Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
***ß!r!c!k***

Ne Dersiniz Sizce Aşk Var Mı ?

Recommended Posts

Ne tartışmalara ne cümlelere konu oldu şu üç kelime.Adı her geçtiğinde kelimeler destanlaştı bir çırpıda .Ama yinede anlatılamadı,anlaşılamadı..

Peki ya siz ne diyorsunuz.Aşk var mı...?

Var yada yok demeyin.

Var'ınızında sebebi olsun - Yok'unuzunda...

Saygılarımla...

Bence Aşk var! Aşk ateşinde yananları bulmalı ve dinlemeli. Bakınız Üstadımız Aşk için ne demiş...

"ALLAH (c.c.), Resul (s.a.v.) "AŞK"ından yandım bittim kül oldum, öyle zayıfladım ki sonunda herkül oldum..."

Mesnevide Aşk ise şu dizelerde

“Aşk bir denizdir; gökyüzü bu denizde bir köpük

Aşk ve inanışvirgul.gif pek kudretli bir sihirbazdır.

“...Din kazancı aşktırvirgul.gif gönül cezbesidir.

Hak nuruna kabiliyettir.”

Zerresine razı olmazmıyız böyle "Aşk"ın...

Aşk ilahi bir lütuftur o lütfu bulupta doğru kullanabilirsek, Rabbimiz iki dünyamızıda Saadete boğar bence...

Mecnun leyla leyla leyla derken Mevlam! Mevlam! Mevlam! diyerek İlahi Aşk'a mazhar olmuştur. Aynı şekil Leyla'da Mecnun Mecnun Mecnun derken oda Mevlam! Mevlam! Mevlam! diyerek İlahi Aşk'a mazhar olmuştur.. Ferhat dağları Şirin Aşk'ı içinmi deldi sanıyorsunuz asla ve kat a o niyetle idi lakin İlahi Aşk ile odağı deldi. işte maddi aşk nasılda İlahi Aşk'a dönüşmüş zuhur etmiş bu iki Aşk hikayesindende anlayabiliyoruz...

Önemli olan Aşk'ın temizliği ve berraklığıdır bence bir putperest dahi olsa temiz bir vicdan çerçevesinde Aşk'ı yaşıyorsa kimbilir belki Rabb'im onu kendi Aşk'ı ile ödüllendirecektir. yani hidayet ...

Temiz Aşk ile varmalı yara /yar o aşkın değeri ile yanıyorsa /o derece yanıp yanıp savrulmalı...

Aşk vardır...

Aşka nasıl yok deriz. Alem aşk ile yaratılmıştır. Dünya aşk ile döner. Mevlana: “Aşkın dalgasındadır dönüşü gezegenlerin. Aşk olmasaydı eğer şu dünya donardı ey dost”. demiştir. Alemde olmuş olan her şey aşk ile ahenk içindedir. Aşk çıktı mı alemden ahenk bozulur.

Aşk ilahidir işte o zaman aşktır ve o zaman aşk vardır.

Aşk yoktur...

Aşk beşeridir. Surettir onun muhatabı ve surette kalır ilerleyemez. Aşk olmaz o meyil olarak kalır;

yalnız ''Yalnızca bir türlü aşk vardır ama görüntüleri binlerce türlüdür,'' demiştir bir ehli keşif.

bazen bir dereceden sonra beşeri aşk suretten kurtulabilirse aşkı ilahi olur...

Fedakârlığın ve samimiyetin olduğu her yerde aşk vardır.Sevgide tüm hacmiyle kenetlenir.

Vardır, çünkü sevdiğin zaman ilk başlangıcı yapmış olursun, lakin bunun getirileri de götürüleri de vardır.

Allah'ı seviyorum dersen sana bir soru sorulur ki bu soruyu genelde vicdan mahkemesi gündeminde hep tutar.

O'nun (c.c) için ne yapıyorsun?

Hz.Pir'i (s.a.v) seviyorum dersin elbet hem de boynum kıldan ince diyerek.

Soru odur ki,bulunduğun yerde emaresi var mı?Yolun hangi çizgide ki yoldur?

Sahabeleri seversin muhakkak.Hangi sahabeyi örnek alıyorsun? Sorusuna cevap kesin olmalıdır.

Sonrasında da dünyadaki aşklar piyasaya çıkar.

