Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nedmanün

Evlilik Çok Mu Kötü Bişey?

Recommended Posts

Eyvah, bu konu yine mi hortladı? :)

Efendim fenomen olarak evlilik kötü değildir, hatta pek de güzel bi şeydir. Lakin, malzemelerin kalitesi belirleyici rolü oynar. Kek güzeldir aslında, ama bayatlamış yağ, çürümüş yumurta, uygun olmayan un, olması gerekenden az miktarda kabartma tozu ve fazlasıyla şeker kullandınız mı caanım keki katletmiş olursunuz. Yazık olur. Hatta feci bile olur.

Mahir olalım efendim kek pişirmede... Malzemeler kaliteli olsun. İş üzerindeki gerekli püf noktalarına da sahipsek, afiyet olsun, ne diyelim?

Dünyada iken cennet hayatına muvazi bir hayat yaşamak mümkün müdür? Eğer insan, huzur dolu bir evliliğin derinliklerine dalmışsa, mümkündür. Bu dünyada görülen, duyulan, tadılan her güzel ve lezzetli şeyin hakikisinin cennette olduğu gerçeğiyle birlikte, cennette mevcut olan her güzelliğin de bir yansıması bu dünyaya gönderilmiştir. İşte Yüce Allah'ın kurduğu muhteşem düzen içerisinde evlilik öyle önemli bir noktada duruyor ki, dünyada iken cennet hayatını yaşatabilecek bir kudrete ve keyfiyete malik bir yapıdır o. Tabi bu durumun tam tersi de mümkün olabilmekte ruh iklimi sadece bataklıklardan müteşekkil biri ile hayat birleştirilirse. Evlenmek isteyen insanın asıl meselesi ne olmalı? Tabi ki her faaliyetin doğma noktası olarak ortaya çıkan Allah’ın rızası. O’nun rızasına uygun olan bir evlilik sadece dünyada cennet hayatı yaşatmakla kalmayacak, sonsuz hayatımızı kazanma yolunda da bir yol arkadaşı, gönül sırdaşı, ruh iklimdaşı da kazandıracaktır. Hayırlı eş cennet nimeti olarak vasıflandırılmıştır.

Şu halde duamız, Allah’ın cümle Müslümanlara öncelikle hakiki manada Müslüman olmalarını, kendi istediği gibi bir kul olmalarını ve ondan sonra da kendi rızası için yapılacak, her saniyesinde onun rızasına uygun hareket edilecek olan ve birbirlerine cennet nimeti olacakları, iki cihan saadetine kavuşacakları ahlak ve ruh zengini pırıl pırıl Müslüman eşlerden mürekkep hayırlı bir evliliği nasip etmesi yönündedir.

Evet, ne derler, onlar erdi muradına, biz çıkalım kerevetine :)

• Like 1

üstad ne diyor ölüm güzel olmasa ölür müydü peygamber

peki ben bu durumu evliliğe uyarlarsam ne olur evlilik güzel olmasa evlenir miydi peygamber....

ayrıca erkeklere güvenmeyen bayanlara sesleniyorum.

neyimizi gördünüzde güvenmiyorsunuz biz size güveniyoruzda siz ne diye güvenmiyorsunuz ayrımcılığı bırakın güven esaslı bir hayat sürün paranoya ile hayat yürümez bu iş böyledir. lütfen

üstad ne diyor ölüm güzel olmasa ölür müydü peygamber

peki ben bu durumu evliliğe uyarlarsam ne olur evlilik güzel olmasa evlenir miydi peygamber....

ayrıca erkeklere güvenmeyen bayanlara sesleniyorum.

neyimizi gördünüzde güvenmiyorsunuz biz size güveniyoruzda siz ne diye güvenmiyorsunuz ayrımcılığı bırakın güven esaslı bir hayat sürün paranoya ile hayat yürümez bu iş böyledir. lütfen

ben hayatımdaki bir kaç erkek(babam abim başta olmak üzere) hariç erkeklerin çoğuna güvenmem...daha doğrusu ben ismaiyeti bilmeyip yaşamayan erkeğe güvenmem...ve günümüzde ne yazık ki erkekler de bu konuda çok eksik..tıpkı biz bayanlar gibi....ahir zamandayız...erkeklere güvenmemenin en başta nedenlerinden biri de budur...

ama benim evlilik için bi tezim var:)diyorum kii dinini iyi bilen bir erkek eşini mutlu edwer..mutlu olan kadın eşine itaat eder:)

diyorum kii dinini iyi bilen bir erkek eşini mutlu edwer..mutlu olan kadın eşine itaat eder:)

Katılıyorum.. :) Benimde Rabbimden hep dilediğim bu..Allah yolunda olan, dinini kayıran-seven ve gereklerini uygulayan, hal ve hareketleriyle de içimizde kıvılcımlar oluşturarak bizi Rabbimize daha çok yaklaştırabilecek, hayırlı eşleri Allahü Teala cümlemize nasip eylesin inşaallah..

