Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
luchesse

Üstad size ne kazandırdı ?

Recommended Posts

evet arkadaşlar eminim üstad hepimize çok şeyler katmıştır. İlk önce bana insanın sadece yeme içme yatma gibi eylemlerin dışında düşünmesini her şey hakkında her konu hakkında düşünmesi gerektigini kazandırmıştır. Tabi bu sadece bir tanesi dah çok şeyler katmıştır. Yeri geldiğinde diğerlerini de belirteceğim

Bana seninde dediğin gibi düşünmeyi kazandırdı. Daha önce düşünmediğim, düşünmeye gerek bile görmediğim şeyler hakkında kafa yoruyorum artık.

En büyük katkısı ise zayıflayan bazı duygularımı eskisinden daha sağlam temeller üzerine oturttu. Allah ondan razı olsun...

Selamlar,

Üstad bana

*Okuduğum tarihi yorumlama kabiliyetini,

*Efsanelerin gölgesinde değil, gerçeklerin aydınlığında geçmişi ve geleceği değerlendirmeyi,

*Nefs muhasebesini şekillendirmeyi,

*Aksiyonculuğun ve fikir çilesinin ne demek olduğunu,

*Bir insanın hemen hemen her konuda bilgiye sahip olup kaynaklık eserler verebileceğini,

*Samimi olmayı,

*Tam bir "ideolocya örgüsü"nü

öğretti, kazandırdı...

Saygı ve selamlarımla

Ustad'ın bana kazandırdığını yine onun kendi sözleriyle anlatmak istiyorum..

"Halka değil Hakk'a inanan bi gençlik"

O güne kadar,yaşadığım hayatın sınırlarını,ölçülerini,kurallarını çevremdeki insanlar koyuyordu,ama şimdi ise onlara karşı bir duruş, bir dünya görüşü kazandım ve en önemlisi artık bunları dile getirebiliyorum....

Esselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar,

Üstad bana İmanımın nasıl olması gerektiğini öğretti,

koşulsuz teslimiyeti öğretti, Tasavvufu öğretti buraya

bir çok şey daha ilave edebilirim kısaca, ebedi dünyayı öğretti.

Düşünüyorum da; Üstad bana yaşam nedenini öğretti.

Üstad'dan en çok hoşuma giden şu dörtlüğü sizlere armağan ediyorum.

Ne hasta bekler sabahı

Ne taze ölüyü mezar.

Ne de şeytan, bir günahı

Seni beklediğim kadar.

Selametle kalın arkadaşlar.......

herşeyden önce bu siteyi kuran kıymetli kardeşlerime teşekkür ediyorum...devrimizde yaşanan fikir sefaletine inat Türk fikir hayatının yetiştirmiş olduğu en önemli ismlerden biri olan Necip Fazıl'ı tanıtmak kanaatimce çok büyük bir hizmettir.Üstadın bana kazandırmış olduğu çok şey olmasına rağmen kendimce en mühimi bana bir genç nasıl olur onu öğretmesi ve mukaddes davayı sahiplenmemi sağlamasıdır!Cenabı Hak ondan binlerce kez razı olsun....

Her ortamda doğru bildiğini korkusuzca söyleme ,özgüven sahibi olma ,doğru sözü doğru yerde

söyleyebilme yeteneğini geliştirmek gibi güzel hasletler öğretmiştir.

İçinde bulunduğum fikir bataklığından kurtulup, kir akan oluklardan, nur akan oluklara doğru yol almama vesile olmuştur. Ki bence işin temeli burada atılıyor. Ruh nereden besliyorsa kendini, her fikir ve davranış da ona göre bir şekil alıyor.

