerde onların çektiği çileler ve savundukları dava nerede.Kendisinden sitede paylaşmak için resimleri istedim sağolsun beni kırmadı getirdi.Hastalığı zamanında çekilmiş birkaç fotoğraf : Hilmi abiyi sevenlere

   

   

   

   

  IMG_20150422_213129.jpg

   

   

   

  IMG_20150422_213304.jpg

   

   

  IMG_20150422_213337_1.jpg

  • Like 2

 2. Mustafa Armağan resmi twitter adresinde konuyla alakalı bir resim paylaşmış.

  Resmin altında paylaştığı yazı : Bir tabuyu daha yıktım hamdolsun ve ilk kez Necip Fazıl'ı mahkemeye düşüren şiiri sansürsüz neşrettim. Buyurun.

   

  https://twitter.com/mustafarmagan/status/565996840462872578?utm_source=fb&fb_ref=Default&utm_content=565996840462872578&utm_campaign=mustafarmagan&utm_medium=fb

  • Like 1

 3. 1. Hayatınızda 1 kez olsun 1 kişiye Kuran okumayı öğretin.


  Eğer Kuran okumayı biliyorsanız, etrafınızda okumayı bilmeyen en az bir kişiye Kuran okumayı öğretin. Onun okuduğu her harfin, her kelimenin ecri size de ulaşır.


  2. Hayatınızda 1 kez olsun bir İslami organizasyon veya projenin içine dahil olun.


  İslami dava için hazırlanan organizasyon ve projelere dahil olmaya çalışın. Gönüllü olarak olabilir, fiziki olabilir, fikri olabilir. Ama dahil olun. Sesinizi ve fikirlerinizi daha yüksek duyurmaya çalışın ve daha büyük mecralara taşıyın.


  3. Hayatınızda 1 kez olsun 1 kişinin Müslüman olmasına vesile olun.


  Bu çok zor bir seçenek gibi dursa da yurtdışında olan veya çevresinde Müslüman olmayan kişiler olabilir. Eğer yok diyorsanız, Müslüman olan ama öyle yaşamayan birini muhabbet ve sevgi yoluyla daha İslami yaşamaya alıştırmaya çalışın. Ama direktif ve öğütle olmaz. Örnek olun, arkadaşınızla normal bir yaşam sürün ve o süreçte buna dahil olmasını sağlayın.


  4. Hayatınızda 1 kez olsun hiç tanıdığınızın olmadığı bir mezarlığa girin ve dua edin.


  Yoldan geçerken durun ve içinde tanıdığınız kimse olmamasına rağmen mezarlığa gidip ziyaret edin. Sularını doldurun, temizleyin, dua okuyun.


  5. Hayatınızda 1 kez olsun 1 Müslümanın namaz kılmasına vesile olun.


  Namaz dinin direğidir. Namazsız Müslüman da eksiktir. Çevrenizden birini seçin ve namaz kılmayı bilmiyorsa öğretin, biliyorsa devamlı hale getirmesine yardımcı olun.


  6. Hayatınızda 1 kez olsun hiç kimsenin bilmediği bir iyilik yapın.


  Bu çok önemli. Bir elin verdiğini diğer el görmemelidir. O halde bunu hayatımızda bir kez olsun başarmaya çalışalım. Çevrenizde ihtiyaç sahibi bir ev tespit edin. Ardından bir akşam bir erzak poşeti hazırlayıp kapının önüne bırakın ve zili çalın. Sonra da bir yere gizlenin. Alındığını görünce şükredip gidin.


  7. Hayatınızda 1 kez olsun şükür namazı kılacak bir neden bulun.


  Mutlak şükür namazı kılacak nedenlerimiz var ama biz bunu fark edemiyoruz. Bir gün sizin için alelade olan bir neden için şükür secdesi yapın ve şükür namazı kılın. Aslında her neden mükemmeldir ama göremeyiz. O halde mükemmeli beklemeyin ve yapın!


  8. Hayatınızda 1 kez olsun bir gün tüm vakit namazlarını farklı camii/mescidlerde kılın

  .

  Bunu geziye gittiğiniz bir yerde de yapabilirsiniz. Bir günü buna da ayırabilirsiniz. Bunu yapmak size şükür ve hamd hissettirecek. Daha fazla camii keşfedeceksiniz.


  9. Hayatınızda 1 kez olsun İslama hizmet için bir dil öğrenin.


  Zeyd bin Sabit’i biliyoruz. O Bedir savaşında esir düşen müşriklerden Arapça öğrenmişti. Üstüne Peygamberimiz (s.a.v.) istiyor diye hiç bilmediği İbraniceyi 3 haftada, Süryaniceyi ise 1 ay dolmadan öğrenip gelmişti. Sırf Allah resulü (s.a.v.) istiyor diye. SubhanAllah. Bu sayede İslam üzere yaptığı işler ve görevleri artmıştı. Bizde İslam yolunda kullanmak adına bir dil öğrenebilirsiniz.


  10. Hayatınızda 1 kez olsun rastladığınız ihtiyaç sahibi birine o anda cebinizdeki tüm paranın yarısını ona verin.


  Ama bu bahsettiğimiz dilenciler değil. Zor durumda olan birilerinden bahsediyoruz. O anda çocuklarına bir şey alamayan anne olur, hallerinden zor durumda olan birileri olur. Kırmadan, incitmeden, riya da etmeden bu hayrı yapabilirsiniz.


