Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

“Vatan Haini Değil - Büyük Vatan Dostu Vahidüddin”Geliyor

Recommended Posts

NECİP FAZIL'IN YASAKLI VAHDETTİN KİTABI YENİDEN BASILIYOR

Vahdettin vatan haini miydi, değil miydi tartışması, yasaklılar listesinden bir kitabı tekrar gündeme getirdi. Necip Fazıl Kısakürek’in yasaklı kitabı “Vatan Haini Değil-Büyük Vatan Dostu Vahidüddin” yeniden yayınlanacak.

Bu kitap nedeniyle Kısakürek, 1983 yılında hapse girecekken 79 yaşında vefat etmişti. Vahdettin’i savunduğu için mahkûm olarak ölen Kısakürek’in söz konusu kitabı, hâlâ yasaklılar listesinde. Kısakürek’in oğlu ve Büyük Doğu Yayınları’nın sahibi Mehmet Kısakürek, kitabı bedeli ne olursa olsun basacağını söylüyor.

“Vatan Haini Değil-Büyük Vatan Dostu Vahidüddin” isimli kitabı Kısakürek, 1968 yılında yayınlamıştı. Kitap daha önce araştırma dizisi olarak Bugün gazetesinde yayınlandı. Birinci baskısı tükenmek üzereyken toplatıldı ve hakkında takibat başlatıldı. Kitabı incelemek üzere bir bilirkişi oluşturuldu. Bilirkişi, ‘Kitapta söylenenler hayal ürünüdür, ama herhangi bir suç unsuru yoktur.’ diye rapor verdi. Ankara, ikinci bir bilirkişi heyeti tayin etti. Bu heyetten de benzer bir rapor çıkınca, Kısakürek 1971’de beraat etti. 1972 yılında beraat kararı Yargıtay tarafından temyiz edildi. 1973’te mahkumiyet kararı çıktı. 1974’te Af Kanunu, olayı askıya aldı. 1975 yılında kitap yeniden basıldı. Yine takibat başlatıldı. 1976’da, üçüncü baskı yapıldı. 1977’de yeniden toplatma kararı alındı ve takibata geçildi. 1979’da üçüncü kez bir bilirkişi heyeti oluşturuldu. 1980 yılında dördüncü bir bilirkişi teşkil edildi. Heyetler, kitapta suç unsuru bulunmadığı yönünde rapor verdi.

12 Eylül darbesinden sonra Necip Fazıl ile ilgili mahkumiyet kararı 1982 yılında Yargıtay tarafından onandı. Fakat, kararın infazı 4 ay tehir edildi. Aynı yıl içerisinde Adli Tıp Kurumu, Necip Fazıl’ın Anayasa’da öngörülen cezanın affı şartlarını haiz olduğu yönünde dönemin Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kenan Evren’e bir rapor verdi. Ancak Evren, Necip Fazıl’ı affetmedi; Atatürk’ün hatırasına neşren hakaret edildiği gerekçesi ile verilen cezasın infazı yönünde talimat verdi.

Necip Fazıl, 1983 yılında hapse girmesine az bir zaman kala vefat etti. Deyim yerinde ise son padişah Vahdettin’i savunduğu için mahkûm olarak öldü. Kısakürek’in kitabı, hâlâ yasaklılar listesinde bulunuyor.

Necip Fazıl’ın oğlu Mehmet Kısakürek, babasının tartışmalı kitabını yeniden basmaya hazırlanıyor. “Bedeli her ne olursa olsun, kitabı yayınlayacağım.” diyen Kısakürek, Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde hâlâ kitap yasaklamalarından söz edilmesinin hata olduğunu söylüyor.