Mangalda kül kalmaz o vakit.

Hep aşkla sevgiyle birileri vardır önünde.İşin garibi fedakârlık bu sefer ciddileşir,bakarsın ciddidir de hani.

Parseller etrafını...

Nankördür belki aşık olduğun ama inadına verebileceğin her şeyide verirsin tereddüt bile etmeden.

Fedakârlık rolünü iyi oynar o ara.Doğru nere ve nerede kullanılır ayrıştırılamaz,kalakalır işte insan.

Zor bir soru, ben cevap bulamadım aşk var mı yok mu diye...

Aşk vardır, sevgili uğruna ne yaptığın ölçüsünde vardır.

Gavsı sani hz.lerinin buyurduğu üzere ''Bizi sevdiğinizi iddaa ediyorsunuz rabıta yapmıyorsunuz, sadatı kiramı sevdiğinizi iddaa ediyorsunuz hatmei hacegan yapmıyorsunuz, Allah ı sevdiğinizi iddaa ediyorsunuz zikir yapmıyorsunuz.''

Aşk mecazi anlamda vardır...

İnsana duyarsınız , yediğiniz ilk kazıkla uyanırsınız....

Ve anlarsınız aşk bu değilmiş....

Aşk ilahi anlamda vardır...

Yanarsınız , yandıkça buna doyamazsınız , aşk haddin değildir ama sen aşıksın aşığa bağdat sorulmaz... Sana hesap sorulmaz. Senin mutluluğun son bulmaz , mecazi aşkın abesliğini geçip , ilahi aşkın saadetine ermişsindir....

velhasıl kelam.. Aşk yoktur.... mecazi , beşeri , hayvani olarak duyulan aşk değildir. O şekilde aşk yoktur... onun adı olsa olsa tutkudur....

Ama ''AŞK'' her zaman ve zamandan öncede vardır ve bu Allah-ü teala'nın varlığı gibi kesin bir şeydir...

''Yalnızca bir türlü aşk vardır ama görüntüleri binlerce türlüdür,

Aşk beşerîdir; şakayla başlar gönülde yaşar. Surete meyledenler ziyandadır.

Aşk platoniktir; sohbetle başlar gönülde yaşar. Sîretini süslemeyenler yol şaşırır.

Aşk ilahîdir; imanla başlar vahdete götürür. Gönülde doğar başını verir.

bugün ağla çocuğum,yarın ağlayamazsın...

bugün anladığını,yarın anlayamazsın...

YAR O KI...

Falan, dagın ardında;

Seslen, seslen, işitmez

Filan toprak altında;

Göz yaşları diriltmez

Neye vardın, vardın da?

Ufuk varmakla bitmez.

Bir sey goster kadında,

Tılsımını eskitmez

Yar o ki, hep yadında;

Eskimez ve eskitmez.

Muradı muradında,

Seni bırakıp gitmez

N.F.Kısakurek

(Cile)

1972

Aşk - şevk, ateş, ruh, heycan, hamle, aksiyon,sınır tanımaz bir gayret....

Sanırım bende üstadın fikriyatına, aşkına aşığım:D

Beşeri aşk mı? O da(adına ne derseniz mecazi aşk, sevgi, sevda.....) nefisle ama helal hatta güzel.Aslının, ilahi olanının kıvılcımı, numunesi...Diğerini de bilmeyiz zati, bilenin bildiğini biliriz.

aşk vuslata ermektir!!!!

İranlı bir şair diyor ki:

“AŞK’a uçarsan kanatların yanar”

Bu söze cevaben Mevlana Hazretleri diyor ki:

“AŞK’a uçmazsan kanat neye yarar.”

• Like 1

1738-1240629017-ayasofya.jpg

Biz, Hüda'nın we Habibi'nin Aşkının şahidleriyiz ( sadece )...

...

فاش میگویم و از گفته خود دلشادم - بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

Bir vakitler, aşkı;

başka herkesi, herşeyi unutmak zannederdim...

Sonra gördüm ki, Aşk, O İkisi'nin Arasındaki; biz, Bunun sadece şahidiyiz ...

Her Şeyi, Her Şeyleri Şedid...

Wüdd...

Aşk, Wallahi War...

