Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
NFK-Fan

Dava Arkadaşım//Osman Yüksel SERDENGEÇTİ

Recommended Posts

“Bu yazıyı kaleme alan arkadaş bana sordu: ‘Ne ile nasıl başlayalım?’ Ona dedim ki: Başlangıcımız da Necip Fazıl sonumuz da Necip Fazıl. Çünkü Necip Fazıl’la kimse mukayese edilemez ve Necip Fazıl kimseye benzemeyen bir adam idi. Şerik kabul etmezdi. Kendisiyle uzun bir arkadaşlığımız var. Bu arkadaşlık alelade düz bir arkadaşlık değildir. İnişli çıkışlı bir arkadaşlıktı. Çünkü Necip farklı adamdı. Ne onun yükseldiği yere yükselebilirdiniz, ne düştüğü yere düşebilirsiniz. Sonuna kadar zirve, sonuna kadar derinlik... Necip Fazıl ol kişidir ki hakkında kolay kolay karar verilemez, insanı hükümsüz bırakır.

Necip Fazıl noktasız, virgülsüz bir adamdı. Ne dur bilirdi, ne durak. Ondaki hayata hükmetme hırsı sonsuzdu. Ölürken dahi yaşıyorum diye sesini yükseltecek bir adamdı. Mağlûbiyeti asla kabul etmezdi. Bir gün treni kaçırmış, öfkeli öfkeli gardan dönüyormuş. ‘Ne o Üstad treni mi kaçırdın?’ demişler. ‘Hayır’, demiş ‘kovdum gitti’. Necip

Fazıl böyle bir adamdı.

Ölümünden onbeş gün önce ziyaretine gitmiştik. ‘Osman gel yanıma otur’ dedi. O fırtına gibi adam bir köşede yaprakları sararmış kırık bir dal gibi duruyordu. Yanına yanaşmaktan korktum. O sarı yapraklar dökülecek, adam ölecek zannettim. Me’yus, kederli, mecalsiz yanından ayrıldık. Ben Necip Fazıl’ı o gün kaybetmiştim. Fırtına dinmiş, güneş batmış, koca İstanbul koskoca bir mezarlık olmuştu. Necip Fazıl Ölmüştü.

Necip Fazıl öldü. Ölmeyebilseler peygamberler ölmez. Herkes şu beylik lâfı ediyor. Bıraktığı boşluğu kimse dolduramaz. Boşluk bırakmadı ki doldurulsun. Herşeyi doldurdu gitti.

Kafaları doldurdu, gönülleri doldurdu ve yaşını doldurdu.

Allah rahmet eyleye...”

(Türk Edebiyatı Dergisi, Temmuz 1983, Osman Yüksel Serdengeçti, Dava Arkadaşım isimli yazıdan iktibastır...)

• Like 1

S.A

Osman Yüksel Serdengeçti'nin burada anılmasına çok sevindim..o üstadımızın çok sevdiği bir yakınıydı..dolayısıyla bizlerinde çok sevdiği büyük bir şahsiyet..onla ilgili birkaç anektod paylaşmak isterim..gerçi sizler biliyosunuzdur ama..bir gün ona cok fazla 'Allah' diyorsun diye çıkışılır..cevabı 'Allah Allah' olur..görüyorsunuz değil mi arkadaşlar ne kadar büyük bir zeka..gene bir gün milletvekili olduğu zamanlarda,batılılaşmayı protesto ederek meclise kravatını beline bağlayarak gitmiştir..

Allah rahmet eylesin..Allah onun gibi insanlar ihsan eylesin bu vatana..

selam ve dua ile

Selamlar,

Osman Yüksel Üstad'ın sadık dava arkadaşlarından birisidir. Beraberce hapislerde yatmışlar, uzun yıllar boyunca tamamen aynı olmasa da birbirine çok yakın ideallerin savunuculuğunu yapmışlardır. Zaman zaman Üstad'la şakalaşmışlardır, Üstad'ı kızdırmak konusunda üstüne yoktur Osman Yüksel'in :)

Fakat aralarında bazı farklar bulunduğunu zikretmekte sanırım fayda var. Üstad, daha çok belli bir birikime ulaşmış kimseler için yazarken Osman Yüksel halk tabakasını hedef kitle seçmiştir. Bu durum, son dönemde eskiye nazaran biraz daha bilinçli olduğunu söyleyebileceğimiz İslami gençliğin oluşumunda Üstad'ın payını gözler önüne sermektedir.