Birçoğumuz gibi etrafımızdaki mutsuz evlilik tabloları beni de bu konuda çok endişelendiriyor hatta bazan evlenmek bile istemiyorum :)

Hayırlısı ne ise o olsun bakalım..Biz ne dersek diyelim, yazılandan öteye de gidilmez değil mi :)

Bayı, bayanı yok. Bu devirde kimseye güven olmaz :) Herkes çiğ süt emmiş sonuçta .

Ama insan ilişkilerinin çoğuda güven üstüne.Mecbur aradan bitanesini seçip güveniyosun.O seçtiğinlede evleniyosun.İkiniz birbirinize sırtınızı dayayıp her yönden gelen dertlere birlikte göğsünüzü siper ediyosunuz.Ama iş güvenip sırtınızı dayicağınız kişiyi bulmakta.Gerçi konu 2006 da açılmış:) Olan olmuştur herhalde heheh

Madem sünnettir, o zaman iyidir, iyiden de iyidir. Meseleye çok basit bakmak lazım, hem de çok: Allah'ın (c.c) rızası, sünnetin icrası ve neslin devamı. Allah (c.c) hayırlı izdivaçlar nasip eylesin.

evlilik çok kötü olsaydı zannetmiyorum ki şuan evli kimse kalmazdı.

eğer evlilik çok güzel bişey olsaydı kimseden şikayet duymazdık.

yani evlilik sana ve karşındakine bağlı.iki kişi ortak hareket ederse inş bisorun olmaz.ama yok ikiside farklı yöne geçerse ipler kopar.

mantıklı düşünmek lazım.bi sorun varsa eğer konuşulmalı hemen.

bunu her insanda başaramıyor benim gibi :) yeni adım attığım evlilik yolunda ilerlemek baya bir zor arkadaşlar.sadece ikiniz olsa bişekilde halledersiniz ama çevrenizdekilere de ayak uydurmak zorunda olduğunuz için yollar biraz daha zor geçiyor.

ama Hak tan hayırlısı.dinimize uygun yaşarsak daha güzel olur daha anlayışlı hale gelir Allah ın izniyle...

üstad ne güzel demiş islamcı bir gencin kadın zaafı olacak ki zina yapmamanın sevabına erişsin.çünkü köre kadına bakmadığı için sevap yoktur.aynı şey islamcı bayanlar için de geçerli.islamın toplum hayatında egemen kılmak istediği sistem zinayı olabildiğince zorlaştırmak ve buna karşın evliliği de olabildiğince kolaylaştırarak temiz ahlaklı ruhi ve bedeni açıdan sağlam toplumu vucuda getirmektir.erkek kadın olmadan kadın da erkek olmadan yarımdır.modern deyimiyle olmasa da aşk insan için gıda kadar gereklidir.evlilik insana sorumluluğu öğretecektir.disiplini öğretecektir.sadakati öğretecektir.sağlıklı bir aile ortamı hem yetişecek yeni nesil hem de anne babalar için cennetin dünyadaki gölgesidir.fakat bu gölgeyi daha da karartırsak cehenneme de dönüştürebiliriz

kocasını aldatan kadınlara ve karısını aldatan kocalara yaptıklarının sebebi sorulduğunda genelde eşinin kişisel bakımına önem vermediği buna karşılık iş ortamında süslü püslü karşı cinslerin bulunduğu sebebin bu olduğu söylenmiş.ben araştırmayı yapanların yalancısıyım.erkek işe giderken filinta gibi parfüm sürüp giderse ve eve geldiğinde pijamasını giyip televizyon karşısında pineklerse kadın da istediğiniz bulamazsa...kadın sokağa çıkarken makyajlanıp süslenir yüzlerce erkeği tahrik eder ve eve geldiğinde asıl tahrik etmesi gereken kişiye karşı bunları yapmazsa...boşuna bi yastıkta kocayın dememişler.böyle olursa evlilik biter.tabi aile içindeki sorunların çözümünde eşlerin anne ve babaları hakem rolünde olup etkilidirler değillerse olmalıdırlar.sorunu ancak daha üst mevkiler çözebilir.

