Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ü.Y

Size Bir Soru..

Recommended Posts

gururunuzu aldatmak için,en çok düşündüğünüz kelimeyi,en az kullanmaya mecbur eden sevmek fiiline sözden başka ifade şekli aradınız mı?

inşallah anlatabilmişimdir... buna cevap arıyorum :lol:

Efendim af buyurun, biz avam insanıyız, böyle şeyleri anlamakta güçlük çekiyoruz. Şöyle daha basit bi şekilde anlatırsanız ben fakiri sevindirmiş olursunuz. Minnettar kalır, avamca cevap vermeye gayret ederiz.

bürokrasinin gözü çıksın :lol:

anladığım kadarıyla arkadaş diyorki::

sürekli aklınızda olmasına ragmen , grurunuz yüzünden çok az seviyorum diyosunuz .. peki bu fiili ifade için söylemekten başka bir yol buldunuz mu ?

bu kadar tercüme ettim cevaplayımda bari :lol: .. kendi adıma sevmek fiili düşününce.... misaldir : annemi sevdiğimi söyleyeceğime 32 dişimi göstererek sırıtmayı tercih ederim, canım annem anlar onu sevdiğimi mantı yapar akşama :D

saflık yapmayıp kast edilen manada sevmek içinse; eger MEŞRUYSA, niye gurur yapıyorsun , söyle gitsin kardeşim ne güzel işte muhabbet artar..

bürokrasinin gözü çıksın :(

anladığım kadarıyla arkadaş diyorki::

sürekli aklınızda olmasına ragmen , grurunuz yüzünden çok az seviyorum diyosunuz .. peki bu fiili ifade için söylemekten başka bir yol buldunuz mu ?

bu kadar tercüme ettim cevaplayımda bari :lol: .. kendi adıma sevmek fiili düşününce.... misaldir : annemi sevdiğimi söyleyeceğime 32 dişimi göstererek sırıtmayı tercih ederim, canım annem anlar onu sevdiğimi mantı yapar akşama :(

saflık yapmayıp kast edilen manada sevmek içinse; eger MEŞRUYSA, niye gurur yapıyorsun , söyle gitsin kardeşim ne güzel işte muhabbet artar..

:( :D :(

Bu cevaba bayıldım nedmanün,ben de kendimce bir tercüme yapı cevaplamadan önce soruyu soran arkadaşımız ne demek istediğini bir açıklasa konunun selameti açısından çok iyi olacak.(Berbat çeviri yaparım çünkü :lol: )

arkadaş anlamış beni : ) teşekkür ederim. şimdi yorumlarınızı yazarsanız sevinirim : )

Eh iyi ki tercümeyi ben yapmamışım o halde,:lol:

Soruya gelince nedmanün'e katılıyorum söyle gitsin :lol:

:lol: tamam ben de söyleyeyim o zaman : ) teşekkür ederim hepinize:) cesaretimi aldım ve söylemeye gidiyorum:) hayırlısı olsun inşallah

Selamlar

Davranışlarınızda hislerinizin tezahürlerini gösterebilecek biçimde hareket ederseniz konuşmadan da kendinizi ifade etmiş olursunuz. Her halukarda söylemeniz daha iyi tabi ama ben sorunun soruluşundan hareketle böyle yazdım.

Davranışlarınızı, kendinizi sıkmadan hislerinizin kontrolüne verirseniz her şey aşikar olur...

Fakat bu yola diğer mevzularda pek başvurmayın, çünkü duyguların kontrolü altına verilmiş davranışlar tehlikelidir. Ama böyle bir meselenin başlangıcında, maksat anlaşılana kadar kullanılmasında bir problem olmaz diye düşünüyorum.

Saygı ve selamlarımla

Davranışlarınızı, kendinizi sıkmadan hislerinizin kontrolüne verirseniz her şey aşikar olur...

"kontrol" önemli olan zaten.. tabii alacağımız yanıt da önemli. ya sevinirim ya da hürana uğrarım. 2.si olursa ne olacak.. ??Burası da önemli.

bazen sevgi olmasaydı diyorum. o anda saçmalıyorum tabiiki. sonuçta kainat "O'onun" (SAV) muhabbeti üzerine yaratıldı.ama bu beşeri aşklar çok kötü işte.. maalesef..

Selamlar

Davranışlarınızı "hislerin kontrolü"ne verdiğinizde (ki bu hiç zor değil, çok ufak bir gayretle içten geldiğince davranmakla, konuşmakla, hal takınmakla olabilecek bir şey) tepeden inme bir "evet" ya da "hayır" almazsınız. Eğer karşıdakinin davranışlarını gözlediğinizde istikametin "hayır" olduğunu anlıyorsanız da, direk "hayır" kelimesini duymadığınız için daha hafif bir menfi etki bırakır üzerinizde... Eğer istikamet "evet"se, o zaman söylemek de kolaylaşır zaten, problem olmaz.

Ya böyle yazıyorum şimdi, tuhaf hissettim kendimi. He bi de Güzin abla ölmüş. :D

Saygı ve selamlarımla

:D :D abi hakkatten Allah razı olsun.. bunalıma girebilirdim.. önce Allahın inayetine sonra da sizin inayetinize teşekkür ederim.

oh be:)

hoşçakalın..