üstad ban o kadar çok şey öğrettiki kelimelere sığdırmak mümkün değil fakat en önemlilerini söyleyeyim korkmakla korkmamak arasındaki ince çizgiyi öğrendim ateşin yakacağından korkmadan o büyük değere arttıkça artan saygının getirdiği korkuyu yaşamkla yaşamamanın arasındaki ince çizgiyi öğrendim boş bir şekilde senelece yaşamaktansa değerli bir anın önemini öğrendim değer verdiğin şeyler uğruna gerekirse herşeyden vazgeçebileceğimi ve bunun bana kazanç olarak geri dönebileceğini gördüm şiir yazarak daha çok düşünceyi daha az ifadeyle anlatmayı öğrendim ve tanıdıkça daha çok şeyler öğreneceğimi düşünüyorum

saygılarımla

"genç adam at yorganı,sana haram uyuman" sözleriyle fişeklendiğimi söyleyebilirim.

bana tarih sevgisi kazandırdı,

yüce yaratıcımızı ve sevgilisini daha iyi tanıma ve daha güzel açılardan yorumlama fırsatı verdi.

hayata bakış açımı değştirdi.

kendimi fikren yapayalnız hissttiğimde bıraktığı eserlerle bana en candan arkadaş oldu.

sanatın şekilden öte içi dolu bir küp olduğunu anlattı ve kendi alanıma sevgimi,ilgimi arttırdı.(edebiyat)

geçmişle ilgili bir sürü bilgi öğretti ve bu sayede öyle bir bakış açısı kazandırdı ki şimdiyi bırak gelecek olayların da yorumlanması yönünde gerçekçi ve seviyeli olabilmeyı aşıladı.

kendi acziyetimi bana gösterdi ve ilk defa "keşke yaşasaydı" diyebildiğim bir insan oldu.

daha neler var ama çok uzayıp gidiyor sanki.hep diyorum "ALLAH ONDAN RAZI OLSUN."

ben de varım demeyi öğretti.ama sadece söylemeyi değil yerinde ve zamanında söylemeyi de öğretti.hani insan büyüdüğünü hisseder ya işte bu duyguyu yaşamamı sağladı.her zaman farklı hissetmemi sağladı .kim bilir daha neler yaşatacak.bunu beklemek bile çok güzel :)

ÜSTAD görevini en güzel bir şekilde yaptı, O ALLAH DEDİ ALLAH DEDİ VE BİZLER ŞAHİDİZ ŞAHİDİZ ŞAHİDİZ...

BANA ŞİİR i sevdirdi ve ruh iklimimde önemli değişikliklere vesile oldu ALLAH (C.C) RAZI OLSUN...

ÜSTAD NECİP FAZIL KISAKÜREK UNUTULMAZ UNUTULAMAZ ...

Bir insan olarak nasıl olmam gerektiği belliydi zaten,ama üstad bu gerekliliğin farkına varmama vesile oldu.Bir genç olarak kurduğum küçük,boş ve dolayısıyla gereksiz olan dünyama tıkılıp kalmamamı,kafa yormam,düşünmem gereken birçok konunun varlığından haberdar olmamı sağladı.Her anımın hesabını yaparak yaşamam gerektiği gerçeğini görmeme yardımcı oldu.Manevi anlamda onunla geçirdiğim zaman dilimlerinden sonra daha bir güçlü hissettim kendimi,daha bir konuşabilir,daha bir varlığını hissettirebilir...Bunlar ve bunlar gibi daha birçok şey...Bana kazandırdığı ve kazandıracağı her şey için Allah razı olsun...

ne öğretmediki en başta peygamberi sahabiyi nasıl ve bi okadarda çok koşulsuz sevmeyi... ayrıca batılı hiç görmeyi daha neleri neleri kısaca fani hayattayken baki hayatı idrak etmeyi....

en başta layıkıyla ALLAH'a kul ve O'na (s.a.v) ümmet nasıl olunur,bunu öğretti. okumayı,araştırmayı,kendi tarihimiz kadar diğer milletlerin de tarihini bilmeyi, düşmanımı iyi tanımayı, lafı gediğine koymayı, inandığım şeylerin peşinden sonuna kadar gitmeyi ve daha sayamadığım bir çok şeyi...

ahengi,sanatı,sözün güzelini...

Bana; Allah ı düşünmeyi, bilmeyi, ibadetleri sevmeyi,şiiri, şairi anlamayı,imanımı nasıl dinsizler karşısında savunacağım ı öğretti ve eserleriyle öğretmeye devam ediyor RABBİM MEKANINI CENNET EYLESİN!!!