şu evlendirme programlarını sağolsun annem stres atmak için izler.ben de yemek yerken onbeş dakika bakmak zorunda kalıyorum.soruyor kadına nasıl bir eş istersin

efendim dürüst olsun paralı olsun yakışıklı olsun bana kol kanat gersinsadık olsun beyfendi olsun...abdyi ıraktan çıkarsınüçüncü boğaz köprüsünü bizim arazinin oralardan inşa ettirtsin polat alemdar gibi olsun....

yav her gelen bunları istiyor ha demek ki her gelen sadık dürüst güzel yakışıklı güçlü olmazsa olmaz şart olarak bunları koyuyor.

önce kendimiz dürüst olcaz sonra başkalarından bekliyeceğiz.kendimiz evlilik sorumluluklarımızı yerine getirmiyorsak karşıdakinden pek bir şey beklemeyelim.

bekar bir insan olarak haddinden fazla konuştum evlilikle ilgili :)

aranızda en hayırlı olanınız eşine karşı en hayırlı olanınızdır.sizin en hayırlınız da benim

bir hadisi şerifle noktalıyorum yazımı.sahura dört saat kaldı ve uykudan eser yok

kosmos evliye bekara emekliye dul ve yetime devrimciye evrimciye darbeciye sabır sıhhat afiyet versin

:) :) :)

üstad ne güzel demiş islamcı bir gencin kadın zaafı olacak ki zina yapmamanın sevabına erişsin.çünkü köre kadına bakmadığı için sevap yoktur.aynı şey islamcı bayanlar için de geçerli.islamın toplum hayatında egemen kılmak istediği sistem zinayı olabildiğince zorlaştırmak ve buna karşın evliliği de olabildiğince kolaylaştırarak temiz ahlaklı ruhi ve bedeni açıdan sağlam toplumu vucuda getirmektir.erkek kadın olmadan kadın da erkek olmadan yarımdır.modern deyimiyle olmasa da aşk insan için gıda kadar gereklidir.evlilik insana sorumluluğu öğretecektir.disiplini öğretecektir.sadakati öğretecektir.sağlıklı bir aile ortamı hem yetişecek yeni nesil hem de anne babalar için cennetin dünyadaki gölgesidir.fakat bu gölgeyi daha da karartırsak cehenneme de dönüştürebiliriz

kocasını aldatan kadınlara ve karısını aldatan kocalara yaptıklarının sebebi sorulduğunda genelde eşinin kişisel bakımına önem vermediği buna karşılık iş ortamında süslü püslü karşı cinslerin bulunduğu sebebin bu olduğu söylenmiş.ben araştırmayı yapanların yalancısıyım.erkek işe giderken filinta gibi parfüm sürüp giderse ve eve geldiğinde pijamasını giyip televizyon karşısında pineklerse kadın da istediğiniz bulamazsa...kadın sokağa çıkarken makyajlanıp süslenir yüzlerce erkeği tahrik eder ve eve geldiğinde asıl tahrik etmesi gereken kişiye karşı bunları yapmazsa...boşuna bi yastıkta kocayın dememişler.böyle olursa evlilik biter.tabi aile içindeki sorunların çözümünde eşlerin anne ve babaları hakem rolünde olup etkilidirler değillerse olmalıdırlar.sorunu ancak daha üst mevkiler çözebilir.

şu evlendirme programlarını sağolsun annem stres atmak için izler.ben de yemek yerken onbeş dakika bakmak zorunda kalıyorum.soruyor kadına nasıl bir eş istersin

efendim dürüst olsun paralı olsun yakışıklı olsun bana kol kanat gersinsadık olsun beyfendi olsun...abdyi ıraktan çıkarsınüçüncü boğaz köprüsünü bizim arazinin oralardan inşa ettirtsin polat alemdar gibi olsun....

yav her gelen bunları istiyor ha demek ki her gelen sadık dürüst güzel yakışıklı güçlü olmazsa olmaz şart olarak bunları koyuyor.