Kurtuluş Savaşı’nı Vahdettin’in başlattığını anlatıyor

Necip Fazıl, 'Vatan Haini Değil-Vatan Dostu Vahidüddin' adlı kitabında, resmi tarih tezinin aksine Kurtuluş Savaşı'nı, Sultan Vahdettin'in başlattığını yazıyor. Yaklaşık 300 sayfa olan eserde, Sultan Vahdettin'in, Mustafa Kemal Atatürk'e yüklü miktarda para yardımı yaparak Anadolu'ya gönderdiği anlatılıyor. Vahdettin'in, Anadolu'da başlayan kurtuluş hareketinin başarıya ulaşması için İstanbul'da ulemayı toplayarak nasıl dua ettirdiği de kitapta ayrıntılarıyla yer alıyor.

Erkan Acar

ZAMAN

/////////////////////////

Selamlar,

Küfür yobazlarının Üstad'ı hasta yatağında bile rahat bırakmamalarına sebebiyet veren bu esere inşallah yakında kavuşacağız... Böylelikle, çileli ömrünün son çilesini bu eseri dolayısıyla yaşamış olan Üstad'ın, mukaddes hatırasına saygı gösterme fırsatı elimize geçecek. Demek ki, genç neslin gözünden yasaklanarak kaçırılmaya çalışılan bu kitap, Üstad'ın son çilesi olmayı başaracak kadar büyük...

Her zaman için yasaklar daha çekici olmuştur. Basılmasa bile bu eseri bir yerden temin etmeli ve okumalı...

Saygı ve selamlarımla

vahhdettin han ile ilgili gerçeklerin açığa çıkması gerçekten çok güzel bi haber, gerçi bu günlerde yayınlanan 4 bölümlük belgesel diziisiine bazı gerçekler tüm objektifliğiyle açığa çııkmış bulunmakta ...umarım belgesel dizisini izlemektesinizdiirr.......

Malesef gelemiyor arkadaşlar. Yasağın kalkmışlığı yok. BD'ye gidip sorduğumda yasağın hala geçerli olduğu ve bu sebeple eserin basımının gerçekleştirilemeyeceği söylendi bana. Bize düşen internetten yaymak bu vakit..

arkadaşlar necip fazılın Yasaklı Vahidüddin kitabı yeniden basılacak gibi söylentiler var bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim

Selamlar,

Gokhan32 arkadaşımızın açtığı başlık, bu başlıkla birleştirilmiştir.

Sorunuzun cevabı, yazdığınız mesajın bir üstündeki mesajda mevcut... Yani, malesef yakın zamanda böyle birşey olmayacak gibi görünüyor.

Saygı ve selamlarımla

Bence çok geç kalınmış bir karar. İnsanlığa tarihin gerçeklerini sunacak bir eser olduğunu duymuştum. Çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum....

eline sağlık kardeşim bizimle palaştığın için çok teşekkürler allah razı olsun bu foruma geldiğim için çok mutluyujmm benim aradığımda böyle insanlardı teşekkürler güzel insanlar

aslında Mehmet beyle konuşup gizli gizli çıkartalım :) ne olur sanki ? :) neyse şaka mı desem? forum da kapatılırsa:)

bşy sormak istiyorum..

necip fazıl'ın bu kitabını, vahideddin hakkında araştırma yaparken duymuştum.. fakat sonra bu kitabın basıldıktan hemen sonra kaldırıldığı öğrendim. ve neden kaldırıldığı hakkında bi fikrim yok. yardımcı olabilirseniz .. :)

bşy sormak istiyorum..

necip fazıl'ın bu kitabını, vahideddin hakkında araştırma yaparken duymuştum.. fakat sonra bu kitabın basıldıktan hemen sonra kaldırıldığı öğrendim. ve neden kaldırıldığı hakkında bi fikrim yok. yardımcı olabilirseniz .. :)

Beşbin bilmem kaçıncı Atatürkü Koruma Kanunu'na aykırı bir kitap olduğu sebebiyle kaldırıldı...lakin kaldırılmasındaki sebep içerik değil dönemin yöneticilerinin konu hakkındaki hassasiyeti...(ittihatçı gelenek)yoksa bu eserin çok daha kapsamlıları yayınlanabiliyor günümüzde..