  11. Hayatınızda 1 kez olsun çantanıza şeker doldurun ve bir gün yola çıkıp gördüğünüz her çocuğa dağıtın.


  Bizde bu vardır zaten. Hani arefe günleri, kandillerde vs dağıtılır hamurlar, şekerler. Bir gün sebepsizce çantanızı doldurun ve gülümseyerek bunları dağıtın. Uçlarına hadis veya ayetler yazıp yapıştırabilirsiniz, dua veya hayr ile ilgili.


  12. Hayatınızda 1 kez olsun sahafları gezin ve eski bir tefsir, meal kitabı alın. Osmanlıca veya Arapça olabilir. Canınız sıkıldıkça bir cümle bir cümle inceleyin.


  Böylece hem sahaf kokusunu alırsınız hem de bir dilde inceleme yapmanıza vesile olur.


  13. Hayatınızda 1 kez olsun İslami bir panel, konferans katılın.


  Artık her alanda olduğu gibi İslam üzerine de ulusal ve uluslararası paneller, konferanslar, kongreler yapılmakta. Sizde en az bir kere bunlardan birine katılın. Ya dinleyici olarak ya da katılımcı.


  14. Hayatınızda 1 kez olsun dini İslam olan bir ülkeye gidin.


  İnsan hayatında pek çok yeri gezebilir. Ama mutlak dini İslam olan bir ülkeye de gidin. Oradaki uygulamayı, insanları, mimariyi ve tarihi incelemeye çalışın. Dünyanın Türkiye’den ibaret olmadığını, başka ülkelerde insanların dinleri için neler çektiğini, Müslümanlığın benlikten ibaret olmadığını görür ve yeni tefekkürlere dalarsınız. Tefekkür iyidir. :)


  15. Hayatınızda 1 kez olsun bir yardım kuruluşuna gönüllü olun.


  Bir Müslüman diğer insanlarla hemhal olabilmelidir. Dünyaya duyarlı olmalı ve takip edebilmelidir. Sadece takip etmek yetmez. Üstüne kalben, fikren, fiilen bir şeyler yapması da gerekir. Bunun içinde kendinize yakın gelen bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışılabilirsiniz.


  • Like 1

 4. Leyl bence kizimizin koordinatlarını ver çaplı bir aramaya girişelim. Artık Paris'te mi buluruz Cidde'de mi? Ne yapalım gönüldaş için yapamayacağımız yok.

   

   

   

  Kızımızın koordinatları yok ki :) Gelinlik içinde bir hatun kişi kısa desem kısa değil uzun desem hiç değil ..(kestiremediğime göre kesin gelinliğin altına topuklu ayakkabı giymiştir.) Takı merasimi veya pasta tantanası olsaydı gelini kesin hatırlardım ama salona giriş kısmı olduğu için hatırlayamıyorum :)


 5. Ablacığım siz kabus görmüşsünüz yahu. Evlendirip başımı mı yakacaksınız. (Kuyruğu dik tutmak yiğitliğin şanındandır.) De şey... Eee... Gelini tanıyorsanız beni de bi tanıştırsanıza, bişey deniycem.

   

  Efendim düğün görmek hayırlı değil midir ne kabusu ? Evlenip başı yananlar kervanına sizi de katmak isterdim ama maalesef gelini tanımıyorum :)


 6. Hacegan malum şahsın din anlayışıyla alakalı kimseyle tartışmaya değmez,sen ne olduğunu biliyorsun ya o sana yeter.Boş yere sinirlerini bozmaya değmez :) Bu mevzuyla alakalı yeterli derece de sinir kat sayımın arttığını biliyorum .Sonra bakıyorum karşı taraf anlamıyor,tevafuk bilmem nedendir aklıma bakara suresi 171 ayet geliyor.( Sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler, akıl da etmezler. ) sonra susuyorum ve aman deyip geçiyorum.

  • Like 2

 7. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün hem siyasete girmesinde önemli bir rol oynayan eski Başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hem de şair-yazar Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in mezarlarını ziyaret ederek, dua okudu. Görevini devrettikten sonra önceki gün İstanbul’a gelen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Cuma namazı öncesi Tarabya’daki Huber Köşkü’nden çıktı.

   

  gulden-erbakan-ve-necip-fazila-dua-h1409

   

   

  • Like 1

 8. Resmin hikayesi: Günlerden bir gün bilgisayarın başında can sıkıntısından daralırken, aklıma bir resim yapmak geldi. Hemen orada boş bulduğum bir kağıda başladım çizmeye... Cami çizmeye karar verdim. Resmi bitirdim... Resme şöyle bir baktım ve şaşkınlıkla bir şeyi fark ettim. Cami resmini reçeteye yapmışım. O halde bu da sizin reçeteniz olsun.

   

  Bu resmi bize yollayın da fotokopi ile çoğaltıp hastalara dağıtalım...Zira kullandığımız ilaçlar artık fayda vermiyor.

  • Like 1
×
×
 • Create New...