önce kendimiz dürüst olcaz sonra başkalarından bekliyeceğiz.kendimiz evlilik sorumluluklarımızı yerine getirmiyorsak karşıdakinden pek bir şey beklemeyelim.

bekar bir insan olarak haddinden fazla konuştum evlilikle ilgili :)

aranızda en hayırlı olanınız eşine karşı en hayırlı olanınızdır.sizin en hayırlınız da benim

bir hadisi şerifle noktalıyorum yazımı.sahura dört saat kaldı ve uykudan eser yok

kosmos evliye bekara emekliye dul ve yetime devrimciye evrimciye darbeciye sabır sıhhat afiyet versin

:) :) :)

amiin:)))

yazdıkların çok doğru...bu arada benim de dikkatımi çekti ben de dahil evlilik üzerine konuşanların çoğu bekar:)

ama işte ben sadece çevremden gördüklerimi yorumluyorum...illa bir musaibetin bin nasihattan iyi olması gerekmiyor:)iyi analiz edelim ki inşallah doğru insanı bulalım:)

gerçi bu işler NASİB... en iyisi şöle demek..görelim mevla neyler neylerse güzel eyler;)

Bizde eş adaylarının önce dünyalığına bakılır, ardından inşaallah namaz kılıyordur temennisi ile yola çıkılır. (Tabi yarım müminler ancak bu makama çıkabilmiştir.)

Yok mudur şöyle; sırf sakal sünnetinden mahrum kalmamak için üç kuruşa talim erkeğe kız verecek baba yiğit. Yahut ben ona eş olurum diyebilecek sahabe mayasından bir mümine!!!

Kendisine "Kızıma nasıl bakacaksın?" sorusu geldiğinde, "Efendim, sakalımı kesmeden iş bulamıyorum." diyen genci kızına gösterip; "Bunun çekini Allah imzalamış, Allah sizi mübarek kılsın." diyecek bir baba yetişmeyecek mi artık?

Yahut, tesettürü için okumak hakkından vaz geçen bir Mümineyi, sahiplenip cemiyette ona çatı olabilecek, şeriata uyabilmesi için elinden geleni yapacak bir sahih mümin erkeği yok mudur?

Erkeğe en iyi tavsiye şudur.

"Kadın zaten eğri bir kemikten yaratılmıştır. Düzeltmeye kalkarsan kırarsın. Güleryüzlü ol ki, geçim sağlayabilesin."

Kadın ise; Allah rızasının koca rızasından geçtiğini bilmeden ölmeyi, küfre düşmek gibi tehlikeli bildikten sonra Mümine sıfatına bürünmelidir.

• Like 3

Hiçde bile , evlilik herzaman çokkk güzel şey. İki kişi sıkıntılarla bir araya gelir Sabır Sınavıdır, Nimetlerle bir araya gelir Şükür sınavıdır. Evlenmem ne demek ya ! Evlenecen tabi arkadaş ! Dinin yarısıdır diye buyrulmş ,ki ömür boyu çalışsan belki o yarıSı dolmayacak !. Birilerine duyrulur :D EVLEN ARTK EVLEN :D Allah ım Saliha bi hatun çıkarsın şu alnı secdeye değesi abimeee inşallah :D :D

İçeriği geçip başlığa cevap verelim. Elbette meşakkatleri var; ama bu zamanda İmanı korumada, günahlardan kaçınmada çok önemli işlevi var. ŞEYTAN EVLENEN KİŞİ İÇİN; "EVLENDİ İMANINI BENDEN KORUDU!'' dermiş rivayete göre... Bu zamanda işsizlikle bağlantılı olarak evlilik yaşı gecikiyor, bunlar da birbirini etkiliyor ve sonuçta toplumun hali ortada!...

'' Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır ''.. deriz , arkasından Muhakkak doğruyu söyledi deriz , ama pek güvenmiyoruz sanırım hı .. ?? çünkü ben bağdaştıramıyorum !. Hem böyle söyleyip hem hala bahanelerle gerekli olan şeylerden kaçmaya . Allah bir sebep muhakkak verir .. biz O 'na c.c. , böyle mi güveniyorz ya ?. bu nasıl iştir ? .

Rabbim tez vakitte kafese kapatsın bütün herkesi inşallah:). tabi hayırlısı ile inşallah. :)

Birisiiii :D ömrümü yedin ömrümü :D evlen artk :D Ben askerden gelene kadar evlendin evlendn demedi deme :D

Peygamber Efendimiz sav in yapmış olduğu ve ümmetine tavsiye ettiği bir sünnet kötü olur mu hiç mübarekler. vakti gelen kardeşlerim tez elden bu sünneti müekkedeyi bir an önce yerine getirsinler...