Duygular her zaman insana oyun oynar ve çoğu zaman mantığını kaybeder duygularının esiri insan. Sevgi,aşk mantığın bittiği yerde başlamaz. Aksine mantığın başladığı yerde doğar, onunla büyür ve mantık yerini kalbdeki duygulara bırakır.

Ama her sevgi geçicidir. Gerçek sevgiye aşka ulaşmak zordur. İnsan çoğu zaman sevdiğini zanneder ama bu sadece ilgiden-görsellikten ibarettir. Çoğu kez farkında olamaz insan gerçek duygularının. Ve bir insanı sevmek demek, yüzünü görmek, gözünü kaşını beğenip sevmek değildir bence. Hiç, "bir kelimesine" muhtaç oldun mu? Hiç gözlerinin onu aramasından ziyade, "muhabbetine, sohbetine" aç kaldın mı? Sana söyleyeceği bir kelimeyi işitebilmek için, ya da sana yazacağı iki kelimeyi okuyabilmek için saatlerce bekledin mi heyecandan kıvranarak, alev alev yanarak? Hiç, davranışları sende hayranlık uyandırdı mı yüzüne bakmadan? Onu gözlerin kapalı sevebildiysen, eyvallah..

--------------------------------------------------------------------------

Ya "sen" derseniz bu yazdıklarıma karşı.

"Ben, Onun, sevilmesi gerekene, aşık olunması gerekene beslediği aşkdan ötürü Ona ve Onun aşkına aşığım.. O beni sevmese de, bilmese bile..!" Derim samimi bir şekilde..!

---------------------------------------------------------------------------------

Saçmalamış diyebilirsiniz, saat 01:35.. Ama duygularım işte.. boşver gitsin...

s.a

çile54 yazının her satırına imzamı atarım..çok doğru söylemişsin..

günümüzde yaşanılan ilişkiler o kadar bayağılaşmış ve bayağılaştırılmışki aşk denilen şey çok basit bir şeymiş gibi algılanıyor insanlar tarafında..en fazla altı ay ömür biçiliyor günümüz aşklarına oysaki insanlar bilmiyorki aşk Allah(c.c.) tarafından insanlara bahşedilmiş yüce bir duygudur..

bide bilmiyorum ama hiçbir aşk eş zamanlı yaşanmıyormuş gibi geliyor bana..bilmiyorum belkide daha yolun başındayız ondan bilmiyorum ama böyle galiba..neyse saat 02:05 daha fazla saçmalamayayım ben:D

selam ve dua ile....

Hiç, "bir kelimesine" muhtaç oldun mu?

evet oldum. ama aşk önce kandırır adamı.mutlu olduğunu sanırsın. sonra yavaş yavaş acı çekmeye başlarsın :D en son süründürür:) sürünenlerden olmayalım inşallah..

Eğer geceler boyu asla ona layık olamam diye düşünsen, kendi gibi muhteşem biri karşısına çıksın da yeterki O mutlu olsun diye için yanarak dua ettiysen, sadece varlığını karşında hissedebilmek için günlerce odanda kalsan, bidaha konuşamıycam diye bihafta ağlasan, bişey söyleyip cevap gelmezse saatlerce acaba üzdüm mü, kırdım mı diye yakınsan, en ufak bir cümlesini onlarca kez düşünsen, yüzünü bile görmeden ruhuna aşık olsan, imanını, ihlasını, rıfkını hayranlıkla sevmiş olsan ve sadece gülüşünü duyabilmek için bütün dünyayı vermeye hazır bile olsan gene de söylememelisin … hatta onun da seni sevdiği hayaline kapılıp şevke gelsen bile söylememelisin...mesela ben de söylemedim :D .. bırak bilmesin , bırak farketmesin ama sen gene de seversin...

Soruya gelince nedmanün'e katılıyorum söyle gitsin :D

demişsin ya gardenyam,, olmaz! ben MEŞRUYSA söyle dedim, meşru değilse bekle meşru olana kadar .. olmazsa da şehid olursun fena mı ?

Tabi herkesin kendi tercihi olur ..bu da benim tercihim ;) ..di

ya abi kafam iyice karıştı.. ne güzel sitenin en büyük abisi NFK Fan abim bile söyle dedi. sen de şimdi ne olursa olsun söyleme diyorsun.. :D NFK Fan abi bişey söyleyin lütfen :D Meşru kısma gelince..neyse oraya hiç girmeyelim.. çok zor çok.. sana da helal olsun yani o kadar sevdin ve söylemedin.. ya o da seni seviyorsa..

Selamlar

Ben "söyleyin" demedim, davranışlarınızı işin başında duygularınızın kontrolüne verin ve sevginizi söylemeden hissettirin dedim.. Artık bakışlarla mı yaparsınız, davranışlarınızla mı, yoksa hepsiyle mi, bilemem, orası sizin bileceğiniz iştir.