Atatürk'ü koruma yasasını Menderes hazırladı biliyorum ve neden Menderes aynı cephedeki bir münevverle zıt düşmek istesin ki?

Atatürk'ü koruma yasasını Menderes hazırladı biliyorum ve neden Menderes aynı cephedeki bir münevverle zıt düşmek istesin ki?

Menderes'in üstünde bir de BAYAR vardı hatırlatayım....Hakikaten BAYAR...

bşy sormak istiyorum..

şimdi arkadaşım Vahdettin Han Hz. leri hain değildir hakkındaki kitap evet doğruları söylüyor ve bu suç değildir ilkesine varmış yüce mahkeme. lakin! eğer vahdettin hain değilse ozaman Atatürk "nedir?" ibaresi çıktığı için, kurucusu olan bir Cumhuriyette Atatürk yerine Necip Fazılı korumakta "HAK"da olsa olmaz dimi? biz laik bir ülkede putperest bir devletin "Vatandışlarıyız" dimi ..

muhabbetle ..

Vay bee vahidüddini de kahraman yaptınız ya daha ne diyeyim size

İngiliz muhipleri cemiyetini kuran, sulh ve selameti osmaniye fırkasını kuran vahdettin

damat ferit de kahramandı di mi

şerif hüseyin de kahramandı di mi

yazık çok yazık

İngiliz muhipleri cemiyetini kuran, sulh ve selameti osmaniye fırkasını kuran vahdettin

yazık çok yazık

Asıl sana yazık. Bir nebze kendi aklını kullanamayan bedbaht! Cumhuriyet sonrası mektep kitaplarına bastırılan o yalan tarihi git senin gibi aklını kullanamayan insanlarla tartış!

yazık çok yazık

Paşayı kim gönderdi Anadolu'ya?

Ah, ah...

Şu Mondros var ya, şu Mondros. Hani şu malum anlaşma...

Hangi hükümetin imzası var bu anlaşmada ve bu hükümetin kurulmasını kim önerdi Vahdeddin'e? Hadi söyle bakiyim, kim önerdi?

Ha bir de şu Şişli toplamtılarından ne haber?

Meclis-i Mebusan dağıtıldığıtılmak üzereyken, ismi Rauf mu ne, ha işte onu istemiş İngiliz kurmayları... E sonra Rauf diye bildiğim bu adam, yıllar sonra ne demişti?

Yahu ilk meclisin ilk Cuma hutbesi kim adına okundu?

yazık çok yazık

Tarih,cahillerin ağzına sakız olduysa,cevap vermeye değmez.

Turgut Özakmanı okuyun

Alev Coşkunu okuyun

Bilal N. Şimsiri okuyun

Gerçek tarihçileri okuyun arkadaşlar...

Atatürke idam fermanını onaylayan vahdettin vatan hainidir.

Said nursi atatürk düşmanıdır

Necip fazıl atatürk düşmanıdır

Batı ile işbirliği yapılması gerektiğini düşünüyorlar.

Yapmayın bu oyunlara gelmeyin kardeşlerim

Atatürkü ben anamdan babamdan daha çok seviyorum.

Yapmayın...

Bu ülkeye yazık oluyor

Zaman kaybediyoruz.

Elin batılısı marsa gitmeyi düşünürken biz hala sizlerle uğraşıyoruz yapmayın

sana gönderdiğim linki izledikten sonra bu cümleleri söyleyebiliyorsan seninle konuşacak bir şeyimiz olamaz.

dediklerinden turgut özakmanı biliyorum.beyinsizin tekidir.yanlışlıkla bir kitabını aldım. aldığıma alacağıma pişman oldum.evimde onun kitabının olması bile beni rahatsız ediyor.en kısa zamanda o kitaptan kurtulacağım.

sen gerçek tarih kitabı okumak istiyorsan ulu hakan ikinci abdulhamid han ı oku.

o zaman tarih neymiş tarihçi nasıl olurmuş öğrenirsin.hemde tarihçi olmayan birinden öğrenirsin.

belge meselesine gelince bazı şeyler elde belge olmadan da kanıtlanabilir.ama sen bunu idrak etmekten acizsin.

ama belge mevzuunu açtın o zaman önce iz senden bir iki delil isteyelim bakalım getirebilecekmisin.