Aşk yok ise, ne var ?

w w w . . . Ebeden Daimen...

muhur.jpg

Allah-muhammed1(1).jpg

2728046830097869048SAxvhq_th.jpg

Hedera Helix...

Aşk insanın ruhunda kendi kendine kemale erdirdiği bir kördüğümdür bence.Öyle bir kördüğümdür ki bu,ilk önce kalbi kendisine sıkı sıkı bağlar daha sonra da en ulaşılmaz zannedilen beyinleri kalp sayesin de sarsar.Ve sonunda bir virane bırakıp ardında, çözülüp gider...Yani vardır kısacası ama Mabuda olmadığı müddetçe sonu büyük bir yıkım ve acıdır.

Aşk : Aşk maşukun kusursuz olduğuna inanmak ve ona tümüyle şeksiz şüphesiz teslim olmaktır..

Aşk yok:Beşere duyulan ve aşk denilen şey evet ilk başta bu tarife benzer aşık olunanın her şeyine şeksiz bağlanılır..Ama zamanla karşıdakinin kusursuz olmadığı görüldükçe aşk denilen şey azalır ve günün birinde yol olur..Çünkü o da halık değil mahluktur nihayetinde..

Aşk var:Gerçek aşık olunacak olan aşkın kendisizi de yaratandır..O'nun kusursuzluğunun idrakine vardıkça aşk çoğalır..

......

Aşkın zedelediği bin türlü talihsizler içinde en çok bu hiçe giden kurbanlara (aşkları için intihar edenlere) acımalı. Zira bu zavallılar bilmiyorlar ki birbiriyle evlenmemesi lâzım gelenler varsa onlar da yalnız sevişenlerdir

Üstadım Gourmont'un dediği gibi aşk ile evliliği karıştırmamalı. Aşk yabanî bir hayvandır. Kanunlar dışında, isyan ve ihtilâl dağlarında yaşar. Ancak gece, karanlıklar basınca, gizli yollardan şehre girer ve bahçelerin tarhını, ağaçlı caddelerin kanapelerini alt üst eder. İbadethanelerde her gün lanetlenen aşktır. Hükümetler, polis ve jandarmayı ona karşı silâhlandırır. Halbuki evlilik, bir şehir müessesesi, bir emniyet tertibatıdır. At cambazhanelerinde musıkî çalan ve fokstrot oynayan, dişi sökülmüş, tırnakları eyelenmiş, zararsız arslan, orman canavarına göre ne ise, aşka kıyasla da evlilik odur.

Aşk geçici, evlilik ise daimîdir. Evliliği aşkın devamı zannetmiş nice safdil çiftler, üç ay geçmeden dudaklarda ateşin söndüğünü görmüşler ve bir akşam kendilerini karşı karşıya esner bulmaktan hayret etmişlerdir. Aşk değişmeyince ölür.

Çok önceki edebiyattan şimdiye kadar, her dilde, şiirin konusu zevce değil sevgilidir, hayaller ve semboller, hep sevgilinin süzgün gözleri ve karanlık kirpikleri etrafında perveneler gibi uçuşur. Kahramanı zevce ve konusu evlilik olan hikâyeden daha tatsız ne olabilir?

Ahmet Haşim- Bize Göre- ( Kumsaati yayınları " Hemen Her Sabah", sy.15)

Bizim meslekte yok en azından. Düşünsenize KGB'den Mossad'dan kız istemeye kalksam beni direkt olarak Uganda'ya sürgüne gönderirler. Yok yok, olmaz.

• Like 1

Bizim meslekte yok en azından. Düşünsenize KGB'den Mossad'dan kız istemeye kalksam beni direkt olarak Uganda'ya sürgüne gönderirler. Yok yok, olmaz.

Ajanım boşver KGB'yi, Mossad'ı seni anacığıma havale edelim. O senin işini halleder. Anam senle uğraşırken, bu sayede bende rahat ederim. Ahahaha.

Ajanım boşver KGB'yi, Mossad'ı seni anacığıma havale edelim. O senin işini halleder. Anam senle uğraşırken, bu sayede bende rahat ederim. Ahahaha.

Havale ücreti alıyorsan kalsın. Hanım annemize zahmet olacak ama şöyle ajansal özelliklerime uygun birini bulursa iyi olur. Tercihen bizim teşkilattan olursa fena olmaz. Allah razı olsun Ahıskalı.