Eğer karşılık varsa veya en azından menfi bir tepki görmüyorsanız o zaman söylemek kolaylaşır, eh söyleyin de o zaman zaten.. Eğer olumsuz bir tepki görürseniz söyleyip de "hayır" cevabını almamış olmak, yani direkt olarak o red kelimesini duymamak hayal kırıklığınızı hafifletecektir. Lisan-ı hal çok şeyin ifadecisidir.

Dikkat edildiyse önce yazdığımı tekrarladım.. Artık siz neyi uygun görüyorsanız onu uygulayın.

Ya da verin şu çocuğun MSN'ini de, ben söyliyim sizin için yahu... :D

Saygı ve selamlarımla

evet.. evet.. bir şey düşünemiyorum şuan. Tamam ben kararımı verdim. inşaalah istişaremizin sonunda aldığım karar, Hayırlı olur..

bizden de saygı ve selamlar..

Duygular her zaman insana oyun oynar ve çoğu zaman mantığını kaybeder duygularının esiri insan. Sevgi,aşk mantığın bittiği yerde başlamaz. Aksine mantığın başladığı yerde doğar, onunla büyür ve mantık yerini kalbdeki duygulara bırakır.

Ama her sevgi geçicidir. Gerçek sevgiye aşka ulaşmak zordur. İnsan çoğu zaman sevdiğini zanneder ama bu sadece ilgiden-görsellikten ibarettir. Çoğu kez farkında olamaz insan gerçek duygularının. Ve bir insanı sevmek demek, yüzünü görmek, gözünü kaşını beğenip sevmek değildir bence. Hiç, "bir kelimesine" muhtaç oldun mu? Hiç gözlerinin onu aramasından ziyade, "muhabbetine, sohbetine" aç kaldın mı? Sana söyleyeceği bir kelimeyi işitebilmek için, ya da sana yazacağı iki kelimeyi okuyabilmek için saatlerce bekledin mi heyecandan kıvranarak, alev alev yanarak? Hiç, davranışları sende hayranlık uyandırdı mı yüzüne bakmadan? Onu gözlerin kapalı sevebildiysen, eyvallah..

--------------------------------------------------------------------------

Ya "sen" derseniz bu yazdıklarıma karşı.

"Ben, Onun, sevilmesi gerekene, aşık olunması gerekene beslediği aşkdan ötürü Ona ve Onun aşkına aşığım.. O beni sevmese de, bilmese bile..!" Derim samimi bir şekilde..!

---------------------------------------------------------------------------------

Saçmalamış diyebilirsiniz, saat 01:35.. Ama duygularım işte.. boşver gitsin...

imza=gardenya :D

Eyvallah...

Eğer geceler boyu asla ona layık olamam diye düşünsen, kendi gibi muhteşem biri karşısına çıksın da yeterki O mutlu olsun diye için yanarak dua ettiysen, sadece varlığını karşında hissedebilmek için günlerce odanda kalsan, bidaha konuşamıycam diye bihafta ağlasan, bişey söyleyip cevap gelmezse saatlerce acaba üzdüm mü, kırdım mı diye yakınsan, en ufak bir cümlesini onlarca kez düşünsen, yüzünü bile görmeden ruhuna aşık olsan, imanını, ihlasını, rıfkını hayranlıkla sevmiş olsan ve sadece gülüşünü duyabilmek için bütün dünyayı vermeye hazır bile olsan gene de söylememelisin … hatta onun da seni sevdiği hayaline kapılıp şevke gelsen bile söylememelisin...mesela ben de söylemedim :D .. bırak bilmesin , bırak farketmesin ama sen gene de seversin...

demişsin ya gardenyam,, olmaz! ben MEŞRUYSA söyle dedim, meşru değilse bekle meşru olana kadar .. olmazsa da şehid olursun fena mı ?

Canım benim ,ben meşruysa kelimesini tekrarlamamak için nedmanün'e katılıyorum dediydim.Ama söyle gitsin meselesine gelince herhalde sözümün eri değilim ki söylediğimi ben yapmazdım ,şehid olursun fena mı .İnşallah soruyu soran arkadaşımız bana kızmaz ,gaz verip de beri gelmek gibi oldu benimkisi ama kişisel bir mevzu ,can çıkmadan huy çıkmamış (saat 00.04 idare edin,herhalde en saçma cevap benimki olmaya namzet gece mesaj yazma alışkanlığınız yoksa )

Aynen katılıyorum.. Zaten konuya ilk verdiğim cevapta yazdıklarım, yukarıda sizin yazdıklarınız ile aynı doğrultuda, hatta hemen hemen aynısı. Sanırım iki kişi böyle düşünüyoruz. :P

Arkadaşlar ben yazdıklarımı tekrar beyan ediyorum.. Siz tartışmaya devam edin. :D

tamam tamam.konu kapansın. böyle bir soru sorulmadı kabul edin. sağolun eyvallah.

Hocanın hikayesine döndü bu iş,en sonunda eşeğiyle yanyana gitmek var siz en iyisi bildiğiniz gibi yapın :D

Gayet güzel şeyler çıkıyordu.. bence devam etmesi güzel olur :D