1)bize müslüman olduğunu kanıtlayan bir delil getir.

2)beyninin çalıştığına dair bir belge getir.

bu benim istediğim deliller.diğer kardeşlerimde isteme hakkına sahip.

sen bizim istediklerimize delil getir biz de sana aynı sağlamlık derecesinde deliller getirelim.

Turgut Özakmanı okuyun

Alev Coşkunu okuyun

Bilal N. Şimsiri okuyun

Gerçek tarihçileri okuyun arkadaşlar...

Atatürke idam fermanını onaylayan vahdettin vatan hainidir.

Said nursi atatürk düşmanıdır

Necip fazıl atatürk düşmanıdır

Batı ile işbirliği yapılması gerektiğini düşünüyorlar.

Yapmayın bu oyunlara gelmeyin kardeşlerim

Atatürkü ben anamdan babamdan daha çok seviyorum.

Yapmayın...

Bu ülkeye yazık oluyor

Zaman kaybediyoruz.

Elin batılısı marsa gitmeyi düşünürken biz hala sizlerle uğraşıyoruz yapmayın

Senden rica ediyorum arkadaşım. Daha fazla konuşupta aklımızın ırzına geçme.

Arkadaşlar neden farklı görüşlere tahammül edemiyorsunuz.

Neden hakaret ediyorsunuz bana

Saidin risalelerini biraz okudum

Yemin ederim bazıları batılı filozofların hikayelerinden alıntı

Hani bazı hikayeler anlatılıp tefsire geçiyor ya

İşte o hikayeciklerin bazıları alıntı

Ah birader...

Sen Minber gazetesini bilir misin? "İngilizlerden daha hayırhah (iyiliksever) bir dost olmayacağı" o gazetede böyle bir ifade var. Hadi bakalım... Bu gazete de neyin nesi, ya ifadeler?

"Müttefiken olmadığı takdirde münferiden behemahal sulhü takarrur ettirmek lazımdır ve bunun için fevt olunacak bir an dahi kalmamıştır." daha Halep'lerden böyle bir talgraf gelir Vahdeddin'e...

Karabekir'in 'İstiklal Harbimizin Esasları' adlı eserini okuyun bence. Tabi 1933 yılı baskısını bulabilirseniz?

"It is absurd to label the Nationalist Movement as the tyranny of a set of non-Turkish brigand and patriot in much the same sense that Garibaldi was, and is difficult not to respect and admire him."

Mustafa Armağan da şöyle yazdı:

''En iyisi son sözü, bir ara bakanlık da yapmış olan Hüseyin Cahit Yalçın'a bırakmak. Bakın yakın tarihimizdeki hain-kahraman düellosu hakkında bu tecrübeli kalem ne ibret-âmiz laflar söylemiş: "İzzet Paşa kabinesinde mütarekeyi [Mondros'u] imza eden Rauf [Orbay] Bey, bugün âdeta vatan haini oluyor. Çünkü Halk Fırkası'ndan çıkmıştır. İzzet Paşa kabinesinde mütarekeyi kabul eden ve imza etmesi için emir verenler arasında bulunan Fethi [Okyar] Bey ise bugün Millet Meclisi Reisi bulunuyor. Çünkü, henüz Halk Fırkası'na mensuptur. Bu ne mantıktır, bu ne ölçüdür, bu ne mutaassıp fırkacılık [particilik] hissidir?"(6) Tarih yalan söylemez; ama ona yalan söyletilebilir. Tabii yatsıya kadar...''

Vahdeddin hukuki anlamda vatan hayini değil, siyasi veya konjektürel anlamda vatan hayini oluyor.

Demirel ne demişti? Vahdeddin'in biraz daha hayin kalmasında yarar vardır onun için...