Neler öğretmediki....??bü dünyayı okşamamayı okşamak yerine onu anlayıp kavramam gerektiğini öğretti...merak etmeyi sorgulamayı hesap sormam gerektiğini öğrettii...yokluğun VAR var ın yok olduğunu öğrettii...sonsuza varmanın tek meselem olması gerektiğini öğretti..ve daha neler nelerrr

Hak- Batılı birbirinden ayırmak için çok hassas bir terazi kazandırdı. Dava duruşu nasıl olmalıdır? sorusunun cevabını kazandırdı. Eşya ve hadiseyi, masivayı değerlendirirken hep islam penceresinden ve Allahın muradından taraf bakmayı kazandırdı. Ufkumu inanılmaz derecede açtı.

Şimdi tersini düşünüyorum Üstad olmasaydı ne yapardım onun yerini kim kapatabilirdi.

Necip Fazıl Kısakürek, ahir zamanda Türkiye semalarında çakan işaret fişeğidir...

Evet, birçok dindar fikir adamı olabilir...

Ama bazısı menfaat düşkünü, bazısı sapık inançlıydı...

Mesela Muhammed Esed, Seyyid Kutup, Efgani... Hatta Bediüzzaman da...

Bu kadar curcuna içinde bir iman abidesi olarak karşımıza dikilir Üstad...

Pırıl bir inanç... Korkunç bir Ataklık...

Evet, onu okumak ve anlamak dileğiyle...

Fakat Üstadın öncelikli okunması gereken eserleri vardır, bir de sonra okunacak eserleri...

Mesela:

1-Dinimizi öğreniyoruz

2-Hz.Ali

3-Yeniçeri

4-Son Devrin Din Mazlumları

5-O ve Ben...

Daha da artırılabilir ama aklıma ilk gelenler bunlar. Belki bunlardan sonra Onu tanımak adına Kafa Kağıdı ve Babıali okunabilir.

Bu kitapları okumadan üstadı övmek, onu seviyorum, benimsiyorum demek kaytarmak olur...

Üstadın bazı kitapları da bence gereksiz...

Mesela tiyatroları...

Bazı güzel tiyatroları da var, Parmaksız Salih gibi ama saçma sapan tiyatroları da var.

Aşk, meşk ve para üzerine kurulu eserler. Sen Bana Ölümü Yendirdin gibi...

Tabii kimse kusursuz değildir, üstadın bu garipliklerini yetişdiği eğitim tarzına bağışlamak lazım.

Okumak dileğiyle...

Neyse, selametle...

Muhammed Esed hakkında pek bilgim yok. Seyyid Kutup ve Efgani'nin sapık olduğunu biliyorum. Bediüzzaman'a sapık diyorsun. Sapıklıklarını söyle de bizde öğrenelim. Yalnız, bazı yanlışları varsa bunları sapıklık diye yutturmaya kalkışma sakın.

Dinimizi Öğreniyoruz değil kitabın ismi, '-Gençler İçin- Dininizi Öğreniniz'. Büyük Doğu'da çıkan bazı yazıları birkaç yıl önce derleyip kitap haline getirmişler. Bunun yerine 'İman ve İslâm Atlası' adlı eser ilk sıraya konulmalıydı. 'Dininiz Öğreniniz' isimli eserin, İman ve İslâm Atlası'nın yanında adı bile geçmez. ''İman ve İslâm Atlası'' isimli eser hakkında Üstad ne diyor:

Yandı kitap dağlarım, ne garip bir hâl oldu!

Sonunda bana kalan, yalnız ilmihâl oldu!

Hz. Ali'nin bazı yerleri 'Çöle İnen Nur'dan iktibas edilmiştir. Hz. Ali tabi harika bir eser lâkin, 'Çöle İnen Nur' dururken ikinci sıraya Hz. Ali'yi anlatan eser konulur mu? Üstad'tan istifade etmek gerekiyorsa 'Çöle İnen Nur' yabana atılamaz. Yabana atılamaz ne kelime, onsuz olmaz.

Tenkit ettiğin tiyatro eserlerini okumadım. O tiyatroları okuyan arkadaşlar varsa yorumlarını beklerim.

Can87 öyle bir mesaj yazmışsın ki, doğruları ve yanlışlarıyla insanı çok rahatsız eden bir mesaj. Lütfen mesajlarını itidalli yaz. Bilmediğin şeyleri çok bilmiş edasıyla yazma. <<Ya hayır söyle ya sus.>>