"evlenen dininin yarısını kurtarmıştır" hadisi şerifini hatırlatırım...

Konu gerçekten değişik bir konu.Bu benim de aklıma gelmiyor değil.Acaba bu evlilik denen şey çok mu zor?Düşünsenize;yaş kemale eriyor belli bir noktayı yakalıyorsunuz.İşinizde de,özel hayatınızda da son derece başarılısınız.Parmakla gösteriliyorsunuz resmen.Derken,bir gün biri çıkıyor karşınıza.Gözleri bir başka bakıyor.Umut dolu.Göz bebeğinin içinde sevgi var.Hayranlıkla bakıyor size.Hayattan beklentisi az,ahiretten çok.Bambaşka biri...

Bir kelebeğin kanatları kadar özgür ruhunuz var o ana kadar evet.Onlar kadar nazik ve hassas,özen isteyen, dokunmanın cesaret istedği kırılgan kanatlarınız var.Ancak bir anda sanki tırtılın kozadaki hali gibi oluyorsun.Özgürlüğün sınırlara bürünüyor birdenbire.Eskiye dönüyorsun yeni ile birlikte.Tırtıldan kelebeğe değil,kelebekten tırtıla dönüyorsun resmen..Zorlu zamanlarda amazon kadınların ruhunu taşıyorsunuz zaten.Yüreğiniz gerekirse her zorluğu yener,her şeye göğüs gerer,kötülüklere can acıtmadan ustaca cevap verir.Dedim ya özen ister ruhunuz yüreğiniz.. Bir defa kırılmışsa kanatlar zordur düzelmez hemen.Neyleyeyim ki sizi taşımak zordur.

Bir defa kelebeğin ömrünü uzatmak için,sevgiyle bakacaksın gözlerine..Onun o ürpertilerini,savunmasız yüreğini,ipekten ruhunu ve pamuk kalbini incitmeyeceksin.Kendini bir tek ALLAH'a adayacaksın.Emaneti gözün gibi saklayacak,kollayacaksın.Ezdirmeyeceksin,laf ettirmeyeceksin,savunacaksın..Tüm kötülüklerden arındıracaksın uzak tutacaksın.Ona zarar gelmesin diye kendin zarar göreceksin yeri gelecek.Yüzündeki bir minik tebessüm için ömrünü vereceksin gerekirse.

Evlilik gerçekten çok başka birşey...Hayalle gerçek arasında bir yerlerde.Kimi zaman da ruya gibi..Evlilik zor mu bilmiyorum ama eğer zorsa da biz zorlaştırıyoruz,kolaysa da biz kolaylaştırıyoruz.Eğer erkek kelebeğin ömrünü uzatmaya çalışıyorsa ve eğer o kelebek de erkeğinin hayatına ve ruhuna renk ve huzur katabiiyorsa kanatlarıyla,o zaman kolaylık kaçınılmazdır bence:)

• Like 1

Evlenmek; yaşı gelen, maddi imkanları olan, her müslüman kadın ve erkeğin yerine getirmesi gereken bir sünnet müessesidir. Dün insanlar bir başkaydı, sokakta, çarşıda, kıraathanede pişerdi, kadın belası varsa bile bu denli hayasızca yürümüyordu. Erkek adam, akıl baliğ olduktan bir müddet sonra, iş sahibi olur, dininiz emir ve farazalarını bilir ve uygular, 18 yaşına gelmeden evlenirdi. Evlilik kuvvetle muhtemel onun için şehvet giderici ya da zorunlu bir görev olarak değil, Allah'ın emirlerine uygun yaşama aracıydı. Kızlar da bir başkaydı muhtemelen, 15 yaşına gelen her kız, evinin her türlü iç işlerinden anlar, en önemlisi kocaya itaatin önemini bilirdi. Babasının evlenme konusunda ki emrine itaat eder, pek büyük bir ihtimalle de mutlu olur, boşanma gibi bir fiilinin rüzgarını bile hissetmezdi yüreğinde. Doğrusu kafamda ki eski ve olması gereken evlilik profili yaklaşık olarak böyle, belki yanlış biliyorumdur, fakat doğru olduğuna emin olduğum bir husus var ki, islam dairesinden uzaklaştıkça, ev hayatı da, cemiyet hayatında bitiyor. Bugün modern kadına Allah rızasından, sabırdan, yemek yapmaktan, çocuk büyütmekten bahset bakalım ne cevap alıyorsun? İş bu nedenle evlilikten fena halde korkuyorum erenler :)