Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Achar

Akrostiş

Recommended Posts

AKROSTİŞ

İhtilal acentası...

Solun tam da ortası.

Moskova'nın oltası..

Eli, zulüm muştası.

Tek ümidi, cuntası

İnkılap, avantası...

Nemrut, onun atası...

Ölüm yolu, rotası..

Namlı servet çantası..

Ünlü küfür softası..

(1968)

Selamlar,

İfadelerden, şiirin kime hitaben yazıldığı gayet net bir biçimde anlaşılabilir. Akrostişe baktığımızda da, "ünlü küfür softası" İsmet İnönü'nün ismini görüyoruz mısra başlarındaki harflerde... :D

Saygı ve selamlarımla

Çok güzel bir akrostiş çalışması...

İnşallah öğretmenliğe başlayınca, öğrencilerime bunu "örnek" çalışma olarak gösterip, okutturacağım:)

Çile54 ne öğretmeni olacaksınız nasipse? İnşallah Üstadın adını yaşatmaya okullarda devam edersiniz. Milli manevi değerlerinin farkında olan bir gençliğe ihtiyacımız var... Bu gençlik de okullarda öğretmenlerin sayesinde Allah ü Teala'nın yardımıyla yeşerecek inşallah...

Cile54, ilk okul öğretmeni olacak inşallah.. yılbaşında küçük çocuklara "noel babayı" rüyalarında görmesini tenbih etmeyecek kalitede bir öğretmen :) ..

çile54 kendisi yazmıştı bi mesajda ordan aklıma geldi :)

bakınız :: serbest kürsü / ne yazarsan yaz :) .. sondan bi önceki mesaj :)

o yazmasaydı bile ülkemizde o örnekten çok daha beter öğretmenler var sizi temin ederim ..

İyi tarafın da, kötü tarafın da her zaman savunanları varıdır.. Her ne kadar acı da olsa ..

Mühim olan bizim hangi tarafta olduğumuz ve bütün benliğimizle buna hizmet etmemiz..

Allah nasip ederse o günleri de inşallah görürüz. :)

Ama iş sadece öğretmenlerde bitmiyor. Önce ebeveynler sonra öğretmenler. Eğitim ailede başlar bunu unutmayalım.

bu ülkenin yıllardır kanını emen yöneticiler şu an ne haldeler acaba??çok merak ediyorum..

bu arada çile54 kardeşimizin vatana ve dine hayırlı öğrenciler yetiştirmesini dilerim..Allah yolunu açık etsin inşaallah

harika bir şiir.. üstadın bütün şiirleri mükemmeldir ama bu biraz daha açık. :) çok beğeniyorum.. paylaşan kardeşe teşekkürler..

Kader...

İnönü, Üstâd ile aynı zamanda yaşamamayı kim bilir ne kadar çok isterdi...

Ama kader...

Kader...

Ve keder...

ah be üstad o nemrudun torunları şimdi safi muhalif kalmadı son umutları olan cuntalarıda kesildi tüm hortumlarıda devlete yerleşmiş kalıntılarıda senin öğrencilerin temizliyor allahın izniyle... sabır ve imanla yanına geliyoruz inşallah

üstadın inönü'ye olan derin muhabbetini kitaplarından da görüyoruz...

bu arada inönü hakkında bir devlet adamının şu sözlerine yer vermek istedim...

İsmet Paşa,kısa boylu kara kuru bir adam.Hiç çekiciliği yok.Bir insan ne kadar ufak tefek ve silik olabilirse o da öyle.Sanki dikkat çekmemek için özel bir deha sahibi.Mustafa Kemal’in kimselerin unutamayacağı,İsmet Paşa’nın da kimsenin hatırlayamayacağı bir yüzü var.

Ernest Hemingway

Bugünlerde, meşhur Allah'sızın ölümünün sene-i devriyesi mi ne? Çok duyarlı sayın CHP'li belediye başkanımız, ilçe merkezinin orta yerine, Allah'sızı -rahmet- ve minnetle anmakta,olduğunu anlatan bir pankart astırmış...

Cile54, ilk okul öğretmeni olacak inşallah.. yılbaşında küçük çocuklara "noel babayı" rüyalarında görmesini tenbih etmeyecek kalitede bir öğretmen :) ..

geçenlerde bi arkadaş söylemişti burda ilkogretım de görevli bir ögretmen

ögrencilerini toplayıp hayvanat bahcesine

götürmüş..

maymunları göstererek"bakın bunlar bizim atalarımız"demiş yazıyı okuyunca aklıma geldi

daha vahim durum da olanlar da var :)

geçenlerde bi arkadaş söylemişti burda ilkogretım de görevli bir ögretmen

ögrencilerini toplayıp hayvanat bahcesine

götürmüş..

maymunları göstererek"bakın bunlar bizim atalarımız"demiş yazıyı okuyunca aklıma geldi

daha vahim durum da olanlar da var :)

Evet arkadaşlar n eyazık ki bu gibi durumlarla bende karşılaştım ama bunun kökenine inmek lazım çocuk doguyor anne baba nasıl bir egitim verecegini bilmiyor çocukta farklı alanlara meyledip oralarda arıyor ... Bir yerde mecbur iç dünyasını maneviyatını doyurmak zorunda insanoglu yaratılış geregi bunu yapmak zorunda ruhsuz degil ki sadece maddesel olabilsin işte egitim almayıncada böyle sapkın fikirlere kapılabiliyorlar Bundan ötürüdür ki bilinçli Müslüman olalım

selamlar

Küçük bir ayrıntı ancak, 3. mısrasında geçen "Moskof'un" kelimesi "Moskova'nın" şeklinde olmalı... Öfke ve Hiciv kitabının 7. basımında böyle yer alıyor.

Hem zaten hece ölçüsü ile yazıldığınıda göz önünde bulundurursak doğru olan "Moskova" olacaktır.

Yani şiir şöyle olmalı;

İhtilâl acentası...

Solun tam da ortası.

Moskova'nın oltası..

Eli, zulüm muştası.

Tek ümidi, cuntası..

İnkılâp, avantası...

Nemrut, onun atası...

Ölüm yolu, rotası..

Namlı servet çantası..

Ünlü küfür softası..

Uyarınız için teşekkür ederiz, gerekli düzenleme yapılmıştır. Kitabın 2. basımında da kelime, hece ölçüsüne uygun olacak şekilde ve doğru olan şekliyle "Moskova'nın" olarak geçmektedir.