Osman Yüksel'in, Üstad kadar fazla eseri olmadığını burada zikretmekte fayda var. Osman Yüksel, buradan da anlaşılabileceği gibi aksiyonerliği ve fikir adamlığını Üstad kadar başarılı bir biçimde sentezleyememiştir.

Biz onu da çok seviyoruz...

Allah rahmet eylesin...

Saygı ve selamlarımla...

BEN BURADA BİRKAÇ SATIR YAZMAZSAM AYIP OLUR DEĞİL Mİ?(o kadar kendimize Serdengeçti demişiz) :rolleyes:

Sadece altının iyisinden sarraf anlar diyorum.

BİR ALİMIN ÖLÜMÜ BİR ALEMİN ÖLÜMÜ GİBİDİR.

haklısın serdengeçti. sen yazmamış olsaydın ben de yazmayacaktım. :-)

emzigi alınmış bebek gibi kalakalmışız. ölüm Allah ın bir "adaleti"

ne yürek var ki üstadda yıllarını değil ömrünü vermiş. var mı şimdi adanmış bir ömür ben bilmiyorum.

Serdengeçti ile üstadı yanyana görmek kadar beni duygulandıran,sevindiren,aksiyona,aşka,şevke ve heycana getiren şey çok az. Biri Serdengeçi dedi,diğeri de Büyük Doğu dedi. Serdengeçti ve üstadımız, davalarının aksiyoner insanları.Allah mekanlarını cennet eylesin.

'''Mağlubiyeti asla kabul etmezdi. Bir gün treni kaçırmış, öfkeli öfkeli gar’dan dönüyormuş. Ne o üstad treni mi kaçırdın? demişler. Hayır demiş kovdum gitti'''

nükteli hayatları ne çok benziyor birbirlerine.Allah(c.c) mekanlarını cennet eylesin.

Bıraktığı boşluğu kimse dolduramaz. Boşluk bırakmadı ki doldurulsun. Her şeyi doldurdu, gitti.

ne güzel bir söz

arkadaşımın dediği gibi

Sadece altının iyisinden sarraf anlar

ALLAH ikisininde makamını cennet etsin

biz razıydık "O" da razı olsun

Amin!..

BEN BURADA BİRKAÇ SATIR YAZMAZSAM AYIP OLUR DEĞİL Mİ?(o kadar kendimize Serdengeçti demişiz) :(

Sadece altının iyisinden sarraf anlar diyorum.

BİR ALİMIN ÖLÜMÜ BİR ALEMİN ÖLÜMÜ GİBİDİR.

banada yazmak vacip oldu çünkü bende kaydolurken serdengecti diye yazdım o isim kullanılıyor deyince değiştirdim.

ilk olarak mabedsiz şehir kitabını okumuştum.genellikle necip fazılın gölgesinde bahsediliyor.ama O da ayrı bir kahraman.

Osman Yüksel'e ait bir anektod da ben anlatayım..

Anektod şöyle;

Osman Yüksel birgün mecliste konuşma yapıyor. Konuşma sırasında,

-Bu meclistekilerin yarısı hıyar ! diyor

Tabi meclisten sesler yükselmeye başlıyor, itirazlar ediliyor.En son Osman Yüksel'den sözünü geri alması isteniyor. O da;

-Peki, bu meclistekilerin yarısı hıyar değil !!! diyor ve olayı kendince kurtarıyor ...

Şüphesiz kıvrak bir zeka...

Necip Fazıl a ve Osman Yüksel e selam olsun...

Serdengeçen adam...

Gençliğin okuyup örnek alması gereken büyük bir şahsiyet. Evet Üstad kadar çok eser verememiş ve NFK Fan abimin de belirttiği gibi hedef kitlesi olarak daha çok halkı almıştır lakin yine de çıakrdığı dergi, siyaset hayatı vesaire ile davaya büyük hizmetler etmiştir. Kitapları az sayıda da olsa okunmalıdır. Mabetsiz Şehir başlangıç için çok uygun bir eser.

En az Üstad kadar beni derinden etkilemiştir beni Osman Yükse usta. Hatta belki de daha fazlası...

Allah rahmet etsin.

Birbirlerinin aynasi olan iki insan , onlarla yasamak sanki ruhun yerden ayaklarini kesmesi gibi bir sey ah ah gec kaldik galiba dunyaya yada onlar cok